Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

Makra - Tbliczka zmiana numeracji - zwiekszanie

iconone.pl - 16 Listopad 2020, 08:55
Temat postu: Tbliczka zmiana numeracji - zwiekszanie
Witam, czy dam radę zrobić jakoś w Corel makro aby zwiększała sie liczba, jest to numer kolejnej . Mam tego 5000 szt. Wydruk idzie na folia folia na płytę i do cięcia więc każda płyta ma 500 szt. i na niej każda tabliczka musi mieć inny numer. Czyli robię w transformacji kolejną i w tym momencie chciałbym aby się numer zwiększał. Załączam w czym rzecz.
Pracuję w x3

Pozdrawiam

tegraf - 16 Listopad 2020, 21:32

Taka funkcjonalność to się nazywa "personalizacja" i raczej trudno będzie w Corelu.
Jest tam co prawda mechanizm pod nazwą "wydruk seryjny" i ewentualnie można by coś z tym kombinować, ale raczej czarno to widzę.

Zobacz tutaj: http://numerowanie.pl/

Cysorz - 17 Listopad 2020, 02:13

Można to zrobić w "tradycyjny" sposób, ale ma to swoje ograniczenia. Najłatwiejsze jest to w wersji do X5 (X6 chyba też, ale w swoim czasie tylko tą wersję przetestowałem i pewien nie jestem). W każdej wyższej oczywiście też, ale jest dużo więcej zabawy. Mimo wszystko czasami z tego korzystam. Upraszczając polega to na przepływie tekstu między kolejnymi stronami. 500 numerów to jakieś 10-15 minut "zabawy" dla trochę bardziej zaawansowanego użytkownika, tyle że trzeba mieć przygotowaną wcześniej numerację, najlepiej w pliku tekstowym. To nie jest makro, to zwykła ręczna robota - ma to swoje plusy i minusy (tych jest więcej), ale da się zrobić.

Napisałem to tylko dlatego, że można dodatkowo ingerować w cały proces - np. zajmowane miejsce (przykładowo przy personalizacji [zaproszenia, identyfikatory, adresy na kopertach itp.], gdzie np. imię i nazwisko powinno być zawsze wycentrowane na wolnej powierzchni w pionie i poziomie - np. Jan Bąk i Róża Maria Barbara Gräfin von Thun und Hohenstein), rodzaj użytego fontu, kolor, wielkość itp. Upierdliwe, ale da się zrobić, jeżeli ktoś nie może korzystać z dedykowanych zewnętrznych narzędzi. Plusem jest np. to, że możemy wykorzystać przysłaną bazę danych (np. imię i nazwisko a my nie chcemy tego przepisywać czy wklejać na każdej stronie), minusem, że musimy ją przerobić na format akceptowany przez program (czyli np. format tekstowy).

Jak wspomniałem wyżej, sam tak czasami robię i ewentualnie mogę zrobić "tutka" dla zainteresowanych, ale to "za jakiś czas", bo aktualnie za wiele go nie mam...


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group