Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

Corel PHOTO-PAINT - maska odręczna, powolne, przeskakujące przesuwanie ekranu :(

Bartjek - 2 Październik 2021, 11:12
Temat postu: maska odręczna, powolne, przeskakujące przesuwanie ekranu :(
witam,

gdy tworzę maskę odręcznie w dużym powiększeniu (kiedy to tylko fragment zdjęcia jest widoczny na ekranie) bardzo wolno przesuwa się ekran, przeskakuje i nie jest to płynne kiedy przesuwam linie maski na inne obszary zdjęcia. Niestety przy dużej ilości zdjęć jakie obrabiam jest to zupełnie nie do przyjęcia. Czy ktoś ma taki problem? Na wcześniejszym komputerze chodziło to bardzo płynnie, teraz mam winodws 10, problem ten występuje zarówno w nowej wersji corel, jak również w tych starszych. Spędziłem już bardzo wiele czasu nad tym i dalej nie mogę sobie poradzić :( ręce opadają...

dodam, ze gdy właczam maske prostokatna to wszystko przesuwa sie bardzo plynnie, potrzebuje w mojej pracy jednak dokladnie obrabiac zdjecia, w gre wchodzi tylko maska odreczna...

Bede bardzo wdzieczny za pomoc.

pozdrawiam
Bartek

lajosz - 2 Październik 2021, 14:39

Nie wiem czy moja odpowiedź Cię pocieszy, ale .... to o czym piszesz zauważyłem w KAŻDEJ wersji Corela, nawet tej mocno starszej.

No niestety, jest to jedna z najbardziej irytujących rzeczy w Corelu Photo-Paint.
Co więcej, podczas takiego rysowania maski, NIE MOŻNA ani oddalić ani przybliżyć widoku, bo kontur maski znika i ...... nie wiadomo w którym miejscu aktualnie znajduje się kontur maski.

Natomiast ... zamiast rysować maskę odręczną za pomocą narzędzia maska odręczna, można użyć do tego narzędzia o nazwie Ścieżka (klawisz F10)... czyli jest to tymczasowy kontur wektorowy.
Mamy więc sposób rysowania jak w Corelu Draw, czyli można rysować całkowicie ręcznie jak również za pomocą krzywych sklejanych, ale ..... najważniejsze, że wybierając sposób rysowania ręcznego, rysujemy tak samo jak w przypadku narzędzia maska odręczna, ale wszystko widać ZAWSZE + szybciutko się podsuwa + nic nie znika po powiększeniu/pomniejszeniu, a po narysowaniu takiego konturu, jednym przyciskiem przekształcamy go w maskę.
Zanim jednak przekształcimy w maskę, to można edytować taki kontur dokładnie tak samo jak rysunek wektorowy w Corel Draw, tak że .... ja np. bardzo często z tego korzystam w przypadku rysowania maski odręcznej, bo jet to po prostu znacznie wygodniejszy sposób niż korzystanie z narzędzia do tego przeznaczonego.

Bartjek - 5 Październik 2021, 12:26

Niestety to nie rozwiązuje problemu u mnie. Przy tworzeniu ścieżki i przesuwaniu kursora na krawędź ekranu nic się nie dzieje, nie przesuwa się... dodam, ze na wcześniejszy starszym komputerze ta maska chodziła płynnie, wiec może nie jest to do końca problem corela, a bardziej systemu, sterowników, indywidualnych ustawień itd.
restauro - 5 Październik 2021, 15:17

Nie wiem czy pomoże ,ale sprawdź czy masz zainstalowane starsze wersje NET Framework (3,5 )

https://corel.wodip.opole.pl/forum/download.php?id=10700

Bartjek - 5 Październik 2021, 22:26

niestety to też nie to

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group