Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQ - najczęściej zadawane pytania - COREL 2019

DoluDesign - 18 Grudzień 2019, 15:49
Temat postu: COREL 2019
Założę jeden temat pod wszystkie pytania bo robi się nie ciekawie
Kilka dni temu kupiłem aktualizację 2019 do X7 i się zaczęło....

Otwieram w 2019 plik z X7, zaznaczam napis zamieniony na krzywe posiadający kontur i....
..... no własnie i nic, program zatrzymuje się w miejscu i jedyne co można zrobić to restart poprzez menedżer zadań

Ktoś Coś?

1: PROCESOR: Intel Core i7-5820K, Hexa Core, 3.30GHz, 15MB, LGA2011-V3, 22nm, 140W, BOX
: Wentylator Silentium PC FERA HE1224
2: P. GŁÓWNA: Gigabyte GA-X99-UD4, X99, QuadDDR4-2133, SATA Express, SATA3, RAID, ATX
3: GRAFIKA: Gigabyte GeForce GTX 960, 4GB GDDR5 (128 Bit), HDMI, 2xDVI, 3xDP
4: ZASILACZ: Chieftec zasilacz CTG-750C, 750W, box
5: RAM: Kingston HyperX FURY 2x8GB 2133MHz DDR4 CL14 DIMM 1.2V, Czarna
6: SSD: ADATA SSD SP900 256GB 2,5'' SATA3 read/write; 545/535MBs 23K/91KIOPS
7: HDD: 2x Dysk twardy WD Blue, 3.5'', 500GB, SATA/600, 7200RPM, 16MB cache

restauro - 18 Grudzień 2019, 22:58

ShoutBox
Dzisiaj 22:14] Gość: dla Dolu--moze to co kolwiek--pomoze? z sieci ...https://hasstoppedworking.com/coreldraw-stopped-x8-x7-x6-windows-10/

DoluDesign - 19 Grudzień 2019, 13:14

nie pomogło, ale znalazło trojana ;)

ogólnie bardzo dziwna sytuacja, jak otwieram pliki zrobione w X7, niektóre działaj poprawnie, a inne po kliknięciu w nie kursorem/zaznaczeniu zawieszają caly program i nic nie da rady już zrobić

ogólnie po zainstalowaniu aktualizacji na 2019 odinstalowałem X7, może to stworzyło ten problem

restauro - 19 Grudzień 2019, 14:11

Miałem przez jakiś czas zainstalowaną testowa wersje 19 i wszystko pięknie działało .Musiałem wprawdzie przeinstalowac system ,ale problem wynikał z kłopotami z programem MSI Dragon po aktualizacji .Zamiast bawić się w ustawienia , przeinstalowałem wszystko ,ale już bez CorelaDraw 19
DoluDesign - 19 Grudzień 2019, 14:30

własnie zacząłem przeinstalowywac i ... coraz ciekawiej


DoluDesign - 19 Grudzień 2019, 14:40

Trzeba odinstalować Microsoft Visual C++ ?
jak tak to które ?

restauro - 19 Grudzień 2019, 14:51

Z tego co pamietam , jest program do odinstalowania i powtórnej instalacji Microsoft Visual C++ ,na stronie Microsoftu .
DoluDesign - 19 Grudzień 2019, 14:52

a VM nie instaluje się razem z corelem

common files itp wyczyściłem
w rejestrze nic nie ruszałem - też trzeba?


restauro - 19 Grudzień 2019, 15:02

https://www.techpowerup.c...age-all-in-one/


Visual C++ Redistributable Runtimes All-in-One

DoluDesign - 19 Grudzień 2019, 15:04

z panelu sterowania można odinstalować

odinstalowałem i dalej nic
skończyły mi się pomysły, a nie chcę robic formatu

restauro - 19 Grudzień 2019, 15:07

Ten program powinien odinstalować i zainstalować Visual C++ Redistributable Runtimes All-in-One

Samodzielne odinstalowanie , z tego co sobie przypominam jest nieskuteczne ,trzeba zrobić to programem ,który najpierw odinstalowuje , następnie zainstaluje od nowa .

