Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Błędne wyświetlanie obiektu
Autor Wiadomość
abcabc
Praktyk


Dołączył: 20 Kwi 2011
Posty: 60
Skąd: Poznań
Wysłany: 21 Wrzesień 2011, 16:34   Błędne wyświetlanie obiektu

Witam,
dostałem od kolegi plik corelowski. Niestety jeden obiekt wyświetla się błędnie. Powinny u mnie wyświetlić się małe trójkąty (wstawiane przez kolegę jako symbol, o ile się nie mylę), a zamiast nich wyświetlają się "krzaczki". W jaki sposób rozwiązać ten problem? Czy jest to kwestia wgrania tego symbolu do biblioteki programu Corel? Jeśli tak, to w jaki sposób można to zrobić?
Pozdrawiam.
 
 
formarch
Bywalec


Dołączył: 20 Wrz 2011
Posty: 27
Skąd: Sopot
Wysłany: 21 Wrzesień 2011, 16:37   

Dołącz plik, będzie można powiedzieć więcej.
 
 
gonia 
Profesjonalista
gonia


Wersja CorelDRAW: x5
Pomogła: 72 razy
Wiek: 61
Dołączyła: 25 Maj 2011
Posty: 426
Skąd: Białystok
Wysłany: 21 Wrzesień 2011, 16:44   

Prawdopodobnie wymieniło ci font, jeżeli nie będziesz tego edytować, to niech kolega zamieni Ci na krzywe,
pozdrawiam
 
 
abcabc
Praktyk


Dołączył: 20 Kwi 2011
Posty: 60
Skąd: Poznań
Wysłany: 21 Wrzesień 2011, 19:01   

Załączam plik z obiektem, który u mnie błędnie się wyświetla. Powinna być krzywa z trójkątami (czy tam z jakimiś innymi figurami, nie pamiętam), a jest krzywa ze znaczkami.

Gonia - spróbuję.

plik 1.cdr
Pobierz Plik ściągnięto 321 raz(y) 15.68 KB

 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 573 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7667
Skąd: Gdynia
Wysłany: 21 Wrzesień 2011, 19:22   

Gonia ma rację są tam jakieś problemy z zamianą fontów poproś kolegę zęby dołączył do przesyłki krój który używał , zainstaluj go i otwórz plik ,lub żeby zamienił na krzywe .
Lepiej żeby kolega uzyskał ten efekt przy pomocy metamorfozy , nie było by tych problemów wykorzystując np ten tutek.
http://corel.wodip.opole....opic.php?t=1558
 
 
DzumA - 78



Pomógł: 99 razy
Dołączył: 24 Kwi 2009
Posty: 685
Skąd: Opole
Wysłany: 21 Wrzesień 2011, 19:58   

wg pewnego programu w tym pliku użyto następujących czcionek:
zobacz, które nie masz zainstalowane.

Fonts used:
Arial(Europa Środkowa)
Batang(Hangul)
Arial(Arabski)
Marlett(Symbol)
HP PSG(Zachodni)
Wingdings(Symbol)
Ostatnio zmieniony przez DzumA - 78 22 Wrzesień 2011, 08:48, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 21 Wrzesień 2011, 22:17   

Ciekawa sprawa, bo według pewnego programu w dokumencie są:


:-)
 
 
abcabc
Praktyk


Dołączył: 20 Kwi 2011
Posty: 60
Skąd: Poznań
Wysłany: 21 Wrzesień 2011, 22:32   

restauro napisał/a:
Gonia ma rację są tam jakieś problemy z zamianą fontów poproś kolegę zęby dołączył do przesyłki krój który używał , zainstaluj go i otwórz plik ,lub żeby zamienił na krzywe .


