Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Figura z krzywych i drukowanie.
Autor Wiadomość
brzydal
Początkujący
CorelDRAW X3


Dołączył: 17 Sty 2007
Posty: 10
Skąd: WrocłaW
Wysłany: 17 Styczeń 2007, 18:23   Figura z krzywych i drukowanie.

Witam wszystkich serdecznie. W pracy zostałem "zmuszony" do poznania CorelDRAW (co właściwie mnie cieszy), ale jako początkujący mam parę problemów z programem. Zazwyczaj sam znajduję wyjście, ale w poniższych przypadkach już wymiękłem. Nie mogę się uporać z dwiema rzeczami:
1. Po narysowaniu krzywych chcę je połączyć w taki sposób, aby powstała figura. Końcówki (węzły) niby łączą się automatycznie, ale program dalej nie widzi krzywych jako konturów powstałej figury i nie mogę np. ustawić koloru tła.
2. Druga sprawa dotyczy drukowania. Drukując obraz - np. figurę, koło z niebieskim tłem, narysowane przy pomocy narzędzia "elipsa", żadna bitmapa - chciałbym, aby wyglądał jak zdjęcia w gazetach, pełne kropeczek przy dokładnym przyjrzeniu się. Nie wiem, w jaki sposób ustawić odległości kropeczek. Z tego, co wyczytałem, wynika, że chodzi o rozdzielczość drukowania (dpi), ale w opcjach drukowania (tych w Corelu jak i w opcjach drukarki) nic takiego nie znalazłem, jest tylko ustawienie rozdzielczości bitmapy. To zresztą też nie działało, gdy zamieniłem figurę na bitmapę...

Przeszukałem forum, poGoogle'ałem, ale nie znalazłem odpowiedzi. Jeśli ktoś wie i rzuci radą, będę dźwięczny.
 
 
anonymus
[Usunięty]

Wysłany: 17 Styczeń 2007, 21:09   

1. Na pewno masz otwartą krzywą, więc musisz albo ręcznie je "przelecieć" albo z menu "rozmieszczenie" wybrać opcję "pozamykaj najblizsze węzły".
2. Jeżeli szukasz rozwiazania sprzętowego, to nie dotyczy to dpi ale lpi - parametry możesz ustawić w menu drukarki (tylko te postscriptowe) lub też spikselować ją już u źródła - czyli w Photopaint lub Photoshop - w zależności co wolisz czy też używasz. Zresztą taką opcję masz w samym CorelDraw (tyle że nie ma on zbyt wielu opcji):
 
 
jagna 
Jagna



Pomogła: 13 razy
Wiek: 50
Dołączyła: 17 Paź 2006
Posty: 478
Skąd: Australia
Wysłany: 18 Styczeń 2007, 02:37   

Cześć brzydal, jeśli obiekt nie jest zbyt duży i nie chcesz go zamieniać w bitmapę to jest kilka sposobów:

1. możesz się pobawić w ręczne rysowanie wypełnienia, tzn. narobić kropeczek i wpisać je w Power Clip

2. możesz stworzyć swój własny pattern:
rysujesz kółeczko, zaznaczasz i klikasz Tools - Create - patter i wybierasz swoje opcje

3. możesz użyć gotowego wypełnienia z lewej belki narzędziowej:
klikasz na ikonke wypełnienia i wybierasz pattern a potem to już idzie jak po maśle.
Zwróć uwagę na to, że możesz wykreować swój własny pattern z tego samego okna dialogowego.

Mam nadzieje, że pomoże...

