Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Pytanie o obecność opcji, która nie działa
Autor Wiadomość
F-Głowy
Ekspert
"Postać F-Głowego"



Wersja CorelDRAW: X4 i X5
Dołączył: 27 Kwi 2011
Posty: 875
Skąd: Z łona matki
Wysłany: 28 Sierpień 2015, 18:46   Pytanie o obecność opcji, która nie działa

Mam bardzo ważne pytanie odnośnie jednej opcji dotyczącej zapisywania plików. A mianowicie po co jest ta opcja: skoro ona KOMPLETNIE NIE DZIAŁA?
 
 
Shame 
Red Dot Corporation



Wersja CorelDRAW: X7
Pomógł: 213 razy
Wiek: 39
Dołączył: 19 Kwi 2012
Posty: 2565
Skąd: Poznań
Wysłany: 28 Sierpień 2015, 20:17   

Już nie wiem, co ci mówić, F... Jedyne co mógłbym powiedzieć to "u mnie działa". Zresztą, jak to stwierdziłeś, że nie działa? Rozumiem, że zapisałeś na jednym kompie i otwarłeś w tej samej wersji Corela na innym kompie, który danych fontów nie posiadał? Po prawdzie, to ja nawet u siebie widzę, że ta opcja działa. Na razie nie będę pisał jak, chyba, że tego będzie wymagać temat ;-)
 
 
F-Głowy
Ekspert
"Postać F-Głowego"



Wersja CorelDRAW: X4 i X5
Dołączył: 27 Kwi 2011
Posty: 875
Skąd: Z łona matki
Wysłany: 28 Sierpień 2015, 21:07   

Zapewniam Cię, że nie działa. Sprawdzałęm to raz wysyłając plik od siebie z pracy do siebie do domu - czcionek nie było.

Dziś dnia wysłałem plik z zaznaczoną tą opcją do innego użytkownika z informacją iż "czcionki są zawarte w programie". Po czym dostałem od niej screena ekranu z monitem Corela o tym jaką inną czcionką zastąpić brakującą czcionkę.

To nie działa.
Od X5 wszystko wychodzi
 
 
bidon184
[Usunięty]

Wysłany: 28 Sierpień 2015, 21:30   

pewnie o kodowanie chodzi i o format bo chyba od x5 tam open type smiga,zreszta trza pamietac ze osadzenie czcionki to wcale nie oznacza ze masz pelny plik ttf czy tam otf to calkiem na innej zasadzie dziala,oczywiscie sa sposoby zeby takie piki uzyskac ale to juz inna bajaka
 
 
marak 
Profesjonalista


Wersja CorelDRAW: X4
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 22 Gru 2012
Posty: 303
Skąd: Kędzierzyn-Koźle
Wysłany: 28 Sierpień 2015, 21:46   

Często korzystam z tej opcji i od początku poprzez Corel 9, 11, X4 ta opcja zawsze u mnie działała. Trzeba pamiętać, że pliku z osadzoną czcionką, nie można zapisać na komputerze na którym tych czcionek nie ma. Przykładowo, wyślę do Ciebie plik z osadzoną czcionką "egzotyczna czcionka.ttf". Powinieneś go otworzyć bez problemów, ale jeśli np. dorysujesz jedną linię i zapiszesz ten plik, to przy ponownym otworzeniu wywali Ci komunikat o braku czcionki.
 
 
Shame 
Red Dot Corporation



Wersja CorelDRAW: X7
Pomógł: 213 razy
Wiek: 39
Dołączył: 19 Kwi 2012
Posty: 2565
Skąd: Poznań
Wysłany: 28 Sierpień 2015, 23:05   

Otóż dla dobra dyskusji postanowiłem zrobić pewien eksperyment, żeby pokazać, że opcja działa :-]

Wybrałem nieużywany prawie przeze mnie font BAUHAUS. Napisałem losowy tekst w pliku, zapisałem go z zaznaczoną opcją osadzenia. Następnie usunąłem font z katalogu Fonts w Windows i przelogowałem się, bo inaczej ta czcionka była w cache'u systemu. Po relogu i otwarciu DRAWa nie miałem już tego fontu na liście. Otwarłem więc zapisany wcześniej testowy plik i otrzymałem coś takiego:



