Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

Moje prace - Logo dla MPEC Przemyśl

Shame - 28 Kwiecień 2013, 17:25
Temat postu: Logo dla MPEC Przemyśl
Witka.

Jak to chyba stało się już tradycją, na forum zgłaszam się o opinię względem projektu. Byłbym wdzięczy na feedback ;-)

Tym razem klientem jest Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Przemyślu.
Ich aktualne logo wygląda tak:



Parę kwestii co do warunków początkowych:
- z góry narzucona kolorystyka (czerwony, granatowy, szary - klient podał dokładne PANTONE-y, CMYK-i i RGB-y)
- nie ma musu wykorzystywania wszystkich 3 kolorów, ale można
- w wersji z nazwą ma zostać użyta skrócona wersja (MPEC Przemyśl)

Poniżej zamieszczam kilka innych PEC-ów z innych miast.



A teraz czas na projekty.
Pierwszy projekt wpadł mi do głowy wg. schematu działania takiego tworu jak elektrociepłownia. efekt mindmappingu :-P



A drugi jako skojarzenie wody i ognia (ciepła) czyli sygnet, który zależnie od tego, na czym się skupiałem, przywodzi na myśl albo kroplę albo płomień.



Efekty:


s-p-i-n - 28 Kwiecień 2013, 17:32

oba fajne i ciekawe
gogman - 28 Kwiecień 2013, 23:52

Pierwszy projekt mi się podoba - dobry sygnet, nad typo bym jeszcze popracował. Druga opcja nie siedzi mi - koślawa.
Shame - 30 Kwiecień 2013, 00:09

Dzięki chłopaki. Powiem szczerze, że pierwszy projekt nie miał pierwotnie trybiku w swej negatywnej przestrzeni - były tylko 3 "łezki" i nie wyglądało to specjalnie. Po dodaniu trybiku sygnet zyskał bezpośrednie połączenie z elektrociepłownią :-> Drugi projekt chodził mi po głowie tak, że musiałem go urzeczywistnić. Jednak faktycznie, coś z nim jest nie tak. Wiem, że wystarczy odrobinkę przesunąć ten czy inny węzeł i będzie git! Tylko nadal mi się wymyka :-?
bidon184 - 30 Kwiecień 2013, 00:55

no ,ale ,te łezki to masakra jesli chodzi o ciepło z centralnego,co ty chcesz pokazać kominek??? ty musisz pokazać energie!!cieplną!!łezka tego nie zrobi!?grzejnik to moze być coś co ma wiele znaczeń,lty chcesz pokazać energie grzewczą dla domu,to musisz rozróznić kaloryfer od grzejnika,kaloryfer to coś co wszyscy uznaja za ciepło aczkolwiek nie wiedzą co to jest,grzejnik wszyscy uznaja jako standart,i tutaj możesz poszaleć!!!jesli kaloryfer ujmiesz jako ciepło,czyli jedno żebro pulsujące ciepłem ,to jestr git,ale są też grzejnikui,konwecjonalne lub inwekcyjne,i co zrobisz,???ja bym dał poprostu piękne żeberko i te żeberko oplata przepiękny płomień,no to by mnie przekonało do tej energi
Shame - 30 Kwiecień 2013, 01:15

:shock: chłopaki, pomóżcie... Czy ktoś coś zrozumiał z tego co napisał bidon? Bo czytając to naprawdę szybko doznałem nagłego wygładzenia zwojów i poczułem się jakbym gadał z.. Właściwie nie wiem z kim. Z bidonem! Co mają łezki do kominka? Jaki grzejnik? Czy ktoś wspomniał coś o grzejnikach? Jakie kaloryfery i jakie żeberka? Żeberko w logotypie? Płomień? Może lepiej instalację CO z rozplanowanymi podejściami i przyłączem? Bidon, proszę cię, nie drwi z ludzi takimi tekstami. To nie grzeczne. Mam wrażenie, że stosując się do twoich wskazówek dostałbym z powrotem logo MPECu, które teraz mają. Już kiedyś wyjaśniałem (na przykładach), że logo dentysty to niekoniecznie ząb, a linii lotniczych niekoniecznie samolot!

