Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: roland
26 Maj 2011, 08:32
Jak przekształcić wszystko na krzywe?
Autor Wiadomość
F-Głowy
Ekspert
"Postać F-Głowego"



Wersja CorelDRAW: X4 i X5
Dołączył: 27 Kwi 2011
Posty: 875
Skąd: Z łona matki
Wysłany: 27 Kwiecień 2011, 20:16   Jak przekształcić wszystko na krzywe?

Witam!

Wiele drukarni prosi by w materiale jaki im dostarcza grafik, wszystkie czcionki były zamienione na krzywe. Wiem że Corel ma taką opcję. Ale nie wiem jak HURTOWO to zrobić.
Mam np. szablon strony, którą chcę dać gdzieś do druku i jak z niej zrobić wszystko w krzywych za jednym kliknięciem myszki? A może jest do tego jakiś zewnętrzny soft? Jakiś konwerter czy coś? Prosze o odpowiedź.


PS

Wybaczcie mój pseudonim. Nie jest to żadna prowokacja czy coś w tym stylu. Po prostu chciałem zadać pytanie, a że wymagana jest rejestracja to wpisałem dwie nazwy użytkowników, które okazały się zajęte więc wklepałem taki nick i poszło!
 
 
takietam 
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: 9, x5
Pomógł: 36 razy
Dołączył: 11 Cze 2008
Posty: 286
Skąd: z gór...
Wysłany: 27 Kwiecień 2011, 20:19   

Najprościej: zaznacz wszystko (Ctrl+A), potem: zamień w krzywe (ctrl+Q).
Tylko musisz odznaczyć bitmapy, bo inaczej nie uda Ci się hurtem zamienić wszystkiego w krzywe.
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3130
Skąd: Kraków
Wysłany: 27 Kwiecień 2011, 21:26   

1. Rozgrupuj wszystko, zaznacz "Edycja -> Zaznacz wszystko -> Tekst" po czym Ctrl+Q.
2. Do druku wysyłaj jako pdf "Styl PDF -> PDF z ustawieniami drukarskimi lub PDF/X-1a lub PDF/X-3", zaznaczając w "Ustawieniach -> Obiekty -> Eksportuj wszystkie teksty jako krzywe".

Pierwszy sposób działa na bieżącą stronę, drugi na cały dokument (można jeszcze zrobić to przez wyszukiwarkę, ale podany przez Ciebie przykład jest prosty, więc to wystarczy).
Do druku NIGDY nie wysyłaj plików corelowskich, najwygodniej i najbezpieczniej jest zrobić pdf'a.
 
 
F-Głowy
Ekspert
"Postać F-Głowego"



Wersja CorelDRAW: X4 i X5
Dołączył: 27 Kwi 2011
Posty: 875
Skąd: Z łona matki
Wysłany: 27 Kwiecień 2011, 21:40   

Malutki napisał/a:
1. Rozgrupuj wszystko, zaznacz "Edycja -> Zaznacz wszystko -> Tekst" po czym Ctrl+Q.
2. Do druku wysyłaj jako pdf "Styl PDF -> PDF z ustawieniami drukarskimi lub PDF/X-1a lub PDF/X-3", zaznaczając w "Ustawieniach -> Obiekty -> Eksportuj wszystkie teksty jako krzywe".

Pierwszy sposób działa na bieżącą stronę, drugi na cały dokument (można jeszcze zrobić to przez wyszukiwarkę, ale podany przez Ciebie przykład jest prosty, więc to wystarczy).
Do druku NIGDY nie wysyłaj plików corelowskich, najwygodniej i najbezpieczniej jest zrobić pdf'a.


Cześć, dzięki Wam obu. A powiedz mi malutki...
Jeśli zrobię to co pisałeś w PUNKCIE 2, to już nie muszę wcześniej robić tego co punkt pierwszy, prawda?
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 27 Kwiecień 2011, 21:48   

Dodam tylko, że jak już "skrzywisz" teksty w Corelu, to przy eksporcie do pdfa nie ma sensu zaznaczać żeby były znowu na krzywe zamieniane, odznacz też opcję, która każe czcionki dołączać do dokumentu, zawsze parę bajtów mniej :-)
Po uruchomieniu makra, które zamieszczam niżej, nie pozostanie ślad po tekstach, na żadnej stronie i w żadnej grupie.