DoluDesign - 19 Grudzień 2019, 15:14

odinstalowałem i zainstalowałem i nadal to samo
DoluDesign - 19 Grudzień 2019, 16:54

Ktoś coś?
restauro - 19 Grudzień 2019, 18:01

Skoro nic nie dziala ,spróbuj naprawić instalacje Windows z zachowaniem danych. ( zarchiwizuj na wszelki wypadek dane na inny dysk ) chociaż mnie ostatnio nie pomogło i musiałem zrobić powtórnie czystą ,ale w moim przypadku winowajcą nie był Windows . Gdybym odinstalował Dragona ,możliwe że by pomogło .
DoluDesign - 19 Grudzień 2019, 18:09

Mam win 8.1 a darmowej aktualizacji do 10 już nie ma, chyba, że da radę zrobić jakiś instalator na usb
restauro - 19 Grudzień 2019, 18:23

Jest nadal ,nie rozgłaszają ale jest ,wprawdzie z instalatora ale to wygodniejsze .Pobierasz instalator programu , wkładasz pendrive ,wybierasz interesującą opcję i Ci nagrywa ,łącznie ze sterownikami .)


MediaCreationTool1909

https://www.microsoft.com...nload/windows10

Pobierz narzędzie


https://www.youtube.com/watch?v=iDifZd-SKv0

Jeśli na tym systemie miałeś już win 10 z automatu Ci aktywuje Windows, maksymalnie po jednym dwóch dniach ,chyba ,że wymieniałeś płytę główną ,wówczas może być problem .

DoluDesign - 19 Grudzień 2019, 18:29

ale podobno mogą zablokować

mniejsza, formatuję

restauro - 19 Grudzień 2019, 18:35

Nie słuchaj plotek ,gdyby chcieli blokować ,to by zlikwidowali taką możliwość ,tak jak zlikwidowali link do pobierania innych, niż win 10 wersji Windows .
DoluDesign - 20 Grudzień 2019, 01:08

Machnąłem format i działa
tylko teraz nie wiem czy instalować tą wszę z 2019 :)

restauro - 20 Grudzień 2019, 08:16

Jesli msz wątpliwości co do X19 instaluj teraz i przetestuj, dokąd system jest świeży. Zainstalowałeś Win10 ?
Na Windows 10 najnowszy CorelDraw wykorzystuje więcej niż jeden rdzeni procesora ,chyba więc warto .
Wiem to z własnych testów .

DoluDesign - 20 Grudzień 2019, 14:32

Zainstaluję, nie po to go kupiłem, aby leżał na półce, ale też zostawię X7 i fakt, może teraz wszystko będzie ok, może ... :)
tak, zainstalowałem win10

DoluDesign - 20 Grudzień 2019, 16:08

teraz jakieś error code 127 przy 2019, rozniesie mnie zaraz
restauro - 20 Grudzień 2019, 16:08

DoluDesign napisał/a:
ale też zostawię X7

Nawet musisz zostawić ze względu na licencję uaktualnienia do wersji X19

DoluDesign - 20 Grudzień 2019, 16:15

udało się, poszła naprawa z płytki
plik też już nie zacina. może będzie dobrze

ps: X21

restauro - 20 Grudzień 2019, 16:29

Pobierz AMD System Monitor ,bedziesz mógł sprawdzić ile i które rdzenie pracują .
Program współparcuje również z Intelem Zaznacz haczyk ,będziesz miał wówczas program na wierzchu .

Dobry jest również - HWMonitor

restauro - 20 Grudzień 2019, 16:38

DoluDesign napisał/a:
udało się, poszła naprawa z płytki
plik też już nie zacina. może będzie dobrze

ps: X21


Kiedy przetestujesz i trochę się oswoisz z programem , opisz swoje wrażenie wynikające z porównania X7 i 21 Wiele osób jest zainteresowanych różnicami i wszystkim co związane jest z przejścia do najnowszych wersji .
Najlepiej otwórz temat w FAQ

DoluDesign - 20 Grudzień 2019, 17:30

Coś postaram sie naskrobać jak się już oswoję, choc pierwszą opinie już dostałeś ;)
tylko też ja wykorzystuję może z 10% wszystkiego co jest w programie

restauro - 20 Grudzień 2019, 21:13

Zaloguj się i sobie podyskutujecie .