Widać, że czcionka jest osadzona (embedded), prawda?

bidon184 napisał/a:
to wcale nie oznacza ze masz pelny plik ttf


Tutaj bym się nie zgodził, chociaż szczerze powiem, że to raczej 99% pewności. W powyższym teście, po otwarciu pliku z fontem BAUHAUS, którego już nie posiadam, wpisałem znaki, których nie użyłem podczas pisania testowego tekstu. Dostępne były również akcenty i inne znaki z tablicy.

marak napisał/a:
Powinieneś go otworzyć bez problemów, ale jeśli np. dorysujesz jedną linię i zapiszesz ten plik, to przy ponownym otworzeniu wywali Ci komunikat o braku czcionki.


Tutaj również się nie zgodzę, tym razem z całą pewnością :-) Spróbowałem dopisać tekst, nawet go skopiowałem, zmieniłem, potem dodałem tekst Arialem i użyłem Kopiuj Właściwości > Właściwości Tekstu i również dało radę. Zapisałem i otwarłem ponownie - dodany i zmieniony tekst był i to właśnie w foncie BAUHAUS. Oczywiście, nie mogłem wybrać tego fontu z listy, bo go tam nie było. Mogłem jedynie kopiować istniejące akapity i edytować lub Kopiować Właściwości na dowolny inny font.

Ta "niepełność" fontu, o której wspominał bidon chyba pomyliła mu się z opcją eksportu do PDF bez krzywienia czcionek. Tam jest opcja, w której wybiera się ile użytych znaków to już "cały font". Jeśli użyjemy tylko np. 10 liter (co jest jakimiś 5-10% ze wszystkich znaków w foncie), a ustawienie mamy np. na 80%, to w PDF zostaną osadzone tylko te użyte znaki (kilka liter). Wtedy, po imporcie takiego PDF'a nie będziemy mogli pisać danym fontem, jak to pewno miał na myśli bidonik.
 
 
marak 
Profesjonalista


Wersja CorelDRAW: X4
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 22 Gru 2012
Posty: 303
Skąd: Kędzierzyn-Koźle
Wysłany: 28 Sierpień 2015, 23:45   

Shame napisał/a:

marak napisał/a:
Powinieneś go otworzyć bez problemów, ale jeśli np. dorysujesz jedną linię i zapiszesz ten plik, to przy ponownym otworzeniu wywali Ci komunikat o braku czcionki.


Tutaj również się nie zgodzę, tym razem z całą pewnością :-) Spróbowałem dopisać tekst, nawet go skopiowałem, ......

Co prawda trudno dyskutować z przeprowadzonym eksperymentem, ale...
Podejrzewam, że informacja o posiadanym foncie musiała gdzieś zostać w systemie. Gdyby tak było jak piszesz Corel świadomie łamał by prawa licencyjne i zezwałał na nielegalne korzystanie z czcionek. Corel sam zresztą wyświetla komunikat, po zaznaczeniu osadzania czcionek, że opcja ta służy tylko do przeglądania oryginalnych dokumentów.
Ja mam uzgodnione z kilkoma stałymi klientami, że przesyłają mi pliki z czcionkami, które ja zamieniam na krzywe i zapisuję (zawsze z nową nazwą). Wielokrotnie zdarzyło mi się, że zapomniałem jakiegoś tekstu zamienić na krzywe i tego pliku nie dało już się poprawnie otworzyć. Musiałem zawsze ponownie sięgać do oryginału.
 
 
bidon184
[Usunięty]

Wysłany: 28 Sierpień 2015, 23:45   

no nie cache cachem ,ale jest duza roznica miedzy Temp windows w folderze Local a Temp w fplderze Roaming to dwie bajki sa,wyczysv te dwie lokalizacje i nie odpalisz pliku z tym niby osadzonym pelnym fontem,ja wiem ze w programach wczesniejszych typu adobe byl blad i dalo sie zrobic ale teraz jest to niby zabezpieczone,co jest oczywiscie bzdura bo wystarczy chwile pomyslec i fonta masz ale to inna sprawa
 
 
Shame 
Red Dot Corporation



Wersja CorelDRAW: X7
Pomógł: 213 razy
Wiek: 39
Dołączył: 19 Kwi 2012
Posty: 2565
Skąd: Poznań
Wysłany: 29 Sierpień 2015, 00:46   

marak napisał/a:
Corel sam zresztą wyświetla komunikat, po zaznaczeniu osadzania czcionek, że opcja ta służy tylko do przeglądania oryginalnych dokumentów.


