Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

CorelDRAW - grafika wektorowa - Styczna do okręgu przechodząca przez zadany punkt

C_beginner - 22 Marzec 2013, 22:09
Temat postu: Styczna do okręgu przechodząca przez zadany punkt
Witam.


Kolejny problem przy rysunku trochę technicznym.

Mam okrąg oraz punkt znajdujący się poza okręgiem. Teraz najfajniejsze to poprowadzić styczną do tego okręgu przechodzącą przez ten punkt.

Heh wpadłem na to :)

Mamy Okrąg K ze środkiem O oraz punkt A.

Łączymy środek O z punktem A kopiujemy ten odcinek AO i obracamy o 90 stopni. Nowy odcinek AO' prostopadły do AO przesuwamy za punkt środkowy do środka okręgu.

Przez punkty przecięcia się AO' z okręgiem K oraz punkt A prowadzimy proste :)

Shame - 22 Marzec 2013, 22:53

decodrew - Twoje rozwiązanie ALBO posiadanie X6 z jego zdolnością do dynamicznego wyrównywania do obiektów: rysujesz sobie koło, robisz dowolny punkt i zaczynasz prowadzić od niego prostą, dotykasz obwodu i delikatnie suwasz po nim kursorem w okolicy, która "na oko" powinna zawierać punkt styczny - jak będziesz w jego okolicy kursor "wskoczy" w odpowiednią pozycję i podpisze ją "styczna" - puszczasz przycisk myszki i gotowe ;-) Ale trza mieć X6 :-/ chyba, że w poprzednich wersjach było takie cuś.
Cysorz - 22 Marzec 2013, 22:58

To bardzo stara funkcja ;)
Shame - 22 Marzec 2013, 23:18

W X3 jakoś nie wpadła mi w oko. Jedyne co pokazywało "snap to objects" były znaczniki ćwiartek koła. I właściwie nic poza tym, ale muszę się przyjrzeć, bo nie często potrzebowałem tej funkcji. A w X6 jakoś samo się to rzucało w oczy ;-) Ale skoro Malutki mówi, to musi być prawda.
Cysorz - 23 Marzec 2013, 00:49

Miałem na myśli właśnie "Snap to object" - jak to zwał to zwał, grunt że działało a że ktoś nadał nową nazwę starej funkcji (tak prawdę mówiąc) i trochę ją "podliftował" dla mnie wcale nie znaczy, że to jakaś nowość ;)
C_beginner - 23 Marzec 2013, 20:35

Shame napisał/a:
i podpisze ją "styczna" -

A po anglikańskiemu Tangent. Dzięki .


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group