Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

Corel PHOTO-PAINT - Obraz panoramiczny

anpopek - 6 Kwiecień 2008, 22:17
Temat postu: Obraz panoramiczny
witam
mam pytanie, czy w corel photo-paint mozna zrobić zdjęcie panoramiczne.
Dziekuje za wszelkie podpowiedzi
Andrzej

jacekkargul - 6 Kwiecień 2008, 23:22

Panoramki zazwyczaj można uzyskać ustawiając ten parametr z poziomu aparatu, klejąc zdjęcia w fabrycznym sofcie dostarczonym z aparatem....Miałem okazję sklejać fotki w taki sposób- cała sztuka polegała na tym żeby znaczniki na wyświetlaczu w minimalnym stopniu pokrywały "miejsca wspólne" każdego kolejnego ujęcia- wtedy klejony materiał na monitorze wyglądał w miarę dobrze. Oczywiście dużą zasługę miał tu program, który wybaczał błędy i aparatu i fotografa- robiąc wszystko jednym kliknięciem.
Z tego co zdążyłem się zorientować, półprofesjonalny i profesjonalny sprzęt foto - wiele modeli aparatów- został pozbawiony tej funkcji... i raczej COREL nie oferuje funkcji autopanoramy -ALE.... co mógłbym powiedzieć? Pstrykam często szerokie kadry, mimo szerokich obiektywów- nieraz brakuje- więc staram sie linię horyzontu potraktować jako mój znacznik, i lecę kilka ujęć identycznie jak w starych poczciwych cyfrakach. Staram się pamiętać o nastawach aparatu żeby klatki były w miarę równo naświetlone. W corelu otwieram nowy obraz. Najczęściej kartkę A4 w poziomie w np 300dpi- i importuję moje kolejne kadry z których chciałbym zrobić panoramę. Mając na jednej długości 3 czy 4 klatki mam pełną możliwość edycji każdej z nich więc albo tnę w tych miejscach w których elementy wspólne pokrywają się, i tak z każdym kolejnym. Kończąc zabieg łączę wszystkie obiekty z tłem i kadruję interesujący mnie efekt końcowy. Wg mnie ręczne klejenie kadrów daje nam większe możliwości niż gotowy program, który często potrafił przedobrzyć, zaokrąglić itd... Przepraszam za mało fachowe słownictwo.

jacekkargul - 6 Kwiecień 2008, 23:26

Ale czytając kolejny post....sam się zaczałem zastanawiac o temat tego...czy chodzi o zdjęcie panoramiczne , czy obraz panoramiczny w tworzeniu pliku VIDEO ;-) . O video nie powiem nic...wogóle sie nie znam.
Asdef - 7 Kwiecień 2008, 16:53

otwórz wszystkie kadry w coreli PP i obrazek>>zszywanie nićmi...

automatu nie ma do tego, ale to jest narzędzie właśnie do tego...

anpopek - 8 Kwiecień 2008, 10:41

witam
tak myślałem, że chodzi o narzędzie zszywanie nićmi, tylko byłem zaskoczony oknem w którym nie mozna było dodawać plików tylko te które są otwarte.
Co do wypowiedzi odnośnie importowania zdjęc do panoramy to wydaje mi się że powinienem ustawić duzą szerokośc nowego obrazu w stosunku do wysokości
pozdrawiam Andrzej, dziękuje za wszelkie podpowiedzi


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group