Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Pytanie w kwestii legalności wykonania projektu
Autor Wiadomość
m_ko26
Początkujący


Dołączył: 16 Sty 2014
Posty: 4
Skąd: Kraków
Wysłany: 16 Styczeń 2014, 14:51   Pytanie w kwestii legalności wykonania projektu

Hej,
jestem początkującym grafikiem. Chciałbym wykonać elementy graficzne do strony internetowej w CoreluDRAW. Posiadam jednak tylko wersję niekomercyjną tego programu. Czy jeżeli wykonam ją za darmo to czy jest to zgodne z regulaminem programu Corel czy niestety w ten sposób zostaną przeze mnie naruszone prawa w/w firmy? Bardzo proszę o odpowiedź.
 
 
Shame 
Red Dot Corporation



Wersja CorelDRAW: X7
Pomógł: 213 razy
Wiek: 39
Dołączył: 19 Kwi 2012
Posty: 2565
Skąd: Poznań
Wysłany: 16 Styczeń 2014, 17:43   

To chyba zależy. Czy strona będzie Twoja i nie będzie komercyjna? Dajmy na to fun-page Twojego psa, lub stronka o hobby (np. galeria/portfolio)? Wtedy najpewniej można.

A jeśli będzie to strona: na sprzedaż lub zamówienie, sklep, portal z reklamami, i każdy możliwy przypadek, kiedy w jakikolwiek sposób mógłbyś czerpać z tego jakiekolwiek korzyści materialne, to wtedy już nie.

Przez "niekomercyjną" wersję masz na myśli Home&Student?
 
 
m_ko26
Początkujący


Dołączył: 16 Sty 2014
Posty: 4
Skąd: Kraków
Wysłany: 16 Styczeń 2014, 20:57   

To byłaby strona internetowa pewnej firmy(nie mojej).
Cel jest taki, że wykonując grafikę na ich stronę nabyłbym doświadczenia w tej kategorii, a co za tym idzie mógłbym później ubiegać o pracę już z pewnymi umiejętnościami. Wszystkie elementy zrobiłbym dla nich za darmo (bez przyjmowania żadnych korzyści majątkowych). Jedyne oni będą mogli to wykorzystywać, bo to jest to reklama ich firmy.

Tak mam na myśli wersję Home&Student.

Ogólnie może moje pytanie brzmieć: czy jeżeli wykonuję na czyjeś zlecenie jakieś wizytówki, plakaty itp. bez przyjmowania żadnych korzyści majątkowych to czy jest to legalne i zgodne z regulaminem programu CorelDRAW jeżeli posiadam wersję Home&Student.

Wiadomo, że u nas doświadczenie nabywa się przez praktykę tylko jak je zdobyć skoro na wersję komercyjną mnie nie stać, a w pracy tego typu jest już wymagane pewne doświadczenie.
 
 
Shame 
Red Dot Corporation



Wersja CorelDRAW: X7
Pomógł: 213 razy
Wiek: 39
Dołączył: 19 Kwi 2012
Posty: 2565
Skąd: Poznań
Wysłany: 16 Styczeń 2014, 22:07   

No to chyba zostaje zapoznać się uważnie z tym Regulaminem, an który to wszyscy się tak ochoczo zgadzają instalując różne programy ;-) Być może jest tam zakres aplikacji prac stworzonych w tej wersji.

