Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: JarekDRAW
2 Kwiecień 2008, 19:27
przekształcenie grupy obiektów
Autor Wiadomość
Jaro 
Początkujący


Dołączył: 14 Mar 2008
Posty: 5
Skąd: Dolny Śląsk
  Wysłany: 14 Marzec 2008, 15:31   przekształcenie grupy obiektów

Witam serdecznie
Zdecydowałem się napisać na to forum z prośbą o pomoc. Może Wy znacie rozwiązanie. Mianowicie, potrzebuję przekształcić kilka obiektów wektorowych, które są zgrupowane (różne wypełnienia, kształty i kontury) w taki sam obiekt zgrupowany (musi być też wektorowy), o tych samych kształtach, ale przerobiony do odcieni szarości.
Do tej pory robiłem to za pomocą przekształcenia do bitmapy, ale ona pozostaje niestety nieedytowalna i występują na niej widoczne piksele. Korzystam również z Soczewki i Odcieni szarości, ale wymaga to przykrycia przerabianego obiektu np. prostokątem a później żmudnego rozgrupowania i grupowania docelowego obiektu. Miało by to wyglądać tak jak na załączonym rysuneczku.
Problem w tym, że mam do przerobienia bardzo dużą ilość takich obiektów! Chciałem wykorzystać jakieś macro, ale nie daję rady z nim wystartować.
Czy ktoś z Was ma jakieś pomysły aby zautomatyzować takie przekształcenie?
Robię to w Corel Draw 9PL
pozdrawiam Jaro

Wektory w skali szarości.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1203 raz(y) 9.88 KB

 
 
jagna 
Jagna



Pomogła: 13 razy
Wiek: 50
Dołączyła: 17 Paź 2006
Posty: 478
Skąd: Australia
Wysłany: 14 Marzec 2008, 23:48   

Coś mi się zdaje, że już o tym było;) Szukałeś na forum? Poza tym jest to na pewno w pomocy corela.....

(Edit - find and replace - replace objects - replace a color model or palette - replace with the color model - wybierz z rozwijanego menu Gayscale)

http://corel.wodip.opole....enie+szaro%B6ci
 
 
Jaro 
Początkujący


Dołączył: 14 Mar 2008
Posty: 5
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 15 Marzec 2008, 21:26   

Dzięki za pomoc Jagno!
To był dobra droga! Niestety przeszukując forum szukałem niewłaściwego kontekstu!
Mechanizm zamiany jest bardzo fajny i wynik jest właściwy!!! Trzeba go przeprowadzić dwukrotnie raz dla wypełnień a raz dla konturów. Ponieważ podpowiedziałaś mi właściwe narzędzia, spróbowałem zrobić z nich jakiś automat (mam bardzo dużo takich grup do zmiany), ALE NIESTETY w trakcie rejestracji maka pojawia się taki komunikat:
"Transakcje zmień wszystko nie są dozwolone w skryptach, a więc transakcja nie została zarejestrowana" - makro się zapisuje, ale wynik jego działania jest już NIEWŁAŚCIWY- grupa obiektów robi się wypełniona na biało. Tak samo dzieje się przy makrze z konturem. Wielka szkoda!

Droga Jagno może znasz jeszcze jakiś inny sposób? Albo znasz jakiś sposób na te makra!
Pozdrawiam Jaro
 
 
Jaro 
Początkujący


Dołączył: 14 Mar 2008
Posty: 5
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 16 Marzec 2008, 23:19   

Udało mi się osiągnąć właściwy efekt!!!
Należało zaznaczyć wszystkie obiekty, które miałem przerobić i wykonać te dwa przejścia, które wskazała mi Jagna!!! Makro nie jest do tego potrzebne! . Super - minuta i po sprawie.
Dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam Jaro
 
 
jagna 
Jagna



Pomogła: 13 razy
Wiek: 50
Dołączyła: 17 Paź 2006
Posty: 478
Skąd: Australia
Wysłany: 17 Marzec 2008, 01:56   

cieszę się, że do tego doszedłeś sam! Ja ma niestety 8-10 godzinne opóźnienie do was:) Mam nadzieję, że zostaniesz stałym bywalcem naszego forum
 
 
Stawe 
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: X5, X6
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 28 Sie 2006
Posty: 214
Skąd: Gdynia
Wysłany: 31 Marzec 2008, 10:47   

Można jeszcze zaznaczyć wszystko i użyć Efekty/Dopasuj/Barwa-Nasycenie-Jasność i przesunąć Nasycenie w lewo... to tylko jedna operacja.
 
 
Jaro 
Początkujący


Dołączył: 14 Mar 2008
Posty: 5
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 2 Kwiecień 2008, 08:15   

Stawe! Faktycznie to też działa, ale połowicznie. Niektóre elementy rysunku niestety nie poddają się przekształceniu i pozostają częściowo zmienione np. tylko kontury a w innym obiekcie tylko wypełnienia, bez względu na ich zgrupowanie. Pomysł podany przez Jagnę może jest dłuższy ale jest w 100% skuteczny. Twoja metoda jest o tyle lepsza, że można sterować jakością przekształcenia czyli jaśniej lub ciemniej. W metodzie Jagny jest to automatyczne i niektóre kolory po przekształceniu są za ciemne. Dziękuję za pomoc i zainteresowanie. Pozdrawiam Jaro
 
 
Stawe 
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: X5, X6
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 28 Sie 2006
Posty: 214
Skąd: Gdynia
Wysłany: 2 Kwiecień 2008, 09:08   

To dziwne jest co piszesz, że przekształceniu (zmiana kolorów na szarości) czasem nie podlegają wypełnienia... Nie spotkałem się z czymś takim.
 
 
Jaro 
Początkujący


Dołączył: 14 Mar 2008
Posty: 5
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 7 Kwiecień 2008, 22:42   

Witam ponownie
Stawe napisał/a:
To dziwne jest co piszesz, że przekształceniu (zmiana kolorów na szarości) czasem nie podlegają wypełnienia... Nie spotkałem się z czymś takim.


Nie wiem dlaczego tak się dzieje, ale poniżej zamieszczam przykład przekształceń obiektów
metodą Twoją i Jagny. Wnioski są takie jak w moim poprzednim poscie. Oczywiście nie wiem czy nie robię jakiegoś błędu. Metoda Jagny daje mi to co chciałem osiągnąć!
Pozdrawiam

przykład_metod.jpg
po powiększeniu widać, że w metodzie Jagny jest "skala szarości" w całości!
Pobierz Plik ściągnięto 522 raz(y) 167.67 KB

 
 
Stawe 
Fachowiec


Wersja CorelDRAW: X5, X6
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 28 Sie 2006
Posty: 214
Skąd: Gdynia
Wysłany: 8 Kwiecień 2008, 09:50   

Efekt jak efekt, ale nasyceniem można jednak uzyskać efekt monochromatyczny. Zaznaczam wszystko, postępuję jak opisano wyżej i:
jeżeli np. jak w przykładzie, występuje metamorfoza to ją rozłączam...
Nie chce mi się sprawdzać, ale pewne typowe dla Corela efekty jak wspomniana metamorfoza i pewnie jeszcze inne trzeba doprowadzić do stanu normalności. Na podglądzie widać czy wszystko jest szare czy też nie.
Realnym problemem jest słabe zróżnicowanie odcieni na rysunku. Jak widać, kolory z palety prawie się nie różnią - barwy muszą być odpowiednio ciemniejsze lub jaśniejsze.
Widać to na "obręczach" w górnej partii rysunku oraz na ramkach - białej i czarnej.

[img][/img]
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.14 sekundy. Zapytań do SQL: 17