Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

CorelDRAW - grafika wektorowa - Otwieranie plików z nowej wersji na starym X5

doominus31 - 27 Kwiecień 2020, 12:25
Temat postu: Otwieranie plików z nowej wersji na starym X5
Witam.

Pracuje na X5, przygotowuje grafiki do wycinania na ploterach.
Praca na prostych krzywych bez żadnych wypełnień etc.

Jest taki problem że dostaję pliki w nowszych wersjach do obróbki i nie mogę ich otworzyć.
Są jakieś narzędzia potrafiące przerobić plik na starą wersję, albo przynajmniej zapis do dxf?

Cysorz - 27 Kwiecień 2020, 17:42

Jeżeli dostajesz cdr to nie ma takiej możliwości, nie istnieje także konwerter - jeżeli zamieścisz taki link na forum na pewno się znajdzie ktoś, kto to zrobi.
Najbezpieczniej - żądaj plików PDF lub AI (pliki DXF zapisane w nowszej wersji też potrafią się wykrzaczyć).

restauro - 28 Kwiecień 2020, 13:37

Czasem awaryjnie , jeśli plik nie jest bardzo rozbudowany ,można spróbować otworzyć w Inkscape i zapisać w PDF .Taki plik czesto jednak zmienia położenie warstw względem siebie lub się sypie i trzeba się trochę z nim pomęczyć .
lajosz - 30 Maj 2020, 03:08

@doominus31

Ja też pracuję na X5 i jest metoda która działa i to ..... BARDZO DOBRZE, no chyba, że plik jest naprawdę mocno rozbudowany i korzystający z efektów, przejść tonalnych i tego typu rzeczy, to wtedy ... różnie.

Coż to takiego ?

Otóż ..... darmowy Libre Office który .... otwiera CDR-y (nawet najnowsze) bezproblemowo.

Wystarczy otworzyć takiego CDR, a następnie zapisać jako PDF, po czym tego PDF-a bez najmniejszych kłopotów otwierasz w Corel X5.
Czasami nawet nazwy warstw zostają zachowane.

Jak pisałem wyżej, metoda nie jest idealna, ale ..... w 99 przypadkach na 100 działa bezbłędnie.

restauro - 30 Maj 2020, 19:05

Tak , jeśli nie ma zbyt dużo metadanych ,może się ten sposób sprawdzić .
doominus31 - 3 Lipiec 2020, 10:33

lajosz napisał/a:
@doominus31

Ja też pracuję na X5 i jest metoda która działa i to .....


Mam problem bo mi zdechł ten X5 http://corel.wodip.opole....pic.php?t=12028

A co do projektów to robię pod ploter wycinanki.
Linia włosowa kilkanaście punktów po prostej czasem trochę krzywych i tyle.

restauro - 3 Lipiec 2020, 13:42

Skoro Corel nie chce działać zainstaluj darmowy Inkscape do czasu rozwiązania problemów ,chociaż może być ich coraz więcej , jako że Win7 już nie jest wspomagany przez Microsoft .
doominus31 - 13 Lipiec 2020, 13:50

lajosz napisał/a:
y Libre Office który .... otwiera CDR-y (nawet najnowsze) bezproblemowo.



Zainstalowałem. Otwiera pliki ale mam problem bo część obiektów jest poza obszarem ekranu. Nie mogę się tam przesunąć. Ustawiłem max stronę na 600x600cm i ledwo ledwo.
Wydruk do PDF nie obejmuje rzeczy poza obszarem strony.

restauro - 15 Lipiec 2020, 21:41

Możesz podesłać ten plik lub podobny?
doominus31 - 22 Lipiec 2020, 11:35

To jest problem w liberty.
Jak w nim zapisywać pliki do AI 8.0 bo znowu rozwaliło mi corela.

restauro - 22 Lipiec 2020, 18:41

W CDR nie zapiszesz ,możesz w PDF i paru innych formatach wektorowych .Opcja eksportuj

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group