Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
CVS współpaca z Radeon 8850M
Autor Wiadomość
suzik
Początkujący


Dołączył: 22 Lut 2014
Posty: 2
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 22 Luty 2014, 13:40   CVS współpaca z Radeon 8850M

Witam serdecznie,

korzystam z CVS X4. Obecnie planuję zakup nowego laptopa Dell z kartą graficzną Radeon 8850M, a z tego co się orientuję Corel wspiera nVidia GeForce.
Czy mogą z tego powodu występować jakieś problemy?
Jakie w praktyce są różnicę przy pracy na komputerach z tymi kartami graficznymi?

Z góry dziękuję za ewentualne odpowiedzi.
 
 
Shame 
Red Dot Corporation



Wersja CorelDRAW: X7
Pomógł: 213 razy
Wiek: 39
Dołączył: 19 Kwi 2012
Posty: 2565
Skąd: Poznań
Wysłany: 22 Luty 2014, 17:31   

Jeśli przez pracę z Corelem masz na myśli DRAWa w głównej mierze, to - paradoksalnie - karty graficzne mogą być przyczyną błędów. Grafika wektorowa 2D nie potrzebuje akceleracji sprzętowej - wystarczy dobry procesor i sporo RAMu. Grafa jest na trzecim miejscu ;-) Równie dobrze radzą sobie maszyny ze zintegrowaną grafiką, co te z wypasionymi kartami-bestiami o przepustowościach rzędów sryliownów ;-) Jeśli oczywiście masz zamiar robić też w grafie 3D (jekieś CADy) to wtedy grafa może się przydać.

Ja dla przykładu mogę z doświadczenia powiedzieć, że dwie zupełnie różne maszyny z innymi konfiguracjami (1: win7 ult + GeForce + AMD Przenom + Corel X6 oraz 2: win7 Home + Radeon + AMD Phenom + Corel X3) w równej mierze wywalają sie na plecy od czasu do czasu. A podobno Corel to tylko Intela i GeForce'a preferuje. Jak widać po moich sprzętach - na tych "niewspieranych" też śmiga. To zawsze ciężko powiedzieć.

Poszukaj na forum, bo takich tematów było multum. Tam ludzie pisali co mają i jak im chodzi. Specem jest chyba Artur Miernik, który wydaje się posiadać 6 wersji Corela na 7 różnych maszynach w przedziwnych konfiguracjach ;-)
 
 
Artur Miernik 



Pomógł: 49 razy
Wiek: 51
Dołączył: 18 Lip 2010
Posty: 1608
Skąd: Starachowice
Wysłany: 23 Luty 2014, 16:12   

Nie mam dostępu do żadnego komputera z radeonem 8850M, więc niczego tu nie rozwikłam. Natomiast, nie wierzę, żeby zainstalowanie corela na tym sprzęcie było obarczone jakimś ryzykiem.

Może nie jestem już w temacie, ale nie znam żadnych pewnych informacji świadczących o tym, że programiści coreldraw skupiają się właśnie nad nvidią i intelem.

Tyle, co mogę, to powtórzyć się:

Co do corela 14, ostatnio używałem go na platformie intel xeon z grafiką matrox parhelia. Mimo, że ten producent zawsze wypuszczał rewelacyjne sterowniki, tym razem było inaczej. Nie dopracowali ich, efekty był taki, że czasem w okolicy kursora pojawiały się duszki. I to był jedyny kłopot.

Jeśli chodzi o „wspaniałą” współpracę corela z intelem — mój znajomy ma corela 12 właśnie na intelu (tak procesor i chipset) oraz nvidii. Program co rusz gubi ustawienia i gryzie się ze sterownikami. Co jakiś czas, gdy tam przyjdę, to ustawiam wszystko od nowa, albo reinstaluję. Ten sam corel 12 zainstalowany u mnie na próbę, działa bez kłopotów.

Jeśli chodzi o „niemożność” współpracy corela z amd i ati — mam tak procesor jak i chipset od amd, do tego zintegrowanego w chipset, już starego radeona hd 4290. Wraz z corelem 16 działa to wyśmienicie. Gorzej z aplikacjami intensywnie wspomaganymi trójwymiarowymi obliczeniami.


Niepotrzebnie się wymądrzałem, a nie zauważyłem, że rzecz idzie nie o draw lecz o video studio. Nie mam doświadczenia z tym programem, więc powyższe „mądrości” pomniejszam i wyszarzam.
 
 
Shame 
Red Dot Corporation



Wersja CorelDRAW: X7
Pomógł: 213 razy
Wiek: 39
Dołączył: 19 Kwi 2012
Posty: 2565
Skąd: Poznań
Wysłany: 23 Luty 2014, 18:24   

Oj, faktycznie, Artur. Chyba tak zaaferowaliśmy się DRAWem, że zapomnieliśmy o istnieniu innych aplikacji spod znaku Balona :mrgreen: Nie mniej jednak, wydaje się, że jeśli chodzi o CVS, to nadal to grafika 2D, tylko bardziej. Nie używałem tego więc również nie wiem, jak chodzi i czego wymaga. Mogę jedynie powiedzieć, że na podstawie niektórych doświadczeń z filmami, jeśli chodzi o dekodowanie i kodowanie, ulepszanie jakości itp. to w tych zabiegach góruje procesor i to od niego zależy ich szybkość. Nie wiem, czy z zaawansowaną edycją (ogólnie pojętym montażem) jest tak samo... Jeśli jednak karta graficzna nie ma wprost sprecyzowanych technologii w kierunku wspierania wideo, to chyba ani nie pomoże ani nie zaszkodzi.
 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 573 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7667
Skąd: Gdynia
Wysłany: 23 Luty 2014, 19:55   

Używam laptopa podczas robienia zdjęć z wykorzystaniem funkcji podglądu Live View Prawdopodobnie do montażu filmów także jest przydatny ,szczególnie że Radeon HD 8850M ma dobre recenzje.
http://pclab.pl/art53315.html
Grafika natomiast dodatkowo wymaga dosyć dużego i dobrego monitora .Laptopy chyba nie spełniają tego ostatniego kryterium ,przynajmniej dla mnie.
 
 
suzik
Początkujący


Dołączył: 22 Lut 2014
Posty: 2
Skąd: Sosnowiec
Wysłany: 23 Luty 2014, 20:01   

Panowie,

dziękuję za wszystkie informację. Gdyby ktoś z innych kolegów mógł cos dodać w tym temacie, to z góry dziękuje.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.11 sekundy. Zapytań do SQL: 14