Gdzie kolega ma szukać tego kroju? Nie bardzo się orientujemy. I w jaki sposób mam go zainstalować u siebie?
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3130
Skąd: Kraków
Wysłany: 21 Wrzesień 2011, 22:37   

Być może plik został zapisany przez wyższą wersję Corela dla niższej, która nie obsługuje akurat tego kodowania - u mnie na przykład (w X5) pokazuje się zwykły Arial, a ta literka to "Ĺ".
Obrazowo:


Także większość (bo nie mogę za wszystkie gwarantować) fontów nie ma w tym miejscu znaczka "trójkąta" - być może któryś z dziesiątek "Windingsów" ma coś takiego na miejscu "Ĺ", ale to tylko domysły.
Jeżeli wcześniej proponowane rozwiązania nie pomogą to zostaje jeszcze poszukanie - np. przez "Tablicę znaków" odpowiedniego piktogramu lub narysowanie go ręcznie i "wklejenie" do fontu - bo przez "wklej" w czasie edycji tekstu można zmieścić tam dowolny obiekt...
Ostatnio zmieniony przez Cysorz 21 Wrzesień 2011, 22:53, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
abcabc
Praktyk


Dołączył: 20 Kwi 2011
Posty: 60
Skąd: Poznań
Wysłany: 21 Wrzesień 2011, 22:53   

Właśnie jest odwrotnie, ale tak jak mówisz są różnice w wersjach programu. Kolega ma Corel 8, a ja mam Corel 12. No ale może kolega wgrywał sobie jakieś dodatki czy coś.
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 21 Wrzesień 2011, 23:11   

To jest tekst akapitowy rozłożony na krzywej. W życiu bym czegoś takiego nie wymyślił :-)
Nawet nie wiedziałem, że tak można :-)
Całkiem prawdopodobne, że w ósemce jest w tym miejscu inny znak niż L z akcentem, bo ósemka inaczej obsługiwała kodowanie znaków. To nie jest kwestia tego czy tam może w jakimś foncie być trójkąt, tylko taka, że ten trójkąt jest zupełnie w innym miejscu.

L to Arial, kropki Bauhaus. Żeby było śmieszniej to każda kropka to inny znak.
Jeśli mam rację i chodzi o kodowanie znaków, to żadne kombinacje tutaj nie pomogą, kolega musi Ci zamienić to wszystko na krzywe.
Ewentualnie kolega przyśle Ci zrzut ekranu żebyśmy mogli zobaczyć jak ten wynalazek ma wyglądać. No i pozostaje wyjście ostatnie, takie mianowicie, że chezare odgrzebie w czeluściach szuflady swoją zabytkową ósemkę i obada co to za diabeł.
Od razu powiem, że mi się nie chce :-)
 
 
gonia 
Profesjonalista
gonia


Wersja CorelDRAW: x5
Pomogła: 72 razy
Wiek: 61
Dołączyła: 25 Maj 2011
Posty: 426
Skąd: Białystok
Wysłany: 22 Wrzesień 2011, 09:11   

A ja myślę, że abcabc, przysłał dokument, który otworzył u siebie i zapisał go jeszcze raz tyle, że wcześniej mu wymieniło fonty i dlatego we właściwościach, które oglądał Chezar są już te fonty, które zostały zapisane na komputerze abcabc, ale to są tylko moje domysły bo mój corel padł i nie mogę tego nawet otworzyć. Pozdrawiam
 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 573 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7667
Skąd: Gdynia
Wysłany: 22 Wrzesień 2011, 09:50   

abcabc napisał/a:
restauro napisał/a:
Gonia ma rację są tam jakieś problemy z zamianą fontów poproś kolegę zęby dołączył do przesyłki krój który używał , zainstaluj go i otwórz plik ,lub żeby zamienił na krzywe .


Gdzie kolega ma szukać tego kroju? Nie bardzo się orientujemy. I w jaki sposób mam go zainstalować u siebie?


To kolega powinien wiedzieć czym to zrobił .
Być może zamiast liter podstawione były w tym kroju figury geometryczne (wspominałeś że mają być trójkąty)i osobom niemającym tego fontu wyświetla się nie to co w zamierzeniu autora powinno , a ponieważ nie zamienił ich na krzywe stąd te problemy .