Szczerze mówiąc, to nie pamiętam takiego komunikatu i mój X7 nic takiego nie mówi... Aż przeszukałem Ostrzeżenia żeby sprawdzić, czy kiedyś tego nie odhaczyłem.

marak napisał/a:
Gdyby tak było jak piszesz Corel świadomie łamał by prawa licencyjne i zezwałał na nielegalne korzystanie z czcionek.


Tutaj chyba jest jak mówi bidon - font, mimo, że osadzony, nie jest przekazywany razem z plikiem w formie otwartej i ogólnodostępnej. Nie możesz sobie - teoretycznie - wyciągnąć tego fonta z pliku i skopiować na dysk. Może prawnie jest to rozwiązane tak, że skoro ty masz font, robisz projekt, masz prawa do fontu. Zapisujesz i przekazujesz np. do drukarni, to żeby być pewnym właściwego wyświetlania fontu, osadzasz go. Przecież czasem pokrzywione fonty szatkują się w częściach wspólnych glifów, gdzieś znikają oczka itp.. No a drukarnia - chociaż może przecież zedytować Twój projekt bo font osadzony, nie może użyć danego fontu do stworzenia innej pracy w celach zarobkowych, bo font działa w obrębie pliku. Twojego pliku, do stworzenia którego posiadasz prawa. Teoretycznie. W sumie to akademickie rozważania. Zresztą, ty masz prawa do fontu, ktoś do kogo przesłałeś pracę z fontem - już nie. Sam fakt posiadania czcionki nie jest jednoznaczne z posiadaniem do niej praw. Teoretycznie możesz rozesłać kupiony przez siebie font gdzie tylko chcesz. Ale jeśli ktokolwiek z adresatów użyje go w celach zarobkowych lub opublikuje, bez wykupienia licencji, to on będzie odpowiadał.

Ale powiem, że na przykład duże firmy, dla których wykonuję projekty co jakiś czas, żądają na przykład PDFy z całkowicie osadzonymi fontami, bo łatwiej potem wprowadzać poprawki i komentarze w tych PDFach ludziom, którzy nie posiadają programów graficznych i się nie znają, ale są decyzyjni w tych czy innych kwestiach.
 
 
marak 
Profesjonalista


Wersja CorelDRAW: X4
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 22 Gru 2012
Posty: 303
Skąd: Kędzierzyn-Koźle
Wysłany: 29 Sierpień 2015, 10:38   

Być może w nowszych wersjach Corel zmienił zdanie co do ochrony praw autorskich. Ja mam tylko X4. W załączeniu komunikat o którym pisałem wcześniej.

przechwyt001.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 121 raz(y) 301.9 KB

 
 
Shame 
Red Dot Corporation



Wersja CorelDRAW: X7
Pomógł: 213 razy
Wiek: 39
Dołączył: 19 Kwi 2012
Posty: 2565
Skąd: Poznań
Wysłany: 29 Sierpień 2015, 13:15   

Faktycznie. Ciekawe. Może zmieniło się w międzyczasie prawo? W kwestii własności intelektualnej każdy rok przynosił pewno ogromne zmiany. Tylko żeby ktoś miał czas to śledzić...

To coś jak z torrentami. Wg polskiego prawa, ściąganie zripowanych filmów nie jest karalne, ale ich rozpowszechnianie już tak. A że protokół torrent działa właśnie tak, że jednocześnie ściągasz i wysyłasz, to jest to przestępstwo. Jednakże, Polak potrafi, i zaraz pojawiły się portale P2P, gdzie pobiera się bezpośrednio z serwerów pocztowych (!), więc właściwie nikt konkretny tego nie udostępnia, a ściąganie bez rozpowszechniania nielegalne już nie jest. Chociaż to już teoria. Ciekawe jak w praktyce.