@gogman - wuja, masz jakiś pomysł odnośnie tego typo do pierwszego projektu? Bo próbowałem różnych ujęć - od zwykłych Sans Serifów po customową typografię (jak twoje Extri). Jakoś nic mi nie pasowało. Jedno jest pewne - typo nie może zdominować sygnetu. Musi być proste, bo jak za dużo nawydziwiam to wiesz jak to będzie wyglądać. Za dużo grzybów w barszcz, jak mawia mój znajomy. Zastanawiałem się nad czymś z rodziny "narrow light" ale nie potrafię dobrać nic co by mnie usatysfakcjonowało. Jak na razie moje ukochane Metrostyle Extended w wersji Bold i Normal pasuje mi najlepiej. Ale ty masz większe doświadczenie, więc może bredzę ;-)

bidon184 - 30 Kwiecień 2013, 01:26

widocznie Shame za cieńki jeasteś żeby mnie zrozumieć,ale kompletnie nie rozumiem czemu mnie negujesz??no cóż trza inaczej pojmować userów,pozdrawiam :-D
Cysorz - 30 Kwiecień 2013, 19:09

Shame napisał/a:
chłopaki, pomóżcie... Czy ktoś coś zrozumiał z tego co napisał bidon?

No nie bardzo, ale każdy ma prawo "strzelić" sobie piwko lub dwa - nawet wtedy jak chce się na jakimś forum udzielić (też mi się to zdarza ;P)...

gogman - 1 Maj 2013, 20:01

Może font podobny, który wykorzystany jest w GROUPON

Ps. Czy ktoś miał problemy z logowaniem ?

bidon184 - 2 Maj 2013, 15:28

no ba pewnie,ja to nawet do admina napisałem że coś z logowaniem nie tak,i dostałem odpowiedź z której byłem usatysfakcjonowany i czekałem cierpliwie :-D
pierog - 4 Maj 2013, 13:35

1 projekt mi się podoba - jest przemyślany i ciekawy, 2 mi się nie podoba, wiele jest podobnych projektów, które przypominają kroplę wody !!!
Shame - 5 Maj 2013, 23:20

Dzięki chłopaki za feedback. Również po zerknięciu na to kilka dni później oswoiłem się z pierwszym projektem. Jednak nie daje mi spokoju ten font. Poszedłem za radą gogmana i wypróbowałem fonta z logo Groupon'a (Code Pro Bold Lowercase) i faktycznie siedzi. Jednak przy poszukiwaniach natknąłem się na coś jeszcze, co bardzo przykuło moją uwagę, a mianowicie Future Bugler Upright Bold (niestety brak znaków synkretycznych, a "Z" wgląda zbyt futurystycznie jak na podpis, dlatego ten jest w Ubuntu). Font w użyciu poniżej.



Jakieś sugestie? Bo jak na razie wszystkie mi tutaj pasują. Z racji zboczenia i bycia zakochanym w Metrostyle jakoś ciężko mi się od niego oderwać, ale pozostałe, tak Code Pro jak i Fututre Bugler są wypas i równie dobre. Nie chciałbym dawać klientowi "do wyboru" 3 fontów, bo to mało profesjonalne :-/

Cysorz - 5 Maj 2013, 23:41

Cztery kolory w logotypie to według mnie trochę za dużo...
Bugler rzeczywiście fajnie wygląda ale dodaj do tego fontu coś od siebie - jesteś zresztą pewien, że nie ma on żadnych praw autorskich? Bo to może bardzo, baaaaardzo drogo kosztować!

gogman - 5 Maj 2013, 23:53

Kurde to "C" mi nie siedzi, jakoś dziwnie się odróżnia od pozostałych liter, które wizualnie są smuklejsze - myślałem, że to będzie lepiej wyglądać (dziwnie skupia moją uwagę). Jeżeli goni Cię termin i czujesz, że to ten font, to pozostał bym przy pierwotnej wersji (nr 2) tylko "PRZEMYŚL" wyrównaj z "MPEC" bo chyba troszkę uciekło w lewo.

