Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy istnieje takie makro?
Autor Wiadomość
F-Głowy
Ekspert
"Postać F-Głowego"



Wersja CorelDRAW: X4 i X5
Dołączył: 27 Kwi 2011
Posty: 875
Skąd: Z łona matki
Wysłany: 16 Wrzesień 2011, 17:34   Czy istnieje takie makro?

Czy istnieje makro, które:

Scala wszystkie elementy na każdej stronie dokumentu jako bitmapę w 300 DPI?

To by było przydatne podczas przygotowywania wielostronicowych rzeczy do druku.


PS
? dlaczego jak korzystam z tabicy znaków po lewej i wybieram KROPKĘ to dostaję PYTAJNIK?
 
 
maroQ 
Doradca


Pomógł: 16 razy
Wiek: 39
Dołączył: 08 Lut 2011
Posty: 117
Skąd: Kalisz
Wysłany: 19 Wrzesień 2011, 09:02   

Z tego co wiem, to nie :)

Ale nie ma się co przejmować bo oto kod:
Kod:
Sub ScalAll()
    Dim p As page
    Dim sr As ShapeRange
    ActiveDocument.MasterPage.DesktopLayer.Editable = False
    For Each p In ActiveDocument.Pages
        p.Activate
        Set sr = p.Shapes.All
        Call sr.ConvertToBitmapEx(cdrCMYKColorImage, , True, 300)
    Next p
End Sub

Kod był tak prosty, że jak bym zażądał za niego 5zł to zaraz by mi ktoś powiedział że to za drogo :P
Program testowałem w Corel Draw X3 i działa. Ponieważ z jednym z makr na X5 miałem ostatnio problem, więc ostrzegam że w tej wersji makro pracować wolniej. Corel Draw X5 ma wadę polegającą na braku kompresji eksportowanych plików (dot. tylko VBA i VSTA) do tif problem zgłoszony do Corela, ale narazie brak odzewu. Z konwersją na bitmapę nie powinno być problemów ale ponieważ tego nie sprawdzałem w X5 więc nie daję żadnej gwarancji.

Test zamiany na bitmapę został wykonany dla pokolorowanych krzywych, nie sprawdzałem innej konfiguracji tj. jak zachowa się jeśli na stronie są już bitmapy lub inne obiekty. Dlatego program może wymagać dopracowania, czym jak wiele osób już wie, nie zajmuję się zbyt chętnie za darmo.
 
 
F-Głowy
Ekspert
"Postać F-Głowego"



Wersja CorelDRAW: X4 i X5
Dołączył: 27 Kwi 2011
Posty: 875
Skąd: Z łona matki
Wysłany: 19 Wrzesień 2011, 16:38   

Szaman, dziękuję. Wybacz że tak późno. Bardzo się cieszę że powstało takie makro. Jestem Ci naprawdę wdzięczny.

Tylko powie mi ktoś jedną rzecz? Jak dodać takie makro do listy, abym miał je zawsze "pod ręką" i mógł w każdym projekcie sobie je wybierać?
Przed zadaniem pytania przeczytałem to co Chezarre tłumaczył w tym wątku:
http://corel.wodip.opole....74d121e5f9df15b

Ale w jego sposobie musiałbym wykasować obecne makro jakie tam było, ponieważ nie mogę odnaleźć nazwy wpisanego makra jakie ustawiłem na tamtej liście. Nie wiem gdzie to wkleić.

Napiszcie mi proszę jak dodać sobie takie makro do Corela, bo nie potrafię tego zrobić. To znaczy udało mi się zrobić to w tym projekcie, ale aby ustawić na ogólnodostępne makro to nie umiem. A właśnie tego oczekuję.
Tutaj zobrazowałem nawet: http://img853.imageshack....720/szamanz.jpg
(spójrzcie na dół obrazka, są tam na dole dwa nowe makra (te właśnie) oddzielone poziomymi kreskami. Ale jak zrobić tak by były osobne? No wiecie o co mi chodzi)

A i potwierdzam, na krzywych działa. Na bitmapach nie działa w ogóle - ale to wiem, że jakbym się decydował, to już na komercyjne zlecenie.
 
 
Martin Nez 
Doradca
Grafik?


Wersja CorelDRAW: 2019
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 29 Sty 2011
Posty: 113
Skąd: Czmoń
Wysłany: 19 Wrzesień 2011, 19:40   

Tutaj masz link do filmiku na którym jest pokazane jak "wrzucić" makro na stałe do Corela... Mam nadzieję, że wystarczy... Filmik był przygotowany dla innego skryptu, ale chyba dasz radę zmienić "pod siebie". ;)
http://martinez.boo.pl/files/instalacja_skryptu/

Pozdr,
MN

Edit: Sprawdziłem na X5 - działa prawidłowo z bitmapami. Pozdr.
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3130
Skąd: Kraków
Wysłany: 19 Wrzesień 2011, 20:02   Re: Czy istnieje takie makro?

F-Głowy napisał/a:
Czy istnieje makro, które:

Scala wszystkie elementy na każdej stronie dokumentu jako bitmapę w 300 DPI?

To by było przydatne podczas przygotowywania wielostronicowych rzeczy do druku.