ShoutBox
[Dzisiaj 20:34] Gość: Dla Dolu to ty tylko pracujesz na procent swoich możlwości 10% możliwości?,Komputer zawsze Ci powie prawdę....Fajnie <że wszystkośmiga jak powinno....Czasami (tylko X-6)---sta




Zostałem sekretarką happy

Odpowiedziałem na Twoje pytanie z ShoutBox na Testowe forum

restauro - 21 Grudzień 2019, 13:42

Optymalizacja pod kątem obsługi systemu Windows 10 - wersje 2019 ,2018 ,2017 i X8
DoluDesign - 6 Styczeń 2020, 20:18

W FAQ mogą otwierać temat tylko moderatorzy, więc tu machnę kilka zdań.
Corela instalowałem na nowo postawiony system, więc może trochę zacierać rzeczywistość, ale....

- Program na pewno wydaje się stabilniejszy, nie krzaczy (odpukać) praktycznie wcale jak na ten moment, co w X7 przy powielaniu obiektów, lub rysowaniu krzywą beziera było dość uciążliwe
- Problem z zamienianiem konturów na wypełnienia jak był, tak pozostał i też nie zawsze pomaga zmiana kierunku (tutaj illustrator zjada, przetrawia i wydala corela jak danie vege)
- Standardowo muszą we wszystkim namieszać, zmiana ikon prawie wszystkiego, inny układ w menadżerze obiektów itp, oprogramowanie posiadam w wersji PL, więc i sporo nazw narzędzi się pozmieniało co do X7.
-Wyrównanie i rozkład mam pod skrótem CTRL+A, wcześniej wyskakiwało okienko i nie znikało, teraz rozwija się lista i znika po kliknięciu, więc trzeba powtarzać skrót
- Po zaznaczeniu całego rozgrupowanego obiektu pojawiły się węzły do łapania, czego w X7 nie widziałem, albo miałem jakąś opcję wyłączoną
- Przy rysowaniu krzywą beziera widać tak jakby dwie linie obok siebie, trochę drażni, ale idzie się przyzwyczaić
- Całkowitej zmianie uległo wyszukiwanie i zamienianie obiektów, jest teraz trochę więcej kliknięć, ale po dłuższym posiedzeniu wydaje mi się to lepsze niż wcześniej, tylko trzeba się przestawić
- Lista z fontami jak cięła, tak tnie, ale w miarę płynnie działa to tylko chyba w photoshopie

kilka drobiazgów na początek bo nie miałem jeszcze okazji "zasiąść głębiej" w program, a i w tygodniu powinno mi przyjść 16gb ramu, więc może przy 32 coś się jeszcze poprawi

restauro - 7 Styczeń 2020, 21:42

Cytat:
W FAQ mogą otwierać temat tylko moderatorzy


Przeniosłem ,będzie łatwiej znaleźć

DoluDesign - 9 Styczeń 2020, 10:22

No i kochany corel się wysypał przy zapisywaniu pracy, ale nie jestem zły :) przyzwyczaiłem się

- jak prace w CDR znajdują się w podfolderze nie widać też miniatur, tylko zielone ikony corela

restauro - 9 Styczeń 2020, 11:48

Wysypuje się zazwyczaj z braku zasobów systemu ,ciekaw jestem jak poradziłby sobie system na Ryzenie .Porównywałem w swoim nowym komputerze X7 z 19 i widziałem w praktyce , że to naprawdę działa , nie na jednym ale na czterech rdzeniach .
Ciekaw jestem czy wersja 21 ma już więcej zaprzężonych rdzeni ,ale chyba nie ,przynajmniej nic o tym nie słyszałem.

" prace w CDR znajdują się w podfolderze nie widać też miniatur "


Zdarza się tak jeśli instaluje się rożne wersje programu , Ty chyba robiłeś to tylko raz .

Spróbuj prawym klawiszem na pliku wybrać Właściwości - Zmień - jeszcze raz wybrać program do otwierania CorelDraw - Zastosuj i OK .

Jeśli nie pomoże pamiętam , że można to naprawić wkładając płytę z programem i wybierając opcję Napraw .
Przynajmniej tak mi się wydaje , poszukaj u wujka Google ,powinno być coś na ten temat .

