Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wydruk masowy, każdy unikalny
Autor Wiadomość
politechnik
Początkujący


Dołączył: 17 Wrz 2014
Posty: 3
Skąd: Kutno
  Wysłany: 19 Wrzesień 2014, 20:34   Wydruk masowy, każdy unikalny

Dzień dobry!
Chciałbym zapytać... a może opowiem jaką mam przypadłość.

Otóż powiedzmy że mamy firmę w której pracuje 1000 pracowników. Każdemu pracownikowi, należy zrobić legitymację. Szablon uwzględnia już elementy stałe, tj, szata graficzna, jedyną modyfikacją jaką chciałbym dokonać jest dodanie zdjęcia, już wcześniej skadrowanego, oraz rzecz jasna podanie imienia i nazwiska oraz stanowiska. Czy w programie Corel Draw mam szansę dokonać wydruku masowego, wraz z połączeniem z bazą danych w txt, np.:
Marian; Marianowy; Sekretarz generalny;marian.jpg

Nie chcę tyrać żadnych makr, które pewnie kosztują fortunę.
Jeśli już, to czy ktoś może podać nazwę takiego makra?
 
 
Artur Miernik 



Pomógł: 49 razy
Wiek: 51
Dołączył: 18 Lip 2010
Posty: 1608
Skąd: Starachowice
Wysłany: 20 Wrzesień 2014, 05:58   

Czarku, wziąłbyś i przysiadł porządnie i na bazie tej nasiadówki i własnych postów napisał instrukcję o wydruku seryjnym, tak aby każdy zrozumiał co to jest. Najlepiej na dwóch przykładach:

1) Najpierw same numerki, powiedzmy od 1 do 100. I nic więcej.
— przygotowanie pliku tekstowego,
— sklejenie tego z Corelem.

2) Potem wariant z takimi polami jak: imię i nazwisko / ulica i dom / kod i miejscowość.
— przygotowanie pliku tekstowego,
— sklejenie tego z Corelem.

Myślę, że takie dwa warianty powinny każdemu wyjaśnić sprawę raz na zawsze. Wrzuci się to do FAQ forumowego.
 
 
tegraf 
Ekspert
tegraf


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 1954
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 20 Wrzesień 2014, 08:07   

Sprawa wydruku seryjnego była poruszana dziesiątki razy. Dziesiątki razy Chezare pisał instrukcje.

Ale wydruk seryjny chyba nie rozwiąże problemu pobierania, dołączania i umieszczania w odpowiednim miejscu zdjęć ("marian.jpg"). Ale zobaczymy.
 
 
politechnik
Początkujący


Dołączył: 17 Wrz 2014
Posty: 3
Skąd: Kutno
Wysłany: 21 Wrzesień 2014, 19:26   

Temat, można zamknąć. W Adobe InDesign CC - taka funkcja jest realizowana w połączeniu z plikiem tekstowym. Banalna sprawa.
Mimo wszystko bardzo dziękuję za pomoc.
 
 
Artur Miernik 



Pomógł: 49 razy
Wiek: 51
Dołączył: 18 Lip 2010
Posty: 1608
Skąd: Starachowice
Wysłany: 21 Wrzesień 2014, 19:36   

Tegrafie, właśnie w tym problem, że pisał dziesiątki razy… i to w różnych aspektach. Teraz sam mam kłopot z tym, żeby w sensownym tempie znaleźć jego wpisy traktujące o tym. Zresztą, nie tylko Czarka i nie tylko na ten temat.

Należy napisać kompleksową instrukcję. Potrajlować wspólnie o niej, poprawić — jeśli trzeba i umieścić w naszych FAQ. Koniecznie w przyklejonych.

Wydaje mi się, że podział na najprostsze (numeracja) i trudniejsze (adresownik), jaki zaproponowałem w poprzednim wpisie, skutecznie pomoże w zrozumieniu „co to jest wydruk seryjny?” i „jak tego używać?”. Zresztą, to są chyba najbardziej reprezentatywne zadania dla wydruku seryjnego.

Co do zdjęć… chyba jednak makro. Bo jaki inny pomysł? Próbował ktoś w CSV umieścić ścieżkę do pliku z bitmapą? Moim zdaniem to raczej nie zadziała.

