Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: JarekDRAW
9 Kwiecień 2008, 07:05
Jak zrobic projekt dużego Banera reklamowego????
Autor Wiadomość
asiaz81 
Początkujący


Dołączyła: 27 Mar 2008
Posty: 3
Skąd: jaworzno
  Wysłany: 29 Marzec 2008, 15:47   Jak zrobic projekt dużego Banera reklamowego????

Witam wszystkich,
Czy ktoś z Was wie jak zrobić projekt BANERA Reklamowego tak aby po wydrukowaniu go na materiale nie był zniekształcony. Chodzi mi głównie o tło i fotki . Tło miałobybyć z zaimportowanego zdjęcia np "chmury".
Baner ma mieć rozmiary 1 m x 10m.
 
 
janekkoss 
Bywalec
piotrekjanek


Dołączył: 22 Mar 2008
Posty: 42
Skąd: hehehe
Wysłany: 29 Marzec 2008, 16:34   

Nie wiem o jakie zniekształcenia się obawiasz ?... normalnie projektujesz w skali 1:1 (te 10 m musisz przeciąć), dajesz spady na zgrzew, opcjonalnie zaznaczasz miejsca na oczka. Wypuszczasz TIFF-a 100 dpi CMYK (chyba że firma która to będzie drukowała ma inne oczekiwania techniczne ale to co napisałem to standardy)
 
 
asiaz81 
Początkujący


Dołączyła: 27 Mar 2008
Posty: 3
Skąd: jaworzno
Wysłany: 29 Marzec 2008, 17:16   

Dzięki za szybka odpowiedz. Jeśli chodzi o zniekształcenia to nieszczegółowo sie wyraziłam.
Ma już dobry pomysł na baner i tło chciałam wykorzystać ze zdjęcia.
Po powiększeniu 1:1 obraz nie jest wyraźny - są duże kwadraciki itp...(pixele).


Corel nie jest moja mocna strona i nie mam dużego doświadczenia w tym programie :oops:
 
 
janekkoss 
Bywalec
piotrekjanek


Dołączył: 22 Mar 2008
Posty: 42
Skąd: hehehe
Wysłany: 29 Marzec 2008, 18:42   

Jak masz fotkę i ją powiększasz to jednocześnie zmniejszasz rozdzielczość. Na to nic nie poradzisz. Do dużych reklam trzeba dużych fotek :D (Nie zalecam sztucznego podnoszenia rozdzielczości t.j powiększenie fotki i zapis z wyższą ilością DPI) Jeśli to ma być tło i może być nie wyraźne spróbuj zostawić jak jest
 
 
janekkoss 
Bywalec
piotrekjanek


Dołączył: 22 Mar 2008
Posty: 42
Skąd: hehehe
Wysłany: 29 Marzec 2008, 19:41   

jeszcze jedno.....
przy wielkoformatowych reklamach daje się fotki które mają nawet po 3 dpi. Tylko że te reklamy ogląda się z daleka i rozdzielczość niema znaczenia. Twój baner jest 1x10 gdzie ma wisieć ?
 
 
Olimp42 
Początkujący


Dołączył: 14 Cze 2007
Posty: 19
Skąd: Puławy
Wysłany: 29 Marzec 2008, 20:42   

Witam odnośnie dużych banerów i eksportowania ich do formatu TIFF w corelu często powstaje przekłamanie w rozmiarach jeżeli masz dostęp do innego programu np Photoshopa to sprawdz po wyeksportowaniu wymiary czy się zgadają pozdrawiam
 
 
janekkoss 
Bywalec
piotrekjanek


Dołączył: 22 Mar 2008
Posty: 42
Skąd: hehehe
Wysłany: 29 Marzec 2008, 20:48   

fakt - najbezpieczniej wypuścić do PS na 300 dpi, zmienić rozdzielczość i dopiero TIFF-a. Ale jak się niema co się ma to się ma co się ma - albo jakoś tak :mrgreen:
 
 
jacekkargul 
Początkujący


Dołączył: 20 Mar 2008
Posty: 9
Skąd: stronie śląskie
Wysłany: 29 Marzec 2008, 21:40   