DoluDesign - 9 Styczeń 2020, 12:14

o to dokładnie chodzi


restauro - 9 Styczeń 2020, 12:56

Mam wszystko przemieszane z plikami graficznymi ,nie mam tylko cdr w folderach ,trudno więc mi sprawdzić , ale zerknij na właściwości folderu ,może jest jakiś tryb ukryty , czy brak indeksowania ?
DoluDesign - 9 Styczeń 2020, 13:16

Ogólnie mi to nie przeszkadza, bo wszystkie foldery co i gdzie mam w jednym palcu ;) tylko dorzuciłem do info o C2019, w X7 były widoczne podglady
aj_graphic - 13 Styczeń 2020, 11:46

Mam pytanko co do Corela 2019
Czy można zrobić upgrade z X6 do najnowszej wersji? Po ostatnich problemach z X6 ściągnęłam sobie próbną wersję 2019 i jest o niebo lepiej, mogę w końcu normalnie pracować w Corelu. Tylko nie wiem, czy można jeszcze zrobić update z X6 do 2019 (bo to chyba wtedy wychodzi taniej?) czy musimy kupić normalnie nową wersję. Próbowałam znaleźć informacje na stronie Corela ale nic nie widzę :( I z tego co widzę to update jest tylko w formie subskrypcji co mnie martwi :|

restauro - 13 Styczeń 2020, 13:03

Tak możesz , problem tylko z aktualizacją na stronie Corela . U nich można już chyba tylko w ramach subskrypcji .
Normalną wersję , możesz kupić u partnerów firmy
https://www.corel.com/pl/partners/

DoluDesign - 13 Styczeń 2020, 16:28

Wieczyste chyba skończyły się z końcem grudnia
aj_graphic - 14 Styczeń 2020, 07:40

A jak to w ogóle wygląda z kupowaniem u partnerów? Jest możliwość, że będzie taniej niż przez oficjalnego Corela? Bo nie ukrywam, że zależy mi na jak najniższej cenie bo zakup nowej wersji musi jeszcze przejść przez szefostwo (nie ja decyduję).
restauro - 14 Styczeń 2020, 08:26

DoluDesign napisał/a:
Wieczyste chyba skończyły się z końcem grudnia


Pełna wersja jeszcze jest dostępna

restauro - 14 Styczeń 2020, 08:29

aj_graphic napisał/a:
A jak to w ogóle wygląda z kupowaniem u partnerów? Jest możliwość, że będzie taniej niż przez oficjalnego Corela? Bo nie ukrywam, że zależy mi na jak najniższej cenie bo zakup nowej wersji musi jeszcze przejść przez szefostwo (nie ja decyduję).



Sprawdź ,powyżej podałem link z adresami .
W Xcom cena wynosi 1 499,00 zł
https://www.x-kom.pl/p/49...in-upgrade.html


1 359,00 zł to cena w -
https://www.omegasoft.pl/...uery=corel+draw

DoluDesign - 14 Styczeń 2020, 11:04

a jednak jeszcze jest :)
mi się udało kupić upgrade/box za 1254zł, plus do tego do końca stycznia mam możliwość za 400zł dokupić upgrade 2020, ale z tego zrezygnowałem

restauro - 14 Styczeń 2020, 12:13

Podaj namiary ,może kolega jeszcze skorzysta .
DoluDesign - 14 Styczeń 2020, 13:19

Promocja jakaś w grudniu była

https://graficzne.pl/p17165,coreldraw-graphics-suite-2019-pl-win-uaktualnienie.html

teraz zostało to

aj_graphic - 14 Styczeń 2020, 13:23

Dzięki wielkie za pomoc, rozejrzę się po tych linkach i przekażę szefostwu :)
DoluDesign - 19 Styczeń 2020, 12:43

Rozkminiłem dlaczego corel się wiesza



a głównym winowajcą jest ........ Włączenie widoku warstw i obiektów ?!@#$%^&*

DoluDesign - 19 Styczeń 2020, 12:45


aj_graphic - 22 Styczeń 2020, 11:40

Mam problem (a raczej niedogodność) i zastanawiam się czy zainstalowanie Corela 2019 mogło być przyczyną. Z podglądu właściwości plików zniknęła mi wersja pliku. Opcja bardzo potrzebna bo pracując na Corelu zapisuję pliki do różnych wersji (dużo drukarni wymaga 12 albo 13). Do tej pory aby upewnić się, czy na pewno dobrze zapisałam plik klikałam na niego prawym, w zakładce Właściwości oprócz rozmiaru, nazwy itp. miałam też wersję pliku. Teraz tego nie ma, zniknęło gdzieś. I nie wiem czy ja coś naklikałam czy to wina tego, że obecnie mam dwa Corele zainstalowane (próbny 2019 i mojego starego X6). :cry:
aj_graphic - 22 Styczeń 2020, 11:42

