Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przyciąganie do prowadnicy pod skosem.
Autor Wiadomość
brzydal
Początkujący
CorelDRAW X3


Dołączył: 17 Sty 2007
Posty: 10
Skąd: WrocłaW
Wysłany: 7 Luty 2007, 00:53   Przyciąganie do prowadnicy pod skosem.

Witam!
Mam problem z przyciąganiem między prowadnicami a obiektami. Najczęściej obiekty przyciągają się "środkami", ja chciałbym, aby przyciągały się bokami. Metodą prób i błędów udaje się w końcu dopiąć swego (ale chyba nie o to chodzi).
Moje rozwiązanie - zazwyczaj przyciągam prowadnicę do boku obiektu, potem inny obiekt do prowadnicy. Tylko przy bokach pionowych i poziomych mam pewność, że boki obu figur równolegle nachodzą na siebie. I tu moje pytania:
1. Czy można ustawić prowadnicę równolegle do boku jakiegoś obiektu, który jest pod skosem?
2. Jak dopasować równolegle bok obiektu do prowadnicy / innego boku obiektu, która / który jest pod skosem (podejrzewam, że podobnie, jak w punkcie pierwszym)?
3. Kiedy obiekty zaczną przyciągać się bokami, a nie środkami?
 
 
anonymus
[Usunięty]

Wysłany: 7 Luty 2007, 01:22   

Po dwukliku lub F10 pojawia się opcja obracania, że nazwę to tak "ogólnie". Zwróć uwagę na "środek ciężkości", czyli to malutkie koło z punktem w centrum obiektu - jeżeli włączysz "przyciąganie do obiektów" to możesz ten punkcik bez większych trudności przyciągnąć do prowadnic - oczywiście zależy to od tego, za co "ciągniesz" i wedle niego właśnie obracać - czy to ręcznie, czy też podając wartości w preferencjach. Nie napisałeś, jakiej wersji Corela używasz, więc zakładam że aktualnej (X3), ale nawet jeżeli nie, to opcja "przyciągaj do obiektów" powinna pomóc...
 
 
brzydal
Początkujący
CorelDRAW X3


Dołączył: 17 Sty 2007
Posty: 10
Skąd: WrocłaW
Wysłany: 8 Luty 2007, 16:37   

Na razie bawię się w X3. O kółeczku z kropeczką wiedziałem (nawet, jak się to je), ale nigdy tego nie potrzebowałem. Parę kombinacji i poszło - dobra podpowiedź, dzięki. Przyciągane do obiektów również działa, nawet bokami, ale muszę złapać za węzeł lub krawędź i dopiero wtedy przesuwać - na to wpadłem przez przypadek. Problemem może być (przynajmniej dla mnie) przyciąganie do kilku obiektów na raz (rysunek poniżej - kwadrat przyciąga do trójkąta, do koła już nie). W sumie mogę przyciągnąć najpierw do trójkąta, potem koło dopasować do kwadratu. Ale gdy trójkąt i koło są ustawione w odpowiednich miejscach i najlepiej ich nie ruszać? To akurat nie jest mi na razie potrzebne, tylko tak wpadło mi do głowy. :)

przyciaganie.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1261 raz(y) 9.26 KB

 
 
anonymus
[Usunięty]

Wysłany: 8 Luty 2007, 22:35   

Wszystkiego się nie da ;). Ale jeżeli połączysz "przyciąganie do obiektów" z "przyciąganiem do prowadnic" i te prowadnice właśnie dociągniesz do miejsca (punktu) koła/trójkąta/... to będzie to na pewno jakieś ułatwienie. Możesz też użyć opcji "wyrównaj" - czyli zaznaczasz dwa lub więcej obiektów i wyrównujesz względem siebie (L - do lewego boku, B - do dołu, R - do prawej, T - to góry, C - centralnie w pionie, E - centralnie w poziomie i tak dalej).
Stosowanie tych dwóch kombinacji razem czy naprzemiennie bardzo ułatwia pozycjonowanie obiektów...
 
 
brzydal
Początkujący
CorelDRAW X3


Dołączył: 17 Sty 2007
Posty: 10
Skąd: WrocłaW
Wysłany: 9 Luty 2007, 20:05   

O tym wiem i tak właśnie robię, ale przypuszczałem, że jest jakiś inny sposób - szybszy. A tu wszystko okrężnie. :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.09 sekundy. Zapytań do SQL: 16