Po pierwsze - ja zawsze dzwonię do firmy w której konkretne zlecenie mam wyprodukować. Co agencja, to inny magik, każdy preferuje w tym co lubi , każdy używa innego softu i każdy konfiguruje maszyny i sprzęt pod swoje potrzeby i wymagania- żebyś się nie namontował kilka godzin a ktoś potem Ci powie że coś jest nie tak,,,a zawsze coś jest nie tak...spytaj o spady, znaczniki, miejsce na klejenie kolejnych kawałków podkładu na którym ma być wydruk- może robią sobie to sami, a może będą od Ciebie wymagać Bóg wie czego.
Ja robiąc duży banner (tak jak pisali poprzednicy) otwieram format roboczy w Corel Draw w rzeczywistej wielkości - czyli w tym momencie 10 metrów na metr. I naprzód. Importujesz pliki zdjęciowe- obrabiasz je wcześniej ew. z tego poziomu edytując mapy bitowe. NIE JEST PRAWDĄ- że ze słąbego zdjęcia da się coś wykrzesać sztucznie zmieniając jego rozdzielczość z np 72 do 300 dpi....dlatego im lepszy plik jpg tym lepsza jakość efektu końcowego-to prawda że patrzysz na banner z iluś tam maetrów ale...pikseloza jest widoczna jeśli foto ciachnięte było NOKIĄ. Dlatego zmiękczaj, wygładzaj, rozmazuj...rób wszystko żeby było jak naj...Resztę nadrobisz czcionkami, ozdobami i tym co CI siedzi w głowie żeby uzyskać wizualne cudo...czcionki- oczywiście przekształć w krzywe przed oddaniem chłopakom do druku...bo się potem okaże że nie mieli takiej i zrobią ci w Times New Roman....bo akurat ta mieli pod ręką...;-)
A sam wydruk.....najlepiej gdybys poprosił obsługę studia, żeby zrobili ci 10 cm folii wydruku próbnego...porównaj kolory- co monitor to inny odcień,maszyny też kłamią, a i folia nie jest idealnym odwzorowaniem....
 
 
 
janekkoss 
Bywalec
piotrekjanek


Dołączył: 22 Mar 2008
Posty: 42
Skąd: hehehe
Wysłany: 29 Marzec 2008, 22:09   

Jacek - Czytaj proszę uważnie - napisałem "Nie zalecam sztucznego podnoszenia rozdzielczości" - to po pierwsze.
po drugie - jak chcesz dać do reklamy fotkę zrobioną nokią - to życzę powodzenia :mrgreen: i
po trzecie - to jest oczywiste że zdjęcia się obrabia.... ale było pytanie i była odpowiedź, to jest forum corel a nie kurs reklamy.
po czwarte co do jakości na banerach to poza fotką zależy jak będzie drukowana jeżeli "wydruk poleci na oszczędnym" to super jakość fotki możesz w buty włożyć.
i po piąte - błagam !!! jeśli komuś radzisz .............."Dlatego zmiękczaj, wygładzaj, rozmazuj...rób wszystko żeby było jak naj...Resztę nadrobisz czcionkami, ozdobami i tym co CI siedzi w głowie żeby uzyskać wizualne cudo.........." - zastanów się wcześniej :mrgreen: :mrgreen:
 
 
jacekkargul 
Początkujący


Dołączył: 20 Mar 2008
Posty: 9
Skąd: stronie śląskie
Wysłany: 29 Marzec 2008, 22:16   

...PRZEPRZASZAM ŻE TAK DUŻO PISZĘ....ale jeszcze raz przeczytałem główne pytanie... Całość złożył bym w corel draw....pracując na warstwach..Każdy obiekt najlepiej na innej żeby była pełna mozliwość edycji każdego...ale jeśli to Twoje pierwsze zlecenie... to jestem pełen podziwu...że zaczynasz od takich kolosów
 
