Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: JarekDRAW
11 Marzec 2008, 06:24
Jak zrobić czarno białe tło?
Autor Wiadomość
4sweet 
Bywalec



Dołączyła: 09 Sty 2008
Posty: 26
Skąd: Kraków
Wysłany: 27 Luty 2008, 21:07   Jak zrobić czarno białe tło?

Chodzi mi o taki efekt: jest sobie na zdjęciu jakiś tam obiekt (kolorowy) a za nim jest np niebo... Jak zrobić to niebo w kolorze czarno białym?
 
 
Radek 
Bywalec
Qrad



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 08 Lip 2007
Posty: 37
Skąd: Kudowa Zdrój
Wysłany: 29 Luty 2008, 21:43   

załóż na ten obiekt maskę i zmniejsz nasycenie do zera (Ctrl+Shift+U), później usuń maske - gotowe ;-) . To co przykryjesz maską zostanie kolorowe, reszta będzie czarno-biała.
 
 
 
4sweet 
Bywalec



Dołączyła: 09 Sty 2008
Posty: 26
Skąd: Kraków
Wysłany: 1 Marzec 2008, 00:13   Jak zrobić czarno białe tło?

Kurcze... albo ja nie umiem albo u mnie się nie da załadować tej maski...
Możesz mi powiedzieć dokładniej jak to się robi?
 
 
Radek 
Bywalec
Qrad



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 08 Lip 2007
Posty: 37
Skąd: Kudowa Zdrój
Wysłany: 1 Marzec 2008, 11:59   

OK, w kilku postach starałem się namówić użytkowników corela do używania MASKI, to naprawde super narzędzie, choć na początku może sprawiać trochę problemów. Proponuję więc poćwiczyć na jakimś prostym obrazie.

Zacznijmy od początku, od ustawień maski. Ja pracuje ma masce kolorowej bo tak mi łatwiej i tak się przyzwyczaiłem ale jeśli ktoś woli "mróweczki" jak w innych programach, to też może sobie tak ustawić.

- otwieramy obraz który będziemy obrabiać
- na górnym pasku zadań, w zakładce NARZĘDZIA wybieramy DOSTOSOWYWANIE, w OBSZARZE ROBOCZYM wchodzimy w WYŚWIETLANIE i tam znajdziemy ZABARWIENIE MASKI, ja ustawiłem kolor czerwony. OK i okno się zamknie.
- następnie na górnym pasku zadań w oknie MASKA zaznaczamy NAŁÓŻ MASKĘ i POKAŻ MARKIZĘ

ustawienia maski gotowe, teraz jej nakładanie:

- w przyborniku po lewej stronie rozwiń drugie okno od góry i wybierz najłatwiejszą maskę prostokątną (lub od razu R)
- zaznacz (tak jak przy kadrowaniu zdjęcia) lewym klawiszem myszki i trzymając go przeciągnij po przekątnej ekranu, zaznaczony prostokąt powinien być czerwony a reszta zdjęcia widoczna, jeśli jest odwrotnie to kliknij na górze na DOPEŁNIENIE MASKI (lub od razu Ctrl+Shift+I)
- teraz każda operacja jaką wykonasz będzie dotyczyła tylko obszaru widocznego, to co pod maską pozostanie niezmienione, możesz więc zmniejszyć do zera nasycenie koloru (w zakładkach OBRAZEK – DOPASUJ) bo o to właśnie pytałaś,
- teraz możesz już zdjąć maskę (Ctrl+R).

Jak zacznie Ci to wychodzić, to spróbuj z innymi narzędziami maski: z pędzlem, różdżka, itd. Korzystaj w górnym pasku z funkcji TRYB „+” i „-” ponieważ nie zawsze od razu nałożysz maskę tak jak trzeba, tutaj będziesz mogła dodawać i odejmować poszczególne jej fragmenty. Na koniec zajrzyj jeszcze raz do zakładki MASKA. Tam znajdziesz m.in. opcje KONTUR MASKI. Wypróbuj te możliwości bo z pewnością bardzo się przydadzą. Przy pomocy maski możesz również wycinać obiekty, dokładniej niż przy pomocy funkcji WYCINEK. Wtedy obiekt musi być widoczny a cała reszta pod maską i wystarczy go skopiować lub wyciąć.
Może wszystko to brzmi trochę skomplikowanie, ale nie zrażaj się i próbuj do skutku. Efekty pracy z maską z pewnością dadzą Ci wiele satysfakcji. Powodzenia :-)
 
 
 
4sweet 
Bywalec



Dołączyła: 09 Sty 2008
Posty: 26
Skąd: Kraków
Wysłany: 4 Marzec 2008, 23:10   

Przepraszam że tak długo nie odpisywałam. Udało się bardzo Ci dziękuję! :lol:
 
 
andrixen
Początkujący


Dołączył: 24 Mar 2008
Posty: 2
Skąd: wezmę na zioło
Wysłany: 26 Marzec 2008, 16:13   

jeszcze jedno: w jakim programie to robicie? ja uzywam paint shop pro x i tam nie znalazlem takich opcji o ktorych mowi Radek,
jezeli ktos by wiedzial jak zrobic takie tlo w pain shp pro x to bylbym wdzieczny :) pozdrawiam
 
 
Radek 
Bywalec
Qrad



Pomógł: 5 razy
Dołączył: 08 Lip 2007
Posty: 37
Skąd: Kudowa Zdrój
Wysłany: 27 Marzec 2008, 18:14   

post został tu przeniesiony z działu Photo Paint, ja opisałem korzystanie z narzędzi Corela 12
 
 
 
Ahna 
Początkujący


Dołączyła: 02 Cze 2008
Posty: 2
Skąd: Kraków
Wysłany: 2 Czerwiec 2008, 23:42   

Hej, mam pytanie mam angielską wersję corela, (x3)- Moze potrafisz mi pomoc z tą maską- konkretnie- nie wiem co mam wybrac w narzędziach.
 
 
Ahna 
Początkujący


Dołączyła: 02 Cze 2008
Posty: 2
Skąd: Kraków
Wysłany: 2 Czerwiec 2008, 23:46   

Nie umialam zedytowac posta. Juz wiem: customization- display- ale co dalej? nic mi nie pasuje do koloru maski
 
 
wawel 
Ekspert
wawel


Pomógł: 261 razy
Dołączył: 30 Mar 2008
Posty: 2143
Skąd: podgorze
Wysłany: 3 Czerwiec 2008, 08:32   

zobacz tu jest o maskowaniu w photo paint
http://www.youtube.com/watch?v=b_vXTtF8qm8
co do ustawien to mozna uzywac tych ktore proponuje program i nie zmieniac a nawet czerwony kolor jest ustawiony dla maski.
Kolor maski ustawia sie przynajmniej w wersji 12 na samym dole tego okna ustawien (ale ponad ustawieniami siatki) jest to pole z kolorami (ustawione powinno byc na czerwone po instalacji programu.)
pozdr.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.16 sekundy. Zapytań do SQL: 15