Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: JarekDRAW
11 Marzec 2008, 06:27
efekt naklejki z tekstem na tło
Autor Wiadomość
kaktus82 
Początkujący


Wiek: 41
Dołączył: 07 Lut 2008
Posty: 6
Skąd: Gdynia
Wysłany: 7 Luty 2008, 14:48   efekt naklejki z tekstem na tło

Witam,
chcialbym zrobic efekt naklejki z tekstem cos jak na zalączonym zdjeciu.Czy uda sie to w Corelu9 ?
pozdrawiam.



fajnie by tez było jakby ktos podrzucil linka z takimi tłami cos ala ten telegram:)
 
 
 
ABu 
Doradca


Pomógł: 12 razy
Wiek: 44
Dołączył: 02 Paź 2007
Posty: 122
Skąd: Kędzierzyn-Koźle
Wysłany: 7 Luty 2008, 20:38   

Coś takiego jak poniżej?



Ja to zrobiłem w ten sposób (co prawda w Corel PHOTO-PAINT 12, ale myślę, że Corel 9 PHOTO-PAINT będzie miał podobne funkcje):
1. narysuj prostokąt o kolorze podobnym do naklejek
2. na prostokącie dodaj szum (Gaussowski, niezbyt gęsty, najlepiej ciemnobrązowe punkty)
3. na prostokącie daj rozmywanie Gaussowskie (parametry w/g uznania, tak, żeby wyszło mniej więcej tło naklejki)
4. wytnij prostokąt tak, żeby miał ostre krawędzie
5. dodaj bardzo delikatny efekt płaskorzeźby (wypukła, ustaw kąt padania światła tak jak w zdjęciu)
6. dodaj bardzo delikatny cień
7. możesz teraz poprawić tło zwykłym pędzlem (ważne, żeby był bardzo miękki) - dodając ciemnobrązowe plamy
8. dodaj tekst (ja niestety nie miałem podobnej czcionki, więc dałem co mam)

To tak na szybko - więc i mało dokładnie. Jakby co to pytaj o szczegóły :)

Pozdrawiam
ABu
 
 
 
kaktus82 
Początkujący


Wiek: 41
Dołączył: 07 Lut 2008
Posty: 6
Skąd: Gdynia
Wysłany: 8 Luty 2008, 10:24   

O rzesz kure bele,czarna magia.Zapomnialem dodac ze cienias ze mnie z Corela a Photoshopa to juz wogole nie znam.Poddaje sie.
A mozesz dla mnie zrobic cos takiego kolego?
pozdro.
 
 
 
ABu 
Doradca


Pomógł: 12 razy
Wiek: 44
Dołączył: 02 Paź 2007
Posty: 122
Skąd: Kędzierzyn-Koźle
Wysłany: 8 Luty 2008, 11:18   

Cytat:
O rzesz kure bele,czarna magia.Zapomnialem dodac ze cienias ze mnie z Corela

Nikt się nie rodzi ze znajomością Corela.

Cytat:
A mozesz dla mnie zrobic cos takiego kolego?

A nie wolisz się sam nauczyć? :)

Opisałem metodę, jaką udało mi się uzyskać to co na zdjęciu - celowo nie podawałem umiejscowienia opcji, bo nie pamiętam jak to wyglądało w Corelu9 - a nie mam go u siebie.
Jeśli chcesz, to spróbuj zapytać o punkty, których nie rozumiesz a opiszę je dokładniej.

Chyba że to naprawdę jakiś drobiazg i nie masz zamiaru tylko dla niego uczyć się Corela - wtedy mogę Ci coś takiego zrobić.

Pozdrawiam
ABu
 
 
 
kaktus82 
Początkujący


Wiek: 41
Dołączył: 07 Lut 2008
Posty: 6
Skąd: Gdynia
Wysłany: 8 Luty 2008, 12:18   

Wiesz co masz zupelną rację,lepiej sie tego nauczyc i wiedziec a nie pojsc na latwizne.
Z tym że ostrzegam ze naprawde nie duzo umiem.

ABu napisał/a:

Coś takiego jak poniżej?
-tak wlasnie cos takiego.

ABu napisał/a:
1. narysuj prostokąt o kolorze podobnym do naklejek
-poradze sobie.
ABu napisał/a:
2. na prostokącie dodaj szum (Gaussowski, niezbyt gęsty, najlepiej ciemnobrązowe punkty)
-czarna magia,nie mam pojecia jak na prostokącie dodac SZUM.
ABu napisał/a:
3. na prostokącie daj rozmywanie Gaussowskie (parametry w/g uznania, tak, żeby wyszło mniej więcej tło naklejki)
-podejrzewam ze jak sie dowiem jak dodac SZUM to i dodam ROZMYWANIE
ABu napisał/a:
4. wytnij prostokąt tak, żeby miał ostre krawędzie
-nie wiem.
ABu napisał/a:
5. dodaj bardzo delikatny efekt płaskorzeźby (wypukła, ustaw kąt padania światła tak jak w zdjęciu)
-nie wiem.
ABu napisał/a:
6. dodaj bardzo delikatny cień
-niestety nie wiem.
ABu napisał/a:
7. możesz teraz poprawić tło zwykłym pędzlem (ważne, żeby był bardzo miękki) - dodając ciemnobrązowe plamy
-powinien sobie poradzic.
ABu napisał/a:
8. dodaj tekst (ja niestety nie miałem podobnej czcionki, więc dałem co mam)
-tej czcionki to wczoraj sam szukalem pół dnia,zalezy mi zeby wygladalo jak napisane na maszynie.


