Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Skanowanie zdjęć zamieszczonych w starych gazetach
Autor Wiadomość
Ryschardt 
Początkujący


Dołączył: 26 Maj 2016
Posty: 2
Skąd: Surowina
Wysłany: 26 Maj 2016, 22:32   Skanowanie zdjęć zamieszczonych w starych gazetach

Witam
Być może ten temat pojawił się wcześniej, ale mi się nie udało znaleźć informacji we wcześniejszych postach.
Sprawa dotyczy skanowania i obróbki zdjęć zamieszczonych w starych gazetach z lat 50.
Generalnie po skanowaniu w różnych opcjach zdjęcie wychodzi z siatką składającą sie z małych białych kropek. (Być może ma to swoją fachową nazwę).
Wszelkie usuwanie mor, szumów itd. nie daje rezultatu. Zdaje sobie sprawę, że nie uzyskam zdjęcia w super jakości, ale czy da się i jak w Photo Corelu usunąć ta siatkę?
Być może odp. jest prosta, ale ja nie znam na nią odp. i dlatego proszę o wszelkie sugestie za co z góry dziękuję.
Poniżej jedna z takich fotek.

1343.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 358 raz(y) 640.01 KB

 
 
Shame 
Red Dot Corporation



Wersja CorelDRAW: X7
Pomógł: 213 razy
Wiek: 39
Dołączył: 19 Kwi 2012
Posty: 2565
Skąd: Poznań
Wysłany: 27 Maj 2016, 00:23   

To raster amplitudowy. Tak właśnie się drukowało (i zresztą nadal drukuje). Te białe punkty to papier (brak farby), podczas gdy wszystko czarne jest farbą. W niektórych miejscach średnica punktu rastra przekracza odległość między nimi (punktami) i dlatego gdzieniegdzie białe pola są mniejsze.

Rzuciłem okiem na to co dałeś i zastosowanie Dyfuzji (Menu>Efekty>Aparat fotograficzny>Dyfuzja) a potem Mediany (Menu>Efekty>Szum>Mediana) dało jako taki efekt. Oczywiście w PhotoPaint-cie.



Pewno można by jeszcze podrasować to Poziomami, Kontrastem, Smart Blur-em i jeszcze czymś, bo nieco blado wyszło, ale to już zabawa dla Ciebie ;-)

Kto wie, może są jakieś programy, które się tylko tym zajmują i robią to lepiej? Ja nie znam.
 
 
bidon184
[Usunięty]

Wysłany: 27 Maj 2016, 13:17   

o ile pamietam ,bo z shareware zassalem taki programik ,to dedykowany do tegto jest Scanito Pro ale glowy nie daje ze to ta nazwa
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 27 Maj 2016, 13:28   

Moim zdaniem, co by nie robił z takimi fotografiami, to będzie tylko gorzej.
Ile będą warte fotografie sprzed pół wieku, kiedy będą wyglądały jak zrobione wczoraj nowoczesną cyfrową kamerą? Może jeszcze je pokolorujcie?
 
 
Shame 
Red Dot Corporation



Wersja CorelDRAW: X7
Pomógł: 213 razy
Wiek: 39
Dołączył: 19 Kwi 2012
Posty: 2565
Skąd: Poznań
Wysłany: 27 Maj 2016, 13:34   

chezare napisał/a:
Ile będą warte fotografie sprzed pół wieku


To nie fotografia, tylko druk fotografii ;-) A to różnica. Przez raster ten druk jest mało wyraźny. Moim zdaniem przetworzony przeze mnie obraz jest bardziej czytelny :-P
 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 573 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7667
Skąd: Gdynia
Wysłany: 27 Maj 2016, 13:39   

chezare napisał/a:
fotografie sprzed pół wieku, kiedy będą wyglądały jak zrobione wczoraj nowoczesną cyfrową kamerą?

Mam zdjęcia z przełomu ubiegłego wieku ,są lepszej jakości niż większość robiona współcześnie .
 
