Corel FORUM Strona Główna Corel FORUM
Forum użytkowników programów firmy Corel. Grafika wektorowa, rastrowa i obróbka zdjęć cyfrowych

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: restauro
13 Listopad 2016, 13:45
usuwanie tła z rysunku, co by był przeźroczysty
Autor Wiadomość
kwaki 
Początkujący


Wiek: 64
Dołączył: 12 Lis 2016
Posty: 5
Skąd: Wrocław
Wysłany: 13 Listopad 2016, 00:51   usuwanie tła z rysunku, co by był przeźroczysty

Witam
i przepraszam, jeśli to nie ta grupa.

Odnawiam kontakt z Corel PP po ponad 20 latach (Corel 3.0 i Xsara), więc to prawie od początku. Mam triala X3 jeszcze przez 3 dni a musze opanować usuwanie tła z rysunku czarno-białego (tif lub jpg) lub kolorowego, gdzie tło jest tylko białe a reszta czarna ewentualnie w kolorze. Dawno temu to robiłem, ale po tylu latach zapomniałem.

stadion mapa X_SCAN.jpg
Typowy rysunek do usunięcia białego tła
Pobierz Plik ściągnięto 494 raz(y) 398.73 KB

 
 
Shame 
Red Dot Corporation



Wersja CorelDRAW: X7
Pomógł: 213 razy
Wiek: 39
Dołączył: 19 Kwi 2012
Posty: 2565
Skąd: Poznań
Wysłany: 13 Listopad 2016, 11:23   

Otwierasz obraz w PP i robisz:

1. Zamieniasz Tło na Obiekt



2. Wybierasz Menu > Maska > Maska kolorów



3. W oknie opcji tego narzędzia wybierasz Pipetę i klikasz na kolor, który chcesz usunąć (w tym przypadku biały).



Włącz Podgląd w trybie Nakładka (ikonka pod Pipetą). Jeśli jest więcej kolorów, które chcesz usunąć to trzymaj SHIFT i klikaj - pojawią się one na liście. Liczba obok koloru na liście to Tolerancja, czyli zakres +/- od danego koloru). Na dole zrób niewielkie Wygładzanie. Wciśnij OK.

W efekcie dostaniesz takie zaznaczenie:



4. Jeśli nie miałeś na ręce narzędzia Maski (dowolnego - lasso, prostokąt, elipsa, cokolwiek) to wybierz je i wciśnij DELETE.

Wytniesz tło:





5. Wystarczy wyeksportować/zapisać jako PNG albo GIF czy co tam chcesz, żeby miało kanał alfa.

UWAGI
To się gorzej sprawdza, jeśli tło jest wielokolorowe, a już zupełnie średnio, jeśli obiekt, który chcesz zostawić ma w sobie kolor tła (gdzieś, jakieś szczegóły albo coś). Ale też się wtedy to sprawdza. Robisz wtedy wszystko do punktu 4. tylko nie wciskasz DELETE a używając np. Lassa, trzymasz CTRL (odejmowanie Zaznaczenia) i obrysowujesz (mniej więcej) wnętrze obiektu. W ten sposób masz zaznaczone wszystko dookoła, bez fragmentów istotnych wewnątrz obiektu.

Mam nadzieję, że nie zagmatwałem zbytnio ;-)
 
 
kwaki 
Początkujący


Wiek: 64
Dołączył: 12 Lis 2016
Posty: 5
Skąd: Wrocław
Wysłany: 16 Listopad 2016, 00:33   

Wielkie dzięki. Z twoją pomocą doszedłem do tego miejsca co Ty.
Nie ukrywam, że teraz muszę poćwiczyć różne ustawienia podczas eksportu, bo po wstawieniu do AutoCAD'a i włączeniu dla tych bitmap opcji "Przeźroczystość TAK" zawartość zniknęła i pozostała tylko ramka. (patrz w załączeniu "wg wskazówek.jpg)
Podczas moich samodzielnych, wcześniejszych eksperymentów udało mi się, ale nie wiem jak (ot, głupi ma szczęście) i nie potrafiłem tego powtórzyć zapisać 2 rysunki, które działają w AutoCAdzie jak trzeba (stadion mapa X po CT na rester. tif i .png).