F-Głowy - a nie zadałeś sobie pytania, dlaczego typowa rozdzielczość drukarska to średnio 2400 dpi a nie 300? Owszem, 300 dpi starczy do zdjęć czy tła, ale przy tekstach - szczególnie drobnych lub w kontrze - nie sprawdzi się.
Nie wiem, czy makro zachowuje overprint przy zamianie na bitmapę, nie wiem też, czy pracujesz z overprintem od samego początku tworzenia dokumentu (ręcznie!). Przy automatycznej impozycji w drukarni montażysta jest w stanie je nałożyć na większość dokumentów, na tekst "wtopiony" np. w bitmapę na pewno tego nie zrobi.
Używanie takiego automatu to delikatnie mówiąc nie najlepszy pomysł...
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 20 Wrzesień 2011, 00:22   

Nie wiem czy Szaman już poszedł i jest bezpiecznie? :-)
Malutki, możesz teraz wziąć urlop, bo jak znam F, to teraz zasypie Cię tysiącem pytań, na które jak byś się nie starał to i tak nie udzielisz przekonującej go odpowiedzi :-)
Swoją drogą nie szkoda Ci człowieka? Z 300 nie może sobie poradzić, a ty się wyrwałeś z 2400, a overprintem pewnie zabiłeś go na śmierć :-)
 
 
joannaw.79 
Fachowiec



Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 13 Cze 2011
Posty: 269
Skąd: Kraków
Wysłany: 29 Wrzesień 2011, 22:21   

chezare, :lol:
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 30 Wrzesień 2011, 00:42   

Joanno już myślałem, że nas opuściłaś ;-)
Jak byś miała taki avatar jak Szaman, to Ciebie też bym się bał :-)
Nie wiem dlaczego gość mnie nie lubi, nie zrobiłem mu żadnej krzywdy?
Pozdrawiam
 
 
F-Głowy
Ekspert
"Postać F-Głowego"



Wersja CorelDRAW: X4 i X5
Dołączył: 27 Kwi 2011
Posty: 875
Skąd: Z łona matki
Wysłany: 9 Październik 2011, 03:16   

Witam po dłuższej przerwie.

1. Jeszcze raz podziękowania i wyrazy sympatii dla Szamana

2. Podziękowania dla Martin Neza za wrzucenie filmiku (z niego też DODATKOWO dowiedziałem się, że można sobie z makra zrobić skrót na obszar roboczy)

Odpowiedzi na parę pytań:

Cytat:
a nie zadałeś sobie pytania, dlaczego typowa rozdzielczość drukarska to średnio 2400 dpi a nie 300?

Myślałem, że typowa rozdzielczość drukarska to przecież 300 DPI. Każdy tworzy swoje prace dla drukarni w takiej właśnie rozdzielczości.

Cytat:
Nie wiem, czy makro zachowuje overprint przy zamianie na bitmapę

Co to jest "overprint"? Jeśli chodzi o to czy da się po tej zamianie wykryć fakt, jaki kolorowy element na jakim kolorowym elemencie siedzi (przykrywa go) to według mnie, nie da się tego już rozwikłać po zamianie. Przecież widać, że jest scaloną bitmapą.

Cytat:
Owszem, 300 dpi starczy do zdjęć czy tła, ale przy tekstach - szczególnie drobnych lub w kontrze - nie sprawdzi się.

Nie, lepiej jest nie scalać wszystkich plików, tylko dawać "tak jak jest" w PDFie, a potem wyjdą Ci białe pola wokół wyciętych obiektów bo Corel nie potrafi tego dobrze zrobić (sprawdzałem na każdy sposób i jeżeli tylko nie obetniemy bitmapy w DRAWIE, bo np. posłużymy się PHOTO-PAINTEM, to zawsze będzie źle!). Co ciekawe, nikt z tego forum nie był w stanie znaleźć na to rozwiązania. Naigrywać to się każdy może, a jak zadaję pytanie: "Więc powiedz w jaki sposób mogę to zrobić?" - to w temacie nagle wszyscy przestają się udzielać. A nie, sorrki - była odpowiedź. Która brzmiała: "to scalaj na bitmapę przed eksportem a nie będziesz miał wtedy białych pól po wydruku". No to scalam... A dzisiaj rewelacja - "nie scalaj". Proszę o zabranie głosu w tej sprawie doświadczonych użytkowników Corela.

Joannaw.79 napisał/a:
chezare, :)

Jakoś nie przepadam za tą ropuchą. Choć raz mi znacznie pomogła.


Mam natomiast pytania:

1. Jak zmienić nazwę makra?
Bo Makro Szamańskie ma nazwę "ScallAll" a ja chciałbym ją zmienić na nazwę np. "ScalanieBitmap". Pewnie ze spacją się by i tak nie dało, co nie? Gdzie zatem się zmienia nazwę tego makra?

2. Patrząc na rozwój sytuacji, chciałbym też wrócić do tematu białych pól po wydruku. Muszę tę sprawę, z waszą pomocą, doprowadzić do końca.
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 9 Październik 2011, 11:12   

Nie wiem w jakich okolicznościach wpadłeś na pomysł żeby do drukarni wysyłać bitmapy, ale to jest niespecjalnie szczęśliwy pomysł. Ktoś wymyślił grafikę wektorową, która nie traci nic na jakości przy skalowaniu i jak można to trzeba z tego korzystać. Problemy z pogodzeniem wektorów z bitmapami Corel miał od zawsze i trzeba się do tego przyzwyczaić, albo poszukać innych narzędzi, które to robią lepiej. Tylko, że programów, które robią wszystko i do tego najlepiej NIE MA. Jak ci się nie chce zagłębiać w problematykę co nad czym można bez ryzyka umieszczać w Corelu to scalaj część grafiki, która może sprawiać kłopoty do bitmapy, ale nie wszystko bo później będziesz potrzebował zmienić jakiś szczegół a będziesz musiał wszystko robić od nowa.
Ten problem nie dotyczy tylko wyszparowanych bitmap ale też soczewek, cieni...
Co do nazwy makra, wiem że włażę na teren Szamana :-) , może mi daruje?
Nie ma chyba innego sposobu jak znalezienie makra w edytorze makr?
Trochę dziwne pytanie, bo przecież to gołym okiem widać gdzie ta nazwa jest?

