Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Pytanie o korzystanie z obrazków z internetu
Autor Wiadomość
Bunch 
Ekspert



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Lis 2007
Posty: 700
Skąd: Nieważne skąd
Wysłany: 14 Luty 2011, 21:27   Pytanie o korzystanie z obrazków z internetu

Hej. Widzę dużo stron w sieci, które oferują zdjęcia. Niby Royality Free co oznacza, że płaci się raz i korzysta do woli; ale też np. na tej stronie:

http://www.sxc.hu/browse....zza&w=1&x=0&y=0

... nie ma przycisku "kup" , "zapłać". Można od razu ściągać. Co więc to oznacza?
Że możemy sobie ot tak korzystać i ściągać stamtąd co wlezie i wstawiać na strony lub na plakaty? Pytam ponieważ zdjęcia są zbyt dobre aby były chyba darmowe. Ale też nigdzie nie ma rygoru kupna. Można sobie pobierać. No więc jak to jest?
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3130
Skąd: Kraków
Wysłany: 15 Luty 2011, 00:11   

A w jaki sposób możesz pobrać? Przecież przy każdej rozdzielczości masz podaną cenę za ściągnięcie.
A z tzw. "darmowymi" zdjęciami zazwyczaj tak bywa, że akceptując regulamin - np. przy rejestracji - zgadzasz się (w uproszczeniu) na to, że zdjęcia możesz wykorzystywać darmowo przy projektach, ale już przy działalności komercyjnej musisz je wykupić...
 
 
Bunch 
Ekspert



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Lis 2007
Posty: 700
Skąd: Nieważne skąd
Wysłany: 15 Luty 2011, 05:11   

Malutki napisał/a:
Przecież przy każdej rozdzielczości masz podaną cenę za ściągnięcie.


Wskaż mi palcem, tą podaną cenę...
 
 
ajec 
Początkujący


Wiek: 46
Dołączyła: 27 Kwi 2009
Posty: 17
Skąd: Raszyn/Mazowieckie
Wysłany: 15 Luty 2011, 08:33   

Na jednym z for prawnych,był poruszony ten temat dokładnie o zdjęciach ze strony sxc.hu i prawnik wypowiadał się,że jeśli chcemy wykorzystać prywatnie do jakiś prac zdjęcia nie łamiemy prawa autorskiego.Natomiast jeśli mamy zamiar użyć zdjęć do wykorzystania na plakatach itp to powinniśmy skontaktować się z autorem zdjęcia i zapytać o zgodę.

Temat był dobrze rozwinięty i wyjaśniony,proponuje poczytać na forach prawnych są tam nawet podobne tematy poruszone,zawsze coś wyjaśnią.
 
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3130
Skąd: Kraków
Wysłany: 15 Luty 2011, 11:37   Re: Pytanie o korzystanie z obrazków z internetu

Bunch napisał/a:
http://www.sxc.hu/browse.phtml?f=search&txt=pizza&w=1&x=0&y=0

Bunch napisał/a:
Wskaż mi palcem, tą podaną cenę...

Palcem nie będę pokazywał, bo to nieładnie ;)
Zaznaczyłem za to kółeczkami...



istock.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1176 raz(y) 61.05 KB

 
 
Bunch 
Ekspert



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Lis 2007
Posty: 700
Skąd: Nieważne skąd
Wysłany: 15 Luty 2011, 15:28   Re: Pytanie o korzystanie z obrazków z internetu

Malutki napisał/a:
http://www.sxc.hu/browse.phtml?f=search&txt=pizza&w=1&x=0&y=0

Palcem nie będę pokazywał, bo to nieładnie ;)
Zaznaczyłem za to kółeczkami...



Tylko pytanie jest, dlaczego zaznaczyłeś coś swoimi kółeczkami na zupełnie innej stronie niż podawałem? :]
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3130
Skąd: Kraków
Wysłany: 15 Luty 2011, 15:37   Re: Pytanie o korzystanie z obrazków z internetu

Bunch napisał/a:

Tylko pytanie jest, dlaczego zaznaczyłeś coś swoimi kółeczkami na zupełnie innej stronie niż podawałem? :]


???
A klikałeś może w swój własny link?
Bo właśnie do tej strony prowadzi...
 
 
Bunch 
Ekspert



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Lis 2007
Posty: 700
Skąd: Nieważne skąd
Wysłany: 15 Luty 2011, 18:28   

Ty tak na serio, czy tylko udajesz?
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3130
Skąd: Kraków
Wysłany: 15 Luty 2011, 19:54   

Miało być na serio ;)
Rzeczywiście mój błąd - na tej stronce jest sponsorowana ramka prowadząca do iStockphoto i właśnie w jakieś zdjęcie stamtąd kliknąłem... Starość nie radość :/
 
 
Bunch 
Ekspert



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Lis 2007
Posty: 700
Skąd: Nieważne skąd
Wysłany: 16 Luty 2011, 00:10   

No widzi Pan? Starość nie radość, ale uczynność jest - zaznaczenie kółeczkami cen.
 
