Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

CorelDRAW - grafika wektorowa - Jak wpisać symetrycznie obiekty w okrąg?

romel67 - 26 Luty 2021, 13:58
Temat postu: Jak wpisać symetrycznie obiekty w okrąg?
Witajcie. Jestem nowy więc nie dziwcie się proszę pytaniom.
Próbuję znaleźć metodę aby w symetryczny sposób rozmieścić 7 prostych obiektów na obwodzie koła i sam się już poddałem bo w necie nic nie wygrzebałem a i tu w "szukaj" nic nie znalazłem. Aby sobie wyobrazić co chcę uzyskać to dobrym przykładem będzie typowa okrągła płaska podkładka pod zwykłą śrubę w której potrzebuję zrobić symetrycznie 7 otworów czyli okrąg i w nim 7 równo rozmieszczonych otworów.
Pytanie drugie. Jak w koło wpisać wielokąt foremny (trójkąt równoramienny czy np siedmiokąt o równych bokach) ale tak aby był w tym kole wyśrodkowany czyli każdy róg równo oddalony albo styczny do krawędzi koła. Próbowałem z prowadnicami ale z wielokątami mi to nie wychodzi.
Proszę o pomoc
R

lajosz - 26 Luty 2021, 17:16
Temat postu: Re: Jak wpisać symetrycznie obiekty w okrąg?
Nie napisałeś jakiego masz Corela, czyli jaką wersję, a to nie jest bez znaczenia.

.... no i jak by Ci tu napisać, żeby się nie rozpisywać zbytnio.


ODPOWIEDŹ NA PYTANIE PIERWSZE:
=========================
Otóż, jeśli masz Corela np. 2020, to istnieje tam narzędzie o nazwie Dopasuj Obiekty do ścieżki gdzie po prostu zaznaczasz obiekt i trzymając wciśnięty SHIFT zaznaczasz ścieżkę (czyli w tym przypadku okrąg) , wybierasz ilość obiektów i ..... to wszystko, czyli obiekty będą równo rozłożone wzdłuż ścieżki.

Oczywiście ścieżka nie musi być okręgiem, a obiekty mogą być dowolne.
To samo w przypadku różnych obiektów, czyli zaznaczasz obiekty (jakiekolwiek) + trzymając wciśnięty SHIFT zaznaczasz ścieżkę i ..... obiekty zostaną równo rozłożone wzdłuż ścieżki.
W oknie tego narzędzia, można wybrać jeszcze inne parametry rozkładania obiektów.

Natomiast mając np. Corela 15, żeby uzyskać taki sam efekt, trzeba używać do tego narzędzia o nazwie Metamorfoza z tym, że tu już trzeba się naklikać, a poza tym obiekty MUSZĄ być jednakowe żeby zastosować to narzędzie do kopiowania wzdłuż ścieżki.

Czyli jeśli masz Corela np. w wersji 15, to:

-- rysujesz ścieżkę (w tym przypadku okrąg)

-- rysujesz 2 jednakowe obiekty (w tym przypadku inne, mniejsze okręgi) albo duplikujesz (Ctrl + d) ____ obiekty mogą leżeć w dowolnym miejscu.

-- wybierasz narzędzie Metamorfoza i klikając na jeden z dwóch mniejszych okręgów, trzymając wciśnięty lewy klawisz myszy, przesuwasz "prostokącik" do drugiego mniejszego okręgu i puszczasz klawisz myszy.
Powstało coś, co (na razie) nie jest tym o co Ci chodzi, ale ...

-- teraz z górnej belki menu metamorfozy określasz ilość obiektów jakie będą rozmieszczone wzdłuż ścieżki i z tego samego menu metamorfozy wybierasz Nowa ścieżka i wskazujesz nową ścieżkę rozmieszczania, w tym przypadku będzie to większy okrąg.
Nadal nie jest to to o co Ci chodzi, ale ....

-- znowu z górnej belki menu metamorfozy wybierasz ikonkę z zielonym plusem, czyli Więcej opcji metamorfozy i po rozwinięciu, wybierasz Metamorfoza wzdłuż całej ścieżki.

No i wreszcie jest to o co Ci chodziło, czyli obiekty (mniejsze okręgi) będą równo rozmieszone wzdłuż większego okręgu.
Zmiany następują w czasie rzeczywistym, czyli w każdej chwili możesz wybrać ilość obiektów i będzie widział jak zmienia się ich ilość.


ODPOWIEDŹ NA PYTANIE DRUGIE:
====================
-- Najpierw włącz przyciąganie do obiektów jeśli nie było włączone ___ (Alt + z) włącz/wyłącza przyciąganie do obiektów.

-- Jeśli masz już narysowane koło/okrąg, to wybierz rysowanie wielokąta, wybierz ilość wierzchołków, przesuwasz kursor mniej-więcej na środek koła, aż zaświeci się info (środek) , że jesteś w centrum koła/okręgu/obiektu.

-- teraz trzymając jednocześnie wciśnięte klawisze Ctrl +Shift + lewy klawisz myszy, przesuwasz kursor na górną krawędź koła aż wyświetli się info (ćwiartka) i ... puszczasz wszystko.