 
Shame 
Red Dot Corporation



Wersja CorelDRAW: X7
Pomógł: 213 razy
Wiek: 39
Dołączył: 19 Kwi 2012
Posty: 2565
Skąd: Poznań
Wysłany: 27 Maj 2016, 13:57   

restauro napisał/a:
Mam zdjęcia z przełomu ubiegłego wieku ,są lepszej jakości niż większość robiona współcześnie .


Może dlatego, że nic nie przebije jakości na kliszy? Czysto teoretycznie, jeśli tylko zdjęcie było zrobione odpowiednio (nie rozmazane, poruszone, prześwietlone itp.) to można je powiększać praktycznie bez ograniczeń i jakość będzie idealna.

Dodatkowo, miejcie na uwadze prosty fakt - kiedyś klisza była droga i każde jedno zdjęcie się liczyło. Człowiek robił na wakacjach 2 rolki fotek (modląc się, żeby film się nie prześwietlił) i wszystkie lądowały w albumie, do późniejszego wspominania. A teraz? Jedziesz z cyfrówką na 3 dni na wycieczkę, robisz 1267 zdjęć z czego zostawisz 100, których nigdy więcej nie obejrzysz. A z uwagi na taką ilość nie przejmujesz się jakością kompozycji fotki, bo cię to nic nie kosztuje ;-) Trzaskasz i trzaskach bez pomyślunku. Smutna prawda.
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 27 Maj 2016, 14:05   

Restauro, ja Ci wierzę, też mam sporo fotografii sprzed pół wieku i sporo starszych, niektóre sam robiłem i wyglądają lepiej od tej którą zamieścił kolega. Tylko że to są oryginały, a tu mamy do czynienia z kopią wykonaną w marnej technologii.
Parę dni temu została rozmontowana wystawa która stała na placu w środku mojego miasta, dotycząca żołnierzy wyklętych, było na niej kilkadziesiąt reprodukcji starych fotografii, nikt nie usuwał z nich zadrapań, rys i "nie poprawiał" pożółkłych czy charakterystycznych dla starych technologii fotograficznych, kolorów. Te zdjęcia są cenne, bo są sprzed siedemdziesięciu lat, bo jest na nich historia.
Nie wiem do czego te fotografie mają być wykorzystane, może się mądrzę, w temacie, w którym żadnej wiedzy nie posiadam, ale mówię, to co myślę.
Starych obrazów nie "łata" się po to żeby były ładniejsze, tylko po to żeby się do końca nie rozleciały. Restauro, przecież na tym forum, nikt tego nie wie lepiej od Ciebie. :-)
W przyszłym tygodniu znowu udaję się do Muzeum Narodowego Nie codziennie można oglądać w naszym kraju Rafaela czy Tycjana. :-)
Strach pracować jak tuż obok wiszą takie obrazy.


http://www.mnw.art.pl/wys...-lotto,178.html
 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 573 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7667
Skąd: Gdynia
Wysłany: 27 Maj 2016, 14:55   

Te fotografie wyglądają mi na gazetowe i nic się z nich nie da zrobić ,najwyżej rozjaśnić lub przyciemnić ...
W Warszawie nie byłem dobre dziesięć lat ,jakoś ostatnio mi nie po drodze . Miło od czasu do czasu obejrzeć porządne malarstwo , wypadałoby podskoczyć , ale jak znam życie, trzy miesiące może być za krótko , żeby się zebrać i pewnie nie zdążę .
 
 
Shame 
Red Dot Corporation



Wersja CorelDRAW: X7
Pomógł: 213 razy
Wiek: 39
Dołączył: 19 Kwi 2012
Posty: 2565
Skąd: Poznań
Wysłany: 27 Maj 2016, 16:51   

restauro napisał/a:
Miło od czasu do czasu obejrzeć porządne malarstwo




happy
 
 
chezare 



Pomógł: 402 razy
Dołączył: 24 Gru 2010
Posty: 4551
Skąd: Grodzisk Mazowiecki
Wysłany: 28 Maj 2016, 02:56   

Dobre, ale to jest lepsze.

To jest SZTUKA za 162 mln dolarów, do niedawna to była najwyższa cena jaką zapłacono za obraz.
Dla porównania

128 mln, a to nie byle kto bo sam Leonardo.
Teraz będzie dobre i to nie jest żart.

