Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
prosba o sprawdzenie profili.
Autor Wiadomość
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 8 Kwiecień 2010, 10:53   prosba o sprawdzenie profili.

Witam
Mam prosbe do kogos kto posiada pelnego Acrobata (nie Readera) o sprawdzenie tych 2 plikow pdf z linka http://rapidshare.com/fil...fdospr.zip.html
Chodzi o sprawdzenie profili icc dolaczonych lub nie do pliku pdf i profilu ktory jest lub nie w tej mapie bitowej w pdf.
Sprawdzam program i nie jestem pewny czy te profile tam sa...W tym czym spr. wydaje sie ze nie ma, ale chcialbym miec pewnosc. Natomiast jesli sa i w pdf i w tej mapie bitowej w pliku pdf to prosilbym o podanie nazwy profilu.
Sa 2 pliki pdf spakowane zipem calosc wazy 1.21. Mb
Pozdrawiam.
 
 
miro88 
Doradca



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 10 Mar 2007
Posty: 119
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 8 Kwiecień 2010, 12:18   

Drukarnia nie pomoże???
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 8 Kwiecień 2010, 12:42   

Nie chce zawracac glowy drukarni takim detalem.... (to i tak nie jest do druku, tylko sprawdzam pewne ustawienia w programie), a napisalem tu, bo wiem ze nie brakuje tu osob "uzbrojonych" w specjalistyczne oprogramowanie. :-)
pozdr.
 
 
nev555 
Znawca


Pomógł: 23 razy
Wiek: 39
Dołączył: 17 Sty 2007
Posty: 173
Skąd: Poznań
Wysłany: 9 Kwiecień 2010, 12:55   

Z tego co Acrobat mi sugeruje to w dokumentach zadane są profile:
profil 1: Quark Generic CMYK
profil 2: Euroscale Coated v2

ciąg dalszy zmagań z Quarkiem? :)
 
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 9 Kwiecień 2010, 13:35   

Dziekuje :-) tak ciag dalszy... trzeba go dobrze sprawdzic. Cena jest obecnie promocyjna ale... to nie wszystko co wazne.
Ktos mi pow. ze Quark nie osadza profili w pdf, zreszta sam program ich nie widzial przy imporcie, ale w tym pliku profil2 tak to ustawilem i dla dokumentu i dla tego zdjecia...Czy ten profil jest tez na zdjeciu? - Euroscale Coated v2.
Widze ze program konwertuje zdjecia do tego ustawionego profilu nawet jesli go nie ma w mapie bitowej. I zmienia wartosci cmyk, to moglem sprawdzic na innym pliku.
Natomiast ten plik profil1 powinien utrzymac na zdjeciu Euroscale Coated v2 ale dla calego dokumentu pdf niekoniecznie...i moze wlasnie ten ogolny Quark Generic CMYK
przy ustawieniach "tak jak jest", bo widzialem ze nie ingerowal w zdjecia w ich wartosci cmyk. Wiec inny dla dokumentu a inny dla zdjecia.
Dzieki jeszcze raz, ja nie mam oprogramowania do takich dokladnych testow. Ale pare kwiatkow juz wylapalem...niestety.
pozdr.
 
 
nev555 
Znawca


Pomógł: 23 razy
Wiek: 39
Dołączył: 17 Sty 2007
Posty: 173
Skąd: Poznań
Wysłany: 9 Kwiecień 2010, 13:42   

Z tego co widziałem to w Acrobacie nie mogę sprawdzić profili w poszczególnych obrazkach, wczytuje mi tylko profil jaki jest załadowany do dokumentu. Gdy ustawiłem w obu dokumentach ten sam profil kolory wyglądały tak samo, nie mierzyłem pipetą ale tak na oko ;)
 
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 9 Kwiecień 2010, 14:01   

Dzieki, Acrobata slabo pamietam, ale chyba byla mozliwosc tez sprawdzenia tego czy wpiecia wlasnego profilu w dany obiekt....ale juz nie mecze w tej sprawie :-)
Pamiec tez bywa zawodna.
To zarzadzanie kolorem jest inne niz w produkatach Adobe gdzie mozna wlaczyc/wylaczyc jeden "v" przy profilu i wszystko wiadomo, a tu skoro osadza te profile to zastanawiam sie jak np. je wylaczyc dla dokumentu pdf...a pomoc/instrukcja w samym programie jest ogolnikowa...moze zmiana z pdf/x-3 ktory przenosi profile icc na inny standard cos da... musze poszukac, no nic wystarczy tych nie interesujacych nikogo na forum Corela dywagacji o profilach.
Pozdrawiam.
 
 
nev555 
Znawca


Pomógł: 23 razy
Wiek: 39
Dołączył: 17 Sty 2007
Posty: 173
Skąd: Poznań
Wysłany: 9 Kwiecień 2010, 15:49   

Dla mnie te dywagacje o profilach są bardzo interesujące, jeden z moich ulubionych tematów z chłopakami z naświetlarni ;) tylko jakoś nie mogę tego ogarnąć :/
W Acrobacie jest opcja by obiekty skonwertować do jakiegoś profilu, ale jakoś nie mogłem dojść jak zmusić by wyświetlił profil konkretnego obiektu. Jest opcja "list object using ICC/Lab/calibrated color" ale coś mi nie działa, może coś przeoczyłem.
 