^ zakładka Szczegóły, nie właściwości.
DoluDesign - 22 Styczeń 2020, 12:51

Osobiście dopisuję do każdego pliku v12, X7 itp
w szczegółach X5 i X7 pokazuje, ale fakt, przy 12 nie ma nic

aj_graphic - 22 Styczeń 2020, 13:00

DoluDesign napisał/a:
Osobiście dopisuję do każdego pliku v12, X7 itp
w szczegółach X5 i X7 pokazuje, ale fakt, przy 12 nie ma nic


też dopisuję, ale zawsze jeszcze dodatkowo sprawdzam (takie zboczenie zawodowe - wolę dwa razy sprawdzić wersję niż później podsyłać drukarni drugi raz poprawione).

U mnie w żadnej wersji nie pokazuje. Jakieś dwa tygodnie temu takie info było, więc zniknięcie połączyłam z instalacją wersji X21. Chyba, że naklikałam sobie coś w ustawieniach folderów albo coś (kwestia samego komputera/ustawień systemu a nie Corela).

aj_graphic - 22 Styczeń 2020, 13:05

Problem rozwiązany. Zmieniłam domyślny program otwierania .cdr z X6 na Corela X21 i wszystko wróciło :)
Najwyraźniej jakiś konflikt spowodowany dwoma Corelami zainstalowanymi na komputerze.

jaga - 23 Styczeń 2020, 14:51
Temat postu: Corel2019: publikuj jako PDF > zgodność
Publikuj jako PDF -> Ustawienia> zakładka ogólne, Zgodność:

mam tylko:
Acrobat DC
Acrobat 9.0
PDF/X-1a:2001
PDF/X-3:2003
PDF/A-1b
PDF/X-4:2010

też tak macie?, drukarnia wymaga 5.0 (w X5 było), w pomocy piszą: W programie CorelDRAW, można wybrać jedną z poniższych opcji zgodności: Acrobat 4.0, Acrobat 5.0, Acrobat 6.0, Acrobat 8.0, Acrobat 9.0, PDF/X-1a, PDF/X-3 lub PDF/A-1b.

jaga - 23 Styczeń 2020, 15:23
Temat postu: OBIEKTY okno dokowane (d. manadżer obiektów)
OBIEKTY okno dokowane (d. manadżer obiektów) - zginęła podstawowa funkcjonalność

problem/uciążliwość:

nie działa zaznaczanie kilku obiektów w oknie dokowanym jeśli któryś z obiektów ma dodany cień to jest pomijany w zaznaczeniu i dopiero po rozdzieleniu cienia od odbiektu zaczyna działać normalnie

nie można też przeciągnąć wybranego obiektu/ów myszką z OBIEKTY na obszar roboczy

utrudnia to pracę z obiektami :cry

jaga - 23 Styczeń 2020, 15:33
Temat postu: Licznik/Czasomierz projektu
Wyczytałam, że jest coś takiego:

Funkcja Czasomierz projektu (Narzędzia Windows Czasomierz projektu) umożliwia łatwe śledzenie czasu poświęconego na dany projekt.

Chciałam włączyć, ale u mnie nie ma polecenia Windows w menu Narzędzia :?: ???????


Nie wiem, czy to tylko u mnie jest problem, czy taka niedoróbka programu?

jaga - 23 Styczeń 2020, 16:45

Znalazłam gdzie włączyć ten czasomierz :lol:

Okno > Paski narzędzi > Project Timer

czyli taka niedoróbka albo programy, albo instrukcji w pomocy - zupełnie gdzie indziej w menu i nawet nie przetłumaczyli polecenia

restauro - 24 Styczeń 2020, 12:15

jaga napisał/a:
drukarnia wymaga 5.0 (w X5 było)


Chyba nastąpiło jakieś przekłamanie , odnośnie wersji .