Barnett Newman - Anna’s Light za jedyne 108 mln.
Od niedawna pierwsze miejsce zajmuje obraz Paula Cézanne'a, Grający w karty. Nie wiem o który chodzi bo jest kilka prawie identycznych. W każdym razie ten który kupił król Kataru kosztował 268 mln dolarów.
Na szczęście jest jeszcze parę takich, których nikt nie zamierza sprzedawać.
 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 573 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7667
Skąd: Gdynia
Wysłany: 28 Maj 2016, 09:42   

Shame,
Jak ktoś ma wyobraźnie , czemu nie ?
Osobiście jednak jestem w tych sprawach konserwatystą .
 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 573 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7667
Skąd: Gdynia
Wysłany: 28 Maj 2016, 09:53   

Czarek
Astronomiczne ceny za " nowoczesne malarstwo " według mnie , to taki Forex na rynku sztuki .Rynek spekulantów ,mafii i nic więcej.Wykorzystują rodzaj dźwigni finansowej w celu windowania ceny .Pierwsi ,żeby znaleźć jelenia ,drudzy żeby wyprać pieniądze.
Nie mówię ,że nie podoba mi się sztuka współczesna ,ale gdybym miał wydać Zaskórniaki nie miałbym raczej problemu z wyborem.
 
 
Shame 
Red Dot Corporation



Wersja CorelDRAW: X7
Pomógł: 213 razy
Wiek: 39
Dołączył: 19 Kwi 2012
Posty: 2565
Skąd: Poznań
Wysłany: 28 Maj 2016, 13:22   

restauro napisał/a:
Jak ktoś ma wyobraźnie , czemu nie ?


Bo to kicz. Z definicji, to produkt artystyczny, który nie wymaga od autora żadnego talentu a jedynie nakładu środków finansowych. Filozofię, że niby czarny kwadrat to "wewnętrzne zmagania artystki, samotnej matki, z przytłaczającą rzeczywistością powojennego Wietnamu, z jednoczesnym wychowywaniem ośmiorga dzieci na tle katastrofy Challengera" robi się już po. I zgarnia dziesiątki-setki milionów bak$ów bo to Sztuka Pełna Emocji... :-x Banialuki i tyle, moim zdaniem. Niech no taki Newman spróbuje namalować jak Botticelli, Da Vinci, Klimt, Malczewski czy nawet współczesny Kukowski.

Poniżej screen ze strony Barnetta Newmana. No malarz jaki mało. Chyba pokojowy.



Oczywiście, każdemu co mu się podoba, ale wkurza mnie gloryfikacja takiej tandety.
 
 
Ryschardt 
Początkujący


Dołączył: 26 Maj 2016
Posty: 2
Skąd: Surowina
Wysłany: 29 Maj 2016, 21:49   

Bardzo dziękuję za wyjaśnienie.
Przygotowuje wystawę i publikacje. Niestety wiele cennych fotografii było zamieszczonych w starych lokalnych gazetach wykonanych przez lokalnych fotografów. Niestety nie ma ich ani na filmach, ani na fotografiach. Generalnie szukam oryginałów tych zdjęć, którymi jestem zainteresowany i do wielu dotarłem, ale wielu się nie uda znaleźć. W mojej lokalnej gazecie gdzie wiele z nich było publikowanych 60 lat temu jest pomieszczenie, w którym to wszystko jest walnięte na kupę i przygotowuje sobie kilka dni by tam wleźć i szukać. Wiele zdjęć jest z gazet, których dzisiaj po prostu nie ma. Dlatego zależy mi na wyczyszczeniu tych zdjęć by było coś widać. Nie zamierzam ze starych zdjęć robić super nowoczesnych fotografii, ale przyznacie że to co zamieściłem nie nadaje się do niczego, ale to co zrobił Shame jest super i to mi wystarczy, lekko trochę podkręce i przynajmniej będzie coś widać. Bardzo Wam dziękuję :-D
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.1 sekundy. Zapytań do SQL: 16