 
 
janekkoss 
Bywalec
piotrekjanek


Dołączył: 22 Mar 2008
Posty: 42
Skąd: hehehe
Wysłany: 29 Marzec 2008, 22:23   

Stary - wyluzuj
ludzie różne rzeczy robią, czasem głąb szef im każe.... sam wiesz jak to jest. Dobrze że próbują i szukają pomocy. Czasem pytania są takie że miejsca na serwerze nie starczy aby wnikliwie i kompetentnie odpowiedzieć...
Jak będę na śląsku to wpadnę do Ciebie na browara - stawiam :-)
 
 
jacekkargul 
Początkujący


Dołączył: 20 Mar 2008
Posty: 9
Skąd: stronie śląskie
Wysłany: 29 Marzec 2008, 22:53   

;-) czytam uważnie- i wcale nie korzystałem z Twoich wypowiedzi pisząc swoje. Po prostu napisałem jak ja bym to zrobił... A skoro na forum padają pytania odnośnie reklamy- i to dużej reklamy , której w domu sobie nie wydrukujemu- wydaje mi się, że pytającego należy uświadamiać od początku do końca żeby wiedział na czym bazować i jak do zlecenia się przygotować.
 
 
 
Olimp42 
Początkujący


Dołączył: 14 Cze 2007
Posty: 19
Skąd: Puławy
Wysłany: 29 Marzec 2008, 23:34   

widze ze jacekkargu nie ma pojecia o robieniu dużych banerów jakie warstwy w corelu o co ci chodzi z tymi warstwmi ? nie bardzo rozumiem jak i tak wszystko dajesz w większości firm które drukują duże rzeczy dajesz w TIFFie więc po co mieszasz jakiś plik corela jakieś czcionki ?
 
 
jacekkargul 
Początkujący


Dołączył: 20 Mar 2008
Posty: 9
Skąd: stronie śląskie
Wysłany: 30 Marzec 2008, 07:50   

;-) no to ja widocznie od kilku lat pracuję nie na takim DRAW o jakim wszyscy piszecie. Naprawdę odsyłam do lektury z papieru- takiej dostarczonej z softem. O warstwach tam dużo- już we wstępie.
 
 
 
JarekDRAW 



Pomógł: 93 razy
Wiek: 44
Dołączył: 01 Sty 2007
Posty: 1176
Skąd: Poznań
Wysłany: 30 Marzec 2008, 09:08   

Witam, może te informacje ułatwią Tobie sprawę:

1) W jakiej rozdzielczości przygotowywać prace ?

Rozdzielczość grafik uzależniona jest przede wszystkim od docelowego formatu pracy oraz od wykorzystanej techniki drukarskiej i rodzaju materiału.
Baner o powierzni 150-200 m2, który chcemy wydrukować na siatce MESH przy użyciu solventu twardego wystarczy przygotować w skali 1:1 w rozdzielczości maksimum 40 dpi, natomiast małe prace np. 1m x 1m wymagające preecyzyjnej technologii tzw. solventu miękkiego lub INK JET trzeba przygotowć w rozdzielczości pomiędzy 150 a 300 dpi (oczywiście w skali 1:1).

2) W jakich formatach można przygotowywać prace ?

Najczęściej wykorzystywana jest przestrzeń barwna zdefiniowana wg. standardu CMYK - 32 bitowy (8 bitów na kanał).
Zaleca się usunięcie masek, warstw i kanałów i spłaszczenie (flat).
Rozszerzenia plików to: tif, psd, eps, jpg, ai, pdf. Mapa bitowa daje stuprocentową pewność poprawnego przenoszenia grafik. Jeśli prace wykorzystują paletę kolorów PANTONE należy przełożyć kolory na skalę CMYK zgodnie ze wzornikiem Panton.
Aby uzyskać pełną czerń należy czarny kolor zrobić jako składowy:
C 70%, M 60%, Y 50%, K 100%.