Sub ScalAll()
Dim p As page
Dim sr As ShapeRange

Musisz wpisać swoją nazwę w wytłuszczone miejsce, ze spacją się nie uda.
Jeśli gdzieś powyciągałeś skróty do makra, to przestaną po takiej operacji działać.
Na koniec. F bardzo nieładnie napisałeś o koleżance. Na tym forum tak się nie robi.
Nawet Szaman tak mnie nie nazywa, a z całą pewnością, choć nie wiem dlaczego, za mną nie przepada :-) Robisz sobie sam krzywdę bo Joanna ma własną drukarnię offsetową i zajmuje się grafiką. Na wiele dręczących cię pytań pewnie ma odpowiedzi ale wątpię żeby tak traktowana miała ochotę z tobą rozmawiać?
Pomijam fakt, że może ta "ropucha" ma na głowie koronę w końcu jest z królewskiego miasta.
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3130
Skąd: Kraków
Wysłany: 9 Październik 2011, 11:54   

F-Głowy napisał/a:

2. Patrząc na rozwój sytuacji, chciałbym też wrócić do tematu białych pól po wydruku. Muszę tę sprawę, z waszą pomocą, doprowadzić do końca.


Czego Ty oczekujesz?
Ja Ci dwukrotnie napisałem, że nie wolno przeźroczystych bitmap umieszczać na wektorowych tłach a Ty dwukrotnie odpisałeś "A tam 'nie wolno'. Na pewno wolno.".
No więc powodzenia ;)
Dodatkowo praca była źle wyszparowana, gdyż nie miała wtopionych krawędzi - stąd biała obwódka dookoła postaci.
 
 
F-Głowy
Ekspert
"Postać F-Głowego"



Wersja CorelDRAW: X4 i X5
Dołączył: 27 Kwi 2011
Posty: 875
Skąd: Z łona matki
Wysłany: 9 Październik 2011, 21:38   

Cytat:
Nie wiem w jakich okolicznościach wpadłeś na pomysł żeby do drukarni wysyłać bitmapy, ale to jest niespecjalnie szczęśliwy pomysł. Ktoś wymyślił grafikę wektorową, która nie traci nic na jakości przy skalowaniu i jak można to trzeba z tego korzystać.


Ale czy ja zamierzam drukować jakieś logotypy? Jakieś znaki graficzne? Jakiś alfabet?
Nie. Ja mam na przykład plakat na którym jest masa zdjęć, bitmap, fotosów. Więc co ma mi niby w tym wypadku to dać skoro i tak obiektów wektorowych w moim projekcie nie ma wcale, albo jest ich jak na lekarstwo?

Cytat:
Problemy z pogodzeniem wektorów z bitmapami Corel miał od zawsze i trzeba się do tego przyzwyczaić,

W takim razie zacząłem przygodę z grafiką od programu ze złej stajni. Nie jest tajemnicą, że to Adobe wiedzie prym. Szkoda, że moje zaufanie do Corela i tony wdzięczności muszą teraz zostać zachwiane.

Cytat:
scalaj część grafiki, która może sprawiać kłopoty do bitmapy, ale nie wszystko bo później będziesz potrzebował zmienić jakiś szczegół a będziesz musiał wszystko robić od nowa.

W toku swojej pracy, od lat przyjąłem to na klatę. Innego wyjścia nie znalazłem. Trudno, trzeba zmieniać ręcznie od nowa, to się to robi. Nic nam tu do gadania.

Cytat:
Trochę dziwne pytanie, bo przecież to gołym okiem widać gdzie ta nazwa jest

No wiem, że jest ale nie wiem czy mogę ją zmienić. Sam wiesz jak to jest z tymi wszysktimi "kodami". Coś gdzieś zmienisz i się posypie reszta. Więc pytam zanim sam będę grzebał.

Cytat:
nie wolno przeźroczystych bitmap umieszczać na wektorowych tłach

W takim razie powiedz mi proszę JAKIM SPOSOBEM (jak to więc wygląda) powstają plakaty czy (lepszy przykład) takie oferty handlowe gazetek typu Biedronka, Żabka itp? W czym graficy to tworzą? Może chcesz mi powiedzieć, że w Photo-Paincie?! :shock: Zamieniam się w słuch.

Cytat:
Dodatkowo praca była źle wyszparowana, gdyż nie miała wtopionych krawędzi - stąd biała obwódka dookoła postaci.

Przepraszam, ale czy mógłbyś rozwinąć tę myśl? Napisać mi jak zatem poprawnie się to wykonuje, wtapia te krawędzie? Sam to robię od dawna, ale mówisz mi, że to zła metoda. Byłbyś w stanie zaprezentować mi metodę właściwą na ten zabieg o którym piszesz?

.
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3130
Skąd: Kraków
Wysłany: 9 Październik 2011, 22:46   

[quote="F-Głowy"]
Cytat:

W takim razie powiedz mi proszę JAKIM SPOSOBEM (jak to więc wygląda) powstają plakaty czy (lepszy przykład) takie oferty handlowe gazetek typu Biedronka, Żabka itp? W czym graficy to tworzą? Może chcesz mi powiedzieć, że w Photo-Paincie?! :shock: Zamieniam się w słuch.

Wrzuć przykład, bo nie przeglądam ani gazetek Biedronki ani Żabki i wskaż gdzie miałbyś problem. PhotoPainta nie używam - uważam, że istnieją lepsze narzędzia.