------
Politechniku, Dane tekstowe wczytuje się z pliku CSV. Corel zrobił to pierwszy wiele lat temu, Adobe w końcu skopiowało i uzupełniło rozwiązanie. Rzeczywiście, poszukaj na forum. Nawet wpisując w naszą wyszukiwarkę pierwsze hasło z brzegu, czyli „wydruk seryjny”, otrzymasz 29 wątków. I to nie jest wszystko.
 
 
tegraf 
Ekspert
tegraf


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 1954
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 21 Wrzesień 2014, 21:29   

politechnik napisał/a:
Temat, można zamknąć.


Dlaczego zamknąć? To forum Corela. Jest problem, a że jest rozwiązanie w Adobe CC, to żadna radocha. Niech sobie tam będzie. Pytanie - jak to zrobić w Corelu dalej aktualne.
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 22 Wrzesień 2014, 23:48   

Uważam, że z Corela można wykonać wydruk seryjny kiedy chodzi o jakąś drobną sprawę i nie należy tego robić, kiedy do wydrukowania jest 500 tys. użytków
Zgadzam się z kolegami, że zadania z którym mamy tu do czynienia (wstawienie grafiki), nie da się zrobić przy wykorzystaniu standardowych mechanizmów, nie da się zrobić nawet wtedy kiedy te grafiki są zapisane w jakiejś bardziej rozgarniętej od pliku tekstowego bazie danych. Bez problemu można to zrobić przy pomocy makra, nawet mógłbym takowe napisać, choć w tym momencie nie mam zielonego pojęcia jak to zrobić, ale czuję, że to musi być proste :-) Jest całkiem możliwe, że takich makr jest na pęczki, bo Corel od urodzenia grafiki czy kodu kreskowego w wydruk seryjny wstawić nie umie i na pewno nie jeden postanowił go z tej dolegliwości wyleczyć, choć takie rozwiązanie spowoduje, że cała operacja będzie się odbywała jeszcze wolniej.
Ja niestety w tej chwili mam do dyspozycji tylko zabytkowego 12 Corela i nie mam pojęcia czy w nowych wersjach coś się nie pozmieniało? Oczywiście mogę napisać 15 instrukcję jak wydrukować adresy na kopertach, mogę też podpuścić Szamana żeby napisał makro, które zastąpi mechanizm druku seryjnego :-)
 
 
Artur Miernik 



Pomógł: 49 razy
Wiek: 51
Dołączył: 18 Lip 2010
Posty: 1608
Skąd: Starachowice
Wysłany: 23 Wrzesień 2014, 03:24   

Właśnie o to chodzi. Żeby było przyklejone do działu forumowych pytań, łopatologiczne i rozwiązane raz na zawsze.

Pomyślałem, żeby zacząć od prostego generowania numerów, po jednym na użytek, a wtedy początkujący łatwo zrozumieją o co chodzi. Ot, taki przykład najprostszy.

W drugiej kolejności — adresownik jako działanie najbardziej spotykane.

Natomiast o cudach, w rodzaju wstawianie obiektów graficznych (bitmapa, kod paskowy), czy znaków specjalnych (np. końca linii) można pomyśleć już na spokojnie, ale — potem, w trzeciej kolejności. Najlepiej z tego zrobić osobny watek na dyskusję i pomysły i w miarę rozwiązywania spraw, dopisać ten trzeci punkt do FAQ.
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 23 Wrzesień 2014, 09:17   

No dobrze, wieczorem coś wykombinuję.
 
 
tegraf 
Ekspert
tegraf


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 1954
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 23 Wrzesień 2014, 09:30   

Cała ta zabawa w wydruk seryjny ma sens wtedy, gdy jesteśmy w stanie szybko wygenerować pliki tekstowe korzystając z jakiś zewnętrznych narzędzi. W przykładzie podanym przez Politechnika, gdyby wcześniej trzeba stworzyć bazę danych wg podanego przez niego schematu ("Marian; Marianowy; Sekretarz generalny;marian.jpg") ręcznie, to zysk czasowy zaczyna być mocno wątpliwy.

Ręczne stworzenie takiej bazy to mniej więcej tyle samo czasu, co stworzenie takich identyfikatorów wprost w Corelu, na kolejnych stronach.
 
 
Artur Miernik 



Pomógł: 49 razy
Wiek: 51
Dołączył: 18 Lip 2010
Posty: 1608
Skąd: Starachowice
Wysłany: 3 Październik 2014, 18:00   

Zagrzewam do czynu.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.08 sekundy. Zapytań do SQL: 13