Wskazane jest również wykonanie i dostarczenie do drukarni, wydruku próbnego z pliku - MatchPrint, Cromalin lub inny. Jeśli nie dysponujemy takim wydrukiem należy przedstawić zalecany wzornik kolorów. Ma to duże znaczenie szczególnie w sytuacji gdy na drukowanych pracach znajdą się np. logo firmy czy znaki towarowe, które wymagają idealnego odwzorowania kolorów.

3) Jakiej wielkości wydruk można zamówić ?

W obecnej chwili nie ma w zasadzie żadnych ograniczeń jeśli chodzi o wielkość wydruku. Specjalistyczna drukarnia wielkoformatowa dysponująca odpowiednim sprzętem drukarskim jest w stanie w krótkim czasie przygotować zlecenie o powierzchni nawet kilku tysięcy metrów kwadratowych. Mówiąc “odpowiedni sprzęt” mam na myśli np. maszyny drukarskie umożliwiające druk na brytach o szerokości 5-ciu metrów, bez względu na rodzaj nośnika (siatka MESH, backlit, fronlit).
(Wiedza Internet)


Pozdrawiam
 
 
 
janekkoss 
Bywalec
piotrekjanek


Dołączył: 22 Mar 2008
Posty: 42
Skąd: hehehe
Wysłany: 30 Marzec 2008, 15:54   

Trudno polemizować z moderatorem :) tym bardziej że ma rację. Nie mniej jednak sądzę, że kilka spraw wymaga doprecyzowania. Otóż:

1) trzeba rozgraniczyć rozdzielczość zastosowanej grafiki a rozdzielczość druku

2) jeśli chodzi o rozdzielczość przy druku wielkoformatowym to powinna być ona dobrana wyłącznie pod kątem tego z jakiej odległości dana reklama będzie oglądana. Oczywiście można zawsze dawać np. 300 dpi - tylko poco? Czasem, przy małych pracach, gdy zachodzi potrzeba uzyskania bardzo dobrej jakości wydruku stosuje się tzw. "podwójną kroplę" uzyskując tym samym prawie fotograficzną jakość (pod warunkiem grafiki 300 dpi)

3) solvent twardy to jest farba drukarska (do druku wielkoformatowego) na bazie rozpuszczalników. Dzięki temu uzyskujemy lepsze kolory i znacznie większą trwałość wydruku

4) solvent miękki jest to farba drukarska (do druku wielkoformatowego) na bazie wody. Maszyny do tego typu druku zostały wyparte przez twardy solvent. Obecnie mało kto tak drukuje.

5) Media do druku solventowego (baner, mesh, papier, folia, ....etc. ) nie mają nic wspólnego z rozdzielczością

6) oddając pracę do druku wiekoformatowego najbezpieczniej jest ją przekazać w postaci TIFF-a skompresowanego metodą LZW. Dzięki temu mamy pewność że zostaną zachowane informacje o kolorach a w projekcie nic się nie "posypie" oraz optymalnie zmniejszymy wagę pliku co ma kolosalne znaczenie ponieważ reklamy wielkoformatowe z natury rzeczy są duże i dużo ważą (oczywiście chodzi o kb) Naturalnie, można wysłać pracę w każdym dowolnym programie i liczyć na to, że osoby, które będą przygotowywały plik do druku otworzą go, przekonwertują i poprawnie wydrukują. Dając tiffa mamy największą gwarancję że otrzymamy to co chcieliśmy

7) obowiązująca kolorystyka to oczywiście CMYK. Prawdą jest też że najlepsze uzyskanie koloru czarnego wychodzi z zmieszania CMYK-a. Nie niej jednak 100% czarnego - tylko, jest w zupełności wystarczające. Mieszanie warto robić wówczas gdy np. stosujemy czarne cienie na kolorowym tle