[quote="F-Głowy"]
Cytat:
Przepraszam, ale czy mógłbyś rozwinąć tę myśl?
Napisać mi jak zatem poprawnie się to wykonuje, wtapia te krawędzie?
Sam to robię od dawna, ale mówisz mi, że to zła metoda.

??? Jak robisz to od dawna i zostają te białe krawędzie to albo źle to robisz, albo Twój program źle to interpretuje - tak jak pisałem wyżej - nie używam już PP, nowe wersje znam tylko pobieżnie.
W Photoshopie po zaznaczeniu ścieżki/warstwy wystarczy dać "zawężanie" na (przykładowo) 1 px i tak samo "rozmycie" + kasowanie - zabiera to raptem 2-3 sekundy...
Może odezwie się zresztą ktoś, kto zna PP, bo to mimo wszystko nie jest jakiś tam niszowy produkt i na pewno też "się da".
 
 
F-Głowy
Ekspert
"Postać F-Głowego"



Wersja CorelDRAW: X4 i X5
Dołączył: 27 Kwi 2011
Posty: 875
Skąd: Z łona matki
Wysłany: 10 Październik 2011, 00:37   

Cytat:
Wrzuć przykład, bo nie przeglądam ani gazetek Biedronki ani Żabki i wskaż gdzie miałbyś problem. PhotoPainta nie używam - uważam, że istnieją lepsze narzędzia.


Nie miałbym problemu z wycięciem bitmap za pomocą krzywych w Corelu, na dodatek żadnych błędów by wtedy nie było. Cały czas mówię o czymś innym. W dalszej części tej wiadomości, wrócę do tego.

I tak... gazetki takie robi się w programach takich jak DRAW (bo przemawia za nimi możność zmiany wielkości bitmap i powracania do ich rozmiarów, bez trwałego zapisania, stratnego, bezpowrotnego. Rozumiesz o co mi chodzi? Jaka to zaleta, nie?). I taki program - owszem poprawnie te bitmapy wycina. W ogóle to nie rozumiem jak mógłbym je wycinać niepoprawnie (skąd więc takie przypuszczenia, że ja coś "źle w nim wyciąłem"? To niemożliwe). Tylko że - meritum - czasem trafi się zdjęcie od fotografa produktów, gdzie można sobie ułatwić pracę i w szybki sposób usunąć automatycznie tło (np. różdźką/maską). A DRAW nie ma takich opcji bo to jest stricte bitmapowe działanie. Więc ja włączam Photo-Painta i w nim wycinam bardzo szybko, automatycznie białe tło, potem takie coś przenoszę do DRAWA i tam "zyskuje on białe pola", czyli inne wartości składowych kolorów dostają te "pozornie" wycięte obiekty. Więc możesz do tego inaczej podejść...
Jak umilić sobie prace i automatycznie wyciąć, szybko, tło z takiego "łatwego do wycięcia z racji fotopgrafii" obiektu? Photo-Paint partaczy. No to słucham Twojej metody....

Cytat:
Jak robisz to od dawna i zostają te białe krawędzie to albo źle to robisz, albo Twój program źle to interpretuje - tak jak pisałem wyżej - nie używam już PP, nowe wersje znam tylko pobieżnie.
Nie wiem. Dlatego MUSZĘ SCALAĆ DO BITMAPY aby nie było takich jaj. Ty piszesz, że takich jaj nie masz... na Photoshopie (i pewnie czego nie dopisałeś, imporcie takich plików do Illustratora).

Poza tym... KAMAN! Ludzie! Jesteśmy na forum produktów ze stajni CORELA. Co mnie Adobe obchodzi w tym momencie. Nie pracuję na programach tej firmy, tylko na Corelowskich.

Jasne! Obwiniajcie mnie, że "nie potrafi tego dobrze zrobić", "to jego wina". A kiedy się pytam.. W takim więc razie jak wy to robicie? To wychodzi, że pracujecie na INNYM sofcie. Też mi wielkie rozwiązanie sprawy. Póki co, od nikogo nie otrzymałem odpowiedzi/rady w tym temacie, wyjaśnienia procesu jakim on to robi W CORELU. Na metodykę sprawnej i szybkiej pracy w takich wypadkach. Tylko mówicie - "on nie umie" albo "tego nie rób!", a gdy proszę wówczas o pochwalenie się waszą metodą - cisza.


Reasumując zatem...
Czy jest tutaj ktokolwiek, kto robi taki proces za sprawą Corelowskich narzędzi?
(wyciąć różdżką szybko obiekt - w Photo-Paincie bo od tego jest, i wsadzić go do szablonu gazetki - do DRAWa).

Bo póki co to takich jak w zdaniu wyżej, osób tu nie ma.
Są natomiast tacy, którzy tylko potrafią powiedzieć "źle! Niedobrze! Nie tak! Nie znasz się! Nic nie umiesz a potem problemy!". Ja nie mam sobie nic do zarzucenia w tym temacie. Pracuje na produktach z jednego pakietu, w sposób należyty a mimo to po wydruku mogą dziać się szopki.
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 10 Październik 2011, 07:03   

W Draw też jest takie magiczne narzędzie, które wycina kolor z obrazka, widać że słabo jeszcze znasz program.
 
 
F-Głowy
Ekspert
"Postać F-Głowego"



Wersja CorelDRAW: X4 i X5
Dołączył: 27 Kwi 2011
Posty: 875
Skąd: Z łona matki
Wysłany: 10 Październik 2011, 11:05   

Ale maska jest precyzyjniejsza, można np. zawęzić dodatkowo krawędź na zaznaczeniu by lepiej wyciąć obiektg
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3130
Skąd: Kraków
Wysłany: 10 Październik 2011, 20:51   

F-Głowy napisał/a:
I tak... gazetki takie robi się w programach takich jak DRAW (bo przemawia za nimi możność zmiany wielkości bitmap i powracania do ich rozmiarów, bez trwałego zapisania, stratnego, bezpowrotnego.

