Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

CorelDRAW - grafika wektorowa - Zaznaczanie obiektów bez wypełnienia CorelDraw X5

olsen - 12 Listopad 2014, 13:08
Temat postu: Zaznaczanie obiektów bez wypełnienia CorelDraw X5
Witam,
po zainstalowaniu CorelDraw X5, żeby zaznaczyć jakiś obiekt np. prostokąt trzeba w niego po prostu kliknąć, nie ważne czy obiekt jest bez wypełnienia z samą ramką czy ma jakieś wypełnienie.
Niedawno "coś" mi się zrobiło i teraz żeby zaznaczyć obiekt bez wypełnienia muszę kliknąć w ramkę obiektu, co jest dość uciążliwe. Oczywiście jak obiekt ma wypełnienie to wystarczy kliknąć na niego gdziekolwiek.
I tutaj moje pytanie czy da się gdzieś coś przestawić, żeby znowu zaznaczać obiekty po kliknięcie w nie gdziekolwiek, a nie tylko na ramkę?

restauro - 12 Listopad 2014, 13:52

Spróbuj ustawień fabrycznych. Trzymając wciśnięty klawisz F8 włącz program CorelDraw.
Trurl - 12 Listopad 2014, 14:36

To się robi tu: Tools/Options/Workspace/Toolbox/Pick tool i zaznaczasz lub odznaczasz opcję Treat objects as filled.
Ale to, co chcesz zrobić, przeczy zdrowemu rozsądkowi, bo jak coś jest puste w środku, to znaczy, że nie ma wypełnienia, tylko krawędzie. Po co więc klikać w wypełnienie, którego nie ma?
Gdyby przed Tobą leżała goła obręcz koła rowerowego, to nie mógłbyś jej podnieść, chwytając za nieistniejące szprychy czy nieistniejącą piastę...

Artur Miernik - 13 Listopad 2014, 00:46

Pierwotnie i przez wiele lat, było tak właśnie, że złapać można było tylko za to, co w istocie jest. Jeśli więc obiekt był pusty, łapało się go za obręb. Jeśli był wypełniony dało się złapać za cokolwiek, nawet, gdy nadano mu przezroczystość. To intuicyjne i oczywiste. Dodatkowo, taki sposób pracy uczył precyzji.

Obecnie domyśle rozwiązanie, czyli łapanie za dziurę*, przypełzło z innych programów. Jest to ułatwienie wątpliwe, bo na dalsza metę, u nowych użytkowników wyrabia niechlujność i złe nawyki.

Poza tym, należy chwytać się ładnie. Łapanie za dziurę jest faux pas.

__________
* — że się tak wyrażę.

chezare - 13 Listopad 2014, 09:46

Program graficzny to nie strzelnica i czasami dobrze że można kliknąć niezbyt dokładnie i trafić. Co do łapania za dziurę, to mogę się zgodzić, to nie tylko jest faux pas, ale i w ryja można dostać.
W zabytkowych wersjach programu ten przełącznik jest całkiem na wierzchu.

olsen - 13 Listopad 2014, 15:47

Dzięki @Trurl o to mi chodziło.
Co do użyteczności tej opcji, to w niektórych pracach klikanie w "pusty" obszar jest dużym przyspieszeniem pracy.
Jeszcze raz dziękuje wszystkim za pomoc.

bidon184 - 13 Listopad 2014, 16:38

zgadzam sie ze ta opcja jest niezbedna :-)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group