Najlepiej zrobić to od nowa ,zajmie to mniej czasu niż nasze spekulacje.
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 22 Wrzesień 2011, 21:08   

Restauro, masz oczywiście rację, że szybciej byłoby to narysować od nowa, tylko kłopot w tym, że nie wiadomo jak to miało wyglądać :-) Mnie się ten plik otworzył bez żadnych komunikatów o brakujących fontach, itp. Mało tego jeśli po drodze kolega nic nie nakombinował, to ja mógłbym zobaczyć jak to miało wyglądać bo mam Corela w wersji 8, ale aż taki ciekawy nie jestem :-) Problem się bierze z różnej obsługi kodowania znaków, takie jest moje zdanie. Używam Corela w różnych wersjach od czasów prahistorycznych i pojęcia nie miałem, że można tekst akapitowy ułożyć na krzywej. Ale spróbujcie to zrobić na zamkniętej krzywej :-) Nie da się, ale wystarczy rozłączyć w dowolnym miejscu i się daje. Żeby było już całkiem bez sensu, po ułożeniu tekstu, można krzywą zamknąć i nic się nie dzieje.
 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 573 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7667
Skąd: Gdynia
Wysłany: 23 Wrzesień 2011, 07:53   

Chezare
Za dużo niewiadomych w tej łamigłówce ,być możne plik powstał w innym niż Corel programie i po drodze był już zmieniany? Nie ma na jego temat żadnych danych po za faktem że zawierał trójkąciki
Nie wiemy nawet co w nim takiego cennego że koledze az tak na nim zależy ,no ale to już chyba jednak nie nasza sprawa.
 
 
abcabc
Praktyk


Dołączył: 20 Kwi 2011
Posty: 60
Skąd: Poznań
Wysłany: 11 Październik 2011, 20:34   

Witam ponownie i przepraszam za milczenie. Problem na chwilę musiałem odłożyć na bok, ale teraz mogę do niego wrócić.

Plik był oryginalnie robiony tylko w Corel 8, nigdzie nie przerabiany. Tutaj jest zrzut z ekranu jak wyświetla się ten obiekt u kolegi w Corelu 8. Te trójkąty były wstawiane jako "wstaw symbol":
http://w438.wrzuta.pl/obraz/powieksz/5KgKxHqo0u2


U mnie gdy próbuję otworzyć ten plik w Corelu 12 wyświetla się przy otwieraniu informacja o brakującej czcionce:
http://w438.wrzuta.pl/obraz/powieksz/6C8pfbkyK58


Po naciśnięciu "OK" plik wyświetla się w następujący sposób:
http://w438.wrzuta.pl/obraz/powieksz/4RVmZjw03gW


Czy to jest kwestia dogrania do biblioteki mojego Corel12 brakującej czcionki StarBats-Normal czy może dogrania symbolu trójkąta?


Zamieniać na krzywe mój kolega nie będzie, bo musiałby zmieniać tekst akapitowy na tekst ozdobny we wszystkich tego typu obiektach (a jest ich dużo), a zdaje się, że tylko tekst ozdobny można zamienić na krzywe.

Pozdrawiam!
 
 
abcabc
Praktyk


Dołączył: 20 Kwi 2011
Posty: 60
Skąd: Poznań
Wysłany: 11 Październik 2011, 20:43   

chezare napisał/a:
Używam Corela w różnych wersjach od czasów prahistorycznych i pojęcia nie miałem, że można tekst akapitowy ułożyć na krzywej. Ale spróbujcie to zrobić na zamkniętej krzywej :-) Nie da się, ale wystarczy rozłączyć w dowolnym miejscu i się daje.


Sprawdziłem z ciekawości i u mnie da się w Corel12. Narysowałem krzywą zamkniętą (krzywa Beziera), napisałem tekst akapitowy, zaznaczyłem oba obiekty trzymając shift, kliknąłem tekst->dopasuj tekst do ścieżki i działa. :)
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 11 Październik 2011, 20:49   