ABu napisał/a:
Pozdrawiam
ABu

Również pozdrawiam.
Licze ze wystarczy Ci cierpliwosci dla takiej osoby jak ja.Podejrzewam ze tez siedzi w pracy przed komputerem a wiec czasu masz duzo.
 
 
 
Asdef 



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 339
Skąd: Łódź
Wysłany: 8 Luty 2008, 14:13   

Zakładam że ten prostokąt narysowałeś na osobnej warstwie i to że masz ją aktywną…
A rozmycie gussowskie wybierasz z zakładki Efekty>rozmywanie>rozmycie gussowskie

tak jest w X3, ale w 9 z tego co kojarzę jest podobnie
 
 
ABu 
Doradca


Pomógł: 12 razy
Wiek: 44
Dołączył: 02 Paź 2007
Posty: 122
Skąd: Kędzierzyn-Koźle
Wysłany: 9 Luty 2008, 00:08   

Cytat:
1. narysuj prostokąt o kolorze podobnym do naklejek

- otwórz obrazek
- użyj narzędzia 'pipeta' (E lub z paska narzędzi)
- ustaw pipetę tak, aby jej lewy dolny koniec pokazywał kolor tła już istniejącej naklejki (spróbuj wybrać taki kolor, którego jest najwięcej w naklejce, omiń wszelkiego typu przebarwienia)
- kliknij prawym klawiszem (w ten sposób ustawiasz kolor wypełnienia identyczny ze wskazywanym przez pipetę)
- wybierz narzędzie 'prostokąt' (F6 lub z paska narzędzi)
- narysuj poziomy prostokąt troszkę większy niż ten, którego potrzebujesz
(na razie zrób na próbę o ok. 25% większy)

Cytat:
2. na prostokącie dodaj szum (Gaussowski, niezbyt gęsty, najlepiej ciemnobrązowe punkty)

- wskaźnikiem obiektów zaznacz Twój prostokąt (O lub z paska narzędzi) *
- Efekty -> Szum -> Dodaj szum
- Ustaw typ szumu na 'Gaussowski'
- wybierz gęstość tak, żeby kropki na Twojej naklejce nie występowały zbyt gęsto (mają w przybliżeniu występować tak gęsto jak te delikatne plamki na oryginale)
- wybierz kolor szumu ciemnobrązowy
- poziom ustaw dość wysoki - te punkty mają być dość wyraźnie widoczne
* rodzaj szumu potem możesz dobrać eksperymentalnie - teraz w celach edukacyjnych zostaw jak jest

Cytat:
3. na prostokącie daj rozmywanie Gaussowskie (parametry w/g uznania, tak, żeby wyszło mniej więcej tło naklejki)

- wskaźnikiem obiektów zaznacz Twój prostokąt *
- Efekty -> Rozmywanie -> Rozmywanie Gaussowskie
- wybierz promień obserwując co się dzieje na ekranie (powinieneś przy którymś z promieni uzyskać efekt podobny do tła naklejki)

Cytat:
4. wytnij prostokąt tak, żeby miał ostre krawędzie

- wskaźnikiem obiektów zaznacz Twój prostokąt *
- prostokąt ma rozmyte krawędzie i trzeba go teraz przyciąć do oczekiwanych rozmiarów - wybierz narzędzie 'maska prostokątna' (R lub z paska narzędzi) i narysuj na Twoim prostokącie dokładnie taki prostokąt jak oczekiwany rozmiar naklejki - staraj się nie zahaczyć o brzegi, rysuj w samym środku Twojego prostokąta
- powinno pokazać się czerwone tło z tylko jednym małym prostokątem o normalnych kolorach
- użyj opcji: edycja -> kopiuj (kopiujesz to co nie jest przykryte tłem do schowka)
- mając zaznaczone narzędzie maski kliknij gdzieś w czerwonym obszarze (w ten sposób się go pozbędziesz)
- użyj opcji: edycja -> wklej jako nowy obiekt (wklejasz wycięty prostokąt do obrazka)
- nowo utworzony prostokąt będzie miał mrugające krawędzie - użyj wskaźnika obiektów, złap prostokąt i przeciągnij gdzieś w inne miejsce
- wskaźnikiem obiektów wskaż stary prostokąt (ten z rozmazanymi krawędziami) i kliknij Del (powinien się usunąć)

Cytat:
5. dodaj bardzo delikatny efekt płaskorzeźby (wypukła, ustaw kąt padania światła tak jak w zdjęciu)

