Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

CorelDRAW - grafika wektorowa - jpg, pcub, pdf na cdr w dobrej jakości- pomocy

Michał - 12 Listopad 2009, 16:31
Temat postu: jpg, pcub, pdf na cdr w dobrej jakości- pomocy
Witam wszystkich!
Mam poważny problem, mianowicie:

Wydaje swoje własne pismo, zrobiłem 2 numery, mam zapisane w plikach pub (microsoft publisher), przerobiłem to również w bardzo dobrej jakości na jpg i pdf.
Zgodziła mi się to wydać profesjonalna drukarnia, jednak gość powiedział że musi być to w wilostronicowym, corelowym formacie CDR, inaczej mi tego nie wydrukuje :!:
Po importowaniu do Corela w formacie jpg, pdf wychodzi mi bardzo, ale to bardzo kiepska jakość. Po importowaniu plików "pub" do Corela całość rozłazi się na wszystkie strony.Proszę o pomoc, w jaki sposób mam to przerobić żeby otwierało mi się w Corelu ale nie straciło na jakości i zachowało swój wygląd.
Składanie tego jeszcze raz w ogóle nie wchodzi w grę (jest to w sumie 100 stron i efekt mojej kilkumiesiecznej pracy). Pomocy! Czekam na odpowiedź i pozdrawiam.

wawel - 12 Listopad 2009, 16:38

Zmien drukarnie format pdf jest standardem i jesli jakas "profesjonalna drukarnia" nie chce drukowac tego inaczej niz z Corela to powaznie ale trzeba zmienic firme. Oczywiscie pdf musial byc przygotowany tak jak do druku.
Co do importu do corela to jesli pdf byl dobrej jakosci to tak musi wejsc do Corela.
Chyba ze to importujesz jako podglad bodaj w Corel 9 byla taka mozliwosc ale tez byla mozliwosc normalnego importu do edycji.
pozdr.

Michał - 12 Listopad 2009, 16:48

Zgadzam się, PDF robiłem już "pod drukarnie". Powiedziano mi że MUSZE dostarczyć w takim formacie a nie innym bo mi tego inaczej nie wydrukują. niestety taki jest wymóg gościa z drukarni a firmy nie mogę zmienić bo pojadę ostro po kosztach :(
Importowałem PDFa w CorelDraw x4, jakość jest zupełnie inna! Sam się zdziwiłem ale po importowaniu strony tracą na jakości niesamowicie. W PDF jest wszystko ładnie i przejrzyste, a w Corelu tak kiepskiej jakości, że wstydziłbym się to komuś w ogóle pokazać. W czym może być problem?

s-p-i-n - 12 Listopad 2009, 16:50

załącz może pdf do wiadomości lub prześlij mi na maila s-p-i-n@wp.pl a zobacymy co da się z tym zrobić
Michał - 12 Listopad 2009, 16:52

OK. tzn podzielę go i wyślę może jedną strone bo całość bez sensu (bardzo dużo zajmuję). Będe wdzięczny.

EDIT:
tak się dzieje nie tylko jak próbuje importować PDF do Corela, taki sam mizerny efekt jest przy samym otwieraniu tego pliku w Corelu.

Michał - 12 Listopad 2009, 17:00

OK S-P-I-N. Poszło na maila.
s-p-i-n - 12 Listopad 2009, 17:07

Po otwarciu w Corelu faktycznie wszystko się rozjeżdża, ale drukarnia może dlatego nie chce przyjąć pliku pdf poniewać fotki w nim zawarte są w RGB.
Michał - 12 Listopad 2009, 17:09

nie, nie chodzi o fotki, oni po prostu robią wszystko w tym programie i takie mają wymogi, co poradzić :/
wawel - 12 Listopad 2009, 17:23

Zupelnie nie rozumiem tego wymogu aby to bylo w Corelu.
Wrzucanie wielostronicowej publikacji z programu do skladu do programu Corel Draw ktory jest zupelnie do innych zadan, i po to zeby pewnie z tego zrobic ps-a lup pdfa po raz drugi. Ile bedzie wazyl taki plik, skoro zdjecia wejda jako osadzone a nie podlinkowane jak w publikacji. Moze chca zrobic impozycje w Corelu modulem wbudowanym w program, co tez jest bez wiekszego sensu bo nawietlarnie robia to za free.
Do tego dojda problemy z czionkami.
Nie wiem jaka miales kalkulacje ale Krakow to duze miasto i nie wydaje mi sie zeby tego nie mozna bylo zrobic rownie tanio gdzie indziej. Znam osoby ktore wysylaly pliki pdf na drugi koniec Polski i z przesylka i tak im to taniej wychodzilo. Mysle ze warto poszukac innej firmy.
Bo powalczyc z plikiem pdf pewnie mozna tylko ze to jest troche bez sensu.
Mozesz wrzucic gdzies przykladowy plik, pdf, jpg i cdr w wersji max 12 i moge zobaczyc ale i tak uwazam ze zmiana firmy to najlepsze wyjscie.
Mozna tez uzyc innych formatow ktore Corel zaimportuje, ps ,eps.
pozdr.