Pozdro

tegraf - 6 Maj 2013, 08:28

Za każdym razem, gdy oglądam te projekty, oko me samoczynnie skupia się na styku litery "Ś" z wyrazu "PRZEMYŚL" (kreski nad S) i litery "C" z wyrazu "MPEC" - i już tam zostaje.

Tylko ja tak mam?

gogman - 6 Maj 2013, 12:14

A spróbuj dobrać bardziej wytłuszczony font w słowie "PRZEMYŚL"
może coś z rodziny swiss lub myriad pro... trebuchet czasami też mnie ratował

Jak będziesz wrzucał jakieś poprawki to zrób więcej pola ochronnego dla pokazywanych projektów - całkiem możliwe, że ta dziwna interpretacja wizualna to też wina właśnie tego, że przyciąłeś projekt do krawędzi.

bidon184 - 6 Maj 2013, 16:14

ja mam taką sugestie ,ze jesli to ma być czcionka wyjątkowa a zarazem techniczna i czytelna to uderz w Techno-Scifi-Futurist np BoomBox,AssemblySSK,Continuum Bolditd
Shame - 7 Maj 2013, 08:03

@gogman - uhmf... wiem wiem, pole mi się przycięło, bo nie zrobiłem "niewidzialnego" prostokąta i wyeksportowałem do JPG-a co było, a ten przyciął do widocznych elementów. Co do grubszego Przemyśla to zerknę, ale jak pamiętam chyba to robiłem i jakoś nie siedziało. Chciałem właśnie uderzyć mocnym kontrastem w grubości między akronimem, a nazwa miasta.

@bidon - jak zwykle master-flamaster-font-seeker. BoomBox i Continuum sprawdzę na pewno - na razie zerknąłem na preview i oba są więcej niż obiecujące. AssemblySSK jest z typu condensed (lub jak kto woli narrow) i chociaż pisałem o tym wcześniej, to nie bardzo jednak pasuje - nie zostawia miejsca pod spodem na nazwę miasta i powoduje, że całość zaczyna przybierać orientację pionową. Nie mniej jednak bardzo dziękuję za podpowiedzi.

pierog - 7 Maj 2013, 16:35

Mi się podoba projekt nr 2 ;) Ładna ta czcionka i całość ze sobą dobrze współgra. Jeśli szukasz innego fontu to powinien być szerszy z dużą ilością światła/odstępu pomiędzy literami. Fajnie wygląda połączenie grubszego i węższego fontu w nazwie i podpisie firmy. Tak musi zostać :)
gogman - 8 Maj 2013, 16:05

O taki font mi chodziło, może sam spróbuj zaprojektować .... takie typo nie jest trudne

http://behance.vo.llnwd.n...8587ae5e9ab.jpg

Shame - 9 Maj 2013, 15:34

Natchniony niedawnym odkryciem uznanego (w branży brandingowej) stylu postanowiłem zmierzyć się z tym zadaniem w sposób adekwatny. Oto 3 propozycje:



:mrgreen:

restauro - 9 Maj 2013, 15:44

Za bardzo rozpasane . Może trochę oszczędniej .
tegraf - 9 Maj 2013, 16:05

Jestem za ostatnią (najniżej - PRO).
Ale bez napisu MPEC Przemyśl.

Lepiej to Przemyśl.

Edit: Dla Bidona poniżej: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ironia

bidon184 - 9 Maj 2013, 16:16

yy,a mozna się sptytać jaka jest róznica???bo nazwy podane odnoszą sie to pliku czcionki a nie do słowa MPEC i jego wykonania,no ja bym rozumiał jakby kolega zrobił np przykład dajmy na to smooth i dał zdjęcie czcionki 11pixeli i 1110 pixeli i reszte czcionek w tych samych proporcjach, no wtedy miałbym jakiś obraz,a tak to ja kompletnie nie kumam,chyba że czegoś ja nie jaże :-P


PS:aaa ironia :-P a ja uderzyłem w co innego ,pomysłałem ze kolega poprostu złe sample zrobił idąc tokiem myśli że jak najbardziej takie cósik mozna zrobić,no ale jak to ja nie zajażyłem :mrgreen: :-) :oops:

restauro - 9 Maj 2013, 17:35

Może jeszcze bardziej uprościć projekt? np w tym kierunku.
Shame - 9 Maj 2013, 23:57