Teoretycznie, niczego co robisz w H&S nie powinieneś nigdzie wystawiać i wszystko co w nim robisz powinno być tylko na użytek własny lub (nomen omen) w celach edukacyjnych. Czyli: robisz sobie sam kolaż, który powiesisz w domu na ścianie - spoko; wykonujesz rysunek na zaliczenie przedmiotu - spoko; chcesz zrobić plakat odnośnie koncertu (płatnego!) waszej garażowej kapeli - nie spoko; komponujesz ulotkę dla takiej czy innej firmy, którą oni będą rozdawać na targach - bardzo nie spoko. Czaisz? :roll: Bo co prawda nie ty, tylko oni będą z tego mieć profity, ale pozostaje pytanie "kto zrobił ulotkę?". Jeśli nie oni, to znaczy, że ty. A ty skąd masz uprawnienia do sprzedaży tej pracy komuś? Mówisz, że ją dałeś? Ale nie mogłeś dać czegoś, co nie było Twoje, bo tak jakby tylko Corel użyczył ci swojego programu, żebyś się naumiał co trzeba i kupił wersję PRO :-P
 
 
bidon184
[Usunięty]

Wysłany: 16 Styczeń 2014, 22:56   

moim zdaniem wykonaj to w corelu,a to ze firma corel m,a lekko cosik z mozgiem to olej to,rob w corelu a potem zaimportuj do inscape lub przewal w pdf creator,i moga cie wszyscy cmoknąc w pępek,nienawidze w umowie haka typu tylko dla siebie mimo ze chesz to tobić za darmo :-)
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3129
Skąd: Kraków
Wysłany: 17 Styczeń 2014, 00:43   

Brawo!
A jak Ci ZUS składkę zabierze to odzyskaj ją opróżniając kościelne skarbonki. Albo "moherowi" w łeb dając. [url=http://pl.wikipedia.org/wiki/Juraj_Jánošík]Jánošík[/url] był złodziejem, mordercą i bandytą co prawda, ale odpowiednio skreowany to teraz bohater, prawda? Nie ma to jak mieć moralność gotową na zawołanie...
 
 
tegraf 
Ekspert
tegraf


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 1954
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 17 Styczeń 2014, 08:18   

m_ko26 napisał/a:
Cel jest taki, że wykonując grafikę na ich stronę nabyłbym doświadczenia w tej kategorii


Jeżeli taki jest cel, to wykonaj tę grafikę i schowaj do szuflady. Nabierzesz doświadczenia, czyli cel zrealizowany - to po co czynność oddawania czegoś za darmo pewnej firmie? Jeżeli ta "firma" jest chce "stronę internetową w Corelu" i to za darmo, to prawdopodobnie warto kontakty z nią ograniczyć do niezbędnego minimum.
 
 
bidon184
[Usunięty]

Wysłany: 17 Styczeń 2014, 09:16   

firma chyba nie che w corelu tylko autor tematu ma taka wizje,osobiscie nie wiem czemu uparł się na corela,ale moze mu pasuje :-) ,ja tam bym od razu w Inkscape to odwalil :-)
 
 
Artur Miernik 



Pomógł: 49 razy
Wiek: 51
Dołączył: 18 Lip 2010
Posty: 1608
Skąd: Starachowice
Wysłany: 17 Styczeń 2014, 11:45   

No — gratuluję. Użytkownicy Corela, na forum Corela, zniechęcają do Corela. To jak, jutro zamykamy kram?
 
 
Shame 
Red Dot Corporation



Wersja CorelDRAW: X7
Pomógł: 213 razy
Wiek: 39
Dołączył: 19 Kwi 2012
Posty: 2565
Skąd: Poznań
Wysłany: 17 Styczeń 2014, 12:26   

Toż od zawsze wiadomo, że Bidon jest czcicielem Inkscape'a oraz Macromedii, a Corela to chyba zainstalował sobie tylko po to, żeby móc z nami się tutaj socjalizować i miło spędzać czas. Nasz nieodparty magnetyzm jest jedynym co go tutaj trzyma. Poza tym, chyba w jakimś poście kiedyś dawno temu wspominał (albo coś mnie pamięć zawodzi), że na forach konkurencyjnych produktów siedzą sami dziwni ludzie i dlatego postanowił się objawić u nas. Tu zacząłbym się zastanawiać, czy nie trafił z deszczu pod rynnę :mrgreen:
 
 
bidon184
[Usunięty]

