Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: JarekDRAW
10 Kwiecień 2010, 06:44
Sześcian, prostopadłościan
Autor Wiadomość
lisciu
Bywalec


Dołączył: 25 Gru 2009
Posty: 35
Skąd: Ostrołęka
Wysłany: 6 Marzec 2010, 22:16   Sześcian, prostopadłościan

Otóż próbowałem narysować na razie sześcian, zgaduję że z prostopadłościanem będzie ten sam problem..

Zacząłem od narysowania kwadratu, potem już pociągnąłem głębią i dostałem to:

jak widać to tylko przypomina sześcian. Manipulowałem na wszystkie możliwe strony i nie mogę tego efektu osiągnąć :/ Jak to zrobić, żeby boki u dołu były tego samego nachylenia.
 
 
Trurl 
Ekspert



Pomógł: 66 razy
Wiek: 70
Dołączył: 04 Lut 2009
Posty: 952
Skąd: Warszawa
Wysłany: 7 Marzec 2010, 15:19   

Masz włączony zbieg perspektywy. Aby to wyłączyć, zmień typ głębi. Jest do tego przycisk, który pojawia się po wybraniu narzędzia "Interakcyjna głębia". Lub ręcznie: rozłącz (Ctrl + K) i rozgrupuj (Ctrl + U) grupę głębi i popraw ręcznie skosy i co tam chcesz.
 
 
0sapiens0
Początkujący


Dołączył: 03 Wrz 2012
Posty: 9
Skąd: internet
Wysłany: 3 Wrzesień 2012, 19:36   

To program Corel pozwala na takie szopki?

Przecież to nie sześcian. Nie ma sześciennej figury która z przodu wyglądała by na prostokąt a tył miała obrócony, takie rzeczy to tylko w podstawówce. Szkoła namieszała ludziom w głowach i teraz są tego efekty...
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 4 Wrzesień 2012, 07:17   

0sapiens0, kolega napisał, że narysował kwadrat, ja mu wierzę i zastosował głębię.
Tak w perspektywie wygląda sześcian. Ja napisałbym wyglądałaby ale widocznie chodziliśmy do innych szkół? :-)
 
 
LogoPedant
[Usunięty]

Wysłany: 4 Wrzesień 2012, 10:17   

chezare, jak na sześcian ta perspektywa jest na moje oko za głęboka. Figura zbiegła się w praniu. ;-)
 
 
0sapiens0
Początkujący


Dołączył: 03 Wrz 2012
Posty: 9
Skąd: internet
Wysłany: 5 Wrzesień 2012, 18:28   

Mniejsza o perspektywę, nie o to chodzi.

Chodzi o sposób pokazania tego "prostopadłościanu". Czy ktoś z Was widział tak dziwny prostopadłościan w rzeczywistości?

Weźmy do ręki np pudło po komputerze, czy kostkę rubika i spróbujmy je ustawić tak jak na rysunku.

I jak tam? boki wyglądają chociaż podobnie?
 
 
bidon184
[Usunięty]

Wysłany: 5 Wrzesień 2012, 19:48   

jak dla mnie ja nie widze tu większych błędów jesli chodzi o rzut ideowy,jedynym mankamentem że tak powiem, jest pogrubienie obrazu tylnego,powinno byc wewnetrznego ale to szczegól,natomiast jesli chodzi o wizualizacje to nalezy pamiętać że żeby zobaczyć taką dimetrie w rzeczywistości należy zmienić rozdzielczosc ekranu,bo pszypuszczam że problem jest w skalowaniu ekranu,zmień skalowanie z 16:10 na zwykły obraz i w tedy napisz co de facto jest nie tak :-/
 
 
0sapiens0
Początkujący


Dołączył: 03 Wrz 2012
Posty: 9
Skąd: internet
Wysłany: 5 Wrzesień 2012, 21:22   

rozumiem, że w każdej skali krawędzie prostokąta są pod kątem prostym (na dodatek idealny pion i poziom) ?

jeśli tak, to nie uzyskamy prostopadłościanu w którym widoczne są 3 boki

to może małe zadanko

proszę przedstawić mi zdjęcie jakiegokolwiek obiektu, który w rzeczywistości jest prostopadłościanem (może być zaczerpnięte z sieci, tylko z jakiegoś zdjęcia np. z ludźmi obok, chodzi o rzeczywiste zdjęcie bez przeróbek)

może to być zdjęcie głośników, telewizora, pralki, szafy czy cokolwiek innego, które na pewno jest prostopadłościanem, i wygląda w rzucie podobnie jak w tym przykładzie

powodzenia...
 
 
bidon184
[Usunięty]

Wysłany: 5 Wrzesień 2012, 21:42   

znaczy ja nie rozumioem twojego spojżenia na rysunek?czy ty czsaami nie patrzysz jako izometria????no w tedy bym sie zgodził ,ale i tak w tedy styk kątów nieokreślonych uznaje ie jako 90 stopni :roll: a to co jest narysowane pomija sie,jak ty na to patrzysz ,bo ja nic nie widze,oświeć mnie :roll:
 
 
0sapiens0
Początkujący


Dołączył: 03 Wrz 2012
Posty: 9
Skąd: internet
Wysłany: 6 Wrzesień 2012, 17:25   

Wiem, że kąty ostre które widzimy są w rzeczywistości proste.

