Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Dodawanie trimbox'ów w Adobe Acrobat Pro
Autor Wiadomość
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3130
Skąd: Kraków
Wysłany: 12 Marzec 2013, 20:53   Dodawanie trimbox'ów w Adobe Acrobat Pro

Nie chce mi się łazić i rejestrować po innych forach, natomiast w sieci nie znalazłem odpowiedzi - może ktoś z Was wie czy coś takiego można zrobić?
Chodzi o zaznaczenie trimboxa w przerobionych plikach - Acrobat traci takie informacje po kadrowaniu, skalowaniu i impozycjonowaniu stron, co musiałem zrobić z oryginalnymi plikami...
 
 
tegraf 
Ekspert
tegraf


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 1954
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 12 Marzec 2013, 21:24   

Chyba bez przykładu się nie obejdzie, gdyż:

Kadrowaniu - tylko wtedy, gdy CropBox jest mniejszy od TrimBox - ale to naturalne i zrozumiałe, TrimBox nie może być większy od CropBoxa.

Skalowaniu - to normalne, skalowany musiałby być też TrimBox. Acrobatem można skalować? Poważnie pytam, nie wiedziałem.

Impozycjonowaniu stron - czyli montażu z inną stroną lub powieleniu. To też normalne, bo której strony TrimBox ma być zachowany?

Dlatego dokładniejszy opis problemu potrzebny.

Ale jakby nie było, to TrimBox ustawia się dokładnie narzędziem Kadruj > Pole przycięcia (Acrobat 8 PL) ustalając jego rozmiar i położenie poprzez regulację marginesów.


 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3130
Skąd: Kraków
Wysłany: 12 Marzec 2013, 23:24   

To może jaśniej opiszę ;)
Dostałem trochę książek do ponownej impozycji ponieważ docelowa drukarnia się tego nie podejmuje. Autor/grafik przygotował wszystkie jako rozkładówki (!!!), czyli 1-2, 3-4, 5-6... itd. zamiast chociażby pojedynczych użytków lub nawet rozkładówek 16-1, 2-15, 14-3... itd. Poradziłem sobie z impozycją jaką potrzebuje drukarnia, strony po wykadrowaniu i scalaniu "przetasowałem" dzięki Quite Imposing, drukarnia nie powinna mieć problemów. Jednakże ta operacja wykasowała mi wszystkie informacje o wszelakich "box'ach". No i jakoś chciałbym je przywrócić...

Teoretycznie to jakiś duży problem nie jest, ale wydawca jest z Francji, ja przerabiam je tutaj w Polsce a pozycje (albumy, instrukcje, książki itp.) będą drukowane w Polsce, Słowacji i na Ukrainie ;) Czyli jeżeli chodzi o komunikację to jest ona "trochę" utrudniona. A jak zaznaczę te wszelkie "box'y" to problemu być nie powinno.

PS
Doczytałem w sieci, że Enfocus coś takiego potrafi - ściągnę sobie triala i zobaczę co można tam zrobić, ale to problemu nie rozwiązuje bo program jest jednak bardzo drogi, zlecenie rozciągnięte na miesiące a zysk wcale nie jakiś powalający. Wystarczy, że się raz rąbnę a następne dwa lata będę pracował za darmo...
 
 
tegraf 
Ekspert
tegraf


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 1954
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 13 Marzec 2013, 10:10   

Trochę jaśniej, ale nie do końca :-)

Podsumowując (TrimBox zaznaczam na czerwono, spady - ciemniejsze):

Zamiast pdfa ze stronami ułożonymi po kolei, każda z TrimBoxem i spadami...



dostałeś rozkładówki widzialne (wariant po lewej lub prawej). Każda z własnym TrimBoxem, do niczego nieprzydatnym. Wariant prawy jest prostszy, to się nim nie zajmujemy.



Udało Ci się je porozdzielać (polecam Rozcinacza ) i ułożyć strony po kolei, ale nie mają zdefiniowanego TrimBoxa...



a chcesz, aby go miały.



Do tego nie potrzeba PitStopa. Pdfa złożonego ze stron we właściwej kolejności wczytaj do Acrobata i wyświetl dowolną nieparzystą stronę.



TrimBox (po polsku Przycięcie) jest wyświetlany na zielono. Po ustaleniu rozmiaru i położenia za pomocą wartości marginesów, wybierz zakres stron Wszystkie zastosuj do nieparzystych.

Zamknij okno. Zmień wyświetlaną stronę na parzystą i powtórz, ustalając TrimBox odpowiedni dla strony parzystej. Wartości marginesów górny i dolny - takie same, lewy i prawy: zamień (w stosunku do nieparzystej). Wybierz zakres stron Wszystkie zastosuj do parzystych.



Masz już pdfa ze wszystkimi potrzebnymi boxami do impozycji (TrimBox + MediaBox, czyli widoczny rozmiar strony ze spadami).

Jeżeli udało Ci się wykonać impozycję z plików bez TrimBoxa (co możliwe) - to definiowanie go w plikach impozycyjnych nie jest potrzebne do niczego.

PiTStop natomiast może się przydać do czegoś innego. Rozkładówki rozdzielane na pojedyncze strony tak naprawdę dalej są rozkładówkami - tyle tylko że z ukrytą (niewidoczną) zawartością. Przez co "ważą" zdecydowanie więcej, niż powinny.



PitStop ma narzędzia pozwalające na usunięcie niewidocznych elementów.
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3130
Skąd: Kraków
Wysłany: 13 Marzec 2013, 17:29   

tegraf napisał/a:
Jeżeli udało Ci się wykonać impozycję z plików bez TrimBoxa (co możliwe) - to definiowanie go w plikach impozycyjnych nie jest potrzebne do niczego.

Rzeczywiście, obie drukarnie plik testowy zatwierdziły bez zastrzeżeń czego zresztą się spodziewałem. Znaczniki trimboxów chciałem mieć na wszelki wypadek - i tu rzeczywiście szczęka mi opadła, bo na Acrobacie pracuję dobre parę lat wykorzystując go (+ Quite) głównie do impozycji - raczej takich prostszych, ale sam nie wiem jak to przeoczyłem. To tak, jakby w Draw przez kilka wersji nie zauważać np. gumki... Dziękuję!
 
 
bidon184
[Usunięty]

Wysłany: 13 Marzec 2013, 21:11   

hym,wszystko Ci tegraf moge zarzucić,ale napewno nie braku wiedzy ,no no szacun,i nawet przystępnie napisane,nawet ja co nie co zrozumiałem,no pokłonić sie trza :poklon
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3130
Skąd: Kraków
Wysłany: 13 Marzec 2013, 23:21   

Trzeba było to napisać na PW a nie zasyfiać wątek...

PS
MODERATORZE!!! Obudź się wreszcie!
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.09 sekundy. Zapytań do SQL: 13