Importując bitmapę wcale jej nie musisz zmieniać jej rozdzielczości (nawet: nie powinieneś!), więc jest to dobre rozwiązanie. Powiększyć jej i tak w Draw nie powiększysz (dpi).

F-Głowy napisał/a:
skąd więc takie przypuszczenia, że ja coś "źle w nim wyciąłem"? To niemożliwe)

Źle wyciąłeś, bo widać białą obwódkę dookoła postaci - przy wtapianiu (Draw tego nie potrafi) takiego "efektu" nie będzie.

F-Głowy napisał/a:
Więc ja włączam Photo-Painta i w nim wycinam bardzo szybko, automatycznie białe tło

Automaty mają to do siebie, że zazwyczaj robią to byle jak. Różdżki i inne tego typu narzędzia ograniczają użytkownika i to bardzo – im szybciej przestaniesz z nich korzystać, tym lepiej.

F-Głowy napisał/a:
Jak umilić sobie prace i automatycznie wyciąć, szybko, tło z takiego "łatwego do wycięcia z racji fotopgrafii" obiektu? Photo-Paint partaczy. No to słucham Twojej metody....

Jak automat partaczy to trzeba zrobić to "ręcznie". Innej metody nie ma.

F-Głowy napisał/a:
Co mnie Adobe obchodzi w tym momencie. Nie pracuję na programach tej firmy, tylko na Corelowskich.

Jabłko też można obrać otwieraczem do konserw, ale po co jak można zrobić to nożem? ;) Ja już niejedno widziałem - np. katalogi robione w... Excelu!

F-Głowy napisał/a:
Obwiniajcie mnie...

Nie, nikt czegoś takiego nie napisał! Twój problem to olewanie udzielanych porad i forsowanie na siłę swoich domysłów. Sporo ludzi, którzy z Tobą korespondują niejeden raz to powtarzało.

F-Głowy napisał/a:
Ja nie mam sobie nic do zarzucenia w tym temacie.

No to po co te pytania? Mnie na pewno nie przekonasz, bym bitmapy szparował w Drawie ;).
 
 
F-Głowy
Ekspert
"Postać F-Głowego"



Wersja CorelDRAW: X4 i X5
Dołączył: 27 Kwi 2011
Posty: 875
Skąd: Z łona matki
Wysłany: 11 Październik 2011, 01:28   

ODPOWIEDZI DLA MARIN NEZA:

Nie tak prędko. To zamieniam się w słuch i grzecznie słucham Twojego sposobu na to, jak sprawić by wycięta w PhotoPaincie bitmapa i przeniesiona do Drawa nie zawierała jakichś swoich wartości skłądowych kolorów na swych przeźoczystych obszarach. Weź zrób test u siebie na komputerze. Wytnij coś w PhotoPaincie i przerzuć do Drawa, potem pipetą sprawdź wokół przeniesionej bitmapy wartości kolorów tam gdzie usunąłeś kawałki bitmapy. Zobaczysz, że się nie będzie zgadzać. A potem Ci wypierniczy białe pola po wydruku jak takiego niescalonego PDFa oddasz.


ODPOWIEDZI DLA CHEZARRE:

chezare napisał/a:
W Draw też jest takie magiczne narzędzie, które wycina kolor z obrazka, widać że słabo jeszcze znasz program.


Chezarre, gratuluję Ci sposobu w którym jeśli zaznaczam do usunięcia kolor żółty, to usuwa mi kolor biały. I to nie mówiąc już o braki opcji zawężania maski i tworzenia wygładzania. Takie to dokładne jest Twoja narzędzie. I chcesz mi powiedzieć, że ja mam niby na nim pracować? Genialne narzędzie! Chcąc usunąć kolor CZERWONY, usuwa mi kolor BIAŁY! Trzymaj Chezarre link do filmiku poniżej...

:arrow: http://www.youtube.com/watch?v=9H5U5Xk5PGk


ODPOWIEDZI DLA MALUTKIEGO:

Cytat:
Importując bitmapę wcale jej nie musisz zmieniać jej rozdzielczości (nawet: nie powinieneś!), więc jest to dobre rozwiązanie. Powiększyć jej i tak w Draw nie powiększysz (dpi).
Tak? Nie powinienem w takim programie robić? To ty chyba nigdy nie robiłeś żadnego zlecenia w Corelu dla klienta. Może jeszcze w programie do rastrowej miałbym to robić? - dobre sobie :shock: Sorry, nie rozumiem Twojej odpowiedzi. Nie wiem o co chodzi. To znaczy rozumiem - ale to by wychodziło na jakieś majaczenie, więc przyjąłem, że nie wiem co masz na myśli. Napisz może w inny sposób to co chcesz mi przekazać. A rozmiar bitmapy muszę zmieniać bo: - wykracza oryginalny rozmiar poza rozmiar strony gazetki (najgłupszy powód), - jeszcze sto razy ją przesunę, pomniejszę, powiększę bo zleceniodawcy nie będzie się podobać w poprzedniej formie. W rastrówce bym musiał importować od nowa i wycinać od nowa w nowym rozmiarze. W DRAWie mogę bitmapę po wycięciu zmniejszać i powiększać bez straty jakości. I o to chodzi.

Cytat:
Źle wyciąłeś, bo widać białą obwódkę dookoła postaci - przy wtapianiu (Draw tego nie potrafi) takiego "efektu" nie będzie.

