Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQ - najczęściej zadawane pytania - Pomocy efekt negatywu

bizzart - 13 Październik 2007, 13:57
Temat postu: Pomocy efekt negatywu
Witam

Jako że to mój pierwszy post przywitam się z forumowiczami :-)

A więc Witam Wszystkich :)

Od razu mam pytanko.

Wyobraźmy sobie np różową gwiazdę przedzieloną pionową linia na pół, jej prawą część przykrywa różowy prostokąt całkowicie zasłaniając prawą część.

Chodzi mi jak zrobić taki efekt aby na różowym prostokącie powstał negatyw gwiazdy, czyli lewa strona jest dalej różowa a prawa jest biała na tle różowego prostokątu.

Załączam cdr`a dla uwidocznienia sprawy
z góry dzięki za pomoc.

JarekDRAW - 13 Październik 2007, 17:39

Witam, musisz załączyć albo spakowany cdr do winrar lub JPG..

Pozdrawiam

bizzart - 13 Październik 2007, 18:26

Ok jest w rarze ;-)
JarekDRAW - 13 Październik 2007, 18:45

No już wszystko wiadomo.
No dobra zaczynamy - Ctrl A następnie CtrlD, Rozmieszczenie/Kształtowanie/Część wspólna otrzymujesz w ten sposób połowę gwiazdy którą dajesz na biało resztę obiektów usuwasz.
Przechodzisz do różowej gwiazdy którą dajesz pod spód Ctrl PadeDown, wstawiasz połowę białej gwiazdy na prostokąt i gotowe.



Pozdrawiam

bizzart - 13 Październik 2007, 18:58

Wielkie dzięki właśnie oto mi chodzilo :-)

Pozdrawiam

ABu - 13 Październik 2007, 22:44

To ja może dodam, że taki efekt można również uzyskać poprzez włączenie soczewki dla różowego prostokąta (efekty->soczewka i trzeba wybrać 'dopełnienie' w oknie soczewki). Zaletą takiego rozwiązania niewątpliwie jest duża elastyczność i łatwość późniejszej zmiany położenia prostokąta.
bizzart - 14 Październik 2007, 10:33

ABu napisał/a:
To ja może dodam, że taki efekt można również uzyskać poprzez włączenie soczewki dla różowego prostokąta (efekty->soczewka i trzeba wybrać 'dopełnienie' w oknie soczewki). Zaletą takiego rozwiązania niewątpliwie jest duża elastyczność i łatwość późniejszej zmiany położenia prostokąta.


Hmmm po takim zabiegu prostokąt staje się czarny, chyba że coś zrobiłem nie tak,
Czy mógłbyś wrzucić cdr`a z tym efektem??

ABu - 14 Październik 2007, 19:42

Aaaa - faktycznie...

Cały kłopot w tym, że tym razem jest to dokładnie negatyw, tzn. na negatyw 'przerabiane jest' również tło pod prostokątem. Przyznam się szczerze, że pisząc powyższego posta o kolorach zupełnie nie pomyślałem :)

skbart - 15 Październik 2007, 19:45

Rany, a nie można prościej, poprostu trzeba zaznaczyć gwiazdę - wybrać "Wypełnienie toanalne" (F11) - przejście od białego do różowego - ilość pasm 2 i Enter

Podłożyć teraz różowy prostokąt pod białą część gwiazdy i koniec.

Pozdrawiam, poniżej przykład

bizzart - 15 Październik 2007, 20:13

Czy jest opcja uzyskania na tyle uniwersalnego rozwiązania aby nie trzeba było gwiazdy dopasowywać do prostokąta?? Chodzi mi o to że przesuwając gwiazdę w stronę prostokąta jej część w prostokącie z automatu jest biała.
anonymus - 16 Październik 2007, 01:01

Zobacz ::tutaj::. Najprostsze rozwiązania najczęściej są najbardziej skuteczne ;).

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group