Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

Pomóż mi wykonać rysunek - Problem z wyrównaniem tekstu do prowadnic.

tomis69 - 17 Listopad 2020, 17:56
Temat postu: Problem z wyrównaniem tekstu do prowadnic.
Witam wszystkich jako, że to mój pierwszy post na forum :yes

Mam problem z wyrównaniem tekstu do prowadnicy. Tekst mam wyrównany do krawędzi lewej, ustawiłem opcję przyciągania do prowadnicy i ręcznie starając się wyrównać tekst do lewej prowadnicy nie jest to możliwe. Niektóre litery jak na przykład Y oraz I nie są w jednej linii to widać w załączniku. Im bardziej powiększam tylko różnica wygląda gorzej.

Liczę, że dla kogoś z Was będzie to kwestia kilku kliknięć i proszę o pomoc :poklon

Trurl - 18 Listopad 2020, 09:29

Hmm... NIe widzę, o co Ci chodzi. Zakreśl na tym zrzucie to, co Ci się nie podoba. Jak widać, jest to duże powiększenie, więc np. jeden mikrometr - niewidoczny gołym okiem - urasta do rozmiarów 1 mm.. Napisz, jakim stopniem pisma jest ten tekst złożony
tomis69 - 18 Listopad 2020, 17:46

Spójrz na literę Y i literę P. Oznaczyłem krawędź litery Y zieloną linią i spójrz na literę P ze słowa PLAY. Rozumiem, że przy dużym powiększeniu mogą wystąpić jakieś niewielkie różnice, ale tu mamy różnicę grubości litery I i to przy czcionce bold :-/ Wielkość liter czcionek to 14 PKT górnego tekstu i 13 PKT wielkości dolnego tekstu.

Czy jest jakiś sposób na przenoszenie tekstu piksel po pikselu? Za każdym razem gdy staram się minimalnie przenieść tekst to przeskakuje mi tekst dużo bardziej niż potrzeba.

Cysorz - 18 Listopad 2020, 18:46

To wszystko zależy od tego, w jaki sposób autor zaprojektował kerning dla swojego fontu.
Jeżeli wciśniesz F10 na edycji tekstu, zobaczysz o co chodzi.

Trurl - 18 Listopad 2020, 19:07

Widzę, że to są zapewne teksty artystyczne, a nie akapitowe, więc wystarczy nieznacznie przesunąć ramkę.

Żeby precyzyjnie przesuwać obiekty kursorami (strzałkami lewa, prawa, góra, dół), ustaw przesunięcie na 0,1 mm, superprzesunięcie (Shift+kursor) na 10x0,1 mm, czyli milimetr, i mikroprzesunięcie (Ctrl+ kursor) na 0,05 = 0,1/2 mm tak:

Tools/Options/Document/Rulers
Ustaw
Nudge = 0,1 mm,
Supernudge = 10x0,1 mm
Micronudge = 0,1/2 mm

Zeby to mieć raz na zawsze w Corelu, zaptaszkuj opcję
Tools/Options/Document Save options as default to new document.

A jeśli już koniecznie chcesz, to możesz przesuwać konkretne litery narzędziem Shape Tool (F10). Zaznacz tekst strzałką i zmień narzędzie na Shape Tool. Przy każdej literze pojawią się kwadraciki, które możesz traktować tym narządziem. Jeśli czcesz przesunąć kilka liter, to zaznacz odpowiednie kwadraciki i przesuwaj je ustawionymi uprzednio (tak, jak mówiłem wyżej) kursorami.

tomis69 - 19 Listopad 2020, 13:16

Doskonale! Właśnie o to chodziło :mrgreen:

@Cysorz dzięki za info o Shape Tool :)

Dzięki za instrukcję @Trurl okazała się nieoceniona, gdyż siadam do Corela jak już muszę czyli raz na jakiś czas i wszystkiego zapominam (w sensie z podstaw bo nigdy nie dłubałem tego softu głębiej). :lol:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group