Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Element typu text z polskimi literami - eksport rysunku
Autor Wiadomość
ihuarraquax
Bywalec


Dołączył: 19 Maj 2010
Posty: 26
Skąd: Kraków
Wysłany: 24 Październik 2014, 08:20   Element typu text z polskimi literami - eksport rysunku

Mam kłopot przy eksportowaniu tekstów zawierających polskie litery, cudzysłów itp. W pliku wynikowym (w formatach, które można edytować edytorem tekstowym) tekst urywa się przed ą czy ł. Czy pomogą tu jakieś ustawienia? Może gdzieś się określa np. system kodowania? Nigdzie się nie mogę doszukać.
 
 
Trurl 
Ekspert



Pomógł: 66 razy
Wiek: 70
Dołączył: 04 Lut 2009
Posty: 952
Skąd: Warszawa
Wysłany: 24 Październik 2014, 10:13   

W jakim formacie eksportujesz z Corela te teksty?
 
 
ihuarraquax
Bywalec


Dołączył: 19 Maj 2010
Posty: 26
Skąd: Kraków
Wysłany: 24 Październik 2014, 11:03   

Chcę skorzystać z
Adobe Illustrator Export
Destination: Macintosh
Export text as: Text

Element tekstowy w rysunku: To będzie przykładowy tekst.
Odpowiednia linia w pliku ai ma postać:
(To bdzie przyk) Tx

(przy czym między "b" a "dzie" siedzi jeszcze jakiś znak niewidoczny).

Osobny problem to późniejszy import tego pliku do Adobe'a. Próbowałem ręcznie zastąpić linię
(To bdzie przyk) Tx
na
(To będzie przykładowy tekst.) Tx
i po wczytaniu pliku do Adobe'a (a nawet przy powtórnym wczytaniu go do Corela) polskie litery nie odwzorowują się poprawnie.
 
 
Shame 
Red Dot Corporation



Wersja CorelDRAW: X7
Pomógł: 213 razy
Wiek: 39
Dołączył: 19 Kwi 2012
Posty: 2565
Skąd: Poznań
Wysłany: 24 Październik 2014, 19:21   

ihuarraquax napisał/a:
Chcę skorzystać z
Adobe Illustrator Export
Destination: Macintosh
Export text as: Text


Jakoś nie czaję co to jest? Z jakiego to Corela? Która wersja? W X7 nie ma czegoś takiego... Jakie rozszerzenie będzie miał ten wyeksportowany format? Chodzi o *.AI? Spróbowałem u siebie wpisać akapit polskiego tekstu i wyeksportować. Faktycznie pojawiło się dodatkowe okno eksportu w którym było Export text as: text / curves - wybrałem text. Bez problemu otwarł to Illustrator i tekst był nadal edytowalny i z polskimi ogonkami... Chyba, że kompletnie nie rozumiem o co chodzi, co jest wysoce prawdopodobne.
 
 
bidon184
[Usunięty]

Wysłany: 25 Październik 2014, 08:32   

ja tez nie czaje :-) Destination: Macintosh :roll:
 
 
Trurl 
Ekspert



Pomógł: 66 razy
Wiek: 70
Dołączył: 04 Lut 2009
Posty: 952
Skąd: Warszawa
Wysłany: 25 Październik 2014, 08:40   

Podejrzewam, że chodzi tu o Illustratora na Maca, a nie o corela na PC. Chba, że chodzi o Corela na Maca - nie wiem, czy Corel na Maca istnieje...
 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 573 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7664
Skąd: Gdynia
Wysłany: 25 Październik 2014, 09:31   

Trurl napisał/a:
nie wiem, czy Corel na Maca istnieje...

Istnieje , nawet mam na Ibook G4.Tak dawno go nie odpalałem że nawet nie pamiętam jaka to wersja 7 ?
 
 
ihuarraquax
Bywalec


Dołączył: 19 Maj 2010
Posty: 26
Skąd: Kraków
Wysłany: 25 Październik 2014, 12:25   

Chodzi o Corela na PC, wersja 10, który po wybraniu z menu File/Export i wskazaniu, że "Files of type" to będzie "AI - Adobe Illustrator" wyświetla okno dialogowe "Adobe Illustrator Export", a w nim przełączniki "Destination" (do wyboru "PC" i "Macintosh") oraz "Export text as" (do wyboru "Curves" i "Text"). Jest też do wyboru rodzaj "Compatibility", a tam najbardziej zaawansowaną opcją jest "Adobe Illustrator 7.0".

W X7 są nowsze/wyższe wersje tego compatibility, ale nie mam dostępu do X7, więc przydałoby mi się jakieś sprytne obejście tego problemu. Pliki *.ai można edytować edytorem tekstowym, tylko co tam wpisać zamiast tych ę, ż i ł...?
 
 
bidon184
[Usunięty]

Wysłany: 25 Październik 2014, 13:32   

znaczy jesli to jest w 10 to w x7 tego juz nie ma i to dobrze że corel z tego rozwiazania sie wycofał,bo powiedzmy Arial w windowsie nie koniecznie jest tym samy Arialem na macu,zeby byl tym samym to od tego jest program Cross Font ,nie wzdaje mi sie zeby mozna obejsc ten problem,
 
 
ihuarraquax
Bywalec


Dołączył: 19 Maj 2010
Posty: 26
Skąd: Kraków
Wysłany: 25 Październik 2014, 13:54   

Ale czy na pewno ma tu znaczenie, że to jest Arial czy jakiś inny font? Wydaje mi się, że bardziej chodzi tu o kodowanie polskich znaków, coś jak w http://pl.wikipedia.org/w...ich_znak%C3%B3w

W X7 to też jest, tylko jako jedna z niższych wersji do wyboru (po rozwinięciu "compatibility"). Może ktoś mógłby na przykład wyeksportować z Adobe'a coś z polskimi literami do pliku *.ai zgodnego z "Adobe Illustrator 7.0" (nie mam Adobe'a, ale myślę, że zapisanie w niższej wersji powinno być możliwe) i sprawdzić, jak Adobe koduje polskie litery?
 
 
bidon184
[Usunięty]

Wysłany: 25 Październik 2014, 14:49   

kodowanie jest takie jak w foncie,mozesz sprobować zmienic ,to klikasz w corelu w gornym menu tekst i wybiez zakoduj i tam klikaj,zacznij od ANSI 1250 europa środkowa
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.09 sekundy. Zapytań do SQL: 13