Graphic2.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 452 raz(y) 188.69 KB

Graphic3.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 397 raz(y) 231.36 KB

Graphic4.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 457 raz(y) 233.65 KB

 
 
anonymus
[Usunięty]

Wysłany: 18 Styczeń 2007, 02:53   

Nawet nie chcę wiedzieć ile by to było pracy, jeżeli chodzi o bitmapę... :D
 
 
jagna 
Jagna



Pomogła: 13 razy
Wiek: 50
Dołączyła: 17 Paź 2006
Posty: 478
Skąd: Australia
Wysłany: 18 Styczeń 2007, 04:48   

brzydal napisał/a:
narysowane przy pomocy narzędzia "elipsa", żadna bitmapa


na szczęście chyba nie chodzi i bitmapę, ale mogłam coś pomieszać :-P
 
 
brzydal
Początkujący
CorelDRAW X3


Dołączył: 17 Sty 2007
Posty: 10
Skąd: WrocłaW
Wysłany: 18 Styczeń 2007, 18:56   

Po wybraniu "pozamykaj nabliższe węzły" tworzy mi się objekt, jak na razie to mi wystarczy, ale chodziło mi o łączenie dwóch węzłów w jeden. Niby mam za pomocą narzędzia "Kształt" zaznaczyć węzły i kliknąć "złącz dwa węzły" (tak napisane w podręczniku). Po zaznaczeniu (zaznaczam Shiftem) i tak nie mogę złączyć, bo ikona jest zablokowana. Może źle zaznaczam i nie wiem, czy później po połączeniu wszystkich krzywych Corel je potraktuje jako kontury jednego objektu (figury). ^Cysorz, co w ogóle znaczy, że mam otwartą krzywą i muszę je "przelecieć" (oczywiście nie schodząc z tematu) :) Nie zajarzyłem, co mam dokładnie zrobić.
Co do ustawień dpi czy lpi (jak zwał, tak zwał), dowiedziałem się, że ustawienia dpi/lpi uzależnione są od sterowników drukarki (wspomniano właśnie o postscriptowej). Robienie "kropek" na siłę przynosi mizerny efekt, zwłaszcza po zastosowaniu wypełnienia tonalnego. W wydruku dzieją się cuda niewidy, pasmo się rypie mimo najwyższych ustawień, ale dzięki, co nieco się dowiedziałem. Jeszcze powalczę.

P.S. Jagna, kółeczka nie przejdą. Sorry :)
 
 
anonymus
[Usunięty]

Wysłany: 18 Styczeń 2007, 22:00   

Jeżeli masz "martwą" opcję to znaczy że albo jest już zamknięta albo zaznaczasz jeden węzeł, a otwarta krzywa to właśnie taka, która nie ma połączonych wszystkich węzłów (w dziale "Tutoriale" masz link do bardzo dobrego przykładu).

A tak na szybko:

Niebieska krzywa jest OK, czerwona ma otwarte węzły...
 
 
tolek
Początkujący


Dołączył: 24 Kwi 2007
Posty: 6
Skąd: z katowni
Wysłany: 24 Kwiecień 2007, 16:44   

witam, mam podobny problem i rowniez brakuje mi juz pomyslow. krzywe mam pozamykane (albo myle pojecia). mianowicie, co jesli np. wezel jednej prostej konczy sie na srodku drugiej? widac to w przykladzie, ktory zalaczam. klikajac w "zamien w obiekt" dalej nie moge pokolorowac zrobionych przez siebie konturow. czy ktos ma na to rade? ;-)

przyklad.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 1126 raz(y) 3.02 KB

 
 
kreart 
Fachowiec


Pomógł: 11 razy
Dołączył: 06 Paź 2006
Posty: 261
Skąd: zza ekranka
Wysłany: 25 Kwiecień 2007, 09:43   

to co jest tu pokazane nie wypełni się jeśli jest narysowane jedna linią i bez połączenia. W punkcie, gdzie wierzchołek dotyka do prostej, dodaj węzeł. Pod prawym myszy zrób "break a part" (rozłącz węzły) i dołącz węzeł z prostej dotykającej, tak, aby stworzyć zamknięty trójkąt i linię odchodzącą od wierzchołka. W tym momencie już można będzie to wypełnić.

Albo jeszcze prościej - narysuj trójkąt narzędziem do trójkątów ( domyślnie rysuje gwiazdę - wejdź w opcje i ustaw ilość węzłów kontrolnych na 3 - wyjdzie trójkąt) i dostaw linię osobno. po wypełnieniu trójkąta wybranym kolorem zgrupuj oba obiekty aby się nie rozsunęły w trakcie przetwarzania. I to by było na tyle.
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.24 sekundy. Zapytań do SQL: 16