Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: JarekDRAW
16 Marzec 2008, 08:08
Jak uzyskać taki efekt ?
Autor Wiadomość
Rosa 
Fachowiec
mało gramotny !



Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 01 Lut 2008
Posty: 232
Skąd: z lasu
  Wysłany: 1 Luty 2008, 17:02   Jak uzyskać taki efekt ?

Witam :-) Od niedawna " obczajam" corela. Mam taką prośbę, a mianowicie; jak uzyskać taki efekt jak na zdjęciu poniżej ? Chodzi mi o tą mgiełkę, która skutecznie tuszuje tło.
Pozdrawiam.

 
 
gleba 
Fachowiec
gleba


Pomogła: 9 razy
Wiek: 58
Dołączyła: 23 Kwi 2007
Posty: 265
Skąd: SPA Nałęczów
Wysłany: 1 Luty 2008, 18:53   

Takie fotki robie w PS tzw efekt winiety :lol:
 
 
 
ABu 
Doradca


Pomógł: 12 razy
Wiek: 44
Dołączył: 02 Paź 2007
Posty: 122
Skąd: Kędzierzyn-Koźle
Wysłany: 1 Luty 2008, 19:54   

Ja takie rzeczy robię z reguły tak (Corel PHOTO-PAINT 12 - w 11 i X3 jest podobnie):
- ładuję zdjęcie i kopiuję całe do schowka (edycja -> kopiuj)
- tworzę nowy dokument ze skopiowanego (plik -> nowy ze schowka)
- w nowym dokumencie na obiekcie tworzę maskę przezroczystości
(prawy klawisz myszy na obiekcie, maska obcinania -> utwórz -> z przezroczystości
obiektu)
- w oknie "obiekty" (to pionowe po prawej stronie - jeśli go nie masz to musisz włączyć:
okno -> okna dokowane -> obiekty) zobaczysz swój obrazek i biały prostokąt obok
(wygląd maski)
- zaznacz ten biały prostokąt
- wybierz pędzel (najlepiej dość duży, z mocno rozmazaną krawędzią - jeśli klikniesz dwa
razy na pędzel powinno się pojawić okno właściwości, gdzie możesz wybrać jego rodzaj)
- wybierz kolor czarny - rysując sprawisz, że obrazek w tym miejscu stanie się
przezroczysty (pojawi się tło 'w kratki'). Jeśli przesadzisz to nic straconego - możesz
zmienić kolor na biały i malować białym, w ten sposób sprawisz, że obrazek przestanie
być przezroczysty
- jak masz gotowy obrazek z przezroczystością to wystarczy dać 'kopiuj' i wkleić go tam,
gdzie masz swoje tło

Tą przezroczystość można w każdym momencie edytować rysując po niej odcieniami szarości - trzeba tylko pamiętać o tym, że w oknie 'obiekty' przed rysowaniem zaznacza się maskę.

Pozdrawiam
ABu
 
 
 
Rosa 
Fachowiec
mało gramotny !



Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 01 Lut 2008
Posty: 232
Skąd: z lasu
Wysłany: 2 Luty 2008, 12:17   

Dziękuję ABu :-) Twój "tutek" brzmi śmiertelnie poważnie ale nie zostaje mi nic innego tylko się z nim zmierzyć. Jeśli mi się uda, to nie omieszkam się pochwalić. Jeśli nie ... to będę znów prosić o pomoc.
Pozdrawiam.
 
 
ABu 
Doradca


Pomógł: 12 razy
Wiek: 44
Dołączył: 02 Paź 2007
Posty: 122
Skąd: Kędzierzyn-Koźle
Wysłany: 4 Luty 2008, 08:59   

Nie wykluczam, że da się to zrobić dużo prościej, ale stosując w/w metodę masz absolutnie pełną kontrolę nad przezroczystością obiektu - co daje Ci już podstawy do tworzenia ciekawych fotomontaży.

Oto przykład fotomontażu skonstruowanego tylko i wyłącznie za pomocą tej metody:


:-)

Pozdrawiam
ABu
 
 
 
dlr 
Praktyk
www.mosaic.pl



Pomógł: 2 razy
Wiek: 43
Dołączył: 10 Maj 2006
Posty: 96
Skąd: RYKI
Wysłany: 4 Luty 2008, 09:54   

Ja mogę Ci zaproponować gotowe rozwiązanie jakim jest efekt WINIETA (nie tylko w PS - opcja jest także w Photo-Paint) oraz RAMKA.

Z menu należy kolejno wybrać EFEKTY > TWÓRCZE > WINIETA / RAMKA.
Jest tam także trochę opcji konfiguracyjnych takich jak kolor, zanikanie, kształt. W przypadku RAMKI, opcji jest jeszcze więcej a do tego można użyć gotowych wzorców) ...dla początkującego może okazać się wygodniejsze.

przyklad.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 821 raz(y) 53.18 KB

 
 
Rosa 
Fachowiec
mało gramotny !



Pomogła: 19 razy
Dołączyła: 01 Lut 2008
Posty: 232
Skąd: z lasu
  Wysłany: 4 Luty 2008, 13:49   

dlr napisał/a:
Ja mogę Ci zaproponować gotowe rozwiązanie jakim jest efekt WINIETA (nie tylko w PS - opcja jest także w Photo-Paint) oraz RAMKA.

Z menu należy kolejno wybrać EFEKTY > TWÓRCZE > WINIETA / RAMKA.
Jest tam także trochę opcji konfiguracyjnych takich jak kolor, zanikanie, kształt. W przypadku RAMKI, opcji jest jeszcze więcej a do tego można użyć gotowych wzorców) ...dla początkującego może okazać się wygodniejsze.


Znam ten efekt. Całkowicie się z Tobą zgadzam, ze dla początkującego to jest wygodniejsze. Ale chcialabym poznać też inne sposoby, niekoniecznie łatwe :) Dzięki.


Chyba już wiem jak wypełnić tło mgiełką lub czymś innym. Do robienia fotomontaży ( takich jak Twój ABu ) muszę wiedzieć więcej. Ale jeśli nadal będę tu zaglądała to kto wie ... ?
Pozdrawiam zacnych forumowiczów, którzy nie skąpią swojej wiedzy i pomagają początkującym :-)

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.13 sekundy. Zapytań do SQL: 17