Białej obwódki nie widać, białą obwódkę widać PO WYDRUKU. Już raz tak mi się przytrafiło. Więc co "źle wycinam"?

Cytat:
Twój problem to olewanie udzielanych porad i forsowanie na siłę swoich domysłów. Sporo ludzi, którzy z Tobą korespondują niejeden raz to powtarzało.

Olewanie porad? Ale jakich porad? Może takich aby szybko pozbywać się białego tła takim beznadziejnie niedokładnym narzędziem jak to o którym mnie poinformował Chezarre? To definitywnie odpada. To nie jest PORADA, to jest jedynie poinformowanie mnie o nowej, nieznanej mi dotąd, opcji programu, która jest bliższa temu co chcę osiągnąć (ale rezultaty daje fatalne). Więc koniec końców to żadna rada. Bez urazy do nikogo oczywiście, to tylko suche stwierdzenie faktów.


Reasumując dotychczasowe sprawy.
Wychodzi więc na to by "zmienić program".
Prócz tego, za czas całej dyskusji (i w innych tematach) pojawiła się rada by wszystko scalać nim puści się do druku bo Corel robi właśnie takie jaka z wycinaniem; na co ostatnio padło stwierdzenie aby nie scalać niczego co idzie do druku.
I jeszcze bym zapomniał. Padło też w dyskusji o tych białych polach sformułowanie, że taki ktoś jak ja nie powinien tego robić jak nie umie - jednocześnie bez sugestii co do sposobu jak się to powinno robić.

Więc jak dla mnie to swoiste "gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść".
Jak dla mnie to nie macie na to sposobu a gadacie. Ciebie Malutki to rozumiem, bo napisałeś, że ty to robisz na innym oprogramowaniu. Ale niech reszta wiernych Corelowi stawi czoła problemowi i odpowie na pytanie. Chezarre był najbliżej rozwikłania tej problematyki ale jego wskazany sposób to jakaś komedia.

A ja tylko potrzebuję się dowiedzieć:
jak korzystając z narzędzi z pakietu Corela, wyciąć ładnie i szybko bitmapę w sposób taki by wartości składowe kolorów wyciętego obszaru były "przeźroczyste".
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 11 Październik 2011, 02:16   

Cieszę się, że udało mi się wprowadzić jakiś komediowy element do tej dyskusji.
Prawda jest taka, że nigdy tło nie jest tak jednolitego koloru żeby sobie jednym kliknięciem czarodziejskiej różdżki wyciąć to co niepotrzebne. Do tego F musisz pamiętać, że każda bitmapa obojętnie jak bardzo miałaby przezroczyste fragmenty to jednak ciągle prostokąt choć to co widać może mylić. Gdybym ja nie daj Boże miał robić gazetkę reklamową macierzanki to po pierwsze szparowaniem poszczególnych elementów zająłbym się wtedy kiedy pod spodem miałbym właściwe tło, wtedy widać czy obrazek ma jakieś kolorowe niepotrzebne obwódki czy nie. Jak będziesz wycinał białe tło na białej kartce papieru to nigdy tego porządnie nie zrobisz. Gdybym robił taką gazetkę to pewnie posłużyłbym się DRAW i wyciął, wykadrował torbę cukru krzywymi. Generalnie żadne automaty tutaj nie zadziałają, a już na pewno nie tak jakbyś chciał. Zostaje rysowanie, a jak masz kilkadziesiąt czy kilkaset takich obrazków do obrobienia, to rysowanie ekspresowe, a do tego potrzeba sporej praktyki i odpowiedniego sprzętu. To jest cała tajemnica takiej roboty. No i na koniec jak nie chcesz się zdziwić przy odbieraniu z drukarni takiej gazetki i gorączkowo pakować walizek, to scal te powycinanie obrazki z tłem po co zapisywać sto obrazków jak można jeden? Ceny zostaw w spokoju.
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3130
Skąd: Kraków
Wysłany: 11 Październik 2011, 15:39   

F-Głowy napisał/a:
To ty chyba nigdy nie robiłeś żadnego zlecenia w Corelu dla klienta.
No wiesz, dopiero jakieś 19 lat (dzień w dzień) w Corelu pracuję...

F-Głowy napisał/a:
A rozmiar bitmapy muszę zmieniać bo:...
F-Głowy napisał/a:
DRAWie mogę bitmapę po wycięciu zmniejszać i powiększać bez straty jakości.
Widzisz? I znowu nie czytasz co się do Ciebie pisze... MOŻE DRUKOWANYMI LITERAMI TRZEBA?

F-Głowy napisał/a:
Białej obwódki nie widać, białą obwódkę widać PO WYDRUKU. Już raz tak mi się przytrafiło. Więc co "źle wycinam"?
I znowu nie czytasz co się do Ciebie pisze...



(sorki, zdjęcia tym razem nie mogłem podlinkować)

wtf2.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 751 raz(y) 95.88 KB

 
 
F-Głowy
Ekspert
"Postać F-Głowego"



Wersja CorelDRAW: X4 i X5
Dołączył: 27 Kwi 2011
Posty: 875
Skąd: Z łona matki
Wysłany: 11 Październik 2011, 23:20   

Chezarre:

Cytat:
Cieszę się, że udało mi się wprowadzić jakiś komediowy element do tej dyskusji.

No, wprowadziłeś. Swój sposób na szybkie pozbywanie się tła, podczas którego z zaznaczonego koloru CZERWONEGO do usunięcia, narzędzie usuwa kolor BIAŁY.


Cytat:
Prawda jest taka, że nigdy tło nie jest tak jednolitego koloru żeby sobie jednym kliknięciem czarodziejskiej różdżki wyciąć to co niepotrzebne.