jaga - 24 Styczeń 2020, 20:39

załączam obrazki jak jest w c_x5 i c_2019
restauro - 24 Styczeń 2020, 21:43

Miałem na myśli raczej ,że drukarnia się pomyliła . Arobat 5 (PDF 1.4 ) to chyba 2001 rok . Do wersji PDF 1.4 można zapisać w darmowych programach Inkscape lub programie Scribus .Możesz ewentualnie poprosić kogoś na forum ,żeby Ci zapisał w wymaganym formacie ( Tegraf , Cysorz ) .
W ostateczności są wersja testowe Adobe Acrobat Pro ,nie jestem tylko pewien ,czy można zapisać w nim PDF 1.4

tegraf - 24 Styczeń 2020, 22:34
Temat postu: Re: Corel2019: publikuj jako PDF > zgodność
jaga napisał/a:
Publikuj jako PDF -> Ustawienia> zakładka ogólne, Zgodność:

mam tylko:
Acrobat DC
Acrobat 9.0
PDF/X-1a:2001
PDF/X-3:2003
PDF/A-1b
PDF/X-4:2010

też tak macie?, drukarnia wymaga 5.0 (w X5 było), w pomocy piszą: W programie CorelDRAW, można wybrać jedną z poniższych opcji zgodności: Acrobat 4.0, Acrobat 5.0, Acrobat 6.0, Acrobat 8.0, Acrobat 9.0, PDF/X-1a, PDF/X-3 lub PDF/A-1b.


Drukarnia wymaga Acrobat 5.0, bo pewnie w czasie, gdy te wymagania ustalała, 95% jej klientów miała Corela X5, w którym rzeczywiście tak określano wynikową wersję pdfa. Dlatego, by uniknąć odpowiadania po 100 razy dziennie "U mnie w Corelu nie ma wersji 1.4" - napisali o Acrobacie 5.0.

Czas by to uaktualnić, takiego określania wersji pliku pdf od dawna w Corelu nie ma.

Ogólnie: zgodność z Acrobatem w jakiś tam wersji to oznacza wersję pliku pdf o jeden mniejszą - Acrobat 5.0 czytał pliku pdf w wersji 1.4 i niższe, Acrobat 6.0 - pliki pdf w wersji 1.5, Acrobat 7 - pliki pdf w wersji 1.6 itd.

Wzrost wersji związany był głównie z nowymi zabezpieczeniami i elementami interaktywnymi (np. formularze, elementami 3D, itp.). W kwestii druku - zmiany są nieznaczne.

Więcej: https://en.wikipedia.org/wiki/Adobe_Acrobat_version_history#Adobe_Acrobat_and_Reader

Jeżeli w oknie eksportu nie ma wyboru "Acrobat 5.0" lub "Wersja 1.4", należy wybrać zgodność z "PDF/X-3".

https://en.wikipedia.org/wiki/PDF/X

jaga - 27 Styczeń 2020, 14:49

Dzięki za wyjaśnienie.
restauro - 6 Luty 2020, 10:30

Corel DRAW 2019 - Nowe funkcje w praktyce

https://www.youtube.com/watch?v=urCMc_IL9VU

markooff - 26 Kwiecień 2022, 13:38

Witam !

nie chciałem zakładać nowego wątku - bo chodzi mi o wymagania sprzętowe oraz funkcjonalne (z praktyki użytkowania) dla pakietu Corel Draw 2019. Czyli te, o których nie ma dokładnych informacji na stronie supportowej Corela . A konkretnie, czy ktoś z szan. użytkowników wie (a może i używa) tego pakietu na starszych monitorach (CRT) o rozdzielczości bazowej 1024x768 (cyzli klasyczna 17tka) ?

W dokumentacji na stronie https://graphics-unleashed.com/2019/04/coreldraw-graphics-suite-2019-hardware-and-system-requirements/ - odnalazłem jedynie taką informację :

Cytat:

[...]
1280 x 720 screen resolution at 100% (96 dpi)
[...]


Czy to oznacza - że jeśli używałbym ten pakiet w pracy z monitorem j.w. to interfejs "wychodziłby mi" poza obszar roboczy czy tez byłaby/jest możliwość dopasowania okna do natywnej rozdzielczości 1024 x 768 ?

NA chwilę obecną posiadam od ładnych kilku lat Corel Draw X5 (wersja pełna) i w zasadzie nie mam potrzeby zmieniać tego faktu, ale , jednak liczę sie z koniecznościa nieodległej przesiadki na Win10 (koniec supportu dla innych pakietów których również używam np. Blendera) i muszę rozglądnąć się za wersją Corel DRAW która zapewni mi możliwość pracy pod obom systemami z rodziny Windows. A z dokumentacji techn widzę że/wyglada na to ze 2019-tka ma taką możliwość ...

Pozdrawiam


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group