 
DzumA - 78



Pomógł: 99 razy
Dołączył: 24 Kwi 2009
Posty: 685
Skąd: Opole
Wysłany: 16 Luty 2011, 14:41   

SXC jest portalem społecznościowym, którego celem jest udostępnianie - za darmo - fotografii do wykorzystania przez innych twórców. Fotograf publikując swoje prace w tym portalu zgadza się na to, że inni uczestnicy społeczności mogą korzystać z tych fotografii. Licencja stanowi, że fotografie pochodzące z zasobów SXC można wykorzystywać (także w przedsięwzięciach komercyjnych) w formie cyfrowej na stronach internetowych, w prezentacjach multimedialnych, telefonach komórkowych i nagraniach video, a także w formie wydruków do materiałów reklamowych i promocyjnych, w magazynach, gazetach, książkach, broszurach, okładkach CD itp.

Pod każdym wybranym zdjęciem na stronie SXC - są dane dotyczące rozdzielczości zdjęcia oraz Availability - dostępność - tam jest opisane jakiego rodzaju jest licencja.
Istnieją tutaj cztery rodzaje licencji:

1. standardowa (Standard restrictions apply) - bez żadnych zastrzeżeń (większość fotografii jest publikowanych właśnie na tej licencji);
2. należy powiadomić fotografa w przypadku wykorzystania jego zdjęcia w mediach publicznych (Contact for public use);
3. należy powiadomić - jak wyżej - oraz podpisać wykorzystane zdjęcie imieniem i nazwiskiem, lub nickiem używanym przez autora w SXC (Contact and credit for public use) - zwracam uwagę, że angielskie słówko “credit” nie ma nic wspólnego z zapłatą za fotografię - oznacza ono tyle, co “podpisać” (wykorzystaną fotografię);
4. należy - przed ściągnięciem fotografii - zapytać autora o zgodę na jej wykorzystanie (Written permission needed) - robi się to za pomocą specjalnego formularza w systemie.

Wszystkie cztery licencje odpowiadają naszym potrzebom, dodatkowym warunkiem stawianym przez społeczność portalu jest konieczność uprzedniej rejestracji w SXC - należy wypełnić odpowiedni formularz i cierpliwie czekać na potwierdzenie rejestracji - czasami (niestety) kilka dni.

Ze swej strony chciałbym dodać, że - nawet jeżeli licencja nie wymaga poinformowania autora o wykorzystaniu jego pracy - to każdy z publikujących w SXC fotografów będzie wdzięczny za krótką informację o tym fakcie - najlepiej podać link do artykułu z wykorzystaną fotką w polu komentarzy.



tutaj cały artykuł
 
 
Bunch 
Ekspert



Pomógł: 1 raz
Dołączył: 10 Lis 2007
Posty: 700
Skąd: Nieważne skąd
Wysłany: 18 Luty 2011, 18:07   

Dzięki, rozwiałeś moje wątpliwości w dobrym stylu. Dzięki wielkie, czyli - MOŻNA jak widać.
 
 
armida
Początkujący


Dołączył: 05 Lis 2010
Posty: 2
Skąd: rzeszów
Wysłany: 24 Luty 2011, 14:04   

ajec napisał/a:
i prawnik wypowiadał się,że jeśli chcemy wykorzystać prywatnie do jakiś prac zdjęcia nie łamiemy prawa autorskiego.


A co za różnica czy wykorzystamy na prywatnej stronie czy na prywatnym plakacie? :)))

Dla mnie jeśli nie ma oznaczenia copyright to pobierając nie łamiemy prawa, bo nie mamy obowiązku sprawdzać czy treści są zastrzeżone. Takie dyskusje przyprawiają mnie o ból brzucha, bo choć nie jestem prawnikiem to wydaje mi się, że Google też pobiera obrazki na swoje serwery...
 
 
ajec 
Początkujący


Wiek: 46
Dołączyła: 27 Kwi 2009
Posty: 17
Skąd: Raszyn/Mazowieckie
Wysłany: 24 Luty 2011, 16:26   

Jak Cie takie dyskusje przyprawiają o ból brzucha to po co bierzesz w nich udział?

A Google nie podpisuje obrazków na swoich serwerach,ze są własnością Google...
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.14 sekundy. Zapytań do SQL: 15