Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
jak sprawdzić kolor wydruku
Autor Wiadomość
Karolla 
Praktyk
baaardzo początkująca :)


Pomogła: 1 raz
Wiek: 39
Dołączyła: 10 Lis 2011
Posty: 53
Skąd: Tarnobrzeg
Wysłany: 6 Marzec 2013, 16:28   jak sprawdzić kolor wydruku

potrzebuje informacji dot. drukowania w drukarniach - nigdy tego nie robiłam wiec stąd pytanie.

Mam pewien projekt, który będę chciała wydrukować w ilości 3 000 szt, wiem, że będzie to drukowane na offsecie, ale moje pytanie brzmi.

Czy jest możliwość JAKOŚ sprawdzenia poprawności kolorów ?? robię projekt no i niestety kolorystycznie na różnych monitorach jest różny.. a chciałabym wiedzieć jak ten kolor będzie wyglądać w rzeczywistości :) jest jakaś możliwość np. druku na zwykłej "domowej" drukarce i to będzie zbliżony kolor ?
 
 
s-p-i-n 


Pomógł: 192 razy
Dołączył: 26 Lut 2007
Posty: 1484
Skąd: opolszczyzna
Wysłany: 6 Marzec 2013, 16:33   

próbniki kolorów CMYK i masz 100% jasność jak dany kolor będzie wyglądał
 
 
Karolla 
Praktyk
baaardzo początkująca :)


Pomogła: 1 raz
Wiek: 39
Dołączyła: 10 Lis 2011
Posty: 53
Skąd: Tarnobrzeg
Wysłany: 6 Marzec 2013, 16:40   

a skąd można wziąć taki próbki cmyk ?
 
 
tegraf 
Ekspert
tegraf


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 1954
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 6 Marzec 2013, 16:46   

Tak jak pisze Struna - próbnik. Ale to nie będzie 100%, tylko mniej: inny papier, pewnie inny profil. Ale blisko.

Na domowej drukarce to się nie uda, niestety. W drukarni poproś o próbny wydruk (o ile taką usługę oferuje). To jednorazowy wydruk na specjalnym papierze i ploterze, symulujący wygląd kolorów w druku nakładowym. Jest z reguły płatny i cena zależy od formatu, ale nie musisz drukować próbnie całego projektu. Cena: od 10 do 100 zł za A4. Dodatkowo, masz podstawę do ewentualnej reklamacji w tej drukarni.

Możesz też taki wydruk zlecić poza drukarnią, np. w jakimś studiu. Gdybyś chciała użyć tego wydruku jako podstawy do kontroli i reklamacji w drukarni, to muszą być spełnione dwa warunki - proof musi być certyfikowany (czyli pomierzony i poświadczony) oraz drukarnia musi zobowiązanie zgodności z proofem podjąć, musi być uprzedzona.
 
 
tegraf 
Ekspert
tegraf


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 1954
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 6 Marzec 2013, 16:48   

Karolla napisał/a:
a skąd można wziąć taki próbki cmyk ?


Dużo firm je sprzedaje. Tanie nie są.
http://wzorniki.eu/catego...rniki-cmyk.html
 
 
Karolla 
Praktyk
baaardzo początkująca :)


Pomogła: 1 raz
Wiek: 39
Dołączyła: 10 Lis 2011
Posty: 53
Skąd: Tarnobrzeg
Wysłany: 6 Marzec 2013, 16:53   

kurza tawrz ... kupować nie chce bo to w sumie tylko jedna akcja... może spróbuje poprosić o tej wstępny wydruk fragmentu, co mnie najbardziej interesuje... cholera mam nadzieję, że drogie to nie będzie ;/ mam 7 projektów i każdy przydało by się sprawdzić ;/ no i jak się okaże, że jednak zmienić i znów próbny .. to wchodzę w koszty ;/ ;/
 
 
tegraf 
Ekspert
tegraf


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 1954
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 6 Marzec 2013, 16:57   

Jest jeszcze wyjście awaryjne: udaj się do dobrej drukarni w okolicy, upewnij się, że mają skalibrowane monitory i poproś o pokazanie Twojego projektu przed drukiem. Powinni pomóc.

Tylko jak sprawdzić czy mają skalibrowane, czy tylko tak mówią? Nie ma jak. Udaj się do najlepszej. Jak to jednorazowa akcja, to chyba najlepsze wyjście.
 
 
Karolla 
Praktyk
baaardzo początkująca :)


Pomogła: 1 raz
Wiek: 39
Dołączyła: 10 Lis 2011
Posty: 53
Skąd: Tarnobrzeg
Wysłany: 6 Marzec 2013, 17:01   

yhym ... no to chyba tak zrobię .... może pójdę do tej co będę drukować będzie najbezpieczniej w razie czego.. no i nie będę ściemniać, że mają skalibrowane... bo jakby co będzie reklamacja ;/ :)
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 6 Marzec 2013, 19:23   

Czyste i spokojne sumienie trochę kosztuje, ale jak nie zrobisz tego co radzą koledzy, to będzie bolało dużo bardziej :-)
Przeczytałem inny Twój temat i odnoszę wrażenie, że zupełnie nie wiesz jak przygotować materiał do druku. Obawiam się, że ta akcja może skończyć się katastrofą, czego Ci oczywiście nie życzę :-)
 
 
tegraf 
Ekspert
tegraf


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 1954
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 6 Marzec 2013, 20:50   

Karolla napisał/a:
bo jakby co będzie reklamacja


Dobrej współpracy to nie wróży, a każda drukarnia się obroni. I można zostać z 3000 arkuszy makulatury.
 
 
dj_maras 
Ekspert



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 09 Lut 2012
Posty: 852
Skąd: WOLSZTYN
Wysłany: 8 Marzec 2013, 19:29   

3000 A4 to koszt jakieś 300zł, nawet jak kolory nie wyjdą takie jak sie chce to jeszcze kieszeń tak nie boli...
 
 
CiekawaŚwiata
Początkujący


Dołączył: 21 Mar 2014
Posty: 2
Skąd: Rzeszów
Wysłany: 21 Marzec 2014, 10:17   

miałam podobnie. Chciałam wydrukować ulotki (ok 100 sztuk) a po odebraniu ich okazało się, że kolor trochę się różnił od zamierzonego :/ teraz sprawdzam takie coś chyba z 10 razy zanim wyślę coś do drukarni :P
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 21 Marzec 2014, 18:51   

A mnie właśnie kurier dostarczył 10 tys. ulotek, będzie czym palić w kominku.
Wydrukowali dwa razy tę samą stronę :-)
 
 
Bartool 
Praktyk



Wersja CorelDRAW: X3
Wiek: 32
Dołączył: 25 Kwi 2014
Posty: 84
Skąd: Libiąż
Wysłany: 24 Listopad 2014, 12:49   

chezare - pewnie ciężko przebić taki FAIL...
fachowcy :->
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.08 sekundy. Zapytań do SQL: 13