Jednak, wracając do tematu, to powiem, że pierwszy raz widzę ten komunikat. W X7 nie pojawia się coś takiego w ogóle.
 
 
F-Głowy
Ekspert
"Postać F-Głowego"



Wersja CorelDRAW: X4 i X5
Dołączył: 27 Kwi 2011
Posty: 875
Skąd: Z łona matki
Wysłany: 30 Sierpień 2015, 15:42   

Cytat:
Trzeba pamiętać, że pliku z osadzoną czcionką, nie można zapisać na komputerze na którym tych czcionek nie ma.


Jak to? Czyli osadzanie czcionek to co innego?
Wiem że można czcionki odszukać w katologu i wysłać, albo prościej "zebrać do prac drukarskich". Corel ma taką opcję. Myślałem tylko, że zaznaczenie tej opcji zabiera ze sobą czcionki.
Co jak co ale nawet "tylko do wglądu" tych czcionek u mnie bynajmniej nie działa.


Cytat:
Gdyby tak było jak piszesz Corel świadomie łamał by prawa licencyjne i zezwałał na nielegalne korzystanie z czcionek


Tak, Corel wyświetla też informacje o tym że niekoniecznie możemy tego używać.


Zrobi ktoś test na tym moim pliku? Załączyłęm fonty. Ciekawe co Wam wyskoczy.
Ale.... zrobiłęm to u siebie na X7. A w pracy mam X5. Więc być może na nowszej wersji działa. Ale skorow X5 nie działa to po co jest ta opcja? O o to własnie pytam, w przypadku wersji X5

test dla panów.cdr
Test
Pobierz Plik ściągnięto 113 raz(y) 20.06 KB

 
 
bidon184
[Usunięty]

Wysłany: 30 Sierpień 2015, 18:14   

wyskoczy to o czym pisalem wczesniej,mozna te fonty wydobyc,ale nie bede o tym pisal jak, poniewaz nie jestem pewny czy to legalne :lol:
 
 
tegraf 
Ekspert
tegraf


Pomógł: 74 razy
Dołączył: 21 Mar 2011
Posty: 1954
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 30 Sierpień 2015, 20:34   

F-Głowy napisał/a:
Załączyłęm fonty.


Plik o wadze 20 KB na pewno nie ma osadzonego nawet jednego fontu.
 
 
Shame 
Red Dot Corporation



Wersja CorelDRAW: X7
Pomógł: 213 razy
Wiek: 39
Dołączył: 19 Kwi 2012
Posty: 2565
Skąd: Poznań
Wysłany: 30 Sierpień 2015, 21:38   

tegraf napisał/a:
F-Głowy napisał/a:
Załączyłęm fonty.


Plik o wadze 20 KB na pewno nie ma osadzonego nawet jednego fontu.


No raczej. Jak widać, może u Ciebie ta opcja nie działa. Żeby sprawdzić ile powinien ważyć plik CDR z fontem i bez, wróciłem do mojego przykładu z czcionką BAUHAUS. W pliku jest tylko 1 obiekt i tekst w danym foncie. Plik waży 562 kB. Otwarłem go i tekst był w BAUHAUSie, jak trzeba. Zapisałem ten plik ponownie pod inna nazwą, tylko odhaczyłem opcję osadzania fontów (w oknie Zapisu Corel pokazuje, że fonty ważą dodatkowe 48 kB). Sprawdzam rozmiar nowego pliku bez fontu - 514 kB. Otwieram plik bez fontu - pokazuje się okienko zastępowania fontów. Ergo, ewidentnie F coś u Ciebie nie działa ta opcja. Obadaj to: plik z fontem i plik bez fontu. Weź te pliki i zobacz, czy pierwszy pokaże ci z fontem BAUHAUS, a drugi wyrzuci okno zastępowania fontów.

