Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Pozycja obowiązkowa
Autor Wiadomość
tegraf 
Ekspert
tegraf


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 1954
Skąd: Zielona Góra
  Wysłany: 27 Styczeń 2013, 11:39   Pozycja obowiązkowa

DTP. Od projektu aż po druk. O współpracy grafika z drukarzem
Autor: Andrzej Gołąb

Na tej stronie można zobaczyć mały fragment online.
 
 
DzumA - 78



Pomógł: 99 razy
Dołączył: 24 Kwi 2009
Posty: 685
Skąd: Opole
Wysłany: 29 Styczeń 2013, 12:21   

dzięki ;-)
 
 
Shame 
Red Dot Corporation



Wersja CorelDRAW: X7
Pomógł: 213 razy
Wiek: 39
Dołączył: 19 Kwi 2012
Posty: 2565
Skąd: Poznań
Wysłany: 29 Styczeń 2013, 21:02   

Naciągnąłem szefa na tą (i jeszcze jedną) książkę - do końca przyszłego tygodnia powinienem mieć. Jak się zapoznam, przy chwili czasu zrecenzuję :->
 
 
Shame 
Red Dot Corporation



Wersja CorelDRAW: X7
Pomógł: 213 razy
Wiek: 39
Dołączył: 19 Kwi 2012
Posty: 2565
Skąd: Poznań
Wysłany: 8 Luty 2013, 01:22   

RECENZJA:

Książka Andrzeja Gołąba potrafi w bardzo przyjazny sposób przybliżyć tematykę opracowań projektów do druku - czy to ulotek, wizytówek, papierów, plakatów itp. itd. Można znaleźć w niej wiedzę konieczną dla każdego, kto rozpoczyna swoją przygodę jako grafik-DTP-owiec.

Jak tytuł książki skazuje, jest ona przeznaczona dla ludzi, którzy swe dzieła Sztuki przez wielkie S będą realizować w postaci różnorakich papierowych mediów. Ci, którzy "robią" do neta nie znajdą tam nic przydatnego w ich dziedzinie. Omawianą pozycję można podzielić na dwie zasadnicze części: ogólną (podstawową) i typograficzną.

Część ogólna mówi czytelnikowi, jakie robić spady, jak generować PDFy, jak planować skład przyszłej publikacji, jakie są rodzaje i charakterystyki papierów, co na czym drukować i jak uszlachetniać. Część typograficzna (druga połowa książki) jest stricte poświęcona publikacjom książkowym, od okładki, przez wkład i wkładki, po oprawę i wykończenie. Można dowiedzieć się tam, jak powinny wyglądać akapity, czym są wdowy i bękarty, czym różni się margines optyczny od normalnego, ile znaków/słów/stron mieści się na arkuszach autorskich/wydawniczych/drukarskich itp.

Po zamknięciu ostatniej strony doświadczyłem uczucia dychotomii... Z jednej strony autor opowiada o "dwóch rodzajach blacka" w odniesieniu do kolorów w druku - czyli praktycznie prowadzi przedszkole; a z drugiej rzuca RIPami, firetami i żywymi paginami bez najmniejszego wyjaśnienia, czym są i jaka jest ich rola (wiem, że wszystko można znaleźć w necie, ale po to kupuję książkę, żeby się z niej nauczyć, bo tak, to WSZYSTKO mogę znaleźć w necie). Dlatego ciężko mi określić grupę docelową - bo nie są to ani początkujący, ani profesjonaliści, bo ci pierwsi nie zrozumieją połowy książki, a ci drudzy będą się zanudzać nią na śmierć. Czymże więc jest ta książka? Ja traktowałbym ją jako bryk, streszczenie "DTP przez wieki", które zawiera wiele informacji, które zapewne znacie, ale żeby mieć konkretne liczby przed oczyma, musielibyście się tęgo naszukać. A tutaj proszę, czarno na białym - tabele, liczby, prawie że szablony - wszystko w pigułce.

OCENA:

Styl pisania jest rewelacyjny (i chwilami jedynie on trzymał mnie przy lekturze) - zabawny, pełen anegdot i dygresji, a jednocześnie fachowy. Niestety brak spójności treści względem poziomu odbiorcy jest irytujący. Bo to nie jedna z tych książek, gdzie wiedza zdobyta w pierwszych rozdziałach pozwala ze spokojem ogarnąć tę, która serwowana jest w rozdziałach ostatnich - brak tam procesu nauki. Tutaj, autor rzuca tematami, które są oczywiście powiązane i wynikają z siebie na wzajem, ale jedynie przez specyfikę tematu, jakim jest DTP, a nie przez zmyślne opracowanie treści. Ze słów autora można jednak wywnioskować, że pozycja ta, jak ostatnio wiele innych, powstała na bazie bloga, co niejako rozgrzesza pana Andrzeja, gdyż w blogach też skacze się z tematu na temat i często kolejne wpisy są oderwane od siebie.

Reasumując: 6/10.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.09 sekundy. Zapytań do SQL: 13