Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

CorelDRAW - grafika wektorowa - Corel 2022 nie działa dzielenie wyrazów

Stipa - 7 Wrzesień 2022, 15:37
Temat postu: Corel 2022 nie działa dzielenie wyrazów
Gdy mam w dokumencie tekst akapitowy i zadam mu dzielenie wyrazów, to corel zgłasza Brak plików narzędzi językowych dla następującego języka: polski. [...] Czy chcesz je teraz zainstalować?. Ja, że tak, pojawia się okno "Czekaj, system Windows konfiguruje PRODUKT cORELgRAPHICS....". I nic się nie zmienia. Dzielenie nadal nie działą i co jakiś czas mam ten komunikat o braku narzędzi językowych. I ti tak na różnych komputerach. Co robić?
Trurl - 7 Wrzesień 2022, 17:12

Nie ma się co dziwić. W żadnym Corelu, począwszy od prastarego Corel 3 sprzed dwudziestu paru lat, nie było polskiego modułu dzielenia wyrazów. Musisz to robić ręcznie.
lajosz - 7 Wrzesień 2022, 21:24

Trurl napisał/a:
W żadnym Corelu, począwszy od prastarego Corel 3 sprzed dwudziestu paru lat, nie było polskiego modułu dzielenia wyrazów.


No jak to nie ma w żadnym ?

W X6 jest i nawet działa.

W wersji 2020 (full wersja najwyższa możliwa) .... niestety ... NIE DZIAŁA.


Poniżej link do filmiku z wersji X6

Filmik

Trurl - 8 Wrzesień 2022, 00:05

lajosz napisał/a:

W X6 jest i nawet działa.


A, to nie wiedziałem, bo do tej pory nie wyszedłem poza wersję X5 :-)

lajosz - 8 Wrzesień 2022, 01:12

@Trurl

... aż sprawdziłem na firmowym kompie na którym zainstalowany X5 i .... TEŻ DZIAŁA :)

Trurl - 8 Wrzesień 2022, 09:42

W mojej wersji nie działa. Może to któraś z pierwszych?
Ale niezależnie od tego, czy jest polski moduł dzielenia wyrazów, Corel nie nadaje się do łamania tekstów. Można próbować z jakimiś krótkimi tekstami, np. na czwartą stronę okładki książki, ale i to jest męczarnią i efekt jest taki sobie, bo Corel słabo sobie radzi ze światłem międzyliterowym i międzywyrazowym.
Ale są osoby, które próbują łamać w Corelu całe książki. Wygląda to jak próba czesania się widelcem. Widelcem też się można uczesać, ale jakoś dziwnie nikt tego nie robi.
Jeśli już muszę z jakichś względów umieścić w Corelu tekst akapitowy, to wolę go złamać w programie do łamania tekstów (Quark, InDesign czy nawet Corel Ventura), zrobić z tego tekstu eps i ten eps zaimportować do Corela.
Może jestem drobiazgowy, ale od dziesiątek lat zajmuję się redakcją i łamaniem publikacji, więc widzę wszystkie niedogodności i uciążliwości obróbki tekstu akapitowego w Corelu.

sikor_soft - 18 Styczeń 2023, 20:08

Niewiele wniosę do tematu, ale w wersji 2021 SE też nie działa - ale już wiem, aby nie szukać :)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group