Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

Makra - układ kropek lub kwadratów w siatce

pieczara22 - 21 Styczeń 2020, 07:32
Temat postu: układ kropek lub kwadratów w siatce
Witam wszystkich forumowiczów.
Mam mały problem. w tech chwili pracuje na corelu x5
Chciałbym tworzyć układy siatek tak jak na rysunku JPEG.
w tej chwili tworzę coś podobnego w AutoCAD-zie za pomocą bloków i następnie przenoszę do Corela.
Jak myślicie czy jest możliwość tworzenia takich rzeczy za pomocą Corela i nie chodzi mi tutaj o żeby okładać każdą kropkę pojedynczo tylko za pomocą makra.
a może macie inny pomysł????
Za wszelkie uwagi i pomoc z góry dziękuję.

restauro - 21 Styczeń 2020, 08:43

Narysuj formę jaka Ciebie interesuje ,następnie wypełnij powielonymi kwadracikami powierzchnię większą od narysowanej formy ,zgrupuj i nałóż na wierzch narysowany wcześniej kształt . Zaznacz i wybierz na górnej belce opcję - Część wspólna .
pieczara22 - 21 Styczeń 2020, 09:23

widzisz tylko jest jeden problem,
mam czarny nadruk tak jak ten po lewej stronie
obrys który zaznaczyłem na purpurowy kolor i w to wszystko muszę tak wpasować ( w tym przypadku kwadraty ale działam też na kropkach) elementy zeby były jak najbardziej zbliżone do oryginału i by zgrywały się ze sobą tak jak na rysunku.

Cysorz - 21 Styczeń 2020, 09:27

Nie wiem jak dokładne ma być to rozmieszczenie punktów, ale jest to możliwe do zrobienia za pomocą "metamorfozy". Na początek musisz narysować skrajne linie za pomocą rysunku odręcznego, ustawić pożądaną grubość linii, zamienić je w okienku styl linii na odpowiednią formę i za pomocą narzędzia metamorfoza połączyć ze sobą. Po drodze jest mnóstwo opcji, możesz wybrać żądany efekt - między innymi wielkość kropek/elementów, ich kolor, gęstość/ilość, ścieżkę, "przyspieszenie" itp. To potężne narzędzie, trzeba jednak trochę poćwiczyć aby osiągnąć pożądany efekt.

Nie znam AutoCada zbyt dobrze (ostatni z nim kontakt miałem chyba jeszcze w zeszłym wieku ;)) ale podobny efekt jest do zrobienia w Corelu w ciągu kilkudziesięciu najwyżej sekund.


pieczara22 - 21 Styczeń 2020, 09:35

Spróbuję coś zrobić ta metoda i dam znać.
Dziękuję za pomoc.

pieczara22 - 21 Styczeń 2020, 10:52

Niestety metamorfozą nie potrafię tego zrobić( być może za cienki jestem w te klocki)
przesyłam wzór zrobiony prze ze mnie jednak jak porównać ze zdjęciem to też nie jest 100 % które chciałbym osiągnąć.
Trzeba przyrzec się kwadratom zaznaczonym w żółtej elipsie na zdjęciu.
Dodatkowo dodaje plik który zrobiłem.
czarne kwadraty powinny pokrywać się z białymi

zyzio - 27 Listopad 2020, 08:49

Nie wiem na ile będzie pomocne, ale tutaj coś można podglądnąć:

https://community.coreldraw.com/collaborate/w/howto/50/corel-draw-halftone


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group