Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przygotowanie projektu w Corelu do wycinania
Autor Wiadomość
mleczko
Początkujący


Dołączył: 26 Lis 2015
Posty: 3
Skąd: Gostyń
Wysłany: 26 Listopad 2015, 12:27   Przygotowanie projektu w Corelu do wycinania

Witam,
Przygodę z Corelem zacząłem od miesiąca na potrzeby firmy, więc jestem amatorem.
Obecnie korzystam z CorelDraw X5, a mój ploter to Roland SP-540i.
Co należy zrobić i w jakim formacie zapisać logo, żeby mój ploter wydrukował i wyciął po obrysie tak, żebym następnie to logo mógł przykleić na tabliczkę?
Program do drukowania który był z ploterem to Roland VersaWorks.

Liczę na wyrozumiałość i pomoc.

Pozdrawiam
 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 573 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7667
Skąd: Gdynia
Wysłany: 26 Listopad 2015, 16:34   

Napisz jakie są dostępne formaty zapisu i dołącz przykładowy plik z projektem .Zawsze łatwiej rozmawiać o konkretach .
 
 
dj_maras 
Ekspert



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 09 Lut 2012
Posty: 852
Skąd: WOLSZTYN
Wysłany: 26 Listopad 2015, 20:42   

Witam, projekt musi być zapisany w pdf lub eps.

Linię cięcia musisz dać jako OBRYS WŁOSOWY z nazwą "CutContour"
Roland będzie czytał nazwę CutContour jako linię cięcia (w ripie pokaże się ona jako czerwone biegające mróweczki)

Najlepiej dodac sobie dodatkowy kolor na pasku kolorów (taki kolor, którego się nie używa.. jakąś bezczelną żarówkę - grunt to nazwa tego koloru = CutContour).
Póżniej przy projekcie robisz sobie jakieś kółko, prostokąt czy co kolwiek krzywą... nadajesz jej PM ten wcześniej ustawiony kolor obrysu i oczywiście WŁOSOWY i zapisujesz...
MUSI DZIAŁAĆ

Jak już ustawisz,,, i roland będzie wycinał... pamietaj, że rolki, które prowadzą folią na której drukujesz... będą zmazywały farbę i wydruk będzie do dup... w ripie masz ustawienia, że ma wycinać kilka minut po wydruku... (teraz nie pamietam gdzie to sie ustawia) albo zwyczajnie po wydruku a przed cięciem nadusisz na maszynie PAUZE.

PS,,, jak instalowali roland i nie ustawili ci tego w corelu to się dziwię :] u mnie jak robili to było moje pierwsze pytanie jak to ustawić :]
 
 
mleczko
Początkujący


Dołączył: 26 Lis 2015
Posty: 3
Skąd: Gostyń
Wysłany: 27 Listopad 2015, 10:26   

Rolanda instalowali dawno, ja zostałem "przekwalifikowany" na potrzeby własne i sam dociekam, co, jak i z czym...
Mam takie logo jak dodane w załączniku.
Mam również w palecie 4 kolory CutContour.
Nie bardzo rozumiem pojęć:
- obrys włosowy,
- rip
- PM

W corelu już pracuję, ale nie spotkałem się z tymi hasłami.
Jeżeli to nie utrudnienie i problem, mógłbyś mi to wytłumaczyć w łopatologiczny sposób?

Nowe Logo BM.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 202 raz(y) 1.89 MB

 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 27 Listopad 2015, 11:05   

Nie przejmuj się, nie tylko Ty nie rozumiesz, ja np. też. :-)
Jak pracujesz w Corelu, to powinieneś wiedzieć co to jest kontur włosowy, bo tak się nazywa pewna grubość linii, to ta najcieńsza na liście.
4 kolory CutContur? To pewnie jeden kolor tylko składający się z 4 składowych CMYK, nazwa wskazuje, że rysuje się nim kształt po którym ploter ma wyciąć wydruk.
O RIP mógłbyś znaleźć lekturę na parę godzin czytania, gdybyś nie zapomniał o wyszukiwarce.
W skrócie, to proces zamiany grafiki na obraz rastrowy, ale częściej pod tą nazwą chowa się oprogramowanie które temu służy, oprócz samej zamiany na grafikę rastrową, takie oprogramowanie dba żeby grafika spełniała wymagania konkretnego urządzenia, drukarki.
PM kojarzy mi się z angielskim określeniem po południu, ale to na pewno nie o to chodzi. :-) Na pewno nie jest to też piechota morska, pistolet maszynowy czy punkt medyczny. Może zostałeś menedżerem projektu? :-)
 