@tegraf - :poklon najlepszym moim pomysłem na sygnet był punkt, jednak nie sposób narysować osobliwości nie posiadającej żadnych wymiarów, bo co by nie zrobić (np. 1 pixel) to już będzie miał przynajmniej dwa ;-)

@restauro - jak pisałem na początku, ten sygnet pierwotnie był zrobiony z samych "łezek", bez ząbków trybiku, co samo w sobie wyglądało nawet nawet (praktycznie identycznie jak zrobiłeś), jednak jakoś zdawało mi się zbyt odległe od charakteru firmy - fabryka, elektrociepłownia, maszyny itp. itd. dlatego dodałem właśnie ten trybik. Chociaż wcześniej nie pomyślałem o dodaniu ośki (okręgów) przez co całość pomału, cicho szurając nogami, zbliża się do czegoś miedzy wirnikiem, a tłokiem trójkątnym ;-) a to już ewidentnie kojarzy się z przemysłem :-> Dzięki, z pewnością wypróbuję.

restauro - 10 Maj 2013, 10:18

Shame napisał/a:
dlatego dodałem właśnie ten trybik


Trybik tam jest ,przynajmniej ja go widzę .Dodałem także drugą ośkę dzięki czemu całość nabiera ekspresji i ruchu. Może nie kojarzy się wprost ,ale to nie ma być klipart. Ostatnio coraz częściej tworzone są historyjki obrazkowe, nie logo.Takie gusty zleceniodawców .To tak jak z modą , to ze ktoś jest ubrany nie świadczy że gustownie. Nie wiem czy znasz nowy wizerunek dla Prokuratury Generalnej i jego opis?

Shame - 10 Maj 2013, 13:48

restauro napisał/a:
czy znasz nowy wizerunek dla Prokuratury Generalnej i jego opis?


Nie, nie znałem, ale doczytałem sobie z ciekawości. No faktycznie - toż to już nie logo, tylko graficzna interpretacja "tragicznej historii samotnej matki pięciorga niepełnosprawnych dzieci na tle katastrofy Challengera" (cyt. Naga Broń). A tak serio to nigdy nie wpadłbym na to, czym kierowała się autorka tego loga - dla mnie na pierwszy rzut oka to bryła budynku z otworem drzwiowym (to, że to polska flaga to zauważyłem) :mrgreen: Ale koniec końców logo ewidentnie dla developera :-P

Wracając do tematu, chyba skorzystam z twojej rady odnośnie "łezek" i ośki, bo z tym faktycznie wygląda naprawdę niczego sobie. Zrobię porównanie, prześpię się z tym i zdecyduję, bo już czas mi się kończy. Dzięki za konstruktywną opinię :poklon Jedno do czego mnie ciągnie, to zrezygnowanie z niebieskiego i zostawienie tylko czerwonego i szarego. Jakie to będą odcienie jeszcze decyduję, bo jak pisał Malutki, trochę tam za kolorowo. Ale obczaję i się zobaczy ;-)

restauro - 10 Maj 2013, 13:56

Zwyciężczyni jest asystentem Krakowskiej uczelni której profesorowie byli w komisji . Projekt jest dobry ,ale czysto akademicki .Czy odpowiedni dla takiej instytucji ?
Shame - 27 Maj 2013, 00:39

No dobra koledzy i koleżanki. Poszedłem za radą zarówno Malutkiego jak i restauro. Ten pierwszy przekonał mnie do zmniejszenia ilości kolorów, ten drugi do uproszczenia logo do pierwotnej wersji i faktycznie, teraz jestem zadowolony ;-) Dziękuję wszystkim za konstruktywna krytykę. Poniżej efekt końcowy wypocin :-D





tegraf - 27 Maj 2013, 07:47

Dałeś to już do druku?
Shame - 27 Maj 2013, 09:03

Nie, jeszcze nie. A widzisz jakiś problem? :-?
tegraf - 27 Maj 2013, 09:13

A, takie drobiazgi.

