Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zawijanie tekstu Corel X7
Autor Wiadomość
fotodruk
Początkujący


Wersja CorelDRAW: x7
Dołączył: 26 Lut 2015
Posty: 14
Skąd: Rawa Mazowiecka
Wysłany: 26 Luty 2015, 20:16   Zawijanie tekstu Corel X7

Bardzo dziwna sprawa, moim zdaniem ta funkcja nie działa u mnie właściwie, tzn jak ustawie np. na elipsie "zawijaj tekst akapitowy", to oblewa tekst ale nie po łuku tylko jakby elipsa była prostokątem. Spotkał się ktoś z czymś takim? Poprzednio miałem X3 i tam było normalnie.

oblewanie.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 149 raz(y) 28.63 KB

 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 26 Luty 2015, 21:48   

Opływanie, nie zawijanie.

Ja w tym nie widzę nic dziwnego, tekst może opływać grafikę na różne sposoby, Ty byś pewni chciał tak?

Jeśli zgadłem, to wystarczy elipsę kliknąć prawym klawiszem myszy i wybrać opływanie tekstu.
Można też tekst akapitowy wpisać w dowolny kształt, ale to na pewno już wiesz.

Oczywiście figurę która posłużyła do utworzenia nieregularnego pola tekstu akapitowego można w dowolnym momencie skasować nie zmieniając formy tekstu.
 
 
fotodruk
Początkujący


Wersja CorelDRAW: x7
Dołączył: 26 Lut 2015
Posty: 14
Skąd: Rawa Mazowiecka
Wysłany: 26 Luty 2015, 22:39   

Nie do uwierzenia. Odkryłem przypadkiem. To raczej musi być błąd programu. Otóż jak zaznaczam na obiekcie zawijaj tekst akapitowy, to tekst na obiekcie nie opływa go, tylko jest w prostokącie. Coś takiego:

następnie prawym na elipsę i odklikuje zawijanie tekstu, robi sie:
i teraz Ctrl+Z i dopiero jest prawidłowo
Corel X7 wersja polska 17.3.0.772. Corela używam od wersji 3 zakupionej w 1996 roku, razem z komputerem :)
 
 
Artur Miernik 



Pomógł: 49 razy
Wiek: 51
Dołączył: 18 Lip 2010
Posty: 1608
Skąd: Starachowice
Wysłany: 26 Luty 2015, 22:45   

Bez takich niespodzianek — nudno.
 
 
fotodruk
Początkujący


Wersja CorelDRAW: x7
Dołączył: 26 Lut 2015
Posty: 14
Skąd: Rawa Mazowiecka
Wysłany: 26 Luty 2015, 22:55   

Chyba jednak nie błąd, a tak ustawili domyslnie, że kwadrat opływa tekst. Dopiero trzeba zmieniać we właściwościach obiektu. W poprzednich wersjach , przynajmniej do X3 tak nie było, był opływ po obrysie. Z tego powodu sporo się naszukałem... :-|
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 26 Luty 2015, 23:20   

Nic nie rozumiem?
Masz tekst akapitowy, w prostokącie.
Rysujesz elipsę która częściowo włazi na ramkę tego tekstu.
Z menu kontekstowego dla elipsy wybierasz zawijanie tekstu i nic się nie dzieje, wycina prostokąt?
Niespodzianka może Cię też spotkać kiedy figura którą ma opływać tekst znajduje się całkowicie w polu ramki tekstu akapitowego.
Oczywiście, że to nie jest żaden błąd, ten obrazek powinien Ci dać do myślenia :-)


Kupiłeś komputer z zabytkowym Corelem? :-) W 1996 był 6 :-)
Z czystej ciekawości się zapytam, ile maksymalnie węzłów może być na krzywej w X7?
Ostatnio zmieniony przez chezare 26 Luty 2015, 23:37, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
fotodruk
Początkujący


Wersja CorelDRAW: x7
Dołączył: 26 Lut 2015
Posty: 14
Skąd: Rawa Mazowiecka
Wysłany: 26 Luty 2015, 23:36   

Pisałem wyżej co się dzieje, powtórzę: to
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 26 Luty 2015, 23:44   

Zawsze staram się uważnie czytać to co inni piszą. :-)
Widzę coś takiego


Co się zmienia w tym obrazku po zastosowaniu funkcji "cofnij"?
 
 
fotodruk
Początkujący


Wersja CorelDRAW: x7
Dołączył: 26 Lut 2015
Posty: 14
Skąd: Rawa Mazowiecka
Wysłany: 27 Luty 2015, 19:40   

Dam od początku jeszcze raz:

