Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

CorelDRAW - grafika wektorowa - obiekty na węzłach

blo - 21 Wrzesień 2014, 18:58
Temat postu: obiekty na węzłach
Mam wielokąt (70 kątów) i chciałbym na każdym jego węźle wyśrodkować mały okrąg. Ktoś ma pomysł jak to zrobić automatycznie?
s-p-i-n - 21 Wrzesień 2014, 18:59

wielokąt foremny?
blo - 22 Wrzesień 2014, 08:15

Niestety nie :/
Trurl - 22 Wrzesień 2014, 14:06

Daj ten wielokąt, to się zobaczy...
blo - 24 Wrzesień 2014, 22:58

https://www.dropbox.com/s...elokat.png?dl=0

chodzi o rozmieszczenie małych czerwonych kropek na środku każdego węzła - tak jak na obrazku. Wielokątów jest kilkadziesiąt, więc chciałbym móc to robić automatycznie.

Trurl - 24 Wrzesień 2014, 23:15

Najlepiej by było, żeby każdy węzeł przyjął formę czerwonej kropki. Ale tego się chyba nie da zrobić. Pozostaje ręczne ustawianie kropek...

Ułatwieniem może tu być siatka o odpowiednio gęstych oczkach i włączone przyciąganie do siatki. Wówczas taki wielokąt można oblecieć w ciągu 10 sekund i to właściwie bez patrzenia... Dla wielokąta, który przesłałeś siatka powinna mieć gęstość 2 oczka/mm. Włączasz przyciąganie, rysujesz jedną kropkę, malujesz na czerwono i ustawiasz w którymś węźle, a potem kopiujesz ostatnio zrobioną kropkę (prawy klawisz myszy) i nieomal na ślepo ustawiasz w następnym węźle.

Shame - 24 Wrzesień 2014, 23:24

Jak na mój gust, to tylko makro. Teoretycznie stosunkowo proste, bo musiałoby tylko przejść przez wszystkie węzły i narysować tam określonej wielkości koło (CreateElipse2) o współrzędnych danego węzła (CenterX i CenterY = współrzędne węzła) i określonym promieniu. Podczas gdy rysowanie kola to pikuś, bo nagranie makra daje gotowe rozwiązanie, to nie wiem, jak zrobić pętlę "dla każdego węzła w krzywej" (For Each?) :-/ Chez, może ty poratujesz?

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group