Właśnie narysowałeś wielokąt wpisany w okrąg.

Wyjątkiem jest kwadrat, ale .... i tu można sobie poradzić, czyli do rysowania kwadratu wpisanego w okrąg wykorzystujesz narzędzie o nazwie Prostokąt z trzech punktów po czym przesuwasz kursor na górną krawędź koła aż wyświetli się info (ćwiartka), po czym wciskasz lewy klawisz myszy i trzymając wciśnięty przesuwasz kursor do kolejnej ćwiartko koła, puszczasz lewą myszę, przeciągasz do dolnej ćwiartki koła, klikasz myszą i ..... właśnie narysowałeś kwadrat wpisany w okrąg.

Oczywiście w/w kwadrat będzie niejako obrócony (karo) , ale wystarczy go sobie obrócić i po sprawie.

Trurl - 27 Luty 2021, 10:16

romel67, zamieść jakiś szkic tego, co chcesz zrobić - wystarczy odręczny szkic, który sfotografujesz i dasz jako załącznik. Z Twojego postu, niestety, nie wynika dokładnie, co chcesz zrobić. Jak dasz ten szkic, najlepiej z jego opisem, to precyzyjnie wytłumaczę Ci, jak to zrobić w Corelu.

:-)

romel67 - 27 Luty 2021, 18:09

cześć. W załączniku szkic tego co chcę narysować. Generalnie jest okrąg z siedmioma (na rysunku jest osiem) obiektami (owalnymi albo prostokątnymi) rozmieszczonymi w równych odległościach od siebie.
Ważne aby obiekty umieszczone prostopadle (szerszą stroną) względem promienia okręgu.
Mam jeszcze pytanie. Obecnie Corel kupić można w różnych wersjach i do różnych zastosowań. Mnie interesuje program do projektowania czegoś podobnego do obwodów drukowanych używanych w elektronice czyli w zasadzie "płaska" dwu może czterokolorowa grafika wektorowa. Która wersja Corela da mi taką możliwość bo nie chciałbym inwestować jakiejś sporej kasy.

lajosz - 27 Luty 2021, 18:39

Tak jak pisałem wyżej.

Poniżej efekty uzyskane w Corelu 2020, ale .... dokładnie to samo można uzyskać w starszym Corelu, według zamieszczonego opisu.


lajosz - 27 Luty 2021, 18:54

romel67 napisał/a:
Która wersja Corela da mi taką możliwość bo nie chciałbym inwestować jakiejś sporej kasy.


Ja mam Corela 2020 w najwyższej wersji + Corela 16.

Uważam, że do tego co chcesz robić, taki np. Corel 16 SPOKOJNIE wystarczy.
Czasem jeszcze gdzieś w necie można kupić nowego w pudełku za 300 do 500zł.

Oczywiście Corel 16 nie ma funkcji/narzędzia które widzisz na screenie który dołączyłem, ale ... metodą nr 2, spokojnie można sobie poradzić z rozkładaniem obiektów wzdłuż ścieżki, z tym, że nieco dłużej to trwa.

Poza tym uważam, że starszy Corel w niektórych aspektach jest ..... lepszy, ale .... możliwe, że to siła przyzwyczajenia :)

restauro - 27 Luty 2021, 19:58

https://corel.wodip.opole.pl/przyklady/przyklady.htm
Trurl - 28 Luty 2021, 01:27

romel67, tak, jak obiecałem, przysyłam Ci przepis.
Robi się to tak:

1. Rysujesz prowadnicę poziomą i pionową - ich skrzyżowanie będzie środkiem okręgu.

2. Wybierz narzędzie elipsa. Umieść kursor na skrzyżowaniu prowadnic i z CTRL + SHIFT rysujesz okrąg o żądanym promieniu. CTRL powoduje, że rysujesz okrąg, a SHIFT - że robisz to od środka. Chwyć ten okrąg narzędziem wskazywania (strzałką) za któryś z narożnych punktów obrysu i z SHIFTem zmiejsz (lub zwiększ) jego promień tak, żeby uzyskać pierścień o żądanych średnicach wewnętrznej i zewnętrznej. Nie puszczając lewego przycisku myszy, wciśnij prawy przycisk i puść obydwa. Otrzymasz dwa współśrodkowe okręgi o środku na przewcięciu prowadnic.

3. Narysuj małą elipsę czy też owal (jak potrzebujesz) o właściwych wymiarach i umieść go na godzinie 12 pierścienia. Przesuń środek tej elipsy na skrzyżowanie prowadnic. Wiesz, jak to zrobić? - Jak dwukrotnie klikniesz w obiekt, to pojawią się strzałki do obrotu i środek, względem którego ten obiekt będzie się obracał. Chwyć ten środek i przesuń go na skrzyżowanie prowadnic.
Zaznacz ten owal (czy też elipsę) Uruchom doker do obrotów (Windows/Dockers/Transformation/Rotate). Przy aktywnym owalu wpisz kąt obrotu 45 stopni i liczbę kopii 8. Na końcu wciśnij Apply i masz gotowych 8 owali (czy też elips) idealnie rozmieszczonych na pierścieniu. Zgrupuj wszystko do kupy i ciesz się wykonanym rysunkiem.

