Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

CorelDRAW - grafika wektorowa - Jak wyłaczyć to głupie zaznaczanie punktów.

doominus31 - 25 Lipiec 2020, 08:02
Temat postu: Jak wyłaczyć to głupie zaznaczanie punktów.
Chcę usunąć zewnętrzne punkty a corel zaznacza również środkowe.

I zamiast wierzchołków usuwa też linie.

Trurl - 25 Lipiec 2020, 09:58

A cóż to za dziwne punkty, jak je uzyskałeś? Pracuję w Corelu już ponad 30 lat, ale takich punktów jeszcze dalibóg nie widziałem. Jeśli są to węzły na krzywej Beziera, to możesz zmienić ich charakter (na ostre punkty krzywej), a potem usunąć wskazane.
Cysorz - 25 Lipiec 2020, 11:04

Nie wiem za bardzo o co Ci chodzi prawdę mówiąc. Jeżeli (przykładowo) masz linię z dwoma punktami końcowymi, to usunięcie jednego z nich kasuje całą linie - w końcu linia nie może się składać z samego punktu. Wygląda to jak jakiś import z jakiegoś Cad'a - zazwyczaj wtedy wszystkie krzywe są "otwarte", wtedy robi się zupełna sieczka.
doominus31 - 25 Lipiec 2020, 13:30

Chcę zaznaczyć te punkty które są na czerwono.
Leżą one na jednej prostej w rządku.

Jak widać po przerywanej linii są w zasięgu zaznaczenia.

Jednak z jakiegoś powodu corel zaznacza również zielone. Które są jakieś centymetr wyżej.
I które tworzą linię.


I jak w 2019 wyłączyć ekran powitalny.

Tak wszystkie punkty są otwarte rozdzielone, i tak ma być.

Tutaj jest 1 zaznaczony obiekt i punkty się ok wyświetlają
A na 2 obrazku jest wciśnięty F10 żeby punktu pozaznaczać. I jest totalna kaszanka

Trurl - 25 Lipiec 2020, 13:52

Spróbowałeś zrobić to, o czym wyżej napisałem? Drugim pomysłem jest zaznaczenie wszystkich czterech punktów (razem z tym czerwonym) i usunięcie ich. Po tym zabiegu będziesz mógł dodać punkt kontrolny w żądanym miejscu.
Poza tym Cysorz ma rację - to chyba jest importowane z Cada, albo czegoś podobnego.

Cysorz - 25 Lipiec 2020, 14:43

doominus31 napisał/a:
Chcę zaznaczyć te punkty które są na czerwono.

Corel potrafi wyświetlić "razem" węzły, jeżeli nawet są to oddzielne obiekty. Nie można natomiast zamknąć oddzielnych krzywych (np. z dwóch obiektów) jednym wspólnym węzłem - to trochę tak jakbyś miał dwa samochody i wrzucając bieg w jednym chciał ruszyć obydwoma...
Czy ta Twoja krzywa nie wygląda przypadkiem po rozdzieleniu tak jak poniższy przykład?:

doominus31 - 28 Lipiec 2020, 19:31

To prosta i 4 ćwiartki koła.
Sam to rysuje to jest taki większy krakers i przy zakończeniu chciałem usunąć zbędne punkty.
Ale corel zaznaczył też punkty które znajdują się o jakiś 1 cm wyżej .

Shame - 28 Lipiec 2020, 20:03

doominus31, powinieneś scalać krzywe i łączyć nakładające się węzły, zamiast je usuwać. Kiedy widzisz te trójkąty zawsze oznacza to, że to końcówki krzywych znajdujące się jeden na drugim. Kiedy połączysz krzywe i zaznaczysz te punkty (nie będące końcówkami osobnych krzywych, a punktami jednej krzywej) to możesz użyć tej opcji:



Dostaniesz 1 punkt bez zmian w kształcie.

Nie wiem, czy o takie coś chodziło:


doominus31 - 29 Lipiec 2020, 10:00

ale to nic nie da bo po usunięciu punktów będę miał dale krzywą łącząca.
Cysorz - 29 Lipiec 2020, 14:25

Daj przykład (w cdr, nie wyżej niż X7) tego co masz i tego co chcesz, bo nie rozumiem problemu...
Shame - 29 Lipiec 2020, 21:47

Cysorz napisał/a:
bo nie rozumiem problemu...


No dokładnie, ja też nie. Myślałem, że chcesz mieć taki efekt jak widać, tylko żeby było mniej węzłów, ale teraz chyba mówisz, że nie? Nie czaję...

doominus31 - 3 Sierpień 2020, 11:36

Chodzi mi o zaznaczanie a nie jak wyglądają punkty.

Chcę zaznaczyć te punkty czerwone.
Więc najeżdżam narzędziem zaznaczania > to te przerywane linie scren z programu.

Ale corel zaznacza dodatkowo te punkty zaznaczone na zielono które są jakieś 0,5cm nad tymi czerwonymi.

Chcę żeby zaznaczało tylko to co jest fizycznie w obszarze zaznaczenia a nie coś poza nim.



Dodatkowo teraz zauważyłem że podczas skalowania rysunku zmienia mi grubość linii.
Mam wszystko na liniach włosowych jak wyłączyć takie skalowanie w X5 tego nie było

Cysorz - 3 Sierpień 2020, 16:18

Zielone punkty mają zaznaczone kotwice (ot, takie "ułatwienie"), więc zahaczasz o nie podczas zaznaczania - żeby ich nie ruszyć, musisz zaznaczać grupami lub pojedynczo, z Ctrl lub Shift.

Linia włosowa też ma swoją grubość, więc przy dużym powiększeniu jej widok też się zmienia. Użyj widoku szkieletowego, żeby mieć zawsze taką samą grubość linii.

doominus31 - 5 Sierpień 2020, 11:51

Właśnie chcę wyłączyć to zaznaczenie. To jest tylko prosty przykład ale przy większych projektach można się pociąć. Zrobić np kwadraciki 5x5 z arkusza 150x150cm. Jakieś 900 obiektów każdy to kilkanaście punktów.

Co do skalowania włosówki nie chodzi mi o przybliżanie tylko zmianę grubości linii w ustawieniach.
w x5 nic przy powiększaniu się nie zmieniało teraz w 2019 mam ustawioną włosową a po powiększeniu wychodzi np 0,338 pkt

restauro - 5 Sierpień 2020, 13:45

doominus31 napisał/a:
w x5 nic przy powiększaniu się nie zmieniało teraz w 2019 mam ustawioną włosową a po powiększeniu wychodzi np 0,338 pkt


Skaluj z obiektem


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group