8) Co do wzorów kolorystycznych - stosuje się je w innych technikach drukarskich, gdzie jest możliwość regulowania ilości farby

ufff...
życzę wszystkim miłego popołudnia
 
 
DooSHeK 
Znawca



Pomógł: 9 razy
Wiek: 42
Dołączył: 07 Lis 2007
Posty: 157
Skąd: Toruń
Wysłany: 30 Marzec 2008, 22:12   

ehh ludki sie tak produkujecie wiedzą tajemną ;) na lewo i prawo strzelacie a przecież widać, że koleżanka nie ma pojęcia za bardzo o rozdzielczości, grafice rastrowej i jej wadach (pikseloza przy powiększeniu itp.) i na tym polega jej problem więc myśle, że informacje o druku solventowym, ploterach itp. jeszcze nie teraz :) najpierw trzeba koleżance wyjaśnić, że nie da się powiększać "obrazków" bez utraty jakości :)
 
 
asiaz81 
Początkujący


Dołączyła: 27 Mar 2008
Posty: 3
Skąd: jaworzno
Wysłany: 31 Marzec 2008, 09:57   

Dzięki wszystkim za odpowiedzi.....
Postanowiła sie tak naprawdę poradzić dlatego ponieważ po zrobieniu projektu Baneru przesłałam je do firmy która zajmuje sie drukowaniem takich Banerów Reklamowych na materiale i niestety otrzymałam odpowiedz że tło oraz fotki umieszczone na tym projekcie po powiększeniu i wydrukowaniu nie będą wyglądać tak super.

Baner ma być widoczny przede wszystkim z daleka więc pewnie te "niedoskonałości" nie będą widoczne, ale jeśli robi sie taki projekt to wiadomo że chce sie aby wszystko było OK.
Wprawdzie firma ta poddała swój swój pomysł tła tyle że było to tło jednego koloru więc takie tło mogłabym sama zrobić .

Kolega DooSHeK ma racje, w Corelu nie jestem mocna, :-( a Baner niestety muszę zrobić - zalecenie szefa.
 
 
JarekDRAW 



Pomógł: 93 razy
Wiek: 44
Dołączył: 01 Sty 2007
Posty: 1176
Skąd: Poznań
Wysłany: 31 Marzec 2008, 10:14   

Witam, może i się nieco rozpisaliśmy, ale uważam że jest dużo cennych informacji dla Ciebie które napisaliśmy.

Pozdrawiam
 
 
 
Femiczek 
Początkujący


Wiek: 54
Dołączyła: 30 Wrz 2010
Posty: 1
Skąd: z daleka
Wysłany: 30 Wrzesień 2010, 15:52   

janekkoss napisał/a:
ale było pytanie i była odpowiedź, to jest forum corel a nie kurs reklamy.


Wybacz, że się z Tobą nie zgodzę, otóż można znać corela jak siebie samego, ale jak nie znasz pewnych zasad jakimi rzadzi się reklama, to swoje prace co najwyżej możesz pokazywać kolegom z podwórka,
Oczywiście w większości przypadków graficy z agencji reklamowych kierują się instynktem, wyczuciem estetycznym i to z niezłym skutkiem, ale znam też takich co to mają się za ekspertów w obsłudze tego programu, ale osobiście nie zleciła bym im zrobienia banera reklamującego cokolwiek i tu mogę powiedzieć z czystym sumieniem, że gdyby znali podstawy jak zrobić dobrą reklamę i do tego podstawy rysunku ( kompozycja, dobór kolorów itp.) no i oczywiście podstawy typografii są w stanie zrobić :D w tym wypadku baner, który zauważy każdy.... no może prawie każdy przechodzący obok

ps.
a firmie, której szef każe zrobić baner reklamowy pracownikowi a nie wyspecjalizowanej firmie to dobrze nie wróżę

Pozdrawiam!!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.1 sekundy. Zapytań do SQL: 14