Maska w Corel Photo-Paint wycinana NIEPORÓWNYWALNIE LEPIEJ niż narzędzie w Corel DRAW przytoczone tu przez Ciebie. Na dodatek, nie posiada ono wtapiania, wygładzenia krawędzi.

Cytat:
Gdybym ja nie daj Boże miał robić gazetkę reklamową macierzanki to po pierwsze szparowaniem poszczególnych elementów zająłbym się wtedy kiedy pod spodem miałbym właściwe tło, wtedy widać czy obrazek ma jakieś kolorowe niepotrzebne obwódki czy nie.

Przecież tak właśnie robię. I PISZĘ PO RAZ N-TY... żadnych tajemniczych obwódek nigdy widać W PROJEKCIE nie było. Dopiero po wydruku taka mi się przytrafiła raz na wyciętych produktach.

Cytat:
a jak masz kilkadziesiąt czy kilkaset takich obrazków do obrobienia, to rysowanie ekspresowe,
Rysowanie ekspresowe czyli co? Szybka ręczna robota? Nieautomatyczna?


Cytat:
to scal te powycinanie obrazki z tłem po co zapisywać sto obrazków jak można jeden? Ceny zostaw w spokoju.

Zawsze tak robie - scalając. I wychodzą gazetki takie jakie mają być. Ale scalam wszystko jak leci, nie tylko te wycięte obiekty. Wektorówki też scalam.


A teraz przechodzę do Malutkiego:

Cytat:
No wiesz, dopiero jakieś 19 lat (dzień w dzień) w Corelu pracuję...

Ale tego co robisz, nie robisz w Corelu. Sam tak dokładnie napisałeś. Więc skąd możesz wiedzieć co wychodzi po dokonaniu tych zabiegów w tym programie?

Nie wiem o co Ci chodzi w tych trzech moim przytoczonych cytatach. Bądź tak miły jeszcze raz do nich nawiązać w inny sposób.

Powiedz mi też czym ma być ten tu wklejony przez Ciebie obrazek i czego ma dowodzić? Na co mi go tu pokazujesz?
I po co zaznaczasz mi te białe pola, które są powodem mojej celowej niedbałości W TYM WYPADKU?

Widzisz różnicę pomiędzy białym polem, które otacza cały obiekt w formie prostokąta między tym co ty wyszczególniłeś na obrazku ponieżej? Podajesz mi jakiś przykład nie wiadomo na co, wzięty nie wiadomo skąd.


I to JA nie czytam tego co się do mnie pisze!? No sorry...




Piszę wyraźnie i setny raz, że po wycięciu bitmapy widzę w programie, że pozbawiłem ją niepotrzebnego tła a po wydruku ujawniają się białe pola. I to bynajmniej nie "białe pola" pozostałe PRZY KONTURACH BITMAPY po moim niedokładnym wycięciu obrazka, na Boga! To nie są takie białe pola jakie starasz mi się pokazać na swoim obrazku!
Więc jeszcze raz, specjalnie dla Ciebie Malutki, wizualizacja:

http://img593.imageshack.us/img593/2494/nowy1v.jpg

Poza tym brałeś przecież powyższą grafikę do edycji z mojego zrobionego obrazka, tego dokładnie:
http://corel.wodip.opole....oad.php?id=3622
To jakim cudem, mogłeś do diaska nie zauważyć białego prostokątnego pola na grafice po prawej?




Reasumując:
1. Teraz wiem (na bazie tego co pokazał na zdjęciu Malutki), że swoje bitmapy wycinam jak najbardziej poprawnie. Są wycięte ładniutko, bez pozostawienia zbędnego tła. Przycięte idealnie. Dowodzi to też również tego, że to nie ja nie umiem tutaj czytać tego co ktoś pisze. I dowodzi to tego, że ku mojemu wielkiemu zdziwieniu co poniektórzy mogą wciąż nie wiedzieć w ogóle o co mi chodzi - co jest problemem. To dziwne, bo tłumaczyłem, przedstawiałem to w sposób bardzo zrozumiały, nawet z obecnymi wizualizacjami. A mimo to, jak widać, nic.


2. W sumie to nie zdziwię się jak już na tym etapie zakończycie swoje udzielanie się w tym temacie. Czyli wszystko wróci do stałej normy, wytknięcia czyjegoś "błędu", nawrzucania mu jaki on to nie jest w swym fachu i zniknięcia z dyskusji bez podania rozwiązania tego problemu.
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3130
Skąd: Kraków
Wysłany: 12 Październik 2011, 00:08   

PRZECZYTAJ DOKŁADNIE - NAWET 10 RAZY NIE ZASZKODZI!!!

No cóż - przykro mi, że po raz kolejny olewasz odpowiedzi na swoje własne posty. Bo jak by nie było - prosisz o radę a później próbujesz te odpowiedzi dyskredytować, bo Tobie "tak się zdaje".
Jesteś po prostu "niereformowalny" - nie czytasz odpowiedzi, olewasz je lub ich nie potrafisz zrozumieć, nieważne zresztą - zauważ, że jesteś JEDYNĄ osobą na forum, która nie potrafi skorzystać z porad i jak dziecko ciągle forsuje swoje "a bo ja chcę tak a nie tak!". Zero elastyczności, co źle wróży na przyszłość...