Ale chodzi o coś innego. Widzę, że nikt nawet nie próbuje pokazać mi takiego zdjęcia, bo to niewykonalne.

To może podam kilka prawidłowych zdjęć:








Proszę zauważyć, że na żadnym z nich (gdy widać wszystkie boki) przód nidgy nie jest ( i nigdy nie będzie ) ustawiony idealnie w pozycji frontowej czyli jak wcześniej pisałem przód pralki z bębnem nie może mieć boku idealnie w pionie 90` i zarazem spodu idealnie w poziomie 0`.
 
 
0sapiens0
Początkujący


Dołączył: 03 Wrz 2012
Posty: 9
Skąd: internet
Wysłany: 6 Wrzesień 2012, 17:31   

A jako doświadczenie proponuję spojrzeć na swoją pralkę czy telewizor pod kątem gdy ukazują się boki i sprawdzić czy przód wtedy jest na 90` i 0` stopni. Najlepiej to zrobić odchylając obiekt tak, aby duża częsć boku i góry była widoczna, wtedy dobrze widać różnicę
 
 
bidon184
[Usunięty]

Wysłany: 6 Wrzesień 2012, 20:31   

oh,no zgadza sie kolego masz racje,ale tylko w przypadku rzutu rzeczywistego,a kolega wyrzej narysował poprostu sześcian,który w przypadku takiego rzutu jest jak najbardziej prawidłowy,a ty oczekujesz rzutu profesjonalnego,czyli to co wcześniej pisałem ,jak ty na to patrzysz ,a ty patrzysz w aksonometri a dokładniej w izonometri,tak na szybkiego przygotowałem tutek,żebyśmy sie zrozumieli,z tego co uważam ty patrzysz i uważasz tak ze powinno byc



no i zgoda,ale nie bądźmy aż tak szczególowi ;-)

 
 
bidon184
[Usunięty]

Wysłany: 6 Wrzesień 2012, 20:34   

PS: izometri miało być, :-)
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 6 Wrzesień 2012, 21:09   

Bardzo ciekawa dyskusja, tylko jak by tego nie rysować to i tak na podstawie takiego rysunku nie można powiedzieć, że na obrazku jest sześcian.
Bidon twierdzi, że prawidłowo narysował sześcian, załóżmy że tak jest, tylko że bez informacji "ludzie to jest sześcian" nie da się tego ustalić. Pomijam fakt, że człowiek tak sześcianu nie widzi i nie wygląda on też tak jak na rys. Bidona w perspektywie, chyba że egipskiej sprzed 4 tys. lat :-)
 
 
bidon184
[Usunięty]

Wysłany: 6 Wrzesień 2012, 21:13   

oh,przeciez ty chyba nioe czytasz postów, :roll: poczytaj błagam,a moj szescian nie jest z cywylizacji egipskiej i tylko z naszej i już za moment będziesz sie musiał nauczyć tak rysować i tak patrzeć na świat ;-)
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 7 Wrzesień 2012, 08:20   

Bidon, nic nie muszę i nic nie będę musiał. Postów to ty nie czytasz, albo nie rozumiesz co czytasz? Nic na to nie poradzę.
0sapiens0 ma rację, w rzeczywistości nie zobaczysz ani takiego sześcianu jak z tematu ale takiego jak twój Bidon też w rzeczywistości nie ma.
:-)
Miłego prania.
 
 
0sapiens0
Początkujący


Dołączył: 03 Wrz 2012
Posty: 9
Skąd: internet
Wysłany: 7 Wrzesień 2012, 20:06   

Brawo panowie. O to dokładnie mi chodziło.

chezare
oczywiście z takiego rysunku czy zdjęcia nie widać czy to rzeczywiście prostopadłościan

z pozycji frontowej można co najwyżej zobaczyć 2 ściany



chezare
fajna ta twoja pralka
 
 
0sapiens0
Początkujący


Dołączył: 03 Wrz 2012
Posty: 9
Skąd: internet
Wysłany: 7 Wrzesień 2012, 20:13   

o ile perspektywa nie będzie tak znaczna
 
 
bidon184
[Usunięty]

Wysłany: 7 Wrzesień 2012, 20:19   

hym,no ,cóz ,to ja wycofuje mój tutek z imageshack ,jeśli tak pojmujecie przestrzeń,to ja nie mam nic do powiedzenia
 
 
0sapiens0
Początkujący


Dołączył: 03 Wrz 2012
Posty: 9
Skąd: internet
Wysłany: 7 Wrzesień 2012, 21:22   

Ja chętnie dowiem się czegoś nowego, przecież to luźna dyskusja, cieszy mnie, że tyle osób się udziela i widzę, że każdy inaczej przedstawia swoje poglądy

bidon
ten rzut pierwszego rysunku na górze ma jakąś nazwę?
 
 
0sapiens0
Początkujący


Dołączył: 03 Wrz 2012
Posty: 9
Skąd: internet
Wysłany: 7 Wrzesień 2012, 21:24   

ten na samej górze autora lisciu
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.08 sekundy. Zapytań do SQL: 14