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 9 Kwiecień 2010, 20:14   

Temat zarzadzania kolorem i profili jest obszerny, wiec nie jest latwo, ale tez nie jest tak ze nie ma materialow na ten temat, Nie raz szukajac czegos w necie trafialem na mat. o tym, byly nawet kilkustronicowe broszury w pdf, gdzie caly proces od wprowadzenia do komputera do druku byl opisany, razem ze schematami rys. czy screenami.
Na tym forum tez nie raz juz bylo o tym. (raz mniej raz wiecej, byly tez linki) Profile sa wazne bo dzieki nim mozna zobczyc jak cos bedzie wygladalo na danym medium - papierze. Bo inaczej na p. gazetowym, a inaczej na kredzie. Papier roznie przyjmuje farbe. Wydawnictwa maja zalecenia dot. przygotowywania mat. czy reklam, a w tym informacje dot. profili. Podobnie jak drukarnie. (nie wszystkie)
Na stronach drukarn, naswietlarni tez bywaja zalecenia dot. przygotowania mat. i na informacje o profilach tez mozna trafic.
Ile juz razy tu na forum ktos pisal ze kolory wygladaja inaczej w programie x czy y. I ze w windows inaczej a corelu w cmyk-u inaczej.
A jak wklejali screena z zarzadzania to wszystko poprzestawiane. Czy nawet zarzadzanie wylaczone.
Chyba kazdy program do dtp ma takie zarzadzanie (lepsze lub gorsze), nawet Scribus (program free)...wiec to pokazuje ze to jednak jest dosc istotne.
pozdr.
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 12 Kwiecień 2010, 08:55   

Uzupelniajac temat:

Typowe uzywane profile plus ustawiony w % TIL:
Fogra 39 Coated - TIL 330 - black 98
Fogra 29 Uncoated - TIL 300 - black 87
ISO Coated v2 300 ECI - TIL 300 - black 95
Euroscale Coated v2 - TIL 350 - black 90
Euroscale Uncoated v2 - TIL 260 - black 95
Photoshop 4 Default CMYK - TIL 260 - black 100
Rzeczpospolita-2005 - TIL 240 - black 94
Eurostandard (Gazetowy) - TIL 300 - black 100
isonewspaper26v4 - TIL 240 - black 95

Obok tych wymienionych konkretne wydawnictwa, gazety, drukarnie tez moga miec wlasne.
Mozna tez samemu taki profil zrobic (nie jest to zalecane przez wielu operatorow dtp.)
Dla p. gazetowego til czesto to 240, dla offsetu, p. niepowlekanych (od 260 do 280) Dla powlekanych (od 300 do 380, najczesciej od 300 do 330)
Profile mozna zalaczac do plikow pdf, choc b. czesto w spec. tech jest informacja aby tego nie robic, chyba ze to jest plik do wydruku probnego.
Czesc gazet moze dokonac zmiany TIL na taki jaki jest wymagany oraz moze usunac wpiete profile.
Najwazniejsza rzecz przy pracy z profilami to aby dokonywac wlasciwej konwersji do profilu dla potrzeb druku i majac podglad z danego profilu pracowac nad kolorami w proj.

pozdr.
 
 
nev555 
Znawca


Pomógł: 23 razy
Wiek: 39
Dołączył: 17 Sty 2007
Posty: 173
Skąd: Poznań
Wysłany: 12 Kwiecień 2010, 13:29   

Powiedzmy że podstawowe informacje nt profili mam opanowane, męczą mnie trochę pewne zagadnienia, które sam muszę najpierw sobie przeanalizować :)

Co do Scribusa, coraz bardziej zadziwia mnie ten program, aż się serce raduje że tak się to ładnie rozwija. Nie jest może idealnie ale przynajmniej będę miał kontrargument dla ludzi przysyłających mi gazetki z Worda :)
 
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 12 Kwiecień 2010, 15:24   

Tez bylem zaskoczony tym Scribusem, nawet mozna powiedziec ze w pewne rzeczy dzialaja lepiej niz w platnych odpowiednikach.
Np:
- W Scribusie mozna bez problemu sprawdzic profil koloru wpiety w zdjecie w Corelu nie. Moze w X5 cos tu zmienili.
- Scribus poprawnie obsluguje polskie dzielenie tekstu, ligatury, przenoszenie poj. wyrazow z konca wiersza. Corel nie i Quark tez nie jest tu orlem, dopiero w polczeniu z rozszerzeniami czy programami zew. typu Gwarek, Kombikor itp. widac niesamowite mozliwosci. Oczywiscie Quark ma tez takie funkcje dot. tekstu ktorych prozno szukac w w/w. Np. kerning zalezny od wielkosci fontu, czy edycja par kerningowych.
Scribus ma mozliwosc importowania plikow ai, eps, ps, swf do postaci edytowalnej, Quark nie. Jest jeden trik ale to i tak nie to. Page Maker tez nie z tego co pamietam.
Scribus obsluguje przypisy - choc nie idealnie, ale Corel ich nie obsluguje zupelnie.
Scribus ma automatycznie numerowanie stron, strony wzorcowe dla wybranego zestawu stron. W Corelu tego nie ma, a numerowanie jest realizowane makrem.
Mozna jeszcze wymienic inne plusy...ale tez sa minusy, nie jest to idealny program (i nie pisze ze lepszy od tych platnych) ale mozna spokojnie robic nawet zaawansowane i skomplikowane proj. Lacznie z obsluga kolorow dodatkowych.
Tak ze argumentow jest troche aby nie uzywac worda do dtp.
pozdr.
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 14 Czerwiec 2010, 09:14   

Odgrzewajac i uzupelniajac temat.

Wlasnie sie dowiedzialem ze w w nowym Acrobacie - Readerze, nie pelnym, tez mozna sprawdzic te profile jesli plik jest ze standardem pdf X. Nie uzywalem nowej wersji tylko dosc archaicznej i nie spodziewalem sie ze to dodali do darmowej przegladarki pdf.
Tylko z plikami pdf generowanymi z corela 12 ma jakis problem, bo nazwy profilu nie pokazuje tylko standard pdf x.
pozdr.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.11 sekundy. Zapytań do SQL: 14