Jeśli ktoś pomoże rozwikłać w czym rzecz (mój błąd) będę wdzięczny. Ale już i tak dużo mi pomogłeś. Szacun

stadion mapa X po CT na rester.tif
Udany wynik mojego eksperymentowania, ale nie do odtworzenia
Pobierz Plik ściągnięto 471 raz(y) 93.64 KB

stadion mapa X po CT na rester.png
Udany wynik mojego eksperymentowania, ale nie do odtworzenia
Pobierz Plik ściągnięto 476 raz(y) 36.99 KB

wg wskazówek.jpg
zrzut z ekranu. 2. i 4. mają "Przeźroczystość TAK", 1. i 3. "NIE"
Pobierz Plik ściągnięto 542 raz(y) 499.23 KB

 
 
kwaki 
Początkujący


Wiek: 64
Dołączył: 12 Lis 2016
Posty: 5
Skąd: Wrocław
Wysłany: 16 Listopad 2016, 00:39   

PS.
Dopiero teraz zauważyłem jak super udało ci się jeszcze wygładzić sam rysunek - widać to dopiero w powiększeniu na najniższym rysunku. Chapeau bas [kapelusz, czapka z głowy] :ok :poklon :poklon
Może jakieś sugestie?
Z góry dziękuję
 
 
Shame 
Red Dot Corporation



Wersja CorelDRAW: X7
Pomógł: 213 razy
Wiek: 39
Dołączył: 19 Kwi 2012
Posty: 2565
Skąd: Poznań
Wysłany: 16 Listopad 2016, 21:39   

Sugestię mam taką, że Twoje "udane" bitmapy są monochromatyczne. To powód dla którego:
1. importują się dobrze w CADzie.
2. mają rozpikselowane krawędzie.

W zasadzie nie napisałeś do czego te bitmapy będą ci potrzebne? Teraz już wiem, że do CADa. Może tu jest pies pogrzebany? W sensie program średnio przyjmuje 24-bitowe bitmapy z kanałem alfa? Spróbuj poszukać wytycznych odnośnie parametrów importowanych bitmap w HELPie CADa, czy gdzieś. Może coś podpowiedzą?
 
 
kwaki 
Początkujący


Wiek: 64
Dołączył: 12 Lis 2016
Posty: 5
Skąd: Wrocław
Wysłany: 17 Listopad 2016, 01:45   

Przekształciłem rysunek na obrazek czarno-biały (1bit). Jedynie w metodzie przekształcenia-rysunek kreskowy wyświetlał sie w podglądzie bez "śmieci" na/w tle i przy intensywności 153 (powyżej podgląd był cały czarny). Zapis wymuszony w formacie png, gdyż domyślnie pojawiał sie gif, i przy przeźroczystości "Brak" i "obrazku bez przeplotu". Udało się!!! :dances

Takiego jak u ciebie usunięcia "rozpikselowania krawędzi" nie udało mi sie osiągnąć. To co wcześniej wysłałem, to już był po próbach "czyszczenia i wygładzania".
Obecnie zrobiłem z Poleceniem "Próg" o wartości 160 dla obu poziomów. Następnie usuwanie tła wg. twojej instrukcji i na końcu przekształcenie w czarno-biały (w załączeniu). Po wstawieniu do AutoCAD'a i włączeniu właściwości "przeźroczystość" - zadziałało.

Jednak myślę, że nie udało mi się go tak "oczyścić" jak tobie.
Prawdopodobnie to był ostatni dzień triala. Może nie wyłączenie kompa i nie zamknięcie PP coś przedłuży?

stadion mapa X_Próg160+cz-b rastrowy.png
Pobierz Plik ściągnięto 554 raz(y) 61.95 KB

 
 
restauro 



Wersja CorelDRAW: CorelDraw X4 ,X7
Pomógł: 573 razy
Dołączył: 25 Lis 2009
Posty: 7667
Skąd: Gdynia
Wysłany: 17 Listopad 2016, 09:34   

Możesz zainstalować inna dostępną wersję triala .
Corel chyba nie wyłącza od razu możliwości testowania , o ile dobrze pamiętam wyłącza sukcesyjnie poszczególne funkcje ,ale mogło się cos zmienić .
 
 
Shame 
Red Dot Corporation



Wersja CorelDRAW: X7
Pomógł: 213 razy
Wiek: 39
Dołączył: 19 Kwi 2012
Posty: 2565
Skąd: Poznań
Wysłany: 17 Listopad 2016, 19:19   

kwaki napisał/a:
Jednak myślę, że nie udało mi się go tak "oczyścić" jak tobie.


I prawdopodobnie nie do końca się uda. Efekt jest uzyskany dzięki szerszej palecie niż 1-bitowa ;-) Ogólnie jest to do zrobienia, ale zakładam, że nie chcesz się pastwić nad każdą bitmapą ręcznie, bo tak by trzeba było robić. Przyciemniać istotne szczegóły, rozjaśniać nieistotne, usunąć szum itp.. Gra nie warta świeczki.
 
 
anielicanina 
Początkujący


Dołączyła: 30 Lis 2016
Posty: 1
Skąd: gniezno
Wysłany: 30 Listopad 2016, 16:31   

To forum jest kopalnią wiedzy :) super że tafiłam do was, też miałam ten problem ale mi pomogła inna wersja triala
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Nowe zasady dotyczące cookies. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
         
Strona wygenerowana w 0.12 sekundy. Zapytań do SQL: 16