- wskaźnikiem obiektów zaznacz Twój prostokąt *
- Efekty -> Efekty 3D -> Płaskorzeźba
- ustaw parametry tak, żeby bardzo delikatnie podkreślić krawędzie - ustaw kąt światła mniej więcej taki jak w zdjęciu, wybierz kolor płaskorzeźby jako 'Kolor oryginału', ustaw głębokość (bardzo mała) i poziom (też bardzo mały)

Cytat:
6. dodaj bardzo delikatny cień

- wskaźnikiem obiektów zaznacz Twój prostokąt *
- wybierz narzędzie 'interakcyjny cień' (S lub z paska narzędzi)
- ustaw kursor w okolicach środka kwadratu (ważne!), naciśnij i przeciągnij w tym kierunku, w którym ma padać cień - przeciągaj aż zobaczysz krawędź cienia
- ustaw parametry cienia - jeśli cały czas masz aktywny obiekt i aktywne narzędzie cienia możesz w pasku narzędzi na górze ekranu wybrać takie parametry jak: przezroczystość (ustaw dość dużą), wtapianie (bardzo małe) i przesunięcie (małe, ale większe niż zero). Dodatkowo w górnym pasku ustaw kierunek wtapiania cienia na 'pośrodku'

Cytat:
7. możesz teraz poprawić tło zwykłym pędzlem (ważne, żeby był bardzo miękki) - dodając ciemnobrązowe plamy

- dwukrotnie klikając na narzędzie pędzla możesz otworzyć okno właściwości gdzie wybierasz pędzel bardzo miękki i mocno przezroczysty - takim pędzlem możesz domalować sobie delikatne plamy na naklejce (dobrze jest wybrać pipetą jakiś ciemny kolor z obrazka jako kolor plam)

Cytat:
8. dodaj tekst (ja niestety nie miałem podobnej czcionki, więc dałem co mam)

- lewym klawiszem wybierz kolor tekstu (najlepiej pipetą z obrazka)
- wybierz narzędzie tekst (T lub z paska narzędzi)
- kliknij na naklejce
- napisz coś


UWAGI
1. Tekst i naklejka to dwa osobne obiekty. Żeby przenosić je razem musisz zaznaczyć je wskaźnikiem obiektów (klikając każde z osobna przy cały czas wciśniętym shifcie lub zaznaczając cały obszar gdzie się znajdują)
2. Nie polecam częstych zmian rozmiarów i częstego obracania obiektów - one zdecydowanie tracą przy tym jakość - dlatego jeśli już musisz obracać to zrób to tylko raz na obiekcie i zostaw go w spokoju

* podpunkty zaznaczone gwiazdką są tak na wszelki wypadek - w w/w operacjach musisz mieć praktycznie cały czas zaznaczony obiekt na którym pracujesz (możesz to poznać po mrugającej ramce wokół) - jeśli ramki nie ma to trzeba obiekt zaznaczyć

To chyba tyle (zresztą i tak jest tego całkiem sporo :) )

Pozdrawiam
ABu
 
 
 
kaktus82 
Początkujący


Wiek: 41
Dołączył: 07 Lut 2008
Posty: 6
Skąd: Gdynia
Wysłany: 11 Luty 2008, 11:02   

Oj jednak za wysoka szkoła jazdy dla mnie.Probowałem ale poległem.Wywalam sie juz na pierwszych punktach.Teoretycznie tworze prostikat w Corel PHOTO-PAINT9 ktorego obramowanie jest zaznaczone niebieskimi przerywanymi kreskami (w CoreluDraw9 jest to czarna linia),potem zanzaczam obiekt (F6),biore EFEKTY-SZUM i nic,mam na szaro wszystkie opcje i wybrac nie moge.Poddaję sie.

Mam kolego gorącą prośbe.Czy mogłbys dla mnie przygotowac taki efekt tej naklejki??Tekst swoja czcionka sobie dodam sam i bede to mial.

ps.a moze masz jakies art.studio co realizuje takie projekty?pracuje w firmie ktora czasami potrzebuje takich ludzi jak ty.

ps2.swoja droga to dawno nie bylem na takim forum,ludzie konkretni,rzeczowi,slowni.

ps.3 oczywiscie "POMÓGŁ" sie nalezy :-)

pozdrawiam.
Kamil.
 
 
 
ABu 
Doradca


Pomógł: 12 razy
Wiek: 44
Dołączył: 02 Paź 2007
Posty: 122
Skąd: Kędzierzyn-Koźle
Wysłany: 11 Luty 2008, 15:12   

Cytat:
Mam kolego gorącą prośbe.Czy mogłbys dla mnie przygotowac taki efekt tej naklejki??Tekst swoja czcionka sobie dodam sam i bede to mial.


Nie ma problemu. Szczegóły omówmy na PW.

Pozdrawiam
ABu

PS. Miło się czyta takie 'PS'-y jak Twoje :)
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.12 sekundy. Zapytań do SQL: 14