Każdy tekst można zamienić na krzywe, a plik wyświetla Ci się poprawnie tylko, że w twoim foncie tam gdzie u kolegi był trójkącik jest inny znak. Ja w każdym razie nie rezygnuję łatwo ze swojej teorii i dalej będę twierdził, że nawet zainstalowanie tego feralnego fonu niekoniecznie rozwiąże problem. Ty możesz to łatwo sprawdzić, wystarczy, że poprosisz kolegę, autora tych obrazków z Nazca, żeby Ci podesłał ten font.
Wydaje mi się, że to nie o symbol chodzi, tylko o czcionkę symboli.
W każdym razie muszę się przyznać, że sposób w jaki twój kolega wykonał ten obrazek mnie zadziwił, a mało co już mnie w Corelu dziwi :-)
 
 
abcabc
Praktyk


Dołączył: 20 Kwi 2011
Posty: 60
Skąd: Poznań
Wysłany: 11 Październik 2011, 20:54   

W jaki sposób mogę znaleźć ten font u kolegi na kopmuterze? Czy on jest przechowywany w jakimś katalogu?
 
 
abcabc
Praktyk


Dołączył: 20 Kwi 2011
Posty: 60
Skąd: Poznań
Wysłany: 11 Październik 2011, 20:58   

chezare napisał/a:
Każdy tekst można zamienić na krzywe,


Faktycznie, u mnie w Corel12 da się zamienić na krzywe także tekst akapitowy. Ale jak próbowałem u kolegi w Corel8 to tylko ozdobny można było przekształcić w krzywe.
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3130
Skąd: Kraków
Wysłany: 11 Październik 2011, 21:08   

Poproś kolegę, żeby zapisał plik jako *.eps lub podobny. Przy imporcie zmień tekst na krzywe i sprawa będzie rozwiązana. Gdybyś potrzebował jednak fontów w środku, to otwórz *.eps w innym dokumencie (bez zamiany fontów na krzywe) i po prostu przekopiuj tą feralną linię do nowego dokumentu.
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 11 Październik 2011, 21:47   

Czcionki w Windowsie przechowywane są w podkatalogu Fonts, który znajdziesz w katalogu, w którym zainstalowany jest windows. Można prościej w panelu sterowania wybrać czcionki i wyświetlić szczegóły (obok nazwy fontu będzie wtedy nazwa pliku). Jest jeszcze jeden sposób, przy zapisywaniu pliku (do cdr) można zaznaczyć opcję, która spowoduje dołączenie do pliku użytych w nim fontów.
 
 
abcabc
Praktyk


Dołączył: 20 Kwi 2011
Posty: 60
Skąd: Poznań
Wysłany: 27 Październik 2011, 20:00   

chezare napisał/a:
Każdy tekst można zamienić na krzywe, a plik wyświetla Ci się poprawnie tylko, że w twoim foncie tam gdzie u kolegi był trójkącik jest inny znak. Ja w każdym razie nie rezygnuję łatwo ze swojej teorii i dalej będę twierdził, że nawet zainstalowanie tego feralnego fonu niekoniecznie rozwiąże problem. Ty możesz to łatwo sprawdzić, wystarczy, że poprosisz kolegę, autora tych obrazków z Nazca, żeby Ci podesłał ten font.
Wydaje mi się, że to nie o symbol chodzi, tylko o czcionkę symboli.


Wracam ponownie do tematu:)
Dobrze obstawiałeś, chezare. Dograłem brakującą czcionkę StarBats-Normal. Przy otwieraniu pliku nie pojawia się już komunikat, że brakuje jakiejkolwiek czcionki, tym niemniej obiekt nadal wyświetla się błędnie, ale już w inny sposób niż przed dograniem brakującej czcionki:

http://w40.wrzuta.pl/obraz/powieksz/0J4ks0TflnH


Malutki - zapisywanie w formie .eps odpada, zbyt dużo roboty, mamy bardzo dużo plików Corelowskich na komputerach.

Jakieś dalsze pomysły? :)

Pozdrawiam
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 27 Październik 2011, 21:19   

Jeśli po zmianie fontu na właściwy dalej wyświetla się nie to co trzeba, to tak jak mówiłem, wina leży pewnie w sposobie kodowania znaków w różnych wersjach Corela. Z załączonego obrazka według mnie wynika, że w miejscu gdzie miał być trójkąt nie ma żadnego znaku.
Teraz to ja widzę tylko jedno wyjście, zmodyfikowanie fontu i wstawienie w miejsce znaku, który się teraz wyświetla tego, który powinien być.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.12 sekundy. Zapytań do SQL: 15