Strona główna >>> Stosowanie efektów do tekstu >>> Obwiednia i oblewanie tekstem obiektów

Obwiednia i oblewanie tekstem obiektów

Stosowanie obwiedni do obiektów omówiłem już w rozdziale "Obwiednia". Tutaj skupię się tylko na tekście i modyfikowaniu obwiedni tekstowych oraz zawijaniu tekstu wokół obiektów.

 

Po utworzeniu tekstu akapitowego znajduje się on w prostokątnej ramce. Najprostszym sposobem zmiany wyglądu ramki tekstu jest zastosowanie dla niej obwiedni. Możesz ją utworzyć samodzielnie lub wybrać jeden z gotowych wzorców (na rysunku z lewej strony dla tekstu została zastosowana obwiednia.

Bardzo ciekawe efekty można uzyskać oblewając tekstem obiekt graficzny. Nie można niestety tego efektu zastosować dla rysunków bitowych gdyż dla nich zawsze zostanie zastosowany prostokąt jako obszar który będzie otaczany. W takim przypadku polecam narysowanie linii odręcznej wokół fragmentu rysunku bitowego i właśnie dla linii odręcznej zastosowanie oblewania tekst.

Aby oblać tekstem obiekt wektorowy musisz go kliknąć prawym przyciskiem myszy i zaznaczyć pozycję "Zawijaj tekst akapitu". Jeżeli obiekt składa się z wielu części (mniejszych obiektów) to zawijanie zostanie zastosowane tylko do wskazanego, dobrze jest więc zgrupować uprzednio wszystkie interesujące nas obiekty składowe.

Kolejnym bardzo ciekawym efektem jest zastosowanie obwiedni o kształcie interesującego nas obiektu. Poniżej zastosowałem obwiednię z obiektu o kształcie liścia i następnie umieściłem tekst nad obiektem.

  Strona główna >>> Stosowanie efektów do tekstu >>> Obwiednia i oblewanie tekstem obiektów