Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Edycja plików w PhotoPaint bezpośrednio z programu Sketchup
Autor Wiadomość
real1
Początkujący


Dołączył: 11 Sty 2016
Posty: 3
Skąd: Polska
Wysłany: 11 Styczeń 2016, 23:16   Edycja plików w PhotoPaint bezpośrednio z programu Sketchup

Witajcie.

Proszę o pomoc.
Sprawa dotyczy programu PhotoPaint, choć łączy się z programem Sketchup.
W programie Sketchup w edycji materiału jakim chcemy pomalować dany obiekt jest skrót (guzik), za pomocą którego edytujemy użytą wcześniej bitmapę w edytorze zewnętrznym. Ja mam ustawiony jako edytor zewnętrzny program PhotoPaint. Otwarta w ten sposób bitmapa po wprowadzonych zmianach i zapisie powinna się zmienić także w programie Sketchup. Podobnie dzieje się przy edycji bitmapy z CorelDraw. Problem w tym, że aby tak się zadziało w PhotoPaincie powinien być otwarty do edycji oryginalny plik użyty w Sketchupie, którego lokalizacja to katalog tymczasowy w którym program przechowuje używane bitmapy. I tu pojawia się problem ponieważ PhotoPaint otwiera jakby kopię tego pliku i zmieniając mu nazwę na "Bez nazwy 1" zmienia mu rozszerzenie na .cpt. Poza tym nie pamięta już oryginalnej ścieżki zapisu, więc nie ma mowy o tym żeby po wprowadzonych zmianach i zapisie w PhotoPaincie zmieniło się również w Sketchupie.
Nie wiem czy dobrze wytłumaczyłem problem, ale może ktoś z Was spotkał się już z tym wcześniej.
 
 
Shame 
Red Dot Corporation



Wersja CorelDRAW: X7
Pomógł: 213 razy
Wiek: 39
Dołączył: 19 Kwi 2012
Posty: 2565
Skąd: Poznań
Wysłany: 12 Styczeń 2016, 00:04   

Nie wiem, czy ktoś tutaj używa Sketchupa :-| Ja widzę to tak, że użyta w tym programie bitmapa jest wciąż otwarta, czyli de facto w trybie tylko do odczytu dla innych programów. Sketchup te pliki tak jak sam system. Nie możesz przecież usunąć otwartego pliku, prawda? Bo ma uchwyty. A edycja i zapisanie to przecież nic innego jak skasowanie starego i zapisanie nowego o tej samej nazwie. Dlatego PP otwiera kopię Bez nazwy 1.cpt, byś mógł ją zapisać.
 
 
real1
Początkujący


Dołączył: 11 Sty 2016
Posty: 3
Skąd: Polska
Wysłany: 12 Styczeń 2016, 09:21   

Być może PP tak to interpretuje, ale to działa choćby w CorelDraw. Można edytować bitmapę umieszczoną w rysunku poprzez dwukrotne kliknięcie na nią. Otwiera się PP i można dokonać zmiany. Po zapisie i zamknięciu pliku w PP bitmapa zmienia się w CorelDraw. Według tej samej zasady powinno się to dziać dla Sketchupa i zazwyczaj działa. Na starszej wersji PP jakiej używam czyli X4 działa. A na komputerze z windowsem 10 i pakietem X6 już nie działa.
 
 
Shame 
Red Dot Corporation



Wersja CorelDRAW: X7
Pomógł: 213 razy
Wiek: 39
Dołączył: 19 Kwi 2012
Posty: 2565
Skąd: Poznań
Wysłany: 12 Styczeń 2016, 18:14   

real1 napisał/a:
Według tej samej zasady powinno się to dziać dla Sketchupa


Niekoniecznie. DRAW i PP są współgrającymi programami tego samego pakietu i ich interakcja została z góry zaplanowana. Sketchup jest programem typu 3rd party i nie musi korzystać z tych samych rozwiązań.

real1 napisał/a:
Na starszej wersji PP jakiej używam czyli X4 działa.


A jaki to wtedy Windows jest? X7 może?

real1 napisał/a:
A na komputerze z windowsem 10 i pakietem X6 już nie działa.


A kto ich tam wie, jak nowe systemy i oprogramowanie traktują uchwyty i interakcję międzyaplikacyjną? Jak mówisz, w X4 działa, na nowej Windzie i nowszym Corelu - nie działa. To pewno coś zrobili. Chociaż tutaj stawiałbym raczej na to, że to sprawka Win10, bo kiedy X6 wychodziło, nikt nie myślał dalej niż za Win8, a Win10 to przecież inny system plików. To praktycznie nowy system. Może nie wszystko współgra? Może odpala twoją IKS-Szóstkę w czymś w rodzaju trybu zgodności? Kto ich tam wie...
 
 
real1
Początkujący


Dołączył: 11 Sty 2016
Posty: 3
Skąd: Polska
Wysłany: 12 Styczeń 2016, 23:11   

Cytat:
Niekoniecznie. DRAW i PP są współgrającymi programami tego samego pakietu i ich interakcja została z góry zaplanowana. Sketchup jest programem typu 3rd party i nie musi korzystać z tych samych rozwiązań.


Tu akurat jestem tego pewny.

Co do reszty to już znalazłem niedalekie obejście problemu, bo cwaniak PP zmienia edytowany plik na "Bez nazwy 1.cpt", ale jako "Ostatni otwierany plik" ma ten oryginalny w odpowiedniej lokalizacji. Można go otworzyć, zmienić, zapisać i wszystko dzieje się jak powinno, bitmapa zmienia się w otwartym ciągle pliku Sketchupa. Więc nawet na potwierdzenie tego co napisałem wyżej.
Myślę, że to sprawa uprawnień, które nie wiadomo po co w Windows-ach nowszych niż XP stawiają Właściciela komputera poniżej Administratora komputera. Oczywiście próbowałem "Uruchom jako administrator" obu programów, ale to nie to.

Biorąc pod uwagę powyższe uznajmy sprawę za zamkniętą, częściowo rozwiązaną.

Dziękuję za pomoc i zaangażowanie.
 
 
Shame 
Red Dot Corporation



Wersja CorelDRAW: X7
Pomógł: 213 razy
Wiek: 39
Dołączył: 19 Kwi 2012
Posty: 2565
Skąd: Poznań
Wysłany: 13 Styczeń 2016, 00:33   

real1 napisał/a:
Dziękuję za pomoc i zaangażowanie.


W sumie w niczym nie pomogłem. tak strzelałem w próżnię, bo nie mam Sketchupa i nie używam więc były to dywagacje akademickie, przynajmniej z mojej strony.

Chociaż jak powiedział Edison po prezentacji żarówki, zapytany o niepowodzenia podczas prac nad nią: "Nie poległem. Po prostu znalazłem 10000 rozwiązań, które nie działały" :-)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.14 sekundy. Zapytań do SQL: 13