---- EDIT -----

Aj aj aj, teraz dopiero zdałem sobie sprawę, ze pliki są w X7. Niestety, kiedy zaznaczam opcję zapisu ze wsteczną kompatybilnością, to opcja osadzania fontów znika. No to może ktoś posiadający X7 obada ten przykład i powie, czy dobrze prawię ;-)
 
 
bidon184
[Usunięty]

Wysłany: 30 Sierpień 2015, 22:40   

ja mam x7 ,ale to nie ma znaczenia wydaje mi sie ze zaklinacie rzeczywistosc panowie :-)
 
 
F-Głowy
Ekspert
"Postać F-Głowego"



Wersja CorelDRAW: X4 i X5
Dołączył: 27 Kwi 2011
Posty: 875
Skąd: Z łona matki
Wysłany: 30 Sierpień 2015, 23:55   

Zatem?
 
 
F-Głowy
Ekspert
"Postać F-Głowego"



Wersja CorelDRAW: X4 i X5
Dołączył: 27 Kwi 2011
Posty: 875
Skąd: Z łona matki
Wysłany: 31 Sierpień 2015, 00:00   

Bidon, dlaczego wyskakuje?


Shame, pierwszy - działa, drugi - działa.
Nie dostałem żadnego okna. Może mam ten font i tak się złożyło? Sprawdziłem i mam. Daj mi do próby z jakimś innym, niespotykanym fontem.



Jeszcze raz.... Jak mam zbadać czyta opcja działa lubnie?
Jedyne co zrobiłęm to z X5-tki zapisałem plik z czcionkami osadzonymi i:
- nie działąło u osoby do której go wysłąłęm
- nie działało u mnie (bo zrobiłem test, otwarłem w domu)

Teraz chcę otrzymać plik od Was by wiedzieć czy w wersji X7 jaką mam w domu też taki bład dostaniecie (brak czcionek załączonych).

NATOMIAST... Zapisałęm czcionki w pliki z X7 i Bidon mi pokazał screena, że mu wyskoczyła informacja o braku czcionek. Czyli co? Czyli dowód na to, że nie działa to w X5 u mnie w pracy i nie działą to w X7 u mnie w domu.

Komu tu z obecnych działa? To jest niemożliwe.

No i sam Bidon. Bidon, czemu ci nie widzi czcionek? Załączyłęm je przecież.
 
 
Shame 
Red Dot Corporation



Wersja CorelDRAW: X7
Pomógł: 213 razy
Wiek: 39
Dołączył: 19 Kwi 2012
Posty: 2565
Skąd: Poznań
Wysłany: 31 Sierpień 2015, 00:21   

Wrodzona ciekawość kazała mi kontynuować te dywagacje i testy, tak więc proszę: z fontem i bez fonta. Użyłem czcionki Tengwar Annatar, czyli tokienowskiego elfickiego :-> Wątpię, żebyś taką posiadał. Jest w wersji bold italic. Obczaj, czy w (A) będziesz miał [embedded] tą czcionkę, a w (B) wyskoczy okno zastępowania czcionek.

Aha, a w Twoim pliku F, który załączyłeś wcześniej, wyskakiwało mi okno podmiany. Oznacza to, że fontów faktycznie nie było. :-/
 
 
F-Głowy
Ekspert
"Postać F-Głowego"



Wersja CorelDRAW: X4 i X5
Dołączył: 27 Kwi 2011
Posty: 875
Skąd: Z łona matki
Wysłany: 2 Wrzesień 2015, 22:39   

W pierwszym pliku mam czcionkę. Ale co jest napisane w programie o niej to nie wiem. Albo nic, albo okienko z nazwą czcionki jest zbyt małe.



W wersji bez fonta zastąpiło mi na inny tekst automatycznie. Podejrzewam więc, że automatycznie zastapił program czcionkę i mnie o tym nie poinformował.




To inaczej.... dlaczego więc jak AKURAT JA załączam czcionkę to tak naprawdę czcionki się nie załączają? No i kur.... zrobiłęm to zarówno z domu jak i z pracy. Więc dwa różne miejsca, dwa różne Corele?
 
 
F-Głowy
Ekspert
"Postać F-Głowego"



Wersja CorelDRAW: X4 i X5
Dołączył: 27 Kwi 2011
Posty: 875
Skąd: Z łona matki
Wysłany: 2 Wrzesień 2015, 22:41   

No a INNYM FORUMOWICZOM też nie działa plik ode mnie? W rozumieniu, też nie wykrył w nim czcionek? To jest niemożliwe.