Wysłany: 17 Styczeń 2014, 12:29   

alez ja nie zniechęcam do corela, :-) tylko jesli jest problem czy cos bedzie legalnie czy też nie, to czemu nie skozystać z Inkscape :-) tym bardziej ze to ma byc projekt graficxny na strone więc CMYK jest niepotrzebny,
 
 
m_ko26
Początkujący


Dołączył: 16 Sty 2014
Posty: 4
Skąd: Kraków
Wysłany: 17 Styczeń 2014, 12:46   

Shame
Bardzo dziękuje Ci za zainteresowanie tematem i rzetelną odpowiedź ;)
Mam nadzieję, że potencjalny przyszły pracodawca da mi szansę i to u niego będę miał szansę zapracować sobie na prawdziwe a nie "fikcyjne" portfolio.

bidon184
Od razu mówię, że nie chcę oszukiwać, bardzo dobrze czuję się w Corelu i to z tym programem wiąże swoją przyszłość (w wielu agencjach reklamowych podstawą jest znajomość tego programu). Gdybym złamał prawo to uniemożliwiłoby mi pracę w zawodzie grafika(ktoś szalony zatrudniłby tylko taką osobę, bo jeżeli zrobił to raz to czemu jeszcze nie drugi, a potem mieć tylko problemy z tego tytułu). A czemu za darmo? Powtarzam miałbym doświadczenie i tym samym mógłbym powiedzieć, że wykonywałem już tego typu prace, więc dla mnie ma to kluczowe znaczenie. Potem wykonywałbym te rzeczy odpłatnie, ale obecnie bez doświadczenia nie mam szans, żeby mi ktoś zapłacił. Żyjemy w Polsce prawda? Bez doświadczenia nie ma pracy, a jak nie ma pracy to też nie ma doświadczenia.

tegraf
Ta firma zapłaciłaby mi za projekt, ale jako, że nie mam wersji komercyjnej nie mogę się na to zgodzić, bo to już na pewno jest złamaniem regulaminu wersji programu, którą posiadam. Tak czy inaczej zrezygnowałem z tego "zlecenia" po opinii Shame zaznaczając, że nie mam odpowiednich uprawnień do wykonywania tego typu rzeczy.

bidon184
Piszę na forum Corela, więc logicznym jest, ze może mi chodzić tylko o ten program, który ja osobiście uwielbiam ;). Co nie zmienia faktu, że dziękuję za wyjście alternatywne, które rozważałem, ale nie jestem zainteresowany.

No i co do ostatniego posta to tak można skorzystać z darmowego programu, ale wtedy na rozmowie w agencji, w której korzystają z Corela zapytają mnie: "jakie mam doświadczenie w pracy z tym programem?" i co mam wtedy odpowiedzieć robiłem grafikę pod stronę internetową w Incscape :) ? Coś tu chyba nie gra :P
 
 
Shame 
Red Dot Corporation



Wersja CorelDRAW: X7
Pomógł: 213 razy
Wiek: 39
Dołączył: 19 Kwi 2012
Posty: 2565
Skąd: Poznań
Wysłany: 17 Styczeń 2014, 14:24   

To nie do końca tak.

Jak chcesz, to zrób i tysiące projektów i możesz się nimi chwalić gdzie popadnie. Podstawowym kryterium jest to, że co nie zrobisz, zostaje u ciebie w szufladzie i nie możesz w żaden sposób tego sprzedać czy sam wykorzystać do zarobków (nawet jako mały element czegoś większego). Mówisz o prezentacji czegoś przed pracodawcą. Do tego też masz prawo. Możesz rzucić mu na biurko teczkę pełna swoich dzieł. Bo co to za różnica, czy to co stworzyłeś zostało gdzieś użyte? Dla pracodawcy niewielka, bo jest dosyć gniotów, które rzucają się na nas ze stron internetowych, plakatów czy bilbordów, a ileż jest arcydzieł, które nie spodobały się "światłemu" klientowi? Dlatego całkiem niezłym pomysłem jest zapoznawanie się z konkursami graficznymi i startowanie w nich "na niby". Stosujesz się do wytycznych, robisz projekt i... chowasz go na miesiąc czy dwa. Jak konkurs się skończy, wyciągasz swoje, porównujesz ze zwycięzcą. Posiadając odrobinę samokrytyki, można w ten sposób zbudować sobie pokaźne portfolio, pełne niezłych prac, które nigdy nie ujrzały światła dziennego ;-)

A do samego Inkscape'a nikt tutaj nic nie ma. Bardzo dobry program, i jeśli umiesz się w nim obchodzić, to nie raz może uratować skórę. Każde doświadczenie jest ważne. Np. możesz być zapalonym fotografem artystycznym a pracować jako DTP'owiec. W pracy zdjęć robić nie będziesz, ale dla pracodawcy ta umiejętność (robienia dobrych fotek) jest istotna o tyle, że mówi o Twoim poczuciu estetyki, zdolnościach kompozycyjnych itp.. Nigdy nie wiesz, czego oczekuje przyszły szef. Jakbyś robił arcydzieła w Paint'cie to pewno też by był zadowolony. Interface'u douczyć się idzie, zawsze i wszędzie, ale talentu i artyzmu już nie ;-)
 
 
m_ko26
Początkujący


Dołączył: 16 Sty 2014
Posty: 4
Skąd: Kraków
Wysłany: 17 Styczeń 2014, 14:40   

Dzięki Shame, aż miło czyta się takie opinie mądrych i doświadczonych ludzi ;) Na pewno skorzystam z Twoich rad :)

A co do Inscape'a to pewnie do niego kiedyś zajrzę, jednak na razie chciałbym w pełni (na ile jest to możliwe) osiągnąć przyzwoity poziom obsługi programu Corel. Po prostu uważam, że jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego ;) Także zamiast podstawowej obsługi kilkunastu programów, wolę mieć kilka, ale naprawdę zaawansowanych umiejętności w pracy z takimi programami jak wyżej wymieniony ;)
 
 
Artur Miernik 



Pomógł: 49 razy
Wiek: 51
Dołączył: 18 Lip 2010
Posty: 1608
Skąd: Starachowice
Wysłany: 17 Styczeń 2014, 14:43   

m_ko26, jeśli projekt jest dla Ciebie non profit, to rób go chłopie i się nie pytaj.

Bidonie, ja tylko żartowałem. Poza tym, przecież jesteś bot'em.

Inkscape — lubię Cię, bo pięknie grzebie się tobą w SVG, które wypuszczam z Corela.
 
 
Shame 
Red Dot Corporation



Wersja CorelDRAW: X7
Pomógł: 213 razy
Wiek: 39
Dołączył: 19 Kwi 2012
Posty: 2565
Skąd: Poznań
Wysłany: 17 Styczeń 2014, 17:36   

m_ko26 napisał/a:
aż miło czyta się takie opinie mądrych i doświadczonych ludzi


No teraz to przybyło mi jakieś 20 cm wzrostu! :mrgreen: Jak odpowiedział mój znajomy doktor nauk ścisłych w rozmowie z kolegą na pytanie "co sądzisz o tym nowym doktorancie?" - "średnio zdony, ale bardzo inteligentny" :mrgreen:

Artur Miernik napisał/a:
Bidonie, ja tylko żartowałem. Poza tym, przecież jesteś bot'em.


@Artur - wuja, umawialiśmy się, że nie będziemy mu tego wypominać. Już zaczął wykształcać poczucie humoru i ogarniać tajniki naszego języka...
 
 
bidon184
[Usunięty]

Wysłany: 17 Styczeń 2014, 18:15   



8-) nono :-P :-D :lol: dances yes
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.11 sekundy. Zapytań do SQL: 13