PS U nas na wsi dodawali corel 3 OEM do komputera, to był mój pierwszy komputer, rok 95 lub 96. W metropoliach pewnie był większy wypas i nowszy corel :mrgreen: Sorki za bazgroły myszką...i Ctrl+z
 
 
fotodruk
Początkujący


Wersja CorelDRAW: x7
Dołączył: 26 Lut 2015
Posty: 14
Skąd: Rawa Mazowiecka
Wysłany: 27 Luty 2015, 20:18   

Co do max ilości węzłów na krzywej w x7, to nie wiem, przy 3000000 jeszcze nie protestuje. A to nie jest pytanie z gatunku: Ile diabłów zmieści się na końcu szpilki? :)
 
 
Artur Miernik 



Pomógł: 49 razy
Wiek: 51
Dołączył: 18 Lip 2010
Posty: 1608
Skąd: Starachowice
Wysłany: 27 Luty 2015, 20:34   

Nie, nie, Corel ma wszystkie diabły policzone.
 
 
bidon184
[Usunięty]

Wysłany: 27 Luty 2015, 22:28   

chezare dobrze prawi,ze to oplywanie a nie zawijanie i moim zdaniem dyskusja jest bez przedmiotowa dopoty user nie wyluszczy o co mu tak naprawde chodzi , :-)
 
 
Artur Miernik 



Pomógł: 49 razy
Wiek: 51
Dołączył: 18 Lip 2010
Posty: 1608
Skąd: Starachowice
Wysłany: 27 Luty 2015, 22:44   

Kiedy… wyłuszczył. Jak dla mnie jasno.
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 27 Luty 2015, 23:37   

W 1996 to u mnie na wsi w ogóle komputrów nie było, choć co niektórzy wiedzieli jak wyglądają :-)
Teraz mam jasność o co autorowi chodziło.
Jeśli chodzi o tę ilość węzłów, to zapytałem z ciekawości żeby zobaczyć jaki nastąpił postęp.
Siedzę przed 12, dodawanie nowych węzłów na krzywej kończy się dosyć szybko komunikatem z magiczną liczbą 64, na

Co do opływania tekstu, to wygląda na to, że działa normalnie. Ta funkcja ma kilka opcji i któryś z wariantów został przyjęty jako domyślny, inny w X7, inny w 12. W 12 jest domyślnie tak jakby autor sobie życzył (dla elipsy, dla ramki opływanie jest standardowo, wyłączone).
Trzeba pamiętać, że właściwość opływania tekstu ma zarówno elipsa jak i tekst akapitowy.
W 12 można sobie zmieniać dla ramki tekstu sposób opływania tekstu dowolnie i nic się nie dzieje jeśli figura którą tekst ma opływać nie znajduje się całkowicie w polu ramki tekstu.
Jeśli się znajduje to opływanie włączone dla ramki tekstu akapitowego działa. Działa również kiedy figurę przesunie się częściowo poza ramkę tekstu. Włączenie opływania dla elipsy działa zawsze choć domyślne ustawienie jest inne niż w X7.
 
 
fotodruk
Początkujący


Wersja CorelDRAW: x7
Dołączył: 26 Lut 2015
Posty: 14
Skąd: Rawa Mazowiecka
Wysłany: 28 Luty 2015, 20:23   

W polskiej wersji "wrap" jest przetłumaczone jako "zawijanie" i takiego terminu użyłem, aby był spójny ze screenami. Co do opływanie domyślnego tekstu, to może i nie błąd, że domyślnie jest prostokąt, ale dziwi mnie, że po Ctrl+Z nie wraca do tego co było, czyli do stanu nr 3 (przed kliknięciem zawijania) tylko robi się zawijanie po obrysie (po łuku)
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 1 Marzec 2015, 10:40   

Z tłumaczeniami jest różnie, to akurat może jest i dobrze przetłumaczone, to że po ctrl+Z program nie wraca do tego co było moim zdaniem też nie jest normalne, ale dziwić mnie to specjalnie nie dziwi, dlatego, że Corel w każdej kolejnej wersji coś "ulepsza" :-)
 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 573 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7664
Skąd: Gdynia
Wysłany: 1 Marzec 2015, 11:25   

chezare napisał/a:
ctrl+Z program nie wraca do tego co było

Uderz kilka razy energicznie w spacje ,powinno pomóc .
 
 
Shame 
Red Dot Corporation



Wersja CorelDRAW: X7
Pomógł: 213 razy
Wiek: 39
Dołączył: 19 Kwi 2012
Posty: 2565
Skąd: Poznań
Wysłany: 1 Marzec 2015, 19:53   

fotodruk napisał/a:
dziwi mnie, że po Ctrl+Z nie wraca do tego co było, czyli do stanu nr 3


Może to kwestia odświeżania (aktualizacji) grafiki? Czy po kroku 3 próbowałeś wciskać F5? Zamiast robić krok 4 i CTRL+Z?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.12 sekundy. Zapytań do SQL: 16