 
dj_maras 
Ekspert



Pomógł: 8 razy
Dołączył: 09 Lut 2012
Posty: 852
Skąd: WOLSZTYN
Wysłany: 27 Listopad 2015, 20:33   

rip - czyli ten programik do druku w z rolanda. on powinien czytac obrysł włosowy...
a PM to prawy przycisk myszki :]
 
 
Shame 
Red Dot Corporation



Wersja CorelDRAW: X7
Pomógł: 213 razy
Wiek: 39
Dołączył: 19 Kwi 2012
Posty: 2565
Skąd: Poznań
Wysłany: 27 Listopad 2015, 22:20   

dj_maras napisał/a:
a PM to prawy przycisk myszki :]


PPM - Prawy Przycisk Myszki, w odróżnieniu od LPM - Lewego Przycisku Myszki, ewentualnie od ŚPM - Środkowego Przycisku Myszki.

PM to raczej Prime Minister albo Pistolet Maszynowy :-P
Ostatnio zmieniony przez Shame 28 Listopad 2015, 00:11, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Cysorz 



Pomógł: 205 razy
Dołączył: 01 Sty 2011
Posty: 3129
Skąd: Kraków
Wysłany: 27 Listopad 2015, 23:09   

Przygotuj w *.ai - format uniwersalny i chyba każde oprogramowanie go przyjmuje.
 
 
mleczko
Początkujący


Dołączył: 26 Lis 2015
Posty: 3
Skąd: Gostyń
Wysłany: 10 Grudzień 2015, 16:47   

Witam po krótkim/długim czasie, lecz wizyta w szpitalu mnie "pochłonęła".
Niestety, ale nadal nie poradziłem sobie z problemem...

Malutki napisał/a:
Przygotuj w *.ai - format uniwersalny i chyba każde oprogramowanie go przyjmuje.

Niestety, ale mój program Roland VersaWorks nie czyta formatu *.ai

chezare napisał/a:
Jak pracujesz w Corelu, to powinieneś wiedzieć co to jest kontur włosowy, bo tak się nazywa pewna grubość linii, to ta najcieńsza na liście.

Mam to swoje logo w kształcie koła/elipy i kontur włosowy. Rozdzielam logo na warstwy, zaznaczam tą najbardziej zewnętrzną warstwę w moim przypadku białe koło i klikam na kontur włosowy?

chezare napisał/a:
4 kolory CutContur? To pewnie jeden kolor tylko składający się z 4 składowych CMYK, nazwa wskazuje, że rysuje się nim kształt po którym ploter ma wyciąć wydruk.

Mam paletę kolorów. Jedna to CMYK, druga RGB, a trzecia to CutContour. w Tej ostatniej palecie mam 3 jaskrawe kolory (żółty, różowy, zielony) i czarny.

chezare napisał/a:
O RIP mógłbyś znaleźć lekturę na parę godzin czytania, gdybyś nie zapomniał o wyszukiwarce

Ja mam program Roland VersaWorks, chyba, że mylę pojęcia.

Jak przyjechał jeden serwisant do mojego Rolanda i wrzucił plik zapisany w EPS to powiedział, że mam coś źle z oprogramowaniem (bądź komputerem) bo nie czyta wycinania. Zapisywał plik w formacie EPS i powiedział, że powinny być chodzące kreski/mrówki w czerwonym kolorze. Zrobił to samo w swoim laptopie i tam mu czytało. Czy mogę oprogramowanie Rolanda wgrać na laptopa? Jak łączy się ploter z komputerem?
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.09 sekundy. Zapytań do SQL: 15