Michał - 12 Listopad 2009, 17:32

Sęk w tym, że gość zdecydował mi się to wydrukować za darmo, po znajomości, więc jeśli ma takie wymogi to warto się dostosować i nie szukać jakieś konkurencyjnej "niedarmowej" drukarni :) Btw. Drukarnia ma siedzibe na Kurdwanowie.

OK, podaj proszę maila to Ci podeślę ten plik. Pozdrawiam.

wawel - 12 Listopad 2009, 17:36

Wrzuc gdzies - na jakas strone gdzie mozna pobrac za free...moze jeszcze ktos rzuci okiem i tez cos dorzuci cennego widzac plik.
pozdr

Michał - 12 Listopad 2009, 18:42

OK dobry pomysł, wrzuciłem:

http://www.sendspace.com/file/7tuuy8

wawel - 12 Listopad 2009, 19:45

Jakosc materialow w pliku pdf jest kiepska 2 mapy bitowe maja
okolo 100 dpi, a trzecia okolo 200 dpi to zbyt malo do tego sa w 3 kolorach RGB.
Zdjecia do druku powinny byc albo jako skala szarosci, albo cmyk (kolorowe).
Do tego pochodza najprawdopodobniej z plikow z rozszerzeniem *.jpg i widac przy powiekszeniu artefakty, bloki kompresji.
Na tle tez jest mapa bitowa na ktore chyba zostal nalozony jakis efekt rozjasniania - jakas soczewka lub cos podobnego co powoduje dodatkowe problemy przy imporcie.
Plik po imporcie nie rozni sie (jakosc) od tego w pliku pdf ma tak samo kiepskie parametry.
Mozna sprobowac zrobic tego pdefa nie korzystajac z opcji tworzenia pdf oferowanej przez microsoft publisher tylko drukowac na drukarke pdfCreator byc moze to cos zmieni i plik nie bedzie sie rozsypywal, ale rozdzielczosci zdjec to nie poprawi.
Mozna tez cos popoprawiac z tym tlem - zdjac ten efekt.
Tak jak jest to bez specjalnych zabiegow (nie zbyt oplacalnych przy 100 stronach) w nizszych wersjach corela to plik sie zupelnie nie importuje.
Mozna tez sprawdzic czy pliki eps (moze program microsoft publisher ma taka opcje tworzenia plikow eps) sie nie zaimportuja lepiej do Corela.
pozdr.

D.K. - 12 Listopad 2009, 20:02

Import do inDesigna jest poprawny, przestrzeń kolorów RGB, ale przy użyciu pdf/X-1 powinno się udać, jakość fotek pozostanie niestety jak pisał Wawel niska. Jedyna rada wypruć fotki zrobić cmyki, rozdzielczość i wrzucić jeszcze raz. Dlaczego Mikrosoft Publiszer? (What the F..k).
Hasior - 9 Grudzień 2009, 20:23

Witam.
Żeby nie produkować nowego tematu, podepnę się z pytaniem, bo i problem mam tematycznie zbieżny.
Używam X4, a zagadka brzmi następująco: po przygotowaniu dokumentu "pod druk" publikuję materiał w PDF, z ustawieniami drukarskimi. Po otwarciu tego w Corelu mam totalny bałagan, głównie rozjazdy tekstu. W CDR wszystko wygląda pięknie.
Czy przyczyną problemu mogą być ustawienia przy eksporcie do PDF? Próbowałem już paru kombinacji i zawsze coś się powali.
Poproszę o jakiekolwiek pomocne sugestie związane z mą zagwozdką.

wawel - 10 Grudzień 2009, 08:30

... dlaczego otwierasz plik pdf w Corelu majac jego wersje cdr czyli w formacie otwartym i wew. Corela. Corel nie ma wbudowanej przegladarki plikow pdf a to co otwierasz to zinterpretowany plik pdf. Zreszta format pdf ma swoja specyfike i ograniczenia, wiec pewne elementy nie beda zachowane w pliku pdf, te do ktorych masz dostep w cdr. I jak te rozjazdy wygladaja tzn co sie dzieje, inny kroj inna wielkosc...
mariog0 - 14 Grudzień 2009, 19:27

A może jakość jest OK. tylko podgląd masz ustawiony na POGLĄDOWY. Nie czytałem człej korespondencji więc jak ktoś to pisał to sorrrki
Zrób wydruk z pliku zobaczysz mniej więcej czy jest tak jak na ekranie czy lepiej
Mario


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group