Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

CorelDRAW - grafika wektorowa - polski garamond w corelu 9

jedrek - 4 Grudzień 2006, 16:58
Temat postu: polski garamond w corelu 9
Witam!
Robię na windzie 98. i w Wordzie garamond ma polskie znaki, w Corelu 9 nie.
Proszę o pomoc!

anonymus - 4 Grudzień 2006, 21:28

Musisz niestety poszukać innej wersji czcionki (z inną wersją kodową) - z tego co pamiętam, pod '98 nie ma innej możliwości.
Zastępczo można używać "Gatineau", ale trochę się ten font różni od oryginalnej wersji.

jedrek - 5 Grudzień 2006, 07:34

Dziękuję.
A co to jest "inna wersja kodowa" i gdzie mógłbym taką inną wersję kodową znaleźć/kupić?
Pozdrawiam!

Asdef - 5 Grudzień 2006, 17:37

kożystaj z kodowania czcionek unikode "o"

............
ciekawostka

Cytat:
Korzystając z funkcji zgodności z formatem Unicode w programie CorelDRAW X3, można zapewnić poprawny wygląd wszystkich tekstów (na przykład nazw warstw, nazw obiektów itp.) z poprzednich wersji aplikacji. Najpierw należy upewnić się, że w systemie operacyjnym zainstalowano obsługę odpowiedniego języka. W tym celu podczas otwierania pliku utworzonego we wcześniej wersji, która była uruchomiona w systemie operacyjnym z inną stroną kodową niż system aktualnie używany, należy ustawić odpowiednią stronę kodową w oknie dialogowym Otwórz. Jeżeli na przykład plik pakietu CorelDRAW 11 utworzony w japońskim systemie operacyjnym ma być otwarty w pakiecie CorelDRAW X3 uruchomionym w polskim systemie operacyjnym, należy podczas otwierania pliku ustawić stronę kodową 932.


źródło corel.com

jedrek - 6 Grudzień 2006, 11:20

Dzięki, ale nie wiem gdzie to się robi?
[przypominam, że pracuję na windzie 98 i corelu 9]
pozdr.

Asdef - 6 Grudzień 2006, 17:28

no jak gdzie, przy wyborze fontu, masz znacznik kodowania przed nazwą przykładowo
TT, O, i inne Ty wybierasz ze znacznikiem O

jedrek - 7 Grudzień 2006, 08:34

Dzięki. Ja mam jednak same czcionki kodowane jako "TT". Czy wiesz może, gdzie mógłbym zdobyć (kupić?) czcionki kodowane jako "O"? Jakie rozszerzenie pliku czcionki jest tu konieczne?
pozdrawiam!


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group