Powodzenia w każdym razie. Ja już nie mam ochoty na kolejne dywagacje - możesz mi teraz nawrzucać bez konsekwencji - ja się już więcej nie będę udzielał w tego typu postach, skoro nawet nie próbujesz skorzystać z sugerowanych rozwiązań...
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 12 Październik 2011, 00:21   

Ja na razie nie przestaję, bo jeszcze parę stron brakuje żeby z tego książkę zrobić. F, ja nie wiem o co Ci chodzi? Napisałeś się, a wystarczyłoby zeskanować felerny wydruk.
Plączesz się też w zeznaniach. Piszesz że masz białe prostokąty na wyszparowanych w Paint obrazkach, a innym razem że ze wszystkiego robisz bitampy, co jest bez sensu ale jak ktoś lubi, to dlaczego by nie? Przecież w drukarni i tak zrobią ze wszystkiego bitamapę i tak. Nie wiem jak przenosisz te obrazki z Painta do Draw? Zapisujesz do cpt, kopiujesz i wklejasz? Może mechanizm komunikacji między modułami Corela szwankuje, może masz poustawiane różne profile? Może są różne przestrzenie kolorów? Nie wiem. Wiem natomiast, że znakomitą większość usterek, obojętnie czy z winy programu czy jego operatora da się wykryć zanim opadnie nóż gilotyny. Trzeba się tylko dobrze przyjrzeć, czasami rozseparować kolory, itp.
Na Twoim miejscu to ja bym nie oczekiwał na jakieś cudowne lekarstwo na tym forum, bo obawiam się, że takiego nie ma. Śmiejesz się, że narzędzie które wskazałem cierpi na daltonizm. U mnie jak zaznaczę biały, to znika biały, jak zaznaczę czerwony to nie ma czerwonego. Nie ma wtapiania? A dlaczego ma mieć, przecież do czego innego służy, a rozmywanie krawędzi jednego obrazka przy łączeniu z tłem to oddzielna operacja. Musisz sobie uświadomić, że wymazywane fragmenty obrazka, obojętnie jakimi narzędziami i jakim programem byś tego nie robił ciągle są tam gdzie były tylko ich nie widać. Trzeba pamiętać, że włączenie wygładzania poprawia pewne fragmenty obrazu psując jego krawędzie, takich przypadłości Corel ma sporo, tak samo jak inne programy. Corel od początku nakierowany był na grafikę wektorową, do tego głównie służy, do manipulowania bitmapami są lepsze narzędzia, nie koniecznie te od firmy na A. Gdybym miał te pliki, które się źle wydrukowały to ze sporym prawdopodobieństwem mógłbym ustalić co w nich jest nie tak, choć specjalistą od grafiki rastrowej nie jestem i pewnie nigdy nie będę.
Z doświadczenia wiem, że komputer czy program jest tak mądry jak ten co go obsługuje.
Możemy sobie tak pisać do świąt, niekoniecznie tych najbliższych i nic z tego nie wyniknie.
Amen.
 
 
F-Głowy
Ekspert
"Postać F-Głowego"



Wersja CorelDRAW: X4 i X5
Dołączył: 27 Kwi 2011
Posty: 875
Skąd: Z łona matki
Wysłany: 12 Październik 2011, 00:40   

Malutki:

Cytat:
PRZECZYTAJ DOKŁADNIE - NAWET 10 RAZY NIE ZASZKODZI!!!

Czytałem. Natomiast ja bardzo dokładnie przedstawiłem Ci swój problem. Nie wiem czemu idziesz w zaparte. Mogę Ci odpowiedzieć dokładnie w ten sam sposób.

Cytat:
No cóż - przykro mi, że po raz kolejny olewasz odpowiedzi na swoje własne posty.

Jakie niby odpowiedzi? Nie moja wina, że nie potrafiłeś zrozumieć problemu i wstawiłeś mi grafikę w której sądziłeś, że cała dyskusja toczy się z powodu byle jak wyciętych elementów.

Cytat:
skoro nawet nie próbujesz skorzystać z sugerowanych rozwiązań

A tym sugerowanym rozwiązaniem jest zmienienie programu na inny, tak?


Cytat:
ja się już więcej nie będę udzielał w tego typu postach

Wiedziałem, że tak będzie. Toteż w punkcie drugim swojej poprzedniego postu tak napisałem.


Chezarre:


Cytat:
Nie wiem jak przenosisz te obrazki z Painta do Draw? Zapisujesz do cpt, kopiujesz i wklejasz?
Obojętnie jak to robię to i tak źle się przenoszą, przeźroczystość owszem jest zachowana ale wartości składowe kolorów w pustych polach wyciętych obiektów już nie są takie same jak kolor tła na które je potem wrzucam. Obojętnie czy:
1. Zapiszę wyciętą grafikę w PhotoPaincie do PNG i potem zaimportuję ją w DRAWie
2. Wytnę ją z obszaru edycyjnego PhotoPainta i wkleję do otwartego okienka programu DRAWa
3. Użyję metody "edytuj bitmapę" z obszaru DRAWA, który automatycznie otworzy wskazaną uprzednio bitmapę w nowym oknie edycji PhotoPainta, a potem po naciśnięciu nowego przycisku "Zakończ edycję" powrócę z wyciętą grafiką do okna DRAWa.

^ - i tak będzie spieprzona grafika


Cytat:
Gdybym miał te pliki, które się źle wydrukowały to ze sporym prawdopodobieństwem mógłbym ustalić co w nich jest nie tak

Nawet jakbym Ci je dał to stwierdziłbyś tak: "składowe kolorów tła ze składowymi kolorów wyciętej bitmapy się nie zgadzają". No to ja wiem, że się nie zgadzają. Pytanie tylko dlaczego się nie zgadzają?
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 12 Październik 2011, 07:27   

A dlaczego nie korzystasz z własnego formatu Photo-Painta cpt, tylko z jakiegoś png, który zapisuje obrazki w rgb?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.14 sekundy. Zapytań do SQL: 16