Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

CorelDRAW - grafika wektorowa - czcionki z Font managera Corel 22

ela - 25 Kwiecień 2023, 15:52
Temat postu: czcionki z Font managera Corel 22
W font managerze mam zainstalowanych dużo czcionek. Dlaczego po otwarciu corela gdy chcę je zastosować niema ich ani w kolekcjach ani w moich czcionkach ?
lajosz - 26 Kwiecień 2023, 09:41
Temat postu: Re: czcionki z Font managera Corel 22
ela napisał/a:
W font managerze mam zainstalowanych dużo czcionek. Dlaczego po otwarciu corela gdy chcę je zastosować niema ich ani w kolekcjach ani w moich czcionkach ?


Bo one .... NIE SĄ zainstalowane.
Są tylko pokazywane, czyli że niektóre z nich mogą być zainstalowane w systemie.
Wystarczy wybrać te które chcesz, a następnie je zainstalować.

Pamiętaj jednak, że im większa ilość czcionek zainstalowanych w systemie, tym wolniej będzie startował system.
Oczywiście zauważysz to dopiero jak zainstalujesz ponad 1000 czcionek, ale .... niektórzy tak właśnie robią, czyli .... radośnie instalują setki czcionek które wykorzystają może raz w życiu albo ... w ogóle.

Generalnie Windows ma do dzisiaj nie rozwiązaną kwestię sensownego gospodarowania czcionkami.
Po prostu ... Microsoft uznał że nie ma sensu się tym zajmować, bo przecież zdecydowana większość użytkowników, to .... NIE graficy :) i im spokojnie wystarczą te czcionki które dostają wraz z systemem.

ela - 26 Kwiecień 2023, 17:18

Bardzo dziękuję. Czyli jak którąś potrzebuję to dopiero ją instaluję.
Cysorz - 26 Kwiecień 2023, 19:10

Taka ciekawostka przy okazji: nie trzeba instalować fontu w systemie, jeżeli się chce go użyć: wystarczy otworzyć jego podgląd (i nie zamykać do skończenia pracy/projektu) i już jest dostępny w Corelu. Oczywiście trzeba pamiętać, że następnym razem font albo nie będzie dostępny albo trzeba będzie znowu skorzystać z jego podglądu, albo zamienić go wcześniej na krzywe. Niemniej jest to dosyć przydatny trik, jeżeli chcemy skorzystać np. z takiej możliwości jednorazowo bez instalowania fontu w systemie.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group