:-)

lajosz - 28 Luty 2021, 16:42

Trurl napisał/a:
wpisz kąt obrotu 45 stopni i liczbę kopii 8. Na końcu wciśnij Apply i masz gotowych 8 owali (czy też elips) idealnie rozmieszczonych na pierścieniu.


Przepis znany, ale ..... jeśli obiektów jest np. 7 lub 11, to .... trzeba wyliczyć kąt i wtedy trzeba się posłużyć kalkulatorem, bo chyba mało kto jest w stanie w pamięci policzyć, że dla jedenastu obiektów będzie to kąt 32.72, a dla siedmiu obiektów 51,428

Generalnie, kąt trzeba wyliczać za każdym razem.

Natomiast w metodzie/metodach które opisałem, nie trzeba znać żadnych kątów.

Trurl - 1 Marzec 2021, 00:30

lajosz napisał/a:

jeśli obiektów jest np. 7 lub 11, to .... trzeba wyliczyć kąt i wtedy trzeba się posłużyć kalkulatorem
[...]
Generalnie, kąt trzeba wyliczać za każdym razem.


NIe trzeba. Jeśli chcesz podzielić okrąg na n wycinków, to w okienku, w którym wpisujesz kąt wpisz 360/n, a w okienku Copies wpisujesz n-1. Spróbuj. na przykład , gdy n=17. :-)

lajosz - 1 Marzec 2021, 09:16

@Trurl

Rzeczywiście .... masz rację :)

Cholera, tyle czasu z Corelem i ..... nie wiedziałem o tym :-) , ale to może dlatego, że bardzo rzadko potrzebowałem kopiowania po okręgu, tudzież w ogóle kopiowania z zadanym parametrem.

Co ciekawe, w Corelu istnieje coś takiego jak Zrób krok i powtórz (Ctrl + Shift + d) i ..... działa DOKŁADNIE tak samo jak to kopiowanie, aczkolwiek okno tego narzędzia jest inne nieco, no i brak kopiowania po okręgu.

Tak czy siak, nie wiedziałem, że można w Corelu używać wyrażeń matematycznych :-) ..... tak że .... dzięki za info :ok

Trurl - 1 Marzec 2021, 09:47

lajosz, cieszę się, że to Ci się przydało, Dam Ci jeszcze jedną radę, bo może jeszcze na to nie wpadłeś. Warto ustawić przesuwanie obiektów kursorami na 0,1 mm, a makroprzesunięcie - na 1 mm. Robi się to tu: Tools/Options/Document/Rulers (Nudge i Supernudge). Przy takim ustawieniu, każde dotknięcie któregokolwiek kursora (tj. którejkolwiek ze strzałek przesunie aktywny obiekt o 0,1 mm w kierunku wskazywanym przez strzałkę. A strzałka z SHIFT-em - o milimetr To bardzo przyspiesza pracę, zwłaszcza że w ten sam sposób można przesuwać prowadnice.
Tylko nie zapomnij ustawić tych wartości jako domyślne, żeby po każdym otworzeniu Corela obowiązywały. Robi się to tu: Tools/Document/Save options as default for new documents.

Ta opcja jest bardzo użyteczna, bo nie musisz mozolnie mierzyć przesunięcia. Wystarczy, że policzysz liczbę kliknięć strzałki. :-)

A jeśli chcesz, mogę Ci jeszcze dać listę wygodnych skrótów klawiaturowych wziętych jeszcze z prastarego Corela 3 z ubiegłego wieku lub - o dziwo - z programów Adobe (PS, ID, AI czy Acrobata)..

lajosz - 1 Marzec 2021, 10:23

@Trurl

Dziękuję za poradę z przesunięciem, ale .... o tym akurat wiedziałem od ..... bardzo, bardzo dawna .

W ogóle, to dowiadujemy się pewnych rzeczy dopiero wtedy kiedy jest nam to w jakiś sposób CZĘSTO potrzebne.

Wydaje mi się, że każdy pracuje z Corelem inaczej, bo też każdemu zazwyczaj do czego innego służy.

Oczywiście skróty klawiaturowe, to podstawa pracy i też od ... dawna z nich korzystam.

Niemniej, dziękuję za deklarację pomocy :-)

restauro - 1 Marzec 2021, 13:19

" Mnie interesuje program do projektowania czegoś podobnego do obwodów drukowanych używanych w elektronice czyli w zasadzie "płaska" dwu może czterokolorowa grafika wektorowa. Która wersja Corela da mi taką możliwość bo nie chciałbym inwestować jakiejś sporej kasy."


Możesz również rysować w darmowym programie wektorowym Inscape

romel67 - 1 Marzec 2021, 15:38

dzięki Wam wszystkim za porady. Ponieważ dostęp do Corela mam na zasadzie "użyczenia" przećwiczę dedykowane sposoby przy najbliższej okazji i podzielę się moimi "osiągnięciami". Nie zmienia to faktu, że jestem wdzięczny wskazówki od kolegów siedzących w temacie znacznie mocniej niż ja.
pozdrawiam
R


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group