Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

CorelDRAW - grafika wektorowa - Zmiana koloru elementów w całym dokumencie

Patryk - 22 Październik 2014, 19:32
Temat postu: Zmiana koloru elementów w całym dokumencie
Właśnie skończyłem robić katalog, kilkadziesiąt stron i niestety została mi ładna ilość elementów w PANTONE.
A muszę przygotować plik do druku, czyli wszystko w CMYK.

Czy jest jakiś sposób, żeby przy eksporcie projektu do PDF zamienić kolory na CMYK?
Ewentualnie jakaś opcja w Corelu - znajdź kolor PANTONE i zamień na CMYK?

Z góry wielkie dzięki za pomoc!

tegraf - 22 Październik 2014, 19:57

A po co żeś te Pantony używał, skoro wiedziałeś, że będzie drukowane z cmyka?

Co do problemu:
1. Możesz zamienić kolory dodatkowe na cmyk podczas generowania pdfa. Nie znam X7, ale pooglądaj dokładnie wszystkie zakładki okna Publikuj do pdf, na pewno znajdziesz.
2. Możesz też użyć znajdź i zamień kolor w Corelu. Działa od zawsze, więc w X7 pewnie też. Szukaj opcji Zamień obiekty > Zamień modele lub palety kolorów.
3. Pantony na cmyk możesz też zamienić w wygenerowanym pdfie, mając Acrobata.

Pamiętaj, że jeżeli z klientem ustalałeś kolory z próbnikiem Pantone w ręku, to po takiej operacji elementy (w dawnych Pantonach) będą się różnić od ustalonego wzoru.

Shame - 22 Październik 2014, 20:07

Wyeksportuj do PDF z odpowiednimi ustawieniami. Było na forum wielokrotnie, nawet gdzieś jest to chyba przyklejone. Jakaś dobra dusza na pewno zaraz podlinkuje dany topic.

Bo skoro masz przygotować plik do druku, to właśnie w ten sposób. PDF ma opcję ustawiania przestrzeni barwnej dokumentu - albo CMYK albo CMYK+ Spot (kolory dodatkowe typu PANTONE). Jest w opcjach eksportu do zaznaczenia opcja "Przekształć kolory dodatkowe na rozbarwienie" jeśli mnie pamięć nie zawodzi. To właśnie zamienia wszystko nieCMYKowe na CMYKowe. Nie musisz niczego szukać w dokumencie.

Patryk - 23 Październik 2014, 08:13

Specjalnie nie używałem, gapiostwo...

Dziękuję za pomoc! Problem rozwiązany.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group