Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQ - najczęściej zadawane pytania - Możliwości Corela x13

jasiek997 - 6 Listopad 2008, 14:10
Temat postu: Możliwości Corela x13
Witam

Mam w corelu rysunek uchwytu montażowego, na którym występują proste jak i również łuki.
Czy jest w corelu taka możliwość żeby sprawdzić ile długości będzie miał mój element po wyprostowaniu (wyklepaniu na płasko?)

JarekDRAW - 6 Listopad 2008, 14:24

Witam, w Corelu nie ma ale w innych programach jest , było o tym na forum więc użyj "Szukaj".


Pozdrawiam

Wojtek Kowalews - 6 Listopad 2008, 14:51

Mam nadzieję, że chodzi Ci o obwód danej figury? Jeżeli tak to dołącz rysunek. Przy wyklepaniu "na płasko" uzyskasz inny obwód, który możesz obliczyć jedynie przez specjalistyczne nakładki.
pzdr

jasiek997 - 7 Listopad 2008, 07:41

Rysunek w załączniku...

nie chodzi mi o obwód... chodzi mi o to ile potrzeba materiału (długość) żeby wykonać ten uchwyt


P.S. A jak obliczyć ten obwód ?? ;]

Wojtek Kowalews - 7 Listopad 2008, 09:14

Obwód Twojej figury to: 573,148 mmm
Pole powierzchni to: 1130,019 mm kw.
długość linii środkowej to 278,618 mm.
Po "sklepaniu na płasko" Twoja figura będzie miała długość 278,019+2+2 [mm], gdyż zastosowałeś kontur zewnętrzny =2,0 mm do linii środkowej.
pzdr

jasiek997 - 7 Listopad 2008, 09:22

--> Wojtek Kowalews

Wyeksportowałem sobie ten rysunek do autocada i powiem Ci że mi wyszło po zaokrągleniu 278,5 (długość linii środkowej). Więc myślę że to będzie to skoro Tobie wyszło 0,118 więcej.

Mam jeszcze jedno pytanko...

Robiłem ten rysunek w corelu i zimportowałem go sobie do cada... Potrzebuje jeszcze na nim zwymiarować łuki... chociaż może to być ciężkie ponieważ rysunek robiłem trochę metodą prób i błędów i łuki nie są już łukami z koła tylko z elipsy.

Może macie na to jakąś radę jak by można coś takiego zrobić.

Siedzę już nad tym od 6 z przerwami na fajkę oczywiście ;-)

Wojtek Kowalews - 7 Listopad 2008, 09:35

Na forum było już o wymiarowaniu łuków. Ponieważ posługuję się Corelem Designerem, który ma trochę inne możliwości,dlatego proponuję przeczytać tamte posty. Jeżeli zaznaczysz miejsce od którego zaczyna się łuk kołowy to przeważnie wystarcza wykonawcy. Jeżeli jest to rysunek do szkółki lub na uczelnie to może być trochę mało. Wówczas pomogę w *pdf' ie lub przez export do *cdr'a.
pzdr
ps. nie zapomnij o naddatku na obróbkę cieplną i krzywienie przy hartowaniu. Twój AutoCAD wyliczył długość linii środkowej dlatego dodaj po 2 mm z każdej strony.
pzdr

jasiek997 - 7 Listopad 2008, 09:40

W załączniku który dodałem do posta jest CDR i tam w środku tego rysunku jest linia środkowa... czy na niej dałbyś już radę pomierzyć te łuki (promień, długość) ?
moskit - 7 Listopad 2008, 09:55

Jeśi nie chodzi o obwód to po "wyklepaniu" otrzymasz coś w rodzaju prostokąta. Jego długość i szerokość bedzie podana na górnym pasku po zaznaczeniu tego elementu.
jasiek997 - 7 Listopad 2008, 09:58

moskit napisał/a:
Jeśi nie chodzi o obwód to po "wyklepaniu" otrzymasz coś w rodzaju prostokąta. Jego długość i szerokość bedzie podana na górnym pasku po zaznaczeniu tego elementu.


tak ok ale jak wyklepać ten rysunek ( załącznik w jednym z poprzednich postów ) na płasko ?

Wojtek Kowalews - 7 Listopad 2008, 10:28

W załącznikach rysunki. W corelu wyłącz warstwę krzywizny przed wydrukiem.
pzdr

jasiek997 - 7 Listopad 2008, 10:51

--> Wojtek Kowalews

WIELKIE DZIĘKI !! Jesteś wielki...

Teraz mam jeszcze tylko jedno pytanko...

to wszystko za pomocą programy Corel Designer??

Nie mogę ściągnąć pliku corelowskiego

Wojtek Kowalews - 7 Listopad 2008, 10:57

Tak, to wszystko designer. W załączeniu wersja 12 rysunku. Może???
jasiek997 - 7 Listopad 2008, 11:20

Wojtek Kowalews napisał/a:
Tak, to wszystko designer. W załączeniu wersja 12 rysunku. Może???


Dalej nic ... chyba musi być *.rar

Wojtek Kowalews - 7 Listopad 2008, 11:32

Proszę bardzo.
jasiek997 - 7 Listopad 2008, 11:35

Jeszcze raz WIELKIE DZIĘKI !! !!

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group