No i dlaczego mogę załączyć czcionki korzystając z wersji X5, a jak pracuje na X7 to gdy wybieram kompatybilność wsteczną do X5 właśnie to już niby nie mogę ich załaczyć?

Załączam tu plik do zbadania.

No i jeszcze jedno, jak zaptaszkujkę "osadź fonty" to pokazuje mi się w nawiasie ich waga - (1,6 mb). Tyle włąśnie mi doda w pliku. A po zapisie plik projektu waży 600kb, więc ja sum widzę w sekundę po zapisie że coś nie gra. Ale czemu?

test dla panów2.cdr
czcionki
Pobierz Plik ściągnięto 106 raz(y) 690.88 KB

 
 
Shame 
Red Dot Corporation



Wersja CorelDRAW: X7
Pomógł: 213 razy
Wiek: 39
Dołączył: 19 Kwi 2012
Posty: 2565
Skąd: Poznań
Wysłany: 2 Wrzesień 2015, 23:24   

W Twoim pliku pokazało mi, że jest:

    • Raleway - całe i edytowalne.
    • Baron Neue Bold Italic - j/w.
    • Top Secret - j/w.
    • Peinture Fraishe - wyświetla mi napis "panowie" w tym foncie, ale kiedy chcę edytować, to wywala brak czcionki i okno podstawienia.
    • MASTERPLAN - tutaj okno podstawienia pojawia się od razu przy otwarciu.




Reasumując, pewno dlatego masz 690 kB zamiast 1,6 MB, bo nie wszystkie fonty zostały załączone.

Co do kompatybilności wstecznej, to pisałem wyżej, że opcja osadzania fontów wtedy znika. Dlaczego? Pytaj ludzi z Corela. Może taki kaprys? Działa jak widać tylko w górę, ale i to z oporami. Może to też zależy od fontu? Od jego kodowania itd.? Podjerzewam, że wszystkie te płatne wypasy z MyFonts albo Linotype dadzą się osadzać, ale te chałupnicze wynalazki z DaFont lub uFonts to już niekoniecznie (bo pewno niechlujnie zrobione). Ale to bidon jest specem od fontów, niech się wypowie.
Ostatnio zmieniony przez Shame 2 Wrzesień 2015, 23:33, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Trurl 
Ekspert



Pomógł: 66 razy
Wiek: 70
Dołączył: 04 Lut 2009
Posty: 952
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2 Wrzesień 2015, 23:28   

Mnie by nie przyszło nigdy do głowy zaptaszkowywanie opcji "osadź fonty". Zawsze podczas archiwizacji plików Corela korzystam z opcji File/Collect For Output/ z zaptaszkowaną opcją Include document fonts and font list. Wówczas fonty mam w pliku cdr, a oprócz tego mam pliki wszystkich fontów używanych w dokumencie. A wszystko w nowym folderze. Podejrzewam też (ale nie sprawdzałem), że również skopiowane będą wszystkie zlinkowane bitmapy. A nie sprawdzałem, bo nie podoba mi się corelowskie linkowanie bitmap i nie stosuję go - osadzam całe bitmapy w pliku cdr. :-)
 
 
F-Głowy
Ekspert
"Postać F-Głowego"



Wersja CorelDRAW: X4 i X5
Dołączył: 27 Kwi 2011
Posty: 875
Skąd: Z łona matki
Wysłany: 6 Wrzesień 2015, 23:28   

Shame, piękna inforgrafika - można wszystko zrozumieć jak na dłoni.

O załączania bitmap to dobrze rozumiem? Przecież Corel je zawsze trzyma w sobie (dlatego tyle ważą pliki nieraz). Co ciekawe jest opcja aby tego nie robił i bazował na plikach źródłowych :)

Mnie zastanawia to czemu jak widać nie działa mi dołączanie czcionek w ten sposób.
Shame otworzył i zadziałało tylko kilka z nich i każdy font zadziałał "na swoich zasadach" :mrgreen:
 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 573 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7667
Skąd: Gdynia
Wysłany: 7 Wrzesień 2015, 09:45   

F-Głowy napisał/a:
czemu jak widać nie działa mi dołączanie czcionek w ten sposób

Jaką masz wersję Corela?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.24 sekundy. Zapytań do SQL: 15