Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

Makra - zlecenie. makra do usuwania tła i poprawa kolorów zdjęć.

Robcik_D - 26 Październik 2015, 12:14
Temat postu: zlecenie. makra do usuwania tła i poprawa kolorów zdjęć.
Poszukuję programisty do napisania skryptu , który usuwa tło ze zdjęć produktów części samochodowych, a także poprawia kolory. służyć to będzie do automatycznej odróbki setek zdjęć. Ma być to używane w programie Corel Photo Point X4. proszę o wycenę.
Cysorz - 26 Październik 2015, 13:25

Jak ktoś coś takiego napisze, to w tydzień milionerem zostanie :-D
tegraf - 26 Październik 2015, 13:37

Ja bym nawet powiedział, że dwumilionerem.
bidon184 - 26 Październik 2015, 21:04

no fakt ,troche by zarobił :-) ale mozna zrobić taki myk zeby pobrac sobie 3d Gif Designer,wladowac tam bitmapy,oczywiscie z jednolitym tlem musza byc zeby to ladnie wygladalo ,zapisac do gif bez tla,czyli zanzaczyc w programie transparent,nastepnie takie cudo otworzyc w Irvan Wiew,i uzyc funkcji zatrzymaj animacje i wyklatkuj obrazy i bedziemy mieli te obrazki bez tla :-)
chezare - 26 Październik 2015, 22:52

Koledze nie jest potrzebny program, tylko dobry fotograf wyposażony w odpowiedni do takiej roboty sprzęt i sprawny grafik, który zdjęcia obrobi.
Innej metody nie ma i w przewidywalnej przyszłości nie będzie.
Jak fotografia jest dobrze zrobiona, to da się to szybko i przyzwoicie zrobić.
Ja bym proponował fotografować te części na jakimś eleganckim, neutralnym tle i w ogóle nie bawić się w wycinanie tego tła i "poprawianie" kolorów.

Cysorz - 27 Październik 2015, 01:50

To nie o to chodzi chezare!
Tutaj chodzi o magika dobroczyńcę po prostu...

Robcik_D - 27 Październik 2015, 08:31

wiem że pytanie żenujące.
po prostu mam z pracy zadanie znaleźć kogoś kto by napisał taki skrypt (makro). produkty będą robione na białym tle ( mleczna pleksja z oświetleniem ledowym od spodu). a wiadomo że nie uda się zrobić zdjęcia z całkowicie idealnym tłem. docelowo chodzi o idealne białe tło.
chodzi też o to, że klikanie różdzką też jest jednak czasochłonne.

restauro - 27 Październik 2015, 10:43

Raczej nie ma takiej możliwości i trzeba to robić ręcznie .Są pomocne programy czy nakładki ,ale nie ma automatu.Jak dotąd nikt nie napisał takiego algorytmu .Osoba której by się to udało zarobiłaby miliony .
Shame - 27 Październik 2015, 20:17

TAK się robi profesjonalne foty z idealnie białym tłem ;-) Tutaj info o jednym takim cudeńku, a to tylko przenośny zestaw. Podejrzewam, że agencje reklamowe mają lepszy sprzęt stacjonarny.

Co do skryptu, to teoretycznie pewnie dałoby się zrobić takie makro które:
1) ustawiałoby domyślne tło jako białe
2) użyłoby Różdżki do kliknięcia nią w np. lewy górny piksel fotki
3) skasowałoby zaznaczony obszar
4) ewentualnie poprawiło kolory.

Niestety, jest sporo zmiennych, które dla jednych fotek byłyby dobre, a dla innych złe.

I tak, Różdżka posiada parametr Tolerancji, czyli ile +/- tonów od klikniętego koloru piksela ma zaznaczyć. Jeśli dana fotka będzie przypadkowo miała przy krawędzi kolor łapiący się na tolerancję (np. szare tło, ale obiekt beżowy, a tolerancja spora) to makro zaznaczy i skasuje część obiektu. Jak dasz za małą Tolerancję, to zaznaczenie obejmie kilka pikseli, często nie dochodząc nawet w okolicę obiektu.

Inną sprawą jest korekcja barw. Jasne, że możesz zrobić niewielkie podniesienie kontrastu i nasycenia o ustaloną z góry wartość. Ale jak będziesz miał czarny obiekt, to wiadomo - na żywo czarny to nie czarny tylko subtelne odcienie szarości. Jak podniesiesz kontrast, to zatracisz szczegóły i obiekt będzie jednolicie czarny.

I tak można by tutaj mnożyć problemy jeszcze długo. Jak wspomnieli koledzy - taki algorytm musiałby się ocierać o Sztuczną Inteligencję i rozpoznawanie obiektów, a przecież wiemy, jakie to aktualnie przynosi efekty ;-)

Reasumując - zbyt dużo zmiennych, zbyt subiektywne manipulacje, zbyt różnorodne obiekty.

Robcik_D - 29 Październik 2015, 21:17

dzięki za odpowiedzi,
Osobiście wiem, że jest to ciężki temat. kolega Shame ujął propozycję rozwiązania tematu, nad którym także się zastanawiałem i testowałem. I problem w tym że nie każde zdjęcie dokładnie wytnie. testowałem program photoscissors ze strony https://www.photoscissors.com/, który nie usuwa tła w pełni automatycznie, ale bardzo ułatwia to zadanie. Wcześniej usuwałem tło za pomocą Gimpa, po przez różdżkę, no ale to za wolno dla pracodawcy:). teraz zacząłem robić nieco prześwietlone zdjęcie, przez co tlo ( czyli mleczna pleksja z podświetleniem LEDowym) staje się prawie jednolite i jasne. gdzie przy ustawieniu odpowiedniej tolerancji w dużym stopniu jestem w stanie usunąć tło jednym kliknięciem różdzki. A wiadomo że prześwietlone zdjęcie to także prześwietlony produkt, gdzie po usunięciu tła z kanałem alpha można nieco przyciemnić produkt. gorzej tylko jak będę fotografował coś bardziej jasnego. myślałem że jest jakiś sposób na prawie automatyczną robotę, lub skrypt na ułatwienie tego.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group