Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

Pomóż mi wykonać rysunek - Jak zmienić wielkość koła jako kształtu otwartego

adalbert - 25 Październik 2021, 16:49
Temat postu: Jak zmienić wielkość koła jako kształtu otwartego
Witajcie.
No zastrzelcie mnie....
Ktoś mi choć podpowie jak zmienić wielkość (nie skalowanie) np. narysowanego okręgu może to być powiedzmy opona roweru? Chodzi mi o jego zmniejszenie tak żeby zewnętrzny wymiar się nie zmienił. Mam nadzieję, że łapiecie o co mi chodzi. Jeśli nie to narysujcie elipsa koło. Potem kontur np. 1cm który zmieniamy na obiekt. Resztę wywalamy. I teraz jak to zmniejszyć nie skalując... :roll:
Szukałem w necie. Wszędzie skalowanie, formatowanie linii, konturów...

lajosz - 25 Październik 2021, 16:57

@adalbert

Przeczytałem kilka razy Twój opis i .... zastrzel mnie, ale .... za cholerę nie wiem o co Ci chodzi :)

adalbert - 25 Październik 2021, 16:59

:mrgreen: Chyba będę musiał to wrzucić..
Wiem kłania sie powtórka z podstaw :-P



DRUGA SPRAWA, jak z czcionki zrobić Bold, bez konturowania, bo w szkielecie wtedy widzimy obrys, chyba że to można złączyć?!?
Dana czcionka ma tylko Regular

Cysorz - 25 Październik 2021, 18:49

Jeżeli masz już dwa obiekty (nie kontur) to rozdziel obiekt [Ctrl+K] i w okienku podaj jego (wewnętrznego) docelowy rozmiar. Możesz też zrobić to ręcznie - nie wiem o jaki wymiar Ci chodzi ani o jaką dokładność...

Corel nie dodaje "sztucznego" pogrubienia jak np. Word, więc albo musisz poszukać "zmutowanego" fontu - jest ich sporo - albo zrobić to samodzielnie np. przez dodanie obrysu i zamienienie go (o ile taka operacja wystarczy) w obiekt. Strzelam, bo też nie zrozumiałem wszystkiego...

lajosz - 25 Październik 2021, 19:44

@adalbert

.... ale ... po co taka kombinacja z konturowaniem ?

Wszystko możesz załatwić narzędziem "Obrys"


Okrąg:

Rysujesz okrąg o żądanych wymiarach zewnętrznych lub wewnętrznych.
Wybierasz narzędzie "Obrys"
Określasz odsunięcie obrysu (w punktach lub milimetrach)
Określasz kierunek obrysu, czyli do wewnątrz lub na zewnątrz.
Określasz ilość konturów odsunięcia (w tym przypadku jeden)
Zaznaczasz obiekt zewnętrzny, czyli niejako całość (obrys + oryginał)
Po czym Ctrl + k i .... masz dwa obiekty .... jeden to obiekt powstały z obrysu, a drugi oryginalny.

Powyższe stosować można oczywiście do każdego obiektu, czyli ... do tekstu również

adalbert - 25 Październik 2021, 20:05

Tak, dokładnie tak. Dzięki, już to ogarnąłem :-)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group