1. Między skrótem "ul." a nazwą ulicy nie widzę spacji.
2. Co do pisowni skrótu "Sp." zdania są podzielone, z przewagą głosów na "sp.".
3. Numerów kierunkowych nie ma w Polsce od 2005 roku. Każdy numer stacjonarny jest dziewięciocyfrowy. Dawnego kierunkowego już się nie wyróżnia.
4. W przykładowym numerze telefonu komórkowego wskazane by było przed i po drugiej kropce dodać cienkie spacje, akurat w tym przykładzie, wokół pierwszej kropki (i jedynek z lewej i prawej) światło jest zdecydowanie większe. "3 kropka 9" jest bardziej zbite.

gogman - 27 Maj 2013, 11:17

tegraf, w 4 punkcie napisałeś cyt. ... dodać cienkie spacje...
Co to są cienkie spacje? różni się to czymś od spacji?
W "szopie" urzywam skrótu klawiszowego do nadawania odległości między np literami, mniejszymi niż odstęp spacji. Czy właśnie to jest to o czym napisałeś - cienkie spacje?

Ps. Shame, fajnie wszystko wyszło ale nad wizualizacją kopert bym popracował - ujmuje bardzo a pic to połowa sukcesu :)

tegraf - 27 Maj 2013, 11:34

gogman napisał/a:
Co to są cienkie spacje? różni się to czymś od spacji?


Tak jak są "kreski" różnej długości (pauza, półpauza, myślnik, dywiz, minus), tak samo są różnej długości spacje:

W Corelu (Tekst > Wstaw kod formatowania):


W specjalizowanych programach do składu (np. InDesign) jest jeszcze więcej:


Można też poczytać tutaj (na samym dole):
http://www.typografia.ogm...16-systemy-miar (na samym dole).

Shame - 27 Maj 2013, 12:38

tagraf - thx za info, ale to tylko wizualizacja - przecież to nie projekt do druku. Tekst jest "z dupy" i nie przykładałem do niego uwagi - byleby coś było. Chociaż faktycznie masz rację co do tych pół- lub ćwierć- spacji w komórkowym. Jednakże twoje uwagi są bardzo cenne na przyszłość i prawdę powiedziawszy to nie wiedziałem, że są takie skrótu w Corelu odnośnie tekstu i na pewno, kiedy będę już prezentował "na gotowo" to zajrzę tutaj jeszcze raz i poprawię co wychwyciły Twoje piękne oczęta.

gogman - nie wiem czemu tak się te koperty rozmyły, bo plik źródłowy na kompie jest git, ale jak przesłałem na ImageShack to mi z'resize'owało i jako jedyne rozmyło (przesyłałem wszystkei 4 obrazki na raz, a tylko 1 jest badziewny). Do klienta poleci PDF w którym wszystko jest git. Ale może chodzi ci o perspektywę? No wiem, jakoś nie wyszła, nadal mam z tym problem. Ty jesteś masterem w takich tematach, ja się dopiero uczę. Ale sam projekt? Może być?

Mam też pytanie ogólne - nie wiem czemu, ale jak robiłem w projekcie na raty, to najpierw robiłem mockup wizytówek i było super, jeśli chodzi o babranie z narzędziem perspektywy. Jak wczoraj włączyłem żeby zrobić koperty, to za nic w świecie nie mogłem dodać perspektywy zgrupowanym obiektom. Przy wizytówkach śmigało aż miło - perspektywa, potem metamorfoza, cienie itp. - ale jak chciałem zrobić to samo dla koperty, to nie istotne, czy miałem je zgrupowane, czy po prostu zaznaczone wszystkie elementy, czy tekst był na krzywe, czy prostokąty były na krzywe - za nic w świecie nie mogłem dodać perspektywy (wyszarzona opcja w menu). Jak sprawdzałem obiekty po kolei (a nóż któryś ma cień, albo soczewkę) to mogłem KAŻDY z osobna "uperspektywowić", jednak razem, jako grupa lub zaznaczone - nigdy w życiu. Czy wie ktoś co może być przyczyną? Te koperty zrobiłem przekształcając każdy element z osobna i nie łatwo było je "spasować" :-/

gogman - 29 Maj 2013, 13:43

Shame, Ogólnie projekt fajny, mi osobiście się podoba - dobrze sie prezentuje na wizualizacjach,
jest charakterystyczny, zapada w pamięć.

Z chęcią bym zobaczył zooma na złączeniach elementów w sygnecie - ale to tak z czystej ciekawości.

Shame - 29 Maj 2013, 14:33

Pewnie chcesz wiedzieć, czy końce się stykają, hu? No więc nie - nie stykają się. Końcówka "ogonka" nie dotyka "łba" kolejnego elementu - powiększenie masz na projekcie wizytówki w jej dolnej części - tam praktycznie ogonek styka się z dolna krawędzią.
gogman - 11 Czerwiec 2013, 14:43

Patrząc na liczbę wyswietleń ... można zauważyć, że sporo ludzi będzie brało udział w tym konkursie.
Jak tylko wpiszesz na google "mpec przemyśl" chociażby żeby zasięgnąć informacji to leci autoreklama naszego forum z Twoim projektem na czele ;)
Nie mogłeś się powstrzymać co ? :P

Shame - 11 Czerwiec 2013, 15:18

Nawet o tym nie pomyślałem ;-) Ale fajnie, że forum jest zauważane. Cóż jest jak jest. Ja tam się nie wstydzę swojej pracy i jeśli ma wygrać, to wygra. Jeśli ktoś wpadnie na genialny pomysł plagiatu, forum jest jakoby moim logiem (nie "logo" tylko "log") i wysłałem już je jakiś czas temu.. Co prawda widząc ostatnie rewelacje na rynku brandingowym śmiem twierdzić, że wygra czarny kwadrat o wymiarach 5x5 i MPEC machnięty Verdaną :-x Tak czy inaczej, dzięki za info :-o
gogman - 11 Czerwiec 2013, 15:35

Ja nad swoim jeszcze pracuje.... Pytanko, druknąłeś logo w drukarni cyfrowej czy z normalnego pluja?
Shame - 12 Czerwiec 2013, 18:18

gogman napisał/a:
Pytanko, druknąłeś logo w drukarni cyfrowej czy z normalnego pluja?


W robocie ;-) Bo pracuję w drukarni. I chociaż nie mamy kombajnów cyfrowych to akurat tak się składa, że mam pod ręką dwa (w mojej opinii pół-) profesjonalne Developy (253 i 450) i jak czegoś potrzebuje, to mogę druknąć - szef nie robi obiekcji. Byleby nie przeginać :mrgreen:

gogman napisał/a:
Ja nad swoim jeszcze pracuje....


Mam wrażenie, że mogę sobie już odpuścić ten konkurs :roll:

gogman - 12 Czerwiec 2013, 22:42

Dobrze wiesz, że każdy ma szanse - ja osobiście postawiłem na prostotę i techniczny ład, więc bez większego wow dla zwykłego odbiorcy. Na weekend zarezerwowałem sobie czas na dokończenie pracy, podeśle Ci na priva przed wysyłką ... przyda się spojrzenie świeżym okiem jak i opinia z Twojej strony.

Pozdro

dyrman - 17 Czerwiec 2013, 19:27

Shame - bardzo fajny projekt i ciekawa wizualizacja, zwłaszcza na odzieży roboczej :)
Mam do osób biorących udział w konkursie pytanie z nieco innej beczki, choć nadal w temacie. Regulamin konkursu mówi, że należy dostarczyć plik wektorowy "z podaniem parametrów graficznych niezbędnych do właściwego użytkowania" - ja może żyję w innym świecie i operuję innymi pojęciami, ale czy ktoś mógłby wyjaśnić, co rozumie przez "parametry graficzne"?

Shame - 17 Czerwiec 2013, 23:01

dyrman napisał/a:
"parametry graficzne"?


Kolorystyka, pole ochronne, światło, typografia i parę innych. Zależy, co dokładnie chcą, bo pełnej księgi znaku chyba nikt od ręki nie zrobi, bo to długotrwały proces, który trzeba już przedyskutować z klientem, więc jest PO wyborze zwycięzcy. A że nie mówią dokładnie, co chcą, ja ograniczyłem się do kolorystyki, pola i świateł dla poszczególnych zestawień loga.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group