Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przygotowanie plakatu do druku
Autor Wiadomość
ACID
Początkujący


Wersja CorelDRAW: x5
Dołączył: 26 Lis 2014
Posty: 3
Skąd: Głogów
Wysłany: 26 Listopad 2014, 01:40   Przygotowanie plakatu do druku

Hej,

Zaprojektowałem sylwestrowy plakat i mam kilka pytań odnośnie druku.

Czy kolory plakatu muszę zmienić z użyciem funkcji programu Corel: ,,Find and replace,, (szukaj i zamień)? Czy mogę pominąć ten krok i wystarczy, że przy eksportowaniu pliku do PDF, w zakładce kolor, zaznaczę ,,use document color settings,, CMYK?

Poza tym, w zakładce obiekty, zaznaczam funkcję eksportuj wszystkie teksty jako krzywe. Zaznaczam spady.
Coś jeszcze należy zrobić aby plakat był poprawnie przygotowany do druku?

Pozdrawiam Krystian
 
 
Artur Miernik 



Pomógł: 49 razy
Wiek: 51
Dołączył: 18 Lip 2010
Posty: 1608
Skąd: Starachowice
Wysłany: 26 Listopad 2014, 06:45   

A spady zrobione, czy tylko zaznaczone?

1. Przy publikacji do PDFa zastosuj wzorzec PDF/X-3.
2. Na wszelki wypadek zajrzyj do jego ustawień i sprawdź, żeby w zakładce Kolor było ustawione wyprowadzane kolorów jako CMYK oraz osadzanie profilu barw. Polecam powlekany ISO v2 (ECI).


Odradzam użycie zamieniarki Find and replace. Nie wiem czemu, ale ten algorytm czasem się myli. Lepiej zamieniać ręcznie.
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 26 Listopad 2014, 12:27   

A skąd przyszło Ci Artur do głowy, że ten plakat będzie drukowany na offsecie? :-)
 
 
Artur Miernik 



Pomógł: 49 razy
Wiek: 51
Dołączył: 18 Lip 2010
Posty: 1608
Skąd: Starachowice
Wysłany: 26 Listopad 2014, 14:27   

Ano…
 
 
ACID
Początkujący


Wersja CorelDRAW: x5
Dołączył: 26 Lis 2014
Posty: 3
Skąd: Głogów
Wysłany: 28 Listopad 2014, 01:03   

Dziekuje za odpowiedź, jutro plakat bedzie w drukarni  Mam jeszcze jedno pytanie. Co stałoby się jeśli plakat byłby w palecie rgd, a przy publikacji do pdf zaznaczylbym ,,wprowadzanie kolorów jako cmyk,,?
 
 
tegraf 
Ekspert
tegraf


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 1954
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 28 Listopad 2014, 09:17   

Byłoby fajnie. Bez tego, może fajnie nie być. Ale też nie musi być niefajnie - zależy, czy fajna drukarnia.
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 28 Listopad 2014, 11:15   

W RGD może być, w AGD absolutnie odpada:-)
ACID, zadajesz pytania, a my bawimy się w jasnowidzów i kombinujemy w jakiej technologii ma być ten druk, bez tej informacji te wszystkie porady są o …
 
 
ACID
Początkujący


Wersja CorelDRAW: x5
Dołączył: 26 Lis 2014
Posty: 3
Skąd: Głogów
Wysłany: 28 Listopad 2014, 13:36   

Zadajac pytanie, osobie odpowiedzialnej za dostarczenie projektu, w jakiej technice zostanie wykonany druk, uzyskalem odpowiedź ,,yyyee?,,. Kiedyś ta osoba dostarczyła, do drukarni, mój projekt który ustawilem, w pdfie, dokladnie tak jak ten (i wedlug wskazań Artura Mielnika). Wtedy plakat wyszedł świetnie. Offset jest najpopularniejszą metodą druku nisko budżetowego w dużym nakładzie kopii? Niestety na temat polifgrafii nie wiem nic, plakat został mi zlecony na dniach i nie mialem czasu się dokształcić...
 
 
tegraf 
Ekspert
tegraf


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 1954
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 28 Listopad 2014, 14:12   

Cytat:
ACID napisał/a:
Zadajac pytanie, osobie odpowiedzialnej za dostarczenie projektu, w jakiej technice zostanie wykonany druk, uzyskalem odpowiedź ,,yyyee?,,.


Dobrze powiedziała. To skrót od "przemYsłowej odmiany druku płaskiego, w której obraz przenoszonY jest z płaskiej formY drukowej na podłoże drukowE (np. papier) za pośrednictwem cylindra pośrEdniego pokrytego obciągiem".
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 28 Listopad 2014, 23:05   

Wygląda na to, że mój dylemat zostanie nierozwiązany.
To jest jak robienie nart bez wiedzy czy komuś potrzebne są do biegania, zjeżdżania czy skakania. Raz się udało, może uda się jeszcze raz?
Artur Miernik, nie Mielnik :-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.1 sekundy. Zapytań do SQL: 13