Sub text_to_curve()
Dim s As Shape
Dim how As Integer
Dim page As Integer
page = ActiveDocument.Pages.Count
For how = 1 To page
For Each s In ActiveDocument.Pages(how).FindShapes(cdrShape)
s.CreateSelection
ActiveSelection.ConvertToCurves
Next s
Next how
End Sub

Aha, cdry zapisuj z nieskrzywionymi tekstami, bo później w razie potrzeby zmian, będziesz musiał pisać wszystko od nowa :-)
 
 
maroQ 
Doradca


Pomógł: 16 razy
Wiek: 39
Dołączył: 08 Lut 2011
Posty: 117
Skąd: Kalisz
  Wysłany: 20 Lipiec 2011, 14:29   ech... :D

Twoja funkcja działa tylko dla nienazwanych krzywych...
Jak rozwiniesz Activedocument.pages(how).findshapes( to zobaczysz:
komentarz VBA napisał/a:
FindShapes([Name as String], [Type As cdrShapeType=cdrNoShape], [Recusive as Boolean=True])As ShapeRange

Ponieważ cdrShape nie został nigdzie zadeklarowany więc zostaje zadeklarowany automatycznie jako Variant (zmienna która nie ma swojego odpowiednika w innych językach). Gdybyś na początku Modułu miał wpisaną komendę "Option Explicit" to VBA zgłosił by błąd. Nie ma takiej stałej jak cdrShape jest natomiast cdrShapeType, ale to też nie jest stała tylko klasa która zawiera różne stałe np.
Kod:
cdrShapeType.cdrTextShape
Nazwa kształtu w tej metodzie jest obowiązkowa, natomiast typ kształtu jest opcjonalny. Dlatego jeśli np. chcesz ograniczyć wyszukiwanie tylko do krzywych to trzeba by to było napisać zupełnie inaczej.

Można prościej i taka funkcja działa praktycznie zawsze, niezależnie od tego czy kształt istnieje czy nie:
Kod:
Sub ToCurves()
    Dim p As Page
    For Each p In ActiveDocument.Pages
        p.Shapes.All.ConvertToCurves
    Next p
End Sub

Co działa tak: Na każdej stronie zamień wszystko na krzywe.
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 20 Lipiec 2011, 17:21   

MaroQ, napisałem o "krzywieniu" napisów, a zmienna pod którą możesz wstawić dowolny typ danych jest np. w pascalu.
var
s:variant;
begin
s:='sdjfkls';
showmessage(s);
s:=23.5;
showmessage(inttostr(s));

Zapewniam Cię, że taki kod nie zwróci żadnego błędu.
Pozdrawiam
Czarek
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 20 Lipiec 2011, 22:43   

Nie wiem po co się męczyłeś próbując mnie przekonać, że kod który zamieściłem jest do bani? Może on i jest do niczego ale robi to co miał zrobić, zamienia napisy na krzywe. Napisy a nie inne obiekty, taki był temat pierwszego postu, którego widać nie przeczytałeś.
Te parę linijek nie jest mojego autorstwa, ale rozumiem ja go zamieściłem to mnie lejesz.
Nigdy nigdzie nie napisałem, że znam się na pisaniu makr dla Corela za to parę razy napisałem, że nie mam o tym pojęcia. Twoja lekcja raczej do niczego mi się nie przyda, może ktoś inny skorzysta. Wkurza mnie twoja filozofia, że wszystko kosztuje i wszystko trzeba sprzedać. Na mnie nie zarobisz, bo mnie jak będzie potrzebne makro, to sobie go sam napiszę. Pewnie będę musiał kupić jakąś książkę, trochę połazić po sieci, trochę popytać no i zajmie mi to trochę czasu, ale dam sobie radę, bo ratunku krzyczę dopiero wtedy gdy zawiodą wszystkie inne metody.
Póki co mam na koncie kolejny post. Muszę cię zmartwić nikt nie płaci tutaj za to ani grosza, nie ma też z tego powodu żadnych przywilejów. To co napisałem o krzywieniu napisów, napisałem 3 miesiące temu i nikt się tym tematem od tamtego czasu nie interesował, to kto jest tutaj upierdliwy?
 
 
nooxes
Początkujący


Dołączył: 04 Lis 2011
Posty: 1
Skąd: Toruń
Wysłany: 4 Listopad 2011, 15:52   

Witam, kolegów. Do tego forum przyciągnął mnie właśnie problem zamiany wszystkiego na krzywe. Dotychczas zamieniałem wszystko metodą zaznacz teksty i ctrl-q. Nie można wszystkiego zaznaczyć oprócz bitmap gdyż niekiedy przy zamianie na krzywe sypią się cienie. No i chciałem to jakoś zautomatyzować. Powyższe skrypty działają znakomicie, pod warunkiem, że teksty nie są w powerclipach. W środku są ignorowane, a jak się ma kilkanaście powerclipów w projekcie i tam teksty, to już znowu ręczna robota. Jakieś wskazówki jak usprawnić te skrypty aby działały również wewnątrz powerclipów?
Pozdrawiam
 
 
beerseeker 
Bywalec
mgr sztuki


Wersja CorelDRAW: X5
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Cze 2007
Posty: 31
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 10 Styczeń 2012, 08:34   

nooxes napisał/a:
/ciach/
Powyższe skrypty działają znakomicie, pod warunkiem, że teksty nie są w powerclipach. W środku są ignorowane, a jak się ma kilkanaście powerclipów w projekcie i tam teksty, to już znowu ręczna robota. Jakieś wskazówki jak usprawnić te skrypty aby działały również wewnątrz powerclipów?
Pozdrawiam

Ja korzystam z VB wxtools.exe - kupiłem to na macromonster za 10$ i jest to zestaw kilku makr ułatwiających życie, m.in. właśnie zamiana wszystkich tekstów w pliku na krzywe, działa też na powerclipy/kadry (to konkretne makro nazywa się wx.TextToCurves).

http://macromonster.com/i...&id_desc=2&id=9

Pozdro.
 
 
JCone
Początkujący


Dołączył: 06 Lut 2012
Posty: 1
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 6 Luty 2012, 09:34   

Witam podpinam się do wątku.
Moje pytanie brzmi: jak plik pdf, lub jakikolwiek inny np jpeg przekształcić w krzywe kiedy ta opcja jest niedostępna (czyli odznaczona)??
Proszę o szybką odpowiedz
Pozdrawiam
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3130
Skąd: Kraków
Wysłany: 6 Luty 2012, 11:31   

Pdf-a to chcesz przy IMPORCIE krzywić? A właściwie to czcionki?
Można, ale dokument może się "posypać". Najbezpieczniej jest taki plik zapisać w Acrobacie (pełnej wersji) do formatu *.eps i tak importować. Są jeszcze inne możliwości (np. PDFCreator), ale ta jest najbezpieczniejsza.
Jpg nie można "przekształcić" w krzywe, bo to inna filozofia w ogóle. Można użyć trasowania lub zrobić to ręcznie, ale w większości postów na tym forum o tym pisze, więc nie będę się powtarzał ;)
 
 
Vegass 
Początkujący
Grafik



Wersja CorelDRAW: X3
Dołączył: 29 Mar 2012
Posty: 14
Skąd: Radom
Wysłany: 6 Kwiecień 2012, 11:16   

Ja mam jeszcze taki myk (to taka drobnostka, ale może sie przyda komuś), po zamianie na krzywe podglądam sobie z menu TEKST opcję STATYSTYKA TEKSTU. Widać czarno na białym, czy zostało jakieś liternictwo czy nie.
Jeśli wartości pokazują "0" można spokojnie puszczać do druku.
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 7 Kwiecień 2012, 11:17   

A z nieskrzywionymi fontami nie można?
 
 
Migot
Początkujący


Dołączył: 10 Kwi 2014
Posty: 2
Skąd: Warszawa
Wysłany: 1 Czerwiec 2014, 12:17   

Witam!

Potrzebuje szybką odpowiedź.

Przygotowałem w photoshopie wzor chustki do nadruku ale oni chcą to w krzywych, tak żeby każda warstwa była osobno. Wrzucam w Corela chuste i teraz co najlepiej zrobić i najszybciej aby zamienić to w krzywe i zapisać w pdfa i mieć świety spokój?

Będę bardzo szczęśliwy za uzyskanie pomocy...
 
 
bidon184
[Usunięty]

Wysłany: 1 Czerwiec 2014, 13:24   

bzdura,osobne warstwy to wogle kosmos jakiś :-) coś źle zrozumiałeś ,a jesli chodzi o krzywe to musisz to wypluć z szopa jako ścieżki do AI lub bezpośrednio jako maske wektorową